Forum Forum podatkowePIT

Muszę oddać część wynagrodzenia, jak to wpływa na PIT

Muszę oddać część wynagrodzenia, jak to wpływa na PIT

bbelko / 62.148.91.* / 2014-10-10 12:20
Jestem zatrudniony na umowe o pracę. Mój pracodawca przez pomyłkę przelał na moje konto pensję o 1500zł za wysoką. Na pasku płącowym jest to ok 2200zł brutto. Teraz muszę zwrócić na konto pracodawcy kwotę 1500zł. Zastanawiam się jak to wpłynie na rozliczenie mojego PITu ponieważ oficjalnie mój dochód w tym roku będzie o 2200zł większy
H Szatkowski / 2014-10-14 12:03
1. skąd 'musi' ? Pracodawca może prosić pracownika w takiej sytuacji o zwrot, a w razie odmowy ewentualnie dochodzić zwrotu w procesie cywilnym.
2. do zwrotu jak rozumiem dojdzie na zasadzie uczciwości. Pracodawca jako płatnik powinien zwrot odliczyć od wynagrodzenia za kolejny miesiąc (miesiące, jeśli wynagrodzenie jednomiesięczne na odliczenie jednorazowe) i w ten sposób ostatecznie nie dojdzie do zawyżenia rocznego przychodu/dochodu/sumy zaliczek, a PIT 11 będzie wyglądał co do kwot tak samo, jakby błędnej nadpłaty wynagrodzenia nie było.


Ps. W zakresie ubezpieczeniowym- niezbędna jest wsteczna korekta deklaracji i wysokości składek.

Oczywiście mówimy o nadpłacie konsekwentnej- tj. zawyżonej już na etapie wyliczania składek i zaliczki, a nie jedynie samego przelewu wynagrodzenia netto.

Najnowsze wpisy