Forum Forum dla firmZakładanie firmy

Odzyskiwanie zaległych płatności od kontrahentów

Odzyskiwanie zaległych płatności od kontrahentów

Pytanie do eksperta / *.*.*.* / 2012-07-05 10:48
Witam wykonałem remont biura dla firmy, wystawiłem fakturę i do dnia dzisiejszego nie otrzymałem należnej kwoty za usługę. Proszę o pomoc w jaki sposób mam teraz działać, żeby odzyskać środki. Marek
kpoplawska / 2012-07-05 10:51 / Katarzyna Popławska, doradca klienta
Szanowny Panie,

W pierwszej kolejności proszę spróbować przypominieć kontrahentowi o przeterminowanej płatności, może okazać się, iż w ogóle nie otrzymał faktury za wykonaną przez Pana usługę. Najdogodniej wykonać rozmowę telefoniczą bądź wysłać e-mail. Jeżeli kontrahent nie odbiera od nas telefonów i nie odpisuje na e-mail, a my wykonywaliśmy już kilka prób kontaktu należy przejść do kolejnego etapu windykacji. Wezwania do zapłaty wysyła się listem poleconym na adres siedziby, można od razu wysłać ostateczne przedsądowe wezwanie do zapłaty.

W przypadku kiedy mamy kontakt z dłużnikiem, a on tłumaczy się iż nie ma środków, ale jest zainteresowany uregulowaniem zaległości można spróbować nakłonić dłużnika do podpisania oświadczenia o uznaniu długu.
Oświadczenie o uznaniu długu powinno zawierać datę i miejsce sporządzenia, dane dłużnika i wierzyceila, wysokość zadłużenia wraz z informacją z czego wynika, czyli wskazanie faktury, rachunku, okreslenie warunków i terminu spłaty. Dłużnik akceptuje kwotę, czyli oświadcza, że nia ma żadnych zastrzeżeń. Oświadczenie stanowi jednostronną deklarację dłużnika i wymaga jego podpisu.
Jest to prosty sposób na szybsze postępowanie sądowe w przypadku braku płatności zgodnie z ustaleniami w oświadczeniu. W wyniku oświadczenia zostaje przerwany bieg przedawnienia, wierzyciel dzięki temu ma ułatwione postępowanie dowodowe w sadzie. Pozew można wówczas skierować do sądu o rozpatrzenie sprawy w postępowaniu nakazowym. Nakaz zapłaty wydany w postępowaniu nakazowym z chwilą wydania stanowi już zabezpieczenie i nie trzeba czekać na uprawomocnienie, można od razu udac isę do komornika celem wszczęcia postępwoania egzekucyjnego.

Jeżeli dłużnik nie zareaguje na nasze upomnienia, tym bardziej odmówił podpisania oświadczenia pozostaje skierować sprawę na drogę postępowania sądowego.


Katarzyna Popławska, doradca klienta

SOHOfinance

Kredyty, inwestycje, podatki i księgowość, ubezpieczenia - kompleksowa opieka
doświadczonych doradców

Najnowsze wpisy