Forum Forum finansoweInne

Książeczka oszczędnościowa - zapis na wypadek śmierci.

Książeczka oszczędnościowa - zapis na wypadek śmierci.

jasina / 2009-08-11 16:37
Chciałbym się dowiedzieć jak w praktyce wygląda realizacja dyspozycji na wypadek śmierci.

Moja babcia po śmierci zostawiła 2 książeczki oszczędnościowe w banku PKO BP:
a) na pierwszej książeczce znajduje się 60 000zł - do książeczki dołączona jest dyspozycja na wypadek śmierci, z której wynika, że 100% dyspozycji zapisane jest na moją matkę.
b) na drugiej książeczce jest 80 000zł - do tej książeczki również dołączona jest dyspozycja na wypadek śmierci zapisana na 2 osoby po 50% - dyspozycja zapisana jest na mnie i na mojego brata.

W internecie znalazłem informację, że kwota dyspozycji obliczana jest według jakiegoś algorytmu (20 x średnia krajowa) i nie wchodząc w szczegóły wynosi na dzień dzisiejszy 65 000zł.

Mam wobec tego następujące pytanie:
Czy kwota 65 000zł to maksymalny limit, który można pobrać za pomocą jednej dyspozycji czy od jednej osoby? Inaczej mówiąc: jako, że na pierwszej książeczce wkład jest mniejszy od 65 000zł moja matka dostanie całość czyli 60 000zł z kolei na drugiej książeczce jest więcej pieniędzy dlatego razem z bratem dostaniemy całość limitu dyspozycji (65 000zł) do podziału po 50%? Czy może jest inaczej, czyli tak, że do podziału między 3 osoby jest 65 000zł czyli zgodnie z zapisami powiedzmy, że moja matka dostanie 25 000zł a ja z bratem po 20 000zł?

Mam nadzieję, że ktoś zna odpowiedź na te pytania.
Z góry dziękuję za odpowiedź.

Najnowsze wpisy

Kredyty hipoteczne - najlepsza oferta: