Forum Forum prawnePracy

likwidacja firmy ciaza i L4

likwidacja firmy ciaza i L4

paulinka0000 / 2015-09-26 13:04
Witam. Bylam zatridniona w sumie to jeszcze jestem od marca w firmie I dostalam umowe na 2 lata do 2017 niestety pracodawca dal mi dzis wypowiedzenie z powodu likwisacji pracodawcy (splajtowali)I 2tyg okres wypowiedzenia (likwidcja 10 pazdziernik) jestem obecnie juz od 6tyg naL4 Bo jestem w ciazy juz 19 tydzien. Moj pracodawca o tym wiedzial ale wiem ze w tej sytuacji moze dac mi wypowiedzenie teraz bedzie placil mi zus ? Czy strace wszystkie pieniadze? I co z maciezynskim? Gdzie dostarczac mam L4 czy musze sie zarejestrowac do bezrobocia co z ubezpieczeniem w czasie ciazy I po porodzie? I czy nie mam za krotkiego stazu pracy zeby dostac zasilek chorobowy.
Wyświetlaj:
szklarek / 2015-09-28 14:55
Każde kolejne ZLA wydane po 10 października należy dostarczać już do swojego ZUS. Zakończenie stosunku pracy nie przerywa trwającej niezdolności do pracy i prawa do zasiłku, tyle że teraz będzie to formalnie zasiłek w wysokości zasiłku macierzyńśkiego, a nie chorobowy.

Uzyska Pani również prawo do zasiłku macierzyńskiego w tych okolicznościach, tyle że będzie on krótszy o 6 tygodni, niż w normalnych okolicznościach.

Podstawa- art. 30 ustawy tzw. zasiłkowej.
paulinka0000 / 2015-09-30 08:45
Pani z zus uswiadomila mnie ze to do 6tyg przed porodem nie dostane nic i ze zasilek dostaje sie dopiero od tego czasu przez 52tyg. A co zrobic jesli do porodu mam jeszcze 4miesiace?
szklarek / 2015-09-30 09:03
Pani z ZUS mówiła o zasiłku macierzyńskim. Obecnie do porodu ma Pani prawo do zasiłku o którym pisałem. Niezdolność do pracy powstała w czasie zatrudnienia (ub. chorobowego), więc utrata pracy nie wpływa negatywnie na prawo do tego zasiłku.

Ps. 52 tygodnie w przypadku urodzenia pojedynczego, poród liczniejszy przekłada się na dłuższe okresy prawa do zasiłku.
paulinka0000 / 2015-09-30 09:26
A ten zasilek wyrównawczy dostane tez bez L4 bo nie moge tego stwierdzić czy lekarz mi je przedluzy. I co do dokumentów do zus to dostarczyć musze świadectwo pracy o likwidacji pracodawcy, zaświadczenie lekarskie ze w ciąży bylam w czasie trwania pracy i cos jeszcze?
szklarek / 2015-09-30 10:24
Jeszcze raz może jaśniej.

1. mówimy o ZLA, L-4 nie ma od lat.
2. obecnie ma Pani prawo do zasiłku chorobowego (stawka '100%'), ustanie zatrudnienia nie zmienia prawa do tego zasiłku, jeśli będzie zachowana ciągłość niezdolności do porodu- to by ten zasiłek kontynuować wystarczy dostarczać do ZUS kolejne ZLA.
3. jeśli jednak nastąpiłaby przerwa w niezdolności (ZLA nie byłyby na styk) to po takiej przerwie już prawo do zasiłku chorobowego by Pani utraciła
4. ale wtedy na skutek okoliczności takiej, że była Pani w ciąży w dniu rozwiązania umowy- i że doszło do likwidacji pracodawcy ma Pani do zasiłku w wys. zas. macierzyńskiego- dalej w stawce '100%'- tu już nie będą potrzebne ZLA, ale :
zaświadczenie lekarskie stwierdzające stan ciąży w okresie zatrudnienia,

świadectwo pracy albo inny dokument potwierdzający rozwiązanie stosunku pracy z powodu ogłoszenia upadłości lub likwidacji pracodawcy,

oświadczenie ubezpieczonej, że nie zapewniono jej innego zatrudnienia,

zaświadczenie płatnika składek wystawione na druku ZUS Z-3.

Termin na wniosek- maks. 6 tygodni od ustania prawa do zasiłku chorobowego.

5. prawo do zas. macierzyńskiego już opisałem. Jeśli będzie Pani przed porodem na zas. chorobowym będzie trzeba donieść ww dokumenty. Jeśli będzie na zas. w wys. macierzyńskiego- już właściwie tylko skrócony odpis aktu urodzenia.
paulinka0000 / 2015-10-09 21:39
A pytanie mam jeszcze odnośnie tego ze jak lekarz wystawia mi ZLA to wpisuje tam nr nip a jak pracodawcę likwidują to co tam bedzie musial wpisać? Nip zusu?
szklarek / 2015-10-12 10:07
Nie. W tej sytuacji nadal NIP byłego już płatnika.

Najnowsze wpisy