Forum Forum dla firmKsięgowość

obowiązki zleceniodawcy

obowiązki zleceniodawcy

Ryszardryszard / 85.222.54.* / 2014-10-09 19:18
Witam,
Mam jednoosobową działalność, jestem na ryczałcie, mam rentę w KRUS i nie płacę zdrowotnego, gdyż moje dochody nie przekraczają jakiejś tam kwoty. Chciałbym zatrudnić kogoś na umowę zlecenie (kwota na razie ok 20-50zł./miesiąc), ale nie wiem czy moje informacje są wystarczające.
Wiem tyle:
ZUS: w ciągu 7 dni złożyć ZUA i ZZA a co miesiąć DRA i imienny raport miesięczny (RCA?)
US: co miesiąc zaliczkę (jak ją obliczyć?), do 31 stycznia PIT4R i do końca lutego PIT11...
Czy coś pominąłem? Jak obliczyć zaliczkę na podatek? I jak obliczyć należne składki do ZUS? Wiem, że część pobiera się od zleceniobiorcy a część ode mnie, jak to ogarnąć?
Dziękuję za pomoc
Wyświetlaj:
WalterWW / 185.161.93.* / 2019-06-28 22:12
Poczytajcie sobie o zadowoleniu klientów księgowości Gama to zobaczycie, że jednak da się mieć prowadzenie ksią w sposób, który nie budzi wątpliwości i który zadowala wszystkich klientów. Wydaje mi się, że to wyjątkowa firma.
wiwan / 2014-10-10 08:29
Tak to właśnie wygląda.
Dodam, że jeśli zleceniobiorca będzie podlegał ub. społecznym to wypełnia się tylko ZUA za niego- bo obejmuje on treść również ZZA. ZZA jeśli tylko zdrowotnemu( wtedy co miesiąc zamiast RCA- RZA)

Składki za zleceniodawcę- w terminie innym niż za siebie- bo do 15 dnia następnego miesiąca.

Zwracam uwagę, że sposób oskładkowania zlecenia zależy od tego, co oświadczy zleceniobiorca- są w necie gotowe wzory. Bo na tym się zleceniodawca jako płatnik opiera, ale nie bezwzględnie. Np. student/uczeń w wieku do 26 lat z tego tytułu nie podlega żadnym ubezpieczeniom. Więc nawet jeśli oświadczy jednocześnie, że wnosi o dobrowolne ubezpieczenie społeczne- nie można tego robić.
Pojawia się więc kwestia tego, czy ma on jednocześnie etat, jeśli tak to z jakim wynagrodzeniem, inne zlecenie itp. No i czy wnosi o ub. dobrowolne w jego przypadku, czy też podlega społecznym albo tylko chorobowemu dobrowolnie.

W ZUS pomogą wypełnić deklaracje i samo zgłoszenie.

Postraszę jeszcze raportem ZUS RSA- jeśli zleceniobiorca podlegać będzie ub. chorobowemu, uzyska zwolnienie, a co za tym idzie zasiłek chorobowy.

Co do kalkulacji:

http://www.money.pl/podatki/kalkulatory/plac/
Ryszardryszard / 85.222.54.* / 2014-10-10 11:47
Dzięki :-)
Dopytam jeszcze: zleceniobiorca będzie podlegał zdrowotnego i społecznego (czyli wypełniać tylko ZUA? i co miesiąc jakie druki?)
Zleceniobiorca na razie będzie miał tylko moją umowę (szuka pracy) i nie jest studentem, ale chce mieć chorobowe, co wiec z zasiłkiem? czy to wtedy z mojej kieszeni czy ZUSu? :-)
I sposób opodatkowania: ja jestem na ryczałcie, ale zleceniobiorca chyba na tym ogólnym 18%, czy w kalkulatorze obliczać jako ryczałt czy ogólne?
Aha, i czy to, że nie płacę zdrowotnego za siebie, bo mam niskie dochody, to ma jakieś znaczenie? Chyba koszty umowy wrzuca się w koszty firmy, więc i tak ten obrót jest mniejszy, ale wolę się upewnić, żeby nie ciążył na mnie obowiązek opłacania zdrowotnego za siebie...
wiwan / 2014-10-10 12:01
1. Pana oskładkowanie nie wpływa na oskładkowanie zleceniobiorcy.

2. Skoro oba rodzaje ubezpieczeń- więc ZUS ZUA jako zgłoszenie do ubezpieczeń.

3. Co miesiąc deklaracje DRA, RCA

4. "ryczałt" w tym kalkulatorze dotyczy umowy zlecenia z wynagrodzeniem do 200 zł brutto za całą umowę - bo opodatkowanie jej jest nie wg. skali podatkowej, ale liniowo 18%. U Pana nie ma to zastosowania, bo umowa opiewać będzie jak rozumiem po prostu na 50 zł, ale miesięcznie. Zatem opcja ogólna.

5. skoro będzie w ubezpieczeniu nabędzie prawo do zasiłku chorobowego w ZUS, płaconego przez ZUS, tyle że zwolnienie lekarskie będzie dostarczał Panu, Pan ZUSowi.

Za taki miesiąc z zasiłkiem- RSA zamiast RCA.

Najnowsze wpisy