Forum Forum podatkoweVAT

Nie-vatowiec eksport usług do UE i poza UE

Nie-vatowiec eksport usług do UE i poza UE

PiotrBrylka / 185.56.211.* / 2017-02-02 12:29
Witam, mam kilka pytań. Prowadzę działalność i jestem zwolniony z vatu. Wykonuje usługi reklamowe dla firm z UE i USA/Canady.

1. Firmy z USA/Canady wypłacają mi pieniądze bez potrzeby wystawiania faktury VAT. Odbywa się to automatycznie co jakiś czas, czy mam obowiązek wystawiać faktury VAT za tą usugę, jak to dokumentować? Czy wystarczy dowód wpłynięcia pieniędzy na konto/PayPal

2. Mam problem z firmą z UE. Przed założeniem działalności zarobiłem tam trochę pieniędzy, niestety zostały one wypłacone w trakcie już prowadzonej DG na konto firmowe. Co mam z tym zrobić? W danych firmy widnieje jako osoba prywatna. Na takie dane poszedł przelew na konto firmowe.

3. Aby zmienić swoje dane w firmie z UE potrzebuje podać VAT którego nie posiadam. Mam obowiązek być VATowcem jeżeli chcę wykonywać usługi dla firm z UE?

Pozdrawiam.
wiwan / 2017-02-02 20:57
Częściowo, bo VAT to nie moja bajka zbytnio.
ad. 1 - nie trzeba faktury, wyciąg z paypala wystarczy, bo ma chyba wszystkie elementy potrzebne do księgowania w PKPiR
ad. 2 - jeśli to jest JDG to NIE ma wymogu osobnego konta firmowego, zatem na koncie mogą pojawiać się uznania i obciążenia z DG niezwiązane, a na prywatnym- związane. Oczywiście bardzo bezpiecznie jest zupełne ich odseparowanie na wypadek np. kontroli skarbowej, ale ta i tak może zechcieć wyciągu z obu.

Problem więc nie polega na tym, że te przelewy na koncie zostaną uznane jako przychody z DG z automatu i że nie ma ich w PKPiR, ale że w ogóle są przychody, których pewnie Pan nie opodatkował np. jako ze źródła dz. wyk. osobiście, alebo 'inne źródła'.

Ale tak samo byłoby z przelewem darowizny- tłumaczenie co to za przelew i dlaczego nie został wykazany/opodatkowany jako darowizna.

Reasumując- nie wykazywać ich jako przychód z DG, ale wykazać je odpowiednio do ich źródła, charakteru itd.

Najnowsze wpisy