Forum Forum inwestycyjneFundusze

Koszty funudszy - porownanie, tabela

Koszty funudszy - porownanie, tabela

Pan M / 85.222.117.* / 2011-01-13 13:21
Witam,

Do tej pory inwestowalem glownie na naszej ojczymej gieldzie, ale nie sposob nie zauwazyc szybkiego rozwoju innych gospodarek ktore moga dac wyzsze stopy zwrotu.

Czy moge znalezc gdzies w internecie porownanie oplat/kosztow TFI? Patrzylem nieco na rozne fundusze i jak dla mnie sa np. strasznie drogie. Nie wiem czy to sie moze oplacac. Czy dysponuje ktos tabela porownawcza? TFI jest sporo, a ja nie mam za bardzo czasu i checi przegladac kazdy prospekt.
Interesuje mnie turcja/afryka/tajwan/brazylia

Pozdrawiam,
Pan M.
Wyświetlaj:
u2mart / 2011-01-13 13:26 / Tysiącznik na forum
A przez co inwestujesz ?
Wykupujesz bezpośrednio w banku, płacąc każdorazowo prowizję, czy przez jakąś platformę, bądź polisę III filar typu skandia, aegon, superfundusz itd, itp. Czy może przez mbank?
Pan M / 85.222.117.* / 2011-01-13 13:35
Zawsze inwestowalem przez mBank obracajac akcjami tylko i wylacznie.
u2mart / 2011-01-13 13:48 / Tysiącznik na forum
Czyli nie bawiłeś się w fundusze za ich pośrednictwem ?
Możesz je nabywać dokonywać konwersji i umarzać nie płacąc za to. Każdy fundusz ma jakąś opłatę za zarządzanie , ale tutaj jest to wliczone w cenę jednostki więc my tego nie fizycznie nie płacimy. Czyli jak kupujesz w jakimś banku jakiś fund to powiedzmy masz prowizję np.4% od 10000 będzie 400 zeta. Tu tego nie płacisz masz całe 10 k w funduszu i tym inwestujesz.
Pan M / 85.222.117.* / 2011-01-13 14:05
Ok... jeszcze raz :) Jak to my za to fizycznie nie placimy ?
Rozumiem ze skoro oplata za zarzadzanie jest wliczona w cene jednostki funduszy tzn. ze kupujemy je po prostu z dyskontem?

Tzn. z tego co ja sie orientowalem to sa 3 rodzaje kosztow
1) Oplata manipulacyjna czy tez dystrybucyjna w ktorej z miejsca mi zabieraja 3-5%
2) Oplata za zarzadzanie - kolejne 3-5% aktywow rocznie mi zjada fund
3) Oplata od zyskow - np. w Investors jest to 20% od zysku powyzej 15%.

Szukam jakiegos zestawienia ktore mi pokaze poszczegolne koszty we wszystkich TFI, oraz ewentualne ekstrasy typu kolejne potracanie % za wykup jednostek przed jakims okresem czasowym.

Ale wracajac do kwestii mBanku - czego ja tam nie place konkretnie? ktorego z tych kosztow?
opiekuninwestora_pl / 2011-01-20 15:43 / -
Ten artykuł powinien pomóc:

http://blog.opiekuninwestora.pl/index.php/czy-w-mbanku-rzeczywiscie-w-fundusze-inwestujemy-bez-oplat/
robertkajzer / 2011-01-18 11:45 / Bywalec forum
Oplaty manipulacyjnej. Oplate za zarzadzanie placi sie zawsze, a oplate od zyskow tylko tam, gdzie taka oplata zostala wprowadzona.


---
http://www.growandgo.pl/kursy ---> DARMOWY kurs: Jak skutecznie inwestować w Fundusze Inwestycyjne?

http://poradnikinwestycyjny.wordpress.com ---> porady na temat inwestowania w Fundusze Inwestycyjne
chocholik:P / 83.12.71.* / 2011-01-13 15:46
a ja zapraszam na http://bestfunds.pl/porownaj-nas-z-innymi,o-bestfunds,20.dhtml

BESTfunds.pl - fundusze inwestycyjne przez Internet bez opłat i prowizji!
u2mart / 2011-01-13 14:16 / Tysiącznik na forum
Fizycznie tzn, że jak kupię sobie np. Unikorone Akcji za 10k to a cena jednostki to 200 złotych to mam 50 jednostek równych 10k i już. I masz normalnie wycenę taką jak na stronie innych TFI więc nic ci nic nie zabiera tylko opłata już jest wkalkulowana w cenę jednostki.
Czyli ja tak rozumuję jak dziś coś wzrosło o 1% to naprawdę wzrosło o 1.01% ale ta końcówka to ta opłata. Czyli np. 4,5% rozbite na rok.
Bo jak kupujesz bezpośrednio to zazwyczaj jak kupisz za 10k to ci zabiorą np.4,5% i zaczynasz z kwotą 9550 zł. a nie 10000 zł
Jeśli źle rozumuję to niech ktoś mnie poprawi
u2mart / 2011-01-13 14:18 / Tysiącznik na forum
Więc tutaj z tych 3 podanych przez Ciebie opłat jest tylko ta druga podana przez ciebie. A od zysku przy umorzeniu jednostek masz podatek belki. Za konwersję, nabycie , sprzedaż się nie płaci.
Wpisy na forum dyskusyjnym Money.pl stanowią wyraz osobistych opinii i poglądów ich autorów i nie powinien być traktowany jako rekomendacja kupna bądź sprzedaży papierów wartościowych. Money.pl nie ponosi za nie odpowiedzialności.

Najnowsze wpisy