Forum Forum emerytalneZUS

niski ZUS dla kogo?

niski ZUS dla kogo?

monikx22 / 2011-04-18 09:57
jak można obniżyć składki odprowadzane do ZUS? czy są jakieś sposoby na ominięcie konieczności odprowadzania składek? mam 22 lata i pracuję na umowę zlecenie, chcą mi dużo pobierać za to i tak z już małej pensji, co mam zrobić?
wiwan / 2011-04-18 12:09
Oczywiście mówimy o sposobach legalnych.
Zamiast umowy zlecenia wykonywać umowy o dzieło, ale nie chodzi tylko o zmianę tytułu umowy, ale i faktyczny charakter wykonywanych zadań. Umowy takie nie są oskładkowane.
Drugi sposób- podzielenie obecnych zadań z umowy zlecenie na dwie lub więcej odrębnych umów- co do zasady składki społeczne będą obowiązkowe tylko od jednej z nich.
Trzecia- przyjąć do wiadomości, że składki te nie są tylko obciążeniem, ale również korzyścią. Bezpośrednią taką, że zdrowotna daje nam prawo do bezpłatnej opieki zdrowotnej z NFZ, refundacji leków na receptę i znacznie obniża nasz podatek odprowadzany do US. Z kolei emerytalna jednak po latach w jakimś stopniu do nas wróci w postaci emerytury, bo jest ewidencjonowana, waloryzowana.
Roztaczać wizji braku renty rodzinnej dla Twojego męża lub dzieci w razie Twojej śmierci i braku odpowiedniej liczby okresów płacenia składki rentowej nie roztaczam....

Najnowsze wpisy