Forum Forum ubezpieczeńInne

Nie płacony przez prawie dwa lata ZUS przez pracodawcę-co robić???

Nie płacony przez prawie dwa lata ZUS przez pracodawcę-co robić???

Blania / 89.77.120.* / 2008-12-22 19:23
Około roku temu dowiedziałam się, że mój pracodawca u jakiego pracowałam ponad dwa lata nie regulował za mnie żadnych składek ZUS. Przedstawiał mi fałszywe druki RUMUa, oszukiwał i odprowadził składki za tylko 4 miesiące przez prawie dwa lata.
Przez pół roku nawet nie składał deklaracji do ZUS za mnie i jeszcze jednego pracownika.
Miałam normalnie umowę o pracę na czas określony, pracowałam na całym etacie. Przez ponad dwa lata nie byłam na żadnym zwolnieniu.
Po odkryciu tego oraz innych nieprawidłowości sprawę zgłosiłam do ZUSu i Inspektoratu Pracy. Inspektora zajoł się sprawami innymi a sprawę składek przesłał do ZUSu.
Dostarczyłam do ZUS wszelkie dokumenty - umowę o pracę, aneksy umowy z podwyżkami, świadectwo pracy zakończenia tam pracy (bo w końcu musiałam stamtąd odejść) - wszystko miałam na papierach i zgodnie z prawem. ZUS wezwał mojego byłego pracodawcę do złożenia wyjaśnień, poinformowano mnie, że pracodawca złożył brakujące deklaracje i że zażądano od niego zapłacenia składek wraz z odsetkami.
Minoł rok. Na moim koncie w ZUS a tym samym w OFE nie pojawiła się żadna składka! Z tego co wiem pracodawca do tej pory nie wpłacił ani złotówki, a to są dwa lata mojej pracy - 12 skłądek miesięcznych i to jak na razie najlepszych finansowo moich lat pracy!
Pracodawca nadal prowadzi firmę, ma pracowników, działa, jest zamożny bardzo, inwestuje w firmę ale nie zapłacił żadnej kary! ZUS dał mu spokój i nic w mojej sprawie nie robią.
Inspektorat pracy mówi, że to sprawa ZUSu, byłam w Sądzie Pracy - tak samo.
Od niezapłaconej składki pierwszej mija już 3 lata.
Nie mogę od nikogo w ZUS uzyskać pomocy.
Nie rozumiem dlaczego nieuczciwi pracodawcy nie są karani? Ponad dwa lata byłam oszukiwana, jestem stratna bo nie mam przez dwa lata odprowadzanych składek, przez to tracę na emeryturze przyszłej.
Mówi się głośno, że US i ZUS ściga ostro nie płacących - ale to nie prawda.
I to ja jestem poszkodowana i nigdzie nie mogę uzyskać pomocy. To ma być Państwo prawa? Po co są te przepisy skoro nie są egzekwowane?
Jak facet nadal może prowadzić firmę i nie płacić zaległych składek? Dlaczego nikt go nie ściga?
Czy ja mogę w tej sprawie gdzieś się odwołać, interweniować gdzieś poza ZUS czy w ZUS wyżej?
Czuje się strasznie poszkodowana, że uczciwie pracując tyle czasu oszukano mnie, a teraz oszukuje mnie ZUS.
Tak naprawdę zatem pracodawcy mogą w ogóle nie płacić.
Spotkałam go ostatnio na ulicy w eleganckim nowym samochodzie - zaśmiał mi się w twarz i rzucił, że mogę pomarzyć że on to ureguluje.
Może ktoś miał podobną sytuacje? Czy ja mogę to gdzieś wyżej zgłosić? Co mam robić. Mija rok i nic. Wysłałam mase listów do ZUS. Dla mnie to są jakieś żarty!
Obawiam się, że zaraz facet w ogóle może zniknąć, zamknąć firmę, zarejestrować na żonę, wyjechać zagranicę i tyle będę z tego miała.
A chodzi o naprawdę spore składki!
Będę wdzięczna za wszelką pomoc i radę.
Z góry dziękuję.
Wyświetlaj:
karin67diament / 77.65.91.* / 2019-12-16 15:27
Wiesz co ja na twoim miejscu bym się udała do prawnika bo jednak poważna sprawa jest. Jak chcesz to moge podać ci dane do mecenasa Dziubaka od prawa pracy mi pomagał kiedyś
takjeden / 94.254.234.* / 2016-12-19 10:02
moj "pracodawca" ma 40 tys długów w ZUS (ponad 20 tys za składki i odsetki) i ZUS jakos nic nie jest w stanie zrobic, od swieta zaplaci skladki przez 2-3 miesiace w roku, a zus chyba i tak go nie sciga bo oficjalnie nie posiada majatku...

czemu takich ludzi sie nie zamyyka w wiezieniu?

Zgodnie z przepisami Kodeksu karnego, pracodawcy, którzy złośliwie lub uporczywie naruszają prawa podwładnych i nie płacą składek, podlegają grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat dwóch.
szklarek / 2016-12-28 07:55
ZUS jest w stanie to zwindykować np. przy pomocy fiskusa.
Najważniejsze, że te zaległości nie mają wpływu na świadczenia obecne i przyszłe pracowników, o ile są składane deklaracje miesięczne bieżące wskazujące należne podstawy i składki ich ubezpieczeń.

Brak fizycznej wpłaty składek ma negatywny skutek jedynie dla tego, kto jest sam swoim płatnikiem.
Izabela / 217.117.138.* / 2016-06-22 11:40
Sprawę należy zgłosić do biura poselskiego w swoim okręgu. Poseł złoży w tej sprawie stosowną interwencję.
H Szatkowski / 2016-09-23 10:53
Posłowie może niech się zajmą stanowieniem prawa. W kontekście tego wątku np. zmiana okresu przedawnienia składek.

Natomiast indywidualnie- to co już tu 'wiwan' napisał 3 lata temu. Skoro ubezpieczona uzyskała to, że nieuczciwy płatnik wysłał zaległe deklaracje ubezpieczeniowe do ZUS to to, czy ostatecznie zapłaci on te składki NIE ma dla niej znaczenia.
Przy wyliczaniu jej świadczeń - renty, emerytury zostaną uwzględnione składki w kwotach jaki i za okresy za jakie były należne.

Brak opłaconych fizycznie składek ma konsekwencje negatywne tylko dla tych ubezpieczonych, którzy są swoimi własnymi płatnikami- czyli w praktyce dla osób prowadzących działalność gospodarczą.
lezdrub / 83.5.192.* / 2009-02-06 23:35
Sprawę należy zglosić do prokuratury.
Skoro od wyplaty skladki byly odliczane na ZUS to i powinny być odprowadzone do ZUS.
Jest to zlodziejstwo i podlega sciganiu przz prokuratora.
Blania / 89.77.124.* / 2009-02-21 14:27
Byłam w Sądzie w tej sprawie - kilka osób, łącznie z sędziną powiedziało mi, że to nie ejst sprawa dla sądu, ale dla ZUS. Pracodawca składał deklaracje ale nie płacił fizycznie składek. Oczywiście, że jest to złodziejstwo, ale powiedziano mi w Sądzie, że tylko ZUS może ścigać. Chyba, że Ty masz inne informacje czy jakąś podstawę prawną to podaj proszę. Zależy mi na każdej informacji i pomocy w tej sprawie.
eme / 83.22.45.* / 2009-02-02 18:40
Na moja wiedze mozna wezwać zus do uzupełnienia brakujacych składek i zus poiwinien to zrobić.Składki uzupełnione zus odzyska droga egzekucji od pracodawcy. I na bank jest od razu kontrola:):):)
Blania / 89.77.124.* / 2009-02-21 14:31
Wezwałam ZUS do uzupełnienia składek - ponad rok temu. Mieli kontrolę natychmiast. Podobnie jak kontrolę z PIP. PIP także zawiadomił ZUS o wykroczeniach. I co z tego, kontrola była, dostali wezwania i nic. Składek do tej pory na moim koncie w ZUS nie ma. Nawet za jeden miesiąc. Dowiedziałam się, że ZUS wysłała do nich mase pism, wezwań, tak przynajmniej twierdzą, ja tego nie wiem bo mi nikt tych pism nie pokazał. ZUS twierdzi, że robi wszystko, ale nadal pracodawca mimo, że prowadzi firmę i normalnie działa - składek nie odprowadza. W ogóle się tym nie przejoł a ZUS nie nakłada żadnych kar i egzekucji. Dla mnie to jakaś farsa! Egzekucja kar to mit! Nie ma czegoś takiego!
wnd / 87.207.208.* / 2013-10-29 17:55
Zona ma podobna sytuacje tylko u niej ZUS założył sprawę w sądzie
wiwan / 2013-10-30 11:23
To niestety ostatnio częste sytuacje. Na pociechę, znaczną, stwierdzę, że w przypadku gdy pracownik jest zgłoszony do ubezpieczenia, wysyłane deklaracje miesięczne- to fizyczne ich niezapłacenie przez płatnika nie 'szkodzi' ubezpieczonemu. Składki należne są ewidencjonowane, świadczenia emerytalno-rentowe przyznawane.

