Forum Polityka, aktualnościGospodarka

OFE czy ZUS. Wybór nie będzie miał dużego wpływu na wysokość emerytury, ale...

OFE czy ZUS. Wybór nie będzie miał dużego wpływu na wysokość emerytury, ale...

Wyświetlaj:
mirek889 / 83.30.143.* / 2014-09-10 10:45
tylko ZUS. Im równiez to proponuję. To tyle.
Leon Okradziny / 212.182.108.* / 2014-08-20 14:34
DONALD TUSK, premier Rzeczpospolitej ukradł w 2014 roku moje pieniądze odkładane na emeryturę.
Być może za kilkaset lat jeśli przetrwałby jakimś cudem mój post wspólcześni dowiedzą się, że mielismy takiego złodzieja.
ilon1000 / 213.17.211.* / 2014-08-12 07:48
Zus to jawne zlodziejstwo!!!! 19,52% z naszego wynagrodzenia co miesiąc idzie w kanał, z tego 12,2% I Filar ZUS!!! a 7,3% ZUS a reszta do OFE.. gdzie te pieniądze? jak sie spojrzy ile z tego mamy na koncie to brak słow.... Złodzieje...żadnej przyszłości a do tego wciaż powtarzają ze nie bedzie miał kto na moją emeryturę pracować....!! a ja co? leże? [...] na emeryturę i pytam się gdzie są moje pieniądze????

### Post edytowany z powodu złamania regulaminu Forum Money.pl ###

H Szatkowski / 2014-08-12 08:53
A co z tym kontem ?
- masz mniej, niż odprowadziłeś na konto i subkonto po 1998 r ?
- prognoza jest tragiczna ? Może dotąd nie złożyłeś wniosku o naliczenie KP.

Zwracam uwagę, że ubytek cz. obligacyjnej z OFE ma termin zaksięgowania na subkoncie ZUS upływający w marcu 2015 r. Więc jest czasowa 'dziura księgowa' w tym zakresie.
Jerzy Bywalec / 2014-07-31 22:20
Zastanawiam się kiedy w końcu rozpoczną się poważne dyskusje na temat zmiany ściągalności składki ZUS. Wydaje się, że logicznym byłoby zdjęcie tej składki z kosztów pracy przedsiębiorców. Jest to kompletny absurd finansowy. Prosty przykład. Ktoś zakłada firmę małą, która nie osiąga żadnego obrotu. Składkę ZUS musi płacić z kompletnego zera a nawet mniej niż zera. Czyli mimo, że stracił może u takiego się zjawić nawet komornik. Logicznym byłoby umiejscowienie składki w obrocie. Obojętnie wówczas, czy ktoś pracuje na czarno, biało, czy nawet w ogóle nigdzie nie pracuje składkę taką by płacił. Cokolwiek by nie kupił, w niej byłaby owa składka. Pracodawcy mieli by święty spokój z ZUS. Emerytura winna być minimalna - socjalna, obojętnie ile kto by nie zarabiał. Wystarczy teraz tylko przeliczyć jaki jest łączny obrót w skali całego państwa i wyliczyć odpowiedni podatek obrotowy. Ktoś jak chce mieć emeryturę wyższa może sobie składać kasę gdzie mu się tylko żywnie podoba.
Jaki byłby wówczas dodatkowy plus uboczny. Państwu musiałoby zależeć na tym, aby jak największa liczba ludzi uczestniczyła w obrocie. Bezrobocie wówczas stałoby się całkowicie nieopłacalne. Szkoda, że więcej dyskutuje się o ZUS zamiast dyskutować o całkowitej zmianie filozofii istnienia i właściwego umiejscowienia tego ubezpieczenia.
a69 / 89.76.47.* / 2014-08-07 20:13
Jeden szczegół _ podatek obrotowy w pełnym słowa tego znaczeniu taki jaki opisujesz jest w EU zabroniony
--
Komentarz wysłany ze strony mobilnej
http://m.money.pl/
wróżbita / 83.5.212.* / 2014-07-31 17:29
Za kilka lat po ZUS i OFE nie będzie śladu, zostanie tylko emerytura obywatelska, a alternatywa to BANKRUCTWO POLSKI w całości, co oczywiście również jest na koszt OBYWATELI, którzy stracą minimum połowę wartości swoich majątków i czy będą tego chcieli czy nie będą żyrowali UKŁAD Z WIERZYCIELAMI :-)
Złap [...] / 213.158.217.* / 2014-07-31 16:02
Tusk powinien już siedzieć w zakładzie karnym
--
Komentarz wysłany ze strony mobilnej
http://m.money.pl/

### Post edytowany z powodu złamania regulaminu Forum Money.pl ###
Przytomny Katolik / 153.19.191.* / 2014-07-31 12:44
A czy ktoś może podjąć dyskusję lub skomentować zasady dziedziczenia środków w ZUS i OFE przed i po reformie ? Bo o tym jakoś cicho, a jest to bardzo ważny element całego systemu !
max1015 / 80.53.210.* / 2014-08-01 14:10
Dziedziczenie jest tylko w tzw.II filarze(50%
gotówkowo minus podatek doch.pozostała częsć także 50% jest transferowana na konto w OFE)Jest to główna różnica między ofe a zus.Natomiast gdzie będzie więcej ?
H Szatkowski / 2014-08-01 21:03
Jak już tu napisałem- nie tylko- bo identycznie obejmuje ono ( tj. to 'dziedziczenie' ) w I filarze środki z subkonta- co wynika wprost z art. 40E USTAWY o systemie ub. społecznych.

