Forum Forum emerytalneZUS

Kwestia renty i emerytury

Kwestia renty i emerytury

soloowaty / 2014-04-10 13:31
Hej,

Mój tata ma 62 lata i zgodnie z pismem od ZUSu będzie mógł przejść na emeryturę w wieku 66 lat i 5 miesięcy, a węc za około 4 lata. Mniej więcej 3 lata temu mój tata przeszedł ciężką operację biodra, a później został zwolniony z pracy w wyniku redukcji zatrudnienia w państwowym zakładzie. Od kilku miesięcy prowadzi własną działalność, na którą wziął dotację. Płaci za nią ulgowy ZUS.

W związku z powyższym kilka pytań (jestem zupełnym laikiem w tej kwestii):

1. Czy fakt, że nie ma za dużo obrotów w firmie, wpłynie jakoś negatywnie na emeryturę, którą wyliczył mu ZUS?
2. Ponieważ tata jest cały czas mocno schorowany czy może zasadne byłoby ubiegać się po prostu o rentę i czy ta renta wpłynie potem negatywnie na emeryturę?
3. Czy ubieganie się o rentę będzie wymagało zamknięcia firmy i jeśli tak to czy będzie musiał zwrócić dotację?
4. Czy może jest jakaś szansa, żeby przejście na tą emeryturę przyspieszyć?
5. Czy płacenie ulgowej składki ZUS wpłynie jakoś negatywnie na wysokość emerytury?
6. Czy jeśli zamknie firmę po 2 latach (jak skończy się ZUS) i będzie na bezrobociu przez kolejne 2 lata, to wpłynie to w jakiś bardzo znaczący sposób na wysokość emerytury?

Pozdrawiam
Wyświetlaj:
wiwan / 2014-04-11 20:25
1. to nie jest wyliczenie to jest prognoza w dwu opcjach, o których jest informacja w owym raporcie o składkach. Nie wiadomo jaka za 4 lata będzie tabela dalszego trwania życia dla jego rocznika. Prognoza ta też nie obejmuje tegorocznego zamieszania z OFE (o ile ojciec przystąpił). Obroty nie mają nic do tego, liczą się składki z obecnej DG.
2. Jeśli stan zdrowia pozwoli uzyskać orzeczenie o chociaż częściowej niezdolności do pracy- to pewnie, że tak. Pobrana przed emeryturą renta nie zmniejszy emerytury w sensie obniżenia zewidencjonowanych składek. Ale jeśli na rencie zaprzestanie prowadzenia DG- no to wiadomo, że przez ten czas składek nie przybędzie.

3. ubieganie się o rentę z tyt. niezdolności do pracy nie wymaga likwidacji/zawieszenia DG. Co do dotacji- nie ten dział forum.

4.Nie wspomina Pan o specjalnych okolicznościach pracy ojca w jego życiu więc raczej nie ma kwestii e. wcześniejszej/ e. pomostowej z tyt. pracy w war. szczególnych lub w szczególnym charakterze itp.
Jeśli spełni jednocześnie warunek wieku min. 65 lat i stażu ubezpieczeniowego min. 40 lat- będzie mógł skorzystać z e. częściowej tj. połówkowej.
5. Gdyby z ulgi nie korzystał- e. wyliczona byłaby wyższa. Tyle, że w stopniu na tyle małym, na ile w ogóle okres prowadzenia DG stanowi część stażu ubezpieczeniowego. Gros jego emerytury będzie przecież z Kapitału Początkowego ( czyli zarobków i stażu sprzed 1999 r. ) oraz ze składek po 1998 r.

6. jak w pkc. 5.
soloowaty / 2014-04-12 13:09
Wielkie dzięki za odpowiedź, bardzo mi pomogła!!!

Pozdrawiam!

Najnowsze wpisy