Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Forum Forum prawneZmiany w prawie

Krajowy Rejestr Karny - kiedy następuje zatarcie skazania?

Krajowy Rejestr Karny - kiedy następuje zatarcie skazania?

skomentuj
Wyświetlaj:
Mam pytanko / 89.65.213.* / 2015-03-24 20:51
Witam! W 1999 r. byłem skazany na wyrok 3,5 roku pozbawienia wolności z art.280 kk par 2.
Wyszedłem a zakładu karnego w 2003 październik na wokandę z zawieszeniem reszty kary 8 miesięcy na 5 lat.
Kiedy nastąpi zatarcie skazania z tego artykułu uwzględniając zawieszenie reszty wyroku po moim wyjściu????
Z góry wielkie dzięki!
szklarek / 2015-03-25 10:56 / Tysiącznik na forum
10 lat po zwolnieniu z dalszego odbywania kary- z art. 82 i 107 KK
imsohaaappy / 109.196.247.* / 2015-03-23 14:11
Witam!
W 2010r. mialem sprawę w sądzie z powodu nieumyślnego spowodowania pożaru i dostałem od sędziego upomnienie. Teraz będę sie staral o dostanie do Państwowej Straży Pożarnej, ale nie wiem po jakim czasie mój wyrok będzie zatarty i czy w ogóle będzie. Nie wiem co mam zrobić i czy po takim wyroku będę miał szanse dostać się straży. Dodam, ze mialem wtedy 14 lat.
--
Komentarz wysłany ze strony mobilnej
http://m.money.pl/
szklarek / 2015-03-24 09:33 / Tysiącznik na forum
Było to postępowanie w sprawie nieletniego. Upomnienie to środek wychowawczy. Zgodnie z Ustawą o KRK ulega zatarciu takie skazanie wraz z uzyskaniem pełnoletności przez skazanego.

Powyższe z art. 14 ust. 2 i art. 2, ust.1, pkt. 6 ustawy o KRK i art. 6, ust. 1 Ustawy o postępowaniu w sprawach nieletnich.
cdewsx / 77.254.183.* / 2015-03-19 23:06
Witam, proszę o odpowiedź. We wrześniu 2011r. zostałam zatrzymana za posiadanie śladowej ilości środków odurzających. Miałam przy sobie sumę pieniędzy, ok 600zł. Pieniążki zostały mi zabrane na poczet ewentualnej kary. Sprawa odbyła się zaocznie. W styczniu 2011r. otrzymałam decyzję o skazaniu na 2 miesiące pozbawienia wolności w zawieszeniu na 2 lata oraz o tym, że pieniążki zostały zatrzymane w ramach kary (nie pamiętam dokładnie jak to było ujęte, nie wiem czy to grzywna). Kiedy nastąpi zatarcie skazania? W terminie określonym dla osób skazanych na wyrok w zawieszeniu czy w terminie dla osób z karą grzywny? Jeśli będę musiała teraz złożyć wniosek o wcześniejsze zatarcie, po upływie 3 lat (w przypadku 5 letniego okresu) to jak długo taki wniosek jest realizowany? Bardzo zależy mi na czasie, w związku z możliwością podjęcia pracy. Proszę o poradę jak to rozwiązać. Pozdrawiam
whob / 83.143.103.* / 2015-03-16 21:23
Witam,
dn 18 grudnia 2011 straciłem prawo jazdy za jazdę pod wpływem (0.58 promila). Wyrok to 400 zł oraz rok zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych. O zatarcie skazania mogę się strać po 3 latach od zakończenia zakazu prowadzenia pojazdów czy zapłaty grzywnę?
szklarek / 2015-03-17 09:52 / Tysiącznik na forum
Od zapłaty grzywny, bo zatrzymanie prawa jazdy było na okres krótszy niż 3 lata, a więc ten środek karny będzie już wtedy wykonany.
Kasieek06 / 87.204.210.* / 2015-03-13 13:27
Witam,
czy po zatarciu skazania istnieje jakakolwiek możliwość sprawdzenia że dana kara miała miejsce? Na przykład czy Ambasada może to sprawdzić?

