Forum Polityka, aktualnościGospodarka

Najnowsze dane GUS. Stopa bezrobocia i sprzedaż detaliczna

Najnowsze dane GUS. Stopa bezrobocia i sprzedaż detaliczna

Wyświetlaj:
Dunadan / 170.148.198.* / 2014-08-26 14:26
GUS jak i OBOP podaja Oficjalne dane (pasujace rzadzacym).
Wedlug nich zadluzenie Polski to Tylko zadluzenie Rzadu, ale juz poza nawias zadluzenia zostalo wyrzucone dlugi Wszystkich spolek skarbu panstwa, zadluzenie ZUS, zadluzenie powiatow i gmin.
Na dzien dzisiejszy zadluzenie wedlug oficjalnej metodologi liczenia nie przekracza 55% co daje politykom mozliwosc dalszego zadluzania kraju. Bo gdyby wlaczyc cale zadluzenie (to co podalem powyzej i nie tylko) to dlug juz dzis wynosilby ponad 60% a to zmusiloby rzadzacych do ciec, ktorych boja sie jak ognia.
Co do zatrudnienia i bezrobocia.
Ci na wiejskiej wiedza jak zmniejszyc bezrobocie. W zeszlym roku premier wygadal sie o tym w jednym z wywiadow. Ale oczywiscie tego nie zrobia, bo wyszli by przed szereg. W systemie spoleczno gospodarczym jaki mamy bezrobicie jest potrzebne dla rynku i rzadzacych. Bo to sa potencjalni wyborcy, ktorym mozna wciskac kity jak to bedzie dobrze jak na nich zaglosujecie. Taki sam powod jest jesli chodzi o place. Wszystkie rzady od 89 szczyca sie tym ze polska gospodarka jest konkurencyjna w porownaniu z zachodnia. Tylko nikt z tych "fachowcow" nie wspomina o jednej bardzo waznej sprawie. Polska gospodarka jest konkurencyjna nie ze wzgledu na wysokie uprzemyslowienie i inwestycje w innowacje, nie przez szeroka i dobrze wyksztalcona kadre kierownicza i pracujaca fizycznie a przez to, ze Polacy pracujacy na etacie zarabiaja grosze w porownaniu z innymi narodami. (Prosze mi nie pisac zeby zalozyc firme bo w ten sposob tylko utwoerdzacie mnie w przekonaniu ze polski prywaciaz jest gorszy SS-mana w obozie) Jesli to jest powod do dumy to szczerze gratuluje poczucia humoru i pewnego ograniczenia umyslowego.
Jesli by do Polski wrocili Wszyscy emigranci (ostatnio byly opublikowane wyniki badan) to w Polsce nie byloby 2mln bezrobotnych jak to rzadzacy sciemniaja a 20mln. Bo 18mln Polakow zyje za granica. A co do tych 2-3 mln oficjalnych tez bym za bardzo danym nie wierzyl bo w Niemczech czy Francji pracuje i zyje tyle ludzi a gdzie ci co siedza w UK i IRL?
I jeszcze jedno co mnie dziwi od lat.
W Polsce bezrobocie jest w miare stale. Od lat oscyluje w granicach 2mln obywateli, ale to jest tylko i wylacznie oficjalne bezrobocie. Ciekaw jestem ilu jest w ukrytym (skresleni ale bez pracy) i ilu tak naprawde wyjechalo. Bo wedlug oficjlnych danych na zachod na stale wyjechalo juz 2-3mln obywateli (dane oficjalne) to jesli nawet tylko polowa z nich byla bezrobotnymi to czemu w okresie przystapienia Polski do UE i w kilka miesiecy pozniej liczba bezrobotnych nie spadla chociaz o pol miliona?
Te dane jak i inne dzieki "metodologii zaczerpnietej z EU" sa zaklamane i nie oddaja rzeczywistych liczb i problemow.
tiaa / 194.99.117.* / 2014-08-26 14:57

