Forum Forum dla firmZakładanie firmy

kwota wolna od podatku DG załozona w trakcie roku

kwota wolna od podatku DG załozona w trakcie roku

grrrazyna / 2014-11-25 14:34
Do lipca pracowałam na umowę o pracę, w listpadzie założyłam działalność Czy w związku z tym w listopadowej zaliczce na podatek mogę ująć całą kwotę wolną od podatku czy lepiej się wstrzymac do rozliczenia rocznego?
Wyświetlaj:
grrrazyna / 2014-11-26 10:28
No ale w ten sposób w PIT wyjdzie ze mam dopłatę- bo pracodawca ujmował do lipca te 46,33, a ja w listopadzie sobie odliczę 556,02?
Dobrze to rozumiem
wiwan / 2014-11-26 11:18
Tak. Wyjdzie w rozliczeniu rocznym niedopłata PIT, chyba że się skompensuje ulgami, albo w ogóle dochody z DG będą niskie na tyle, że obliczany podatek nie 'skonsumuje' więcej niż 'brakujące' 5 x 46,33 zł kwoty zmniejszającej.
wiwan / 2014-11-25 18:50
Nie ma tu wyboru. Posiadanie etatu (czy innego dochodu podlegającego PIT wg. skali) jednocześnie z działalnością gospodarczą jest bez wpływu na sposób wyliczania zaliczek PIT ze źródła jakim jest DG.
Działa to w drugą stronę- tj. gdyby etat trwał nadal- należałoby pracodawcę powiadomić jako płatnika PIT z wynagrodzenia o posiadaniu innego źródła, czyli wnioskować o zaprzestanie uwzględniania miesięcznej kwoty zmniejszającej podatek (46,33).

Reasumując- zaliczki z DG wylicza się tak, jakby wcześniejszego etatu nie było. Czyli wg. skali, narastająco od listopada, z uwzględnieniem całorocznej kwoty 556,02 zł.

Najnowsze wpisy