4 lata temu spłaciłam zasądzoną grzywnę i właśnie napisałam wniosek o zatarcie skazania. Moje pytanie wynika z tego że w niektórych wnioskach aplikacyjnych o wizę pada pytanie czy byłeś kiedykolwiek karany i zastanawia mnie jakiej odpowiedzi powinnam udzielić jeśli wyrok zostanie już zatarty.
SCUDO / 81.161.204.* / 2015-03-12 21:37
Szklarek. witam w dniu 28 pazdziernika 2012 kierowalem samochodem pod wplywem alkocholu w dniu 22 stycznia 2013 r otrzymalem listownie wyrok 2000 zl i zakaz prowadzenia na rok. zaplacilem odrazu i 28 pazdziernika 2013 r odzyskalem prawko. pytanie jest takie czy zatarcie skazania w moim przypadku ulega po 6 mc od uplywu zakazu prowadzenia czy moge sie o nie starac po 3 latach (wersja gdzie zatarcie ulega po 5 latach)? czytam po roznych forach i troche sie to różni.
szklarek / 2015-03-13 13:15 / Tysiącznik na forum
Z mocy prawa po 5 latach od zapłaty grzywny, na wniosek po min. trzech. Zakaz prowadzenia 'krótszy' niż 3 lata nie wpłynął więc na minimalny termin zatarcia na wniosek.

Tyle z art. 107 w nawiązaniu do 76 KK.
liveis4 / 2015-03-11 14:39
Witam prosze o odpowiedz kiedy nastapi zatarcie skazania. 28 lutego 2013 wyrokiem sadowym zostalam skazana na kare 8 miesiecy pozbawienia wolnosci w zawieszeniu na 2 lata oraz kare grzywny 500 zl.. Kara grzywny zostala wplacona 14 kwietnia 2013r. Kiedy nastapi zatarcie skazania tak abym
Aby w zapytaniu o niekaralnosc byla informacja ze nie figuruje w KRK?? Czy karę. zatarcia skazania. liczymy od dnia wyroku czy od dnia zaplaty grzywny czy moze od dnia zakonczenia 2 letniego okresi kary w zawieszeniu. Zgory dziekuje za odpowiedz
szklarek / 2015-03-11 15:22 / Tysiącznik na forum
Znaczenie mają zasadniczo obie te daty.
Zatarcie w Pani przypadku nastąpi z mocy prawa po 5 latach od dnia zapłaty grzywny. Jest możliwe zatarcie wcześniejsze- min. po 3 latach od zapłaty- na Pani wniosek. W tym czasie będzie już po upływie 6 miesięcy od zakończenia okresu próby. Czyli w Pani konkretnym przypadku data zakończenia okresu próby będzie bez wpływu na zatarcie.
chcebyćprawnikiem / 213.158.222.* / 2015-03-10 22:55
Witam. Mam takie pytanie bowiem w wakacje w 2013 roku miałem sprawę sądową ( zaoczną, ale nie jestem pewien, po prostu nie brałem w niej udziału ani moi rodzice, bo wtedy miałem 15 lat ) o wyłudzenie, zapłaciłem za koszulkę mniej niż powinienem. Sąd nie wymierzył mi żadnej kary, bo uznał, że był to jednorazowy wybryk, okazałem skruchę etc. W takim więc razie, jak to jest z tym KRK w moim przypadku i czy mam jakiekolwiek szanse na zostanie prawnikiem w przyszłości, bo jestem w liceum na tym profilu i bardzo mnie interesuje prawo, a nie wiem czy to w tym momencie ma jakikolwiek sens i czy nie marnuję czasu, skoro i tak nic z tego nie będzie.
szklarek / 2015-03-11 10:41 / Tysiącznik na forum
Skoro nie było orzeczenia żadnych środków (poprawczych, wychowawczych), nie było skazania na poprawczak* nie ma go w KRK, więc nie ma kwestii i terminów zatarcia.

*bo takie sankcje są możliwe w postępowaniu wobec nieletniego w takiej sytuacji.
Celebrity / 164.127.96.* / 2015-03-10 13:15
Witam . W tamtym roku zostałam przylapana na kradziezy i sad wymierzyl mi grzywne 200 zł i nic wiecej czy w takim wypadku dostane zaswiadczenie o niekaralnosci? czy raczej jest to wpisane i nie dostane prosze o szybka odpowiedz
szklarek / 2015-03-10 20:56 / Tysiącznik na forum
Było to wykroczenie, czy przestępstwo mniejszej wagi (decyduje wartość rzeczy skradzionej).

Innymi słowy- jaka podstawa prawna pada w sentencji wyroku - art. 119 KW czy 278 KK ?
Celebrity / 164.127.27.* / 2015-03-11 12:27
wartosc rzeczy skradzionej wynosila 30 zł ,sad wymierzyl mi 20 godzin prac spolecznych ale jednak zapalcilam kare 200 zl .