Bo wedlug oficjlnych danych na zachod na stale wyjechalo juz 2-3mln obywateli (dane oficjalne) to jesli nawet tylko polowa z nich byla bezrobotnymi to czemu w okresie przystapienia Polski do UE i w kilka miesiecy pozniej liczba bezrobotnych nie spadla chociaz o pol miliona?

w rok od wejścia do UE liczba bezrobotnych spadła o jakieś 200 tys. a w dwa lata o pół miliona. Poza tym istotne też jest liczba osób mogących pracować w tym okresie. Nie jest tajemnicą, że tak od 2004 roku na rynek pracy zaczął wchodzić wyż demograficzny z lat `80.
Dunadan / 170.148.198.* / 2014-08-26 15:15
debos ile ci placa za ta propagande na money? :)
Pokaz mnie no artykul z tamtego okresu mowiacy o takim spadku bezrobocia w PL :) Pokaz mi oficjalne dane mowiace, ze w tamtym czasie bezrobocie znaczaco spadlo a nie bylo wynikiem prac sezonowych :)
tiaa / 194.99.117.* / 2014-08-26 15:27
jeszcze dam ci taką podpowiedź, że dane brałem dotyczące maja 2004,2005 i 2006
tiaa / 194.99.117.* / 2014-08-26 15:23

debos

Kto? Czytać nie umiesz? Poza tym przedstawianie faktów nazywasz propagandą? Byłeś ostatnio u lekarza?
Poszukaj sobie w internecie tych danych, chyba że jesteś zbyt leniwy. A może skoro nazywasz propagandą to co napisałem to ty mi udowodnisz, że się mylę?
Dunadan / 170.148.198.* / 2014-08-26 15:58
A jak nazwiesz jak nie propaganda to ze rzad nadal idzie w zaparte i stosuje sobie przychylne metody liczenia aby moc dalej zadluzac kraj? Jak nazwiesz gadki rzadzacych jak to w Polsce jest dobrze bo przeciez PKB rosnie i bezrobocie maleje?
A na ulicach co widac? Dobrobyt?
Podalej mi dane ponoc z odpowiednich lat. A mozesz mi wkleich odnosniki do tych artykulow o ktore prosilem czy to za trudne?
Pytasz sie mnie o to skad swoje dane wziolem aby ci je przedstawic w formie strony int a sam na moja prosbe odsylasz mnie do internetu? No zlituj sie :)
Debos nie udawaj greka. Piszesz pod kazdym postem swoja odpowiedz, ze wszystkim dyskutujesz dokladnie tak samo jak jeszcze kilka miesiecy temu pod innym nickiem :) tak wiec nie sciemniaj.
tiaa / 95.160.43.* / 2014-08-26 17:08

A jak nazwiesz jak nie propaganda to ze rzad nadal idzie w zaparte i stosuje sobie przychylne metody liczenia aby moc dalej zadluzac kraj?

a co to ma do mojego posta który traktował o liczbie bezrobotnych w latach 2004-0 6? Bo przecież temu postowi zarzucałeś propagandę.

Podalej mi dane ponoc z odpowiednich lat. A mozesz mi wkleich odnosniki do tych artykulow o ktore prosilem czy to za trudne?
Pytasz sie mnie o to skad swoje dane wziolem aby ci je przedstawic w formie strony int a sam na moja prosbe odsylasz mnie do internetu? No zlituj sie :)

no właśnie ty pierwszy chciałeś takich danych, wiec postąpiłem tak jak ty i też sobie ich zażyczyłem - proste.

Debos nie udawaj greka

dalej nie nauczyłeś się czytać? Nie wiem czy jakakolwiek dyskusja z tobą ma sens w takim razie. Śmieszysz mnie bo wydaje ci się, że coś wiesz a tu zonk bo nie masz zielonego pojęcia.

tak wiec nie sciemniaj.

czy ty jesteś ograniczony? Znajdź JEDEN post (wyszukaj sobie posty po nicku) pisany z takich IP z jakich ja piszę gdzie jest podpisane DEBOS. To w każdym newsie mogę cię przepraszać i pisać, że masz rację, jeśli tego nie będziesz w stanie zrobić to ty powinineś uderzyć się w pierś i przeprosić - ale do tego trzeba mieć jakiś honor a ty pewnie go nie posiadasz wiec dalej możesz kłamać i wierzyć, że twoje kłamstwa są prawdą.

