Forum Forum dla firmZakładanie firmy

Minimalistyczna działalność gospodarcza

Minimalistyczna działalność gospodarcza

anony_mouse / 79.163.238.* / 2013-02-06 13:47
Minimalistyczna działalność gospodarcza

Witam,

Mój przypadek jest chyba dosyć nietypowy. Postanowiłem pewnego dnia, w ramach eksperymentu, sprzedać kilka sztuk pewnego produktu na Allegro. Udało się to zrobić bardzo szybko, wiec zamówiłem więcej sztuk, które również błyskawicznie się rozeszły. Zachęcony tym faktem, od tamtego czasu zacząłem sprzedawać ten produkt regularnie. Zdaje się jednak, że moja aktywność od pewnego czasu zaczęła podpadać pod definicję działalności gospodarczej:

"Działalnością gospodarczą jest zarobkowa działalność (...) wykonywana w sposób zorganizowany i ciągły."

Nie wiem do końca, co oznacza sposób zorganizowany i czy mój taki jest, ale tak czy inaczej wydaje mi się, że moja sprzedaż w pewnym momencie stała się nielegalna. Chciałbym zatem ją zalegalizować = założyć działalność gospodarczą. Jest ona mi potrzebna tylko i wyłącznie do legalnej sprzedaży tego jednego produktu. Wiem, że to brzmi śmiesznie, ale to prawda - może w przyszłości jakoś ją rozszerzę, ale na chwilę obecną tylko to bym w jej ramach robił. Wszystkie informacje, które znajduję w internecie zaczynają się jednak od "zbadaj rynek, znajdź pomysł..." - ciężko mi znaleźć coś, co odnosiło by się do mojego przypadku, wszystko wygląda jak strzelanie z armaty do muchy.

Działalność gospodrcza od strony prawnej to dla mnie obcy przedmiot. Nie wiem nawet czy działalność gospodarcza = firma. Byłbym wdzięczny za wytłumaczenie mi mojej sytuacji, tego co mogę zrobić, ew. podesłanie jakichś dobrych źródeł, z którymi powinienem się zapoznać (byle trafnych!).

Dodatkowo kilka pytań:
1. Ile może mnie kosztować prowadzenie działalności gospodarczej?
2. Gdyby sprzedaż produktu nagle przestała się opłacać - czy mogę momentalnie zamknąć działalność, bez konsekwencji?

Będę bardzo wdzięczny za potraktowanie mnie z dużą dozą wyrozumiałości :)

Najnowsze wpisy