art 119 KW .
czy w takim wypadku jak juz zaplacilam grzywne dostane zaswiadczenie i niekaralnosci?
szklarek / 2015-03-11 15:15 / Tysiącznik na forum
Przy wykroczeniu odnotowuje się jedynie skazania na areszt. Zatem KRK nie odnotował tego skazania, zaświadczenie o niekaralności będzie stwierdzać niekaralność.
dorka 1 / 62.69.200.* / 2015-03-02 15:14
Witam, proszę o odpowiedź, zostałam w styczniu 2015 roku skazana na rok w zawieszeniu na 2 lata i karę grzywny w wysokości 1000 zł, która w lutym 2015r. została zapłacona jednorazowo. Kiedy będzie zatarty wyrok w KRK jeśli chodzi o rok w zawieszeniu oraz karę grzywny?. Wiem, że są jakieś różnice w zatarciach odnośnie skazania a kary grzywny. Z góry dziękuję za odpowiedź.
szklarek / 2015-03-02 15:22 / Tysiącznik na forum
Skazanie zostanie zatarte z urzędu po 5 latach od zapłacenia grzywny. Można wnioskować o wcześniejsze- już po 3 latach od zapłacenia. W tym czasie kara w zawieszeniu nie będzie już przeszkodą bo upłynie 6 miesięcy od upływu okresu próby.
szczepw / 93.89.202.* / 2015-02-22 09:24
Kiedy następuje zatarcie kary za jazdę rowerem powypiciu?
szklarek / 2015-02-23 13:33 / Tysiącznik na forum
W związku z nowelizacją KK- zależy to od daty skazania i rodzaju kary.
rekrut / 46.204.212.* / 2015-02-20 19:26
Witam -moje pytanie brzmi czy wyrok ,który uległ zatarciu z urzędu mogę traktować podczas rekrutacji jako podstawę do stwierdzenia bycia niekaranym,skoro policja z góry informuje aby podawać nawet wyroki ,które uległy zatarciu? Jak to się ma do zaświadczenia o niekaralności uzyskiwanego w Sądzie,który dla policji nie jest wystarczającym dokumentem i skąd policja uzyskuje informacje o odbytej karze ,skoro w KRS już jej nie ma!!!
wiwan / 2015-02-21 07:37 / Tysiącznik na forum
Wątek na temat:

http://www.money.pl/forum/wniosek-u-usuniecie-danych-z-ksip-t3933351.html
piotr810 / 94.254.144.* / 2015-02-18 19:32
Witam
dzisiaj dostalem zgodę tj po 3latach o wczesniejsze zatarcie skazania moje pytanko jest czy juz nie widnieje w zaświadczeniu o niekaralnosci?ile to trwa ?
--
Komentarz wysłany ze strony mobilnej
http://m.money.pl/
szklarek / 2015-02-19 11:58 / Tysiącznik na forum
Postanowienie musi się uprawomocnić (14 dni), a potem wedle ustawy o KRK powinno być 'niezwłocznie' przesłane w systemie elektronicznym systemie ECRIS, a więc niemal w tym samym momencie dane z KRK usunięte. jak to jest w praktyce- zwłaszcza podejście konkretnego sądu do pojęcia 'niezwłocznie'- nie wiem.
bartek950 / 94.40.34.* / 2015-02-18 17:11
Witam
26 września 2014 r. zostałem skazany za kierowanie samochodem pod wpływem alkoholu( 0,8 prom ) na karę grzywny oraz zakaz prowadzenia samochodu na okres 1 roku
Czy w tym przypadku jestem w KRK jeżeli tak to po jakim czasie ulegnie zatarciu
Dziękuje z góry za odpowiedz
szklarek / 2015-02-19 11:45 / Tysiącznik na forum
Ważna jest data uprawomocnienia wyroku. Zatarcie w tej sytuacji nastąpi z mocy prawa po 5 latach, a na wniosek najwcześniej po 3 licząc od daty zapłaty grzywny lub upływu zakazu prowadzenia, w zależności co nastąpiło później.
krzysiek114 / 178.181.211.* / 2015-02-18 02:07
Witam chcialem sie zapytac pisalem wniosek o wczesniejsze zatarcie skazania minelo juz 3lata od ostatniej raty i czekam na rozprawę o wczsniejsze zatarcie i jeżeli sad sie zgodzi to ile po spotkaniu w sadzie trzeba czekac zeby w zaświadczeniu o niekaralnosci nie widnialo ze jestem czysty pozdr
--
Komentarz wysłany ze strony mobilnej
http://m.money.pl/
szklarek / 2015-02-18 11:32 / Tysiącznik na forum
Data postanowienia sądu o odmowie wcześniejszego zatarcia nie ma wpływu na termin zatarcia z urzędu- czyli efekt jest wtedy taki, jakby skazany wniosku w ogóle nie składał. Liczy się od wykonania kary, a nie od postanowienia sądu o odmowie zatarcia.

Zatem w razie odmowy- zatarcie z mocy prawa nastąpi po 5 latach od zapłaty ostatniej raty grzywny.
skomentuj

Najnowsze wpisy