Jeszcze zapytam co to znaczy, że piszę pod każdym postem swoją odpowiedź? Może chodzi ci o to, że nie raz komuś dwa razy odpowiadam - to wyjaśniam, że jedna wypowiedź jest zazwyczaj
Autor: uzupełnieniem drugiej - nie można tutaj edytować posta więc trzeba to robić w takiej formie.

ale szanowny kłamco znaj moje dobre serce, proszę link pierwszy z brzegu:
http://rynekpracy.org/x/566379

mam nadzieje, że będziesz miał jaja, żeby odpowiedzieć na pierwszą część tego postai przeprosić za Debosa
Dunadan / 170.148.198.* / 2014-08-26 19:21
Nawet odpowiadasz jak debos :)
Zegnam oziemble POwski klakierku.
tiaa / 194.99.117.* / 2014-08-27 08:37
haha jesteś żałosny zgasiłem cię pare razy i już kończysz rozmowę? Nie dość że nic nie jesteś w stanie udowodnić to jeszcze piszesz bzdury.
[...]

### Post edytowany z powodu złamania regulaminu Forum Money.pl ###
ile jeszcze? / 170.64.128.* / 2014-08-26 13:28
Ktoś chyba kreatywnie manipuluje danymi. Bezrobocie w przeciągu 2 kwartałów spadło o ponad 2%, a dynamika PKB przewidywana jest na poziomie 3,2%? Z tego co przeważnie ekonomiści mówią, jak i sama teoria również, to 1% spadku bezrobocia oznacza wzrost PKB o 3%.

Pomijam już sam fakt, że w takiej tłumionej i dobijanej gospodarce jak Polska spadek o 2% w przeciągu pół roku nie jest możliwy.

Polska to jednak kraina cudów Donalda T. i jego świty.
tiaa / 194.99.117.* / 2014-08-26 13:49

Z tego co przeważnie ekonomiści mówią, jak i sama teoria również, to 1% spadku bezrobocia oznacza wzrost PKB o 3%.

Nie sądzę i nie przypominam sobie, żeby tak kiedykolwiek było. Poza tym, analogicznie jak bezrobocie wzrosło o 2-3% to czy mieliśmy spadek PKB 0 6-9%? Odpowiedź jest prosta.
Kolejna rzecz to jest taka, że całkiem inny wpływ ma spadek bezrobocia na PKB w sytuacji gdy spada z 25 na 24% a inny gdy spada z 10% na 9%. Więc takie proste przeliczniki jak podajesz nie mogą mieć racji bytu
ile jeszcze? / 170.64.128.* / 2014-08-26 14:03
Tak tak, wiem że teoria a praktyka to dwa inne światy. Jak na to nie patrząc, chyba nikt nie zakwestionuje, że 2% spadek stopy bezrobocia w naszej rzeczywistości gospodarczej nie jest możliwy w tak krótkim czasie? Bez znacznych reform luzujących łańcuchy zarzucone przez litościwie nam panujących.

Poza tym ze świata, Australia parlamentarnie odrzuciła wpływ człowieka na efekt cieplarniany i zniosła podatek od emisji CO2, zgadnijcie jak na tym wyszły ceny energii elektrycznej?
tiaa / 194.99.117.* / 2014-08-26 14:17
ja jednak uważam, że jest to możliwe. Wystarczy spojrzeć na liczbę ogłoszeń o pracę. Obecnie jest ona mniej więcej dwa razy większa niż w zeszłym roku (przynajmniej w UP w moim mieście).


Poza tym ze świata, Australia parlamentarnie odrzuciła wpływ człowieka na efekt cieplarniany i zniosła podatek od emisji CO2

tam potrafią wydawać mądre decyzje
Jerry / 88.156.182.* / 2014-08-26 11:42
Systematyczna emigracja polakow oraz pozbawianie statusu bezrobotnego po okresie kilku miesiecy skutecznie poprawia staystyke. Niemniej udzial ludzi w ieku powyzej 50 oraz do 30 roku zycia jako zatrudnionym na etat jest w polsce niz w grecji...
wiwan / 2014-08-26 12:03
Pozbawianie statusu bezrobotnego nie jest związane z upływem magicznego czasu posiadania owego statusu, ale z innymi okolicznościami takimi, jak uzyskiwanie dochodów, odmawianie przyjęcia ofert pracy, niestawianie się na umówione terminy itd.
i to by było na tyle / 83.30.251.* / 2014-08-26 11:35

we wrześniu i październiku możliwy jest dalszy spadek bądź stabilizacja.

ewentualnie wzrost
Srinagarindra / 77.45.44.* / 2014-08-26 11:21
To jest propaganda - GUS koloryzuje dane. Fakt jest następujący. Polskie mikro i małe firmy jeśli mają uczciwie płacić podatki i uczciwie zatrudniać nie mają szans z zachodnią konkurencją. Mogą co najwyżej powoli się zamykać. Pomoc rządu dla nich - żadna - programy są do niczego i w istocie rządzącym już nie zależy na głosach małych polskich przedsiębiorców bo teraz ich wyborcami są: administracja, nauczyciele, wojsko, policja, lekarze i prawnicy kupieni podwyżkami i luksusowymi warunkami pracy ( w stosunku do małego biznesu szarpiącego się okrótnie ). Lepiej żeby mały przedsiębiorca nie miał alternatywy i nie poszedł głosować bo nie daj Boże zagłosowałby na PiS !!! A jak musi cholernie oszczędzać, zaciskać pasa bo mu nie wystarczy na ZUS i VAT a jeść trzeba i za prąd i wodę płacić też. Pomocne są i szmateksy, dysconty i hipermarkety dające mu szansę na jakiś przyodziewek i tanie żarcie a więc niejako są amortyzatorem niepokojów społecznych dla rządu. Te ostatnie same płacąc niewiele podatku dochodowego albo wcale zbierają od Polaków VAT i to rządowi wystarczy aby sobie wygodnie egzystować. Do tego zrabowało się OFE i pociągniemy do następnych wyborów.Byle wytrzymać jeszcze rok ... . Coś tam pokłamiemy i może się jakimś cudem uda. Większe cwaniaczki poczuły pismo nosem i uciekły do Brukseli bo tu nie tu widzą szans na święty spokój ! Sprzedaż detaliczna maleje. Zarobki są za małe aby godnie żyć w Polsce stąd ucieczki za granicę zwłaszcza młodych. Ciągle przygotowuje się nas na załamanie systemu ZUS - w końcu się z tym mamy pogodzić a nieliczni, którzy są za to winni a jakimś cudem zostaną złapani w przyszłości przez wściekłych, żebrających emerytów usprawiedliwią się słowami " przecież was ostrzegaliśmy " !!! Jak to dobrze o rządzący, że jest ta awantura z Rosją - powiecie, że wskaźniki były super ( wskaźniki WASZEGO GUS ) ale wszystko przez Putina !!! Tak dla przeciętnego Polaka zaprzepaściliście dorobek SOlidarności z przed 25 lat. Dystans do przeciętnego cywilizowanego kraju Świata dla przeciętnego Polaka drastycznie rośnie !!!
niwzab / 79.184.54.* / 2014-08-26 12:57
Dosłownie wyjąłeś mi to z ust. Ale są tu tacy którzy wierzą bezwzględnej propagandzie i jeszcze robią byki ortograficzne (co oznacza że są raczej głupkami wyborczymi)... Pozdrawiam
i to by było na tyle / 83.30.251.* / 2014-08-26 11:17

Systematyczny wzrost zatrudnienia

Czytam, czytam ale takich danych nie widzę. Spadek stopy bezrobocia nie musi wcale oznaczać wzrostu zatrudnienia.

Sprzedaż detaliczna wzrosła w lipcu o 2,1 procent rok do roku.

Dane jak zwykle tylko z wybranych sklepów (wielkopowierzchniowych) , analogicznie jak przy średniej płacy?
marko b. / 178.36.26.* / 2014-08-26 10:58
wszystko wyjaśnia.

Gdyby nie ponad 4 mln pracujących za granicą bezrobocie w Polsce byłoby jednym z największych w UE (ponad 20%)
tiaa / 194.99.117.* / 2014-08-26 11:06
jak to wyliczyłeś? Pewnie nie uwzględniłeś, że gdyby te osoby wróciły to automatycznie byłoby 4mln gęb więcej do wykarmienia więc siłą rzeczy musiałoby się zwiększyć zatrudnienie. Owszem nie byłoby tak, że wszyscy znaleźliby zatrudnienie to jest oczywiste, ale nie było też tak jak pewnie ty to liczysz, że byłoby 4mln dodatkowych bezrobotnych - bo jednak taka rzesza ludzi potrafi wygenerować jakiś tam popyt na produkty/usługi
marko b. / 178.36.26.* / 2014-08-26 11:47
Gdybym uwzględnił wszystkich czyli te 4 mln to bym napisał o 25% bezrobociu
tiaa / 194.99.117.* / 2014-08-26 12:39
myslę, że i tak te szacunki są zawyżone. Ze dwa miliony osób które jest za granicą jest zameldowanych w Polsce i pewnie sporo z nich jest zarejestrowanych jako bezrobotni.
marko b. / 178.36.26.* / 2014-08-26 12:44
Nie są zarejestrowani, do niedawna może i tak było. Po tzw. reformie w UP takie osoby zostały wykreślone. I nie tyko takie : wykreśla się również osoby które odmówią podjęcia pracy za psie pieniądze , często 100 km dalej
marko b. / 178.36.26.* / 2014-08-26 12:51
Praca , w której płacą mniej niż 1500 zł netto za 8 godz. pracy dziennie, 5 dni w tygodniu (poniedziałek-piątek), od godz. 7-8 do 15-16, jest pracą za psie pieniądze.
tiaa / 194.99.117.* / 2014-08-26 13:11
ale da się z tego wyżyć a jak komuś nie pasuje to może założyć swoją firmę i wtedy będzie sobie płacił kokosy - najłatwiej to wyciągać rękę po kasę to każdy potrafi a samemu coś zrobić to już jest problem
wiwan / 2014-08-26 13:10
Ustawa o promocji zatrudnienia definiuje 'odpowiednią pracę', którą UP może zaproponować.
Odsyła do wynagrodzenia minimalnego, a w związku z zasadniczo powiatowym rewirem PUP proponowanie ofert pracy w odległości 100 km jest wydumane.
niwzab / 79.184.54.* / 2014-08-26 11:11
A TY jak wytłumaczysz, że skoro tak dobrze to dług już wynosi ponad 1 bln złotych?
tiaa / 194.99.117.* / 2014-08-26 12:26
co rozumiesz pod pojęciem "tak dobrze" bo ja takie nie urzyłem to raz, a dwa możesz podać skąd masz dane o tym długu?
leonek_king / 94.154.25.* / 2014-08-26 12:46
w ubiegłym tygodniu po wzroście kursu euro tv podawała, że dług przekroczył 1 dużą bańkę
tiaa / 194.99.117.* / 2014-08-26 13:20
no to jest to dla mnie mocno wątpliwe zwłaszcza, że jeszcze na koniec ubiegłego roku zadłużenie wynosiło prawie 900mld a biorąc jeszcze jego zmniejszenie o 150mld przelanych z OFE to wynik powyżej 1bln jest mało realny bo raczej 250mld długu w pół roku się nie zrobiło (średnio dług się zwiększa 30-55mld rocznie)
rezystor / 94.42.189.* / 2014-08-26 10:46
napiszcie jak rośnie zadłużenie Polski, jakich tu cudów dokonał tusk !
Leop@rd / 80.150.85.* / 2014-08-26 10:44
Co do sprzedazy detalicznej:


Nieco rozczarowywać może tylko skala, bowiem jeszcze w kwietniu dynamika wzrostu sięgała 9 procent. Przed miesiącem było to 1,2 procent.

a wiec po kwietniu masa ludzi opuscila Polske a ten 1,2% to przez to , ze emigranci utrzymuja pozostala rodzine w Polsce.
Leop@rd / 80.150.85.* / 2014-08-26 10:37
A moze tak jeszcze mala informacja o stopie emigracji z Polski. To wtedy wszyscy wiedzieliby kogo to zasluga.....
fdg32 32 e / 5.226.64.* / 2014-08-26 10:58
a moze informacja ile osób z Ukrainy, Rosji itp. pracuje w PL???
i to by było na tyle / 83.30.251.* / 2014-08-26 11:20
No i ilu Amerykanów przyciągnęło za chlebem do kraju nad Wisłą
jaja sobie robicie / 80.50.4.* / 2014-08-26 10:33
Buahaha. Rok do wyborów i same cuda. Najpierw GUS podał, że ceny spadają, teraz spada bezrobocie, zaraz podadzą, że w Polsce żyje się najlepiej na świecie. Tylko skoro jest tak dobrze, to dlaczego jest tak źle?
tiaa / 194.99.117.* / 2014-08-26 10:54
tobie pewnie sprawiło by radość gdyby było info że bezrobocie wzrosło
niwzab / 79.184.54.* / 2014-08-26 11:13
nie ja ucieszyłbym się gdyby dług publiczny malał, wtedy nie będę się martwił o przyszłość naszych pokoleń...
Bezrobocie jest bardzo słabym argumentem ponieważ za kilka miesięcy znowu może wynosić 14%...
tiaa / 194.99.117.* / 2014-08-26 12:28
jeszcze nie było w tym kraju rządu przy, którym dług by malał. Zresztą na świecie ze świeca szukać takich rządów.
A bezrobocie owszem może być i 14% ale ostatnio spada i to jest bądź co bądź dobra informacja
j.zielinski / 89.77.200.* / 2014-08-26 10:26
Nie oszukujcie ludzi panowie wladza z GUS. Sprzedaz detaliczna trzeba podawac w kontekscie inflacji i wtedy bedzie to bezstronne.
Ile wiec rzeczywiscie wzrosla sprzedaz detaliczna ?
alojz / 77.253.224.* / 2014-08-26 10:21
Czy spadek bezrobocia uwzględnia miliony emigrantów którzy opuścili Polskę w tym czasie?
Ważne byłoby ile powstało miejsc pracy i ile znikło w gospodarce.
karo74 / 83.25.198.* / 2014-08-26 12:05
A ja powiem w ten sposób. Dookoła słyszę narzekania Polaków jak to strasznie niedobrze i źle i tą złą sytuację zauważyłem przed świętem 15 sierpnia. Istne szaleństwo zakupowe normalnie jakby się zbliżała III wojna a to tylko jeden dzień święta a podobno Polacy pieniędzy nie mają. Spędziłem 10 lat we Francji i powiem szczerze że przed żadnymi świętami nie spotkałem się z taką przesadną konsumpcją i takim szaleństwem zakupowym jak w Polsce. No a Polacy no cóż nawet jak by żyło im się tak jak we Francji, Niemczech czy w innym pastwie to i tak by warunki nie odpowiadał. To już jest przywara narodowa zawsze narzekać.
tiaa / 194.99.117.* / 2014-08-26 11:03
dane o ilości zatrudnionych możesz sobie poszukać. A tak a marginesie to rekordowe zatrudnienie było bodajże w 2011 roku.
czarek812 / 83.6.34.* / 2014-08-26 19:18
Oficjalne bezrobocie spada zawsze latem i nie ma tu nic dziwnego.Dane te powinny mieć inną nazwę.To przecież są osoby zarejestrowane w urzędzie pracy jako bezrobotne i nic więcej.
Faktycznie bezrobotni to ci którzy nie mają normalnej umowy o pracę a tych przybywa od lat i teraz jest koło 40%.

Najnowsze wpisy