Tylko w przypadku składek opłacanych za samego siebie ich fizyczny brak skutkuje w kwestii świadczeń emerytalno- rentowych tak jak zupełne niepodleganie w tym czasie ubezpieczeniom, aż do czasu ich uzupełnienia.
skhfisfiudhsfd / 78.133.144.* / 2009-01-31 11:00
Najalepiej jakby Pani miała na wszelki wypadek na piśmie z ZUS potwierdzenie , że o całej sprawie są powiadomieni i przyznają pani racje. Niech odpowiedzialny mądrala z ZUSu się podpisze pod tym i na podstawie tego odwoływać się jeżeli pani zabraknie przepracowanych lat do emerytury.
juss / 83.243.32.* / 2009-01-22 22:18
ja na twoim miejscu dałabym tę sprawę do mediów -interwencja lub "UWAGA" może w ten sposób pomoże w rozwiązanie problemu.Musisz walczyć.
johny121 / 2009-01-02 22:43
Wiele odpowiedzi na rozne pytania dotyczace ZUS-u znajdziecie tutaj:
http://e-news.nextshop.pl/sklep/koszyk.xml?event=add&oi_product_id=8663
pobierzcie za darmo
Blania / 89.77.120.* / 2009-01-23 00:44
Link nie działa i nic tam nie ma!
Lech3 / 2008-12-28 15:40 / Bywalec forum
Współczuję !
Ale na Twoim miejscu rozejrzał bym się za dobrym prawnikiem .
Blania / 89.77.120.* / 2008-12-30 14:02
No ale mam się procesować z ZUSem?
Ja już wszystkie formalności poczyniłam.
Poza tym zgłosiłam sprawę do Sądu Pracy bo nie wypłacono mi ostatniego wynagrodzenia. Była sprawa, zasądzono mi wypłate wraz z odszkodowaniem. Wszystko załatwione, ale gdy wspomniałam sądowi o ZUS i też w tej sprawie dostarczyłam dokumentacje. Sędzina powiedziała, że ich sprawa ZUS nie interesuje. Nie zajmuje się tym i nie mogą w to wnikać. Muszę tą sprawę załatwiać w ZUS.
Nie ma takiego prawa żebym mogła jakoś bezpośrednio te składki wydobyć od pracodawcy, tylko może to zrobić ZUS. Ale oni nic nie robią.
Nie wiem czy jakoś mogę to egzekwować. Muszę założyć sprawę przeciw ZUSowi?
Przecież to będzie się toczyć latami pewnie a prawnik zedrze ze mnie kasę która pewnie wcale nie się nie zwróci.
Może ktoś wie co robić i miał podobną sytuacje?
instruktor / 79.185.100.* / 2009-02-03 17:23
wspólczuje, ja też mam podobną sytuacje z tą róznicą że ja pacowałem na "umowe zlecenie".odprowadzano tylko "zdrowotne" i nic wiecej.już mnie nogi bola od chodzenia .nie należy mi się zasiłek własnie ponoć przez te brakujace składki.moje "wizyty w ZUS niewiele dają, napisałem jedno pismo i czekam.do Sądu pracy jeszcze nie pisałem ale ...pewnie też napisze. odwiedziłęm kilku "mecenasów" ale po tych wizytach mam głowe jak KOŃ kazdy z nich mówi mi inaczej.byłem również w PIP ale to była tyylko "wycieczka"-nic nowego się nie dowiedziałem, jedyne to zaszkodziłem sobie u pewnej pani kóra ma udzielać "porad" poniewaz najwyrazniej jej przeszkadzałem w rozmowie na Gagu Gadu.podobnie jak Ty- dalej nie wiem co , gdzie i jak zrobić.tak czy-inaczej życze powodzenia, bede tu zagladał , moze jeszcze ktoś napisze cos interesującego? pozdrawiam
Lech3 / 2008-12-31 11:01 / Bywalec forum
Poszukaj prawnika , który nie jest krwiopijcą , są jeszcze tacy .
A ZUS ? , cóż . Państwo w państwie , oni mogą wszystko .
Nie przypadkiem mają ksywkę Zakład Utylizacji Szmalu :)

Najnowsze wpisy