Forum Forum dla firmZakładanie firmy

Obliczanie ostatecznego zysku z prowadzenia działalności gospodarczej

Obliczanie ostatecznego zysku z prowadzenia działalności gospodarczej

lksz15 / 2015-03-25 18:20
Witam,

Zamierzam rozpocząć działalność gospodarczą i ma to być sklep internetowy (na początku głównie allegro). Znam ceny za które mogę sprzedać produkty oraz za ile mogę zakupić od hurtownika. Przewiduję również miesięczny obrót jak jestem w stanie uzyskać.

Przykładowe ceny produktów:
Produkt 1:
Cena netto w hurtowni: 417,56
Cena brutto w hurtowni: 513,60
Cena po której sprzedam: 589,00
Produkt 2:
Cena netto w hurtowni: 141,26
Cena brutto w hurtowni: 173,74
Cena po której sprzedam: 199,00

Miesięczny obrót przewiduję w granicach 17-23tys zł.
Koszty prowadzenia działalności około 2tys (głównie opłaty allegro)

Teraz o co mi chodzi:
Nie wiem jak obliczyć swój zysk. Tzn np. 589,00-513,60=75,40. Czy z tego 75,40 odliczam podatek Vat 23% i później odejmuję różne opłaty tj opłaty allegro? Czy nie odliczam podatku na początku tylko sumuję swój zysk, odejmuję koszty prowadzenia działalności i dopiero z ostatecznej kwoty podatek? Czy ten podatek jakoś można odzyskać czy jak to wygląda? Wiem mniej więcej jak prowadzić firmę (jeszcze nie praktykowałem, ale mam pewną wiedzę), ale z rachunkowością ciężko (oczywiście będę korzystał z usług księgowej). Byłbym bardzo wdzięczny gdyby ktoś mi dokładnie wytłumaczył kwestię zysku najlepiej na jakimś przykładzie. Też mnie bardzo zastanawia fakt, że niektóre firmy wystawiają produkty po takiej samej cenie co kupią brutto u hurtownika i dlatego też zapytałem czy podatek jakoś można odzyskać bo tak to gdzie jest ich zysk?

Pozdrawiam
Łukasz

Najnowsze wpisy