Forum Forum prawnePracy

L4 w ciązy, przerwa i rejestracja na bezrobociu

L4 w ciązy, przerwa i rejestracja na bezrobociu

Bailiff / 2015-06-29 23:23
Witam

Moja żona miała umowę na zastępstwo, która wygasła jej w ciąży, czyli nie ma prawa do urlopu macierzyńskiego itp świadczeń. Od tego czasu przebywa na zwolnieniu lekarskim, na którym pieniądze wypłaca jej ZUS.
Obecne zwolnienie ma wypisane prawie do końca lipca, a termin porodu ma na początek sierpnia.
Czy ktoś się może "doczepić", nasłać kontrolę, jeżeli po kolejnej wizycie u lekarza zrezygnuje z kolejnego L4 (które i tak będzie max na ok 2 tygodnie) i pójdzie zarejestrować się na bezrobociu ?
Należeć będzie jej się zasiłek dla bezrobotnych, który w przypadku urodzenia dziecka zostanie przedłużony do 12 m-cy.
Czy jedynym problemem będzie to, że lekarz nie będzie chciał wystawić zaświadczenia o zdolności do pracy ?


Mam nadzieję, że nie zakręciłem za bardzo.
Pozdrawiam
szklarek / 2015-06-30 11:15
Mimo tego, że bezrobotny przy rejestracji oświadcza, że jest gotów do podjęcia zatrudnienia w pełnym wymiarze godzin, że jest zdolny do pracy- co omówmy się na 2 tygodnie przed porodem jest fikcją- PUP już nie odmawia rejestracji, nie odsyła na badania lekarskie, poświadczające 'odzyskanie' zdolności do pracy. Nawet w sytuacji, gdy rejestrujący się miał wcześniej długotrwałe ZLA.

Dawniej były z tym problemy.
Owszem żona musi zrezygnować z tego ostatniego ZLA- a przynajmniej nie dostarczać go do ZUS, jeśli je lekarz wystawi.

To nie tak z tymi 12 mc. Urodzenie w czasie zasiłku dla bezrobotnych (lub do miesiąca po) powoduje, przedłużenie zasiłki na okres, na jaki normalnie byłby zasiłek macierzyński (52 tygodnie przy urodzeniu pojedynczym, 65 przy bliźniętach itd.) to zasiłek dla bezrobotnych jest przedłużany do upływu owych 52(65 itd. tygodni).

Zaś to, na ile przysługuje zasiłek dla bezrobotnych tj. 180 czy 365 dni zależy od powiatu oraz stażu ubezpieczeniowego/sytuacji w rodzinie.

Najnowsze wpisy