Doprecyzowując jeszcze 'dziedziczenie' to jest :
-zwolnione z podatku od spadków i darowizn - z art. 3 ustawy o tym podatku
- podlega podatkowi dochodowemu od dochodów kapitałowych (ryczałt 19%- w przypadku wypłaty gotówkowej
- transfer do OFE małżonka nie podlega podatkowi dochodowemu.
H Szatkowski / 2014-07-31 12:56
Po której ?

Jeśli chodzi o tegoroczną, to zmiana polega na wydłużeniu możliwości owego 'dziedziczenia' do 3 lat po przejściu ubezpieczonego na emeryturę. Wcześniej tylko przed jego przejściem.

Jeśli chodzi o wcześniejszą z maja 2011, to wraz ze zmniejszeniem składki odprowadzanej do OFE z pierwotnych 7,3% podstawy powstały w ZUS subkonta dla składek wynoszących różnicę pomiędzy owym 7,3% podstawy a aktualnie odprowadzanej do OFE (maj-2011- grudzień 2012- 2,3%, styczeń 2013- styczeń 2014- 2,8%). Z subkonta 'dziedziczenie' było i jest identyczne jak z OFE- tj. co do zasad ogólnych ( małżonek, uposażony, spadkobiercy) jak i w każdym przypadku ubezpieczonego- tj. jego dyspozycja co do uposażonego w OFE obowiązuje też w stosunku do subkonta w ZUS.
AlfPol / 37.7.25.* / 2014-07-31 11:48
A ja myślałem że najważniejszy problem w Polsce to los prof. Hazana czy jakoś tak.
zusofe / 37.209.131.* / 2014-07-31 10:36
dyskusja bezsensu. tylko 2,92% idzie do OFE, ZUS -dalej będzie zasilany. wiec dziura i tak bedzie zasypywana.
TomKs1 / 159.245.16.* / 2014-07-31 09:40
Obecnie przeprowadzana "reforma" systemu emerytalnego to najzwyklejsza w świecie kradzież i jej twórcy powinni wylądować w więzieniu.
Zabrano nam nieco ponad połowę pieniędzy, które przecież miały być nasze. Co gorsza, będą nam zabierać również te nędzne resztki, które zostały. I realnie zgromadzone oszczędności w momencie przejścia na emeryturę wyniosą 0 zł, 00 groszy. Mam wrażenie, że idea była odwrotna...
Pozostanie w OFE wiele nie zmieni, ale zrobiłem to jako wyraz protestu.

Do Marka, co ma swój rozum i przechodzi do ZUS: Zrozum, człowieku, że kwota Twojej emerytury zależy od widzimisię tych samych ludzi, którzy właśnie podpie... Ci połowę kasy. Co im przeszkodzi rąbnąć resztę? I co ich skłoni do wypłacenia Ci w ogóle jakiejś emerytury? Na przyzwoitość nie licz, przecież to politycy. Protestu też nie zorganizujesz, bo w wieku 67 kilofa w ręku już nie utrzymasz...
to_ja / 194.181.88.* / 2014-07-31 10:28
pełna zgoda i autorzy tej pseudoreformy na pewno bedą siedziec !
Marek778543 / 193.107.89.* / 2014-07-31 08:01
Najgłupszy argument żeby zostać w OFE - zrobić na złość Tuskowi. Sorry ale finansiści którzy używają takich argumentów to nie są żadni finansiści. To jest POPULIZM. Dlaczego ja mam robić komuś na złość ryzykując swoje pieniądze? W ZUS przynajmniej odłożony kapitał się nie zmniejszy jak to może być w przypadku OFE. Przecież przez najbliższe lata OFE będą funduszami akcyjnymi. Ja mam swój rozum i przechodzę do ZUS a na złość Tuskowi to mogę zrobić w wyborach.
peter12345 / 193.151.101.* / 2014-07-31 10:22
Przepraszam ale jakie pieniądze w ZUS? Tam jest gigantyczna dziura budżetowa, w przypadku ZUS nie można w ogóle używać określenia "odłożony kapitał" bo tam po prostu go nie ma. Ta instytucja jest na gigantycznym minusie i musi być dotowana w ten czy inny sposób przez budżet.
Adam222 / 89.66.201.* / 2014-07-31 15:13
W OFE też nie ma odłożonych pieniędzy bo przed przejściem na emeryturę wszystko trafia do ZUS-u. Tylko, wcześniej trochę ukradną banksterzy.
NICKY / 212.180.210.* / 2014-07-30 11:29
NIE JESTEM ANI BOGATA, ANI HOJNA, DLATEGO NIE ZOSTAJĘ DŁUŻEJ W OFE.
Cobrastyle20 / 83.6.224.* / 2014-07-31 11:04
Moim skromnym zdaniem to jest Pani teraz ANI BOGATA I HOJNA oddając resztkę swoich pieniędzy kochanej wirtualnej instytucji ZUSIKOWI :)
KatarzynaAgata / 2014-07-28 08:29 / portfel
Tak, już tylko kilka dni zostało do podjęcia decyzji pozostania w OFE. Niezależnie od opinii, skoro już ta możliwość jest, proponuję skorzystać. Ja też musiałam i wybrałam już na początku kwietnia. Moje doświadczenie pokazuje, że ogólnie Polacy nie interesują się swoją przyszłością, a tylko nieliczni posiadają już dziś jakiekolwiek oszczędności. Liczy się tu i teraz! Więc zamiast zastanawiać się i pisać głupoty, radzę skorzystać z tego co jest. Bądź mądry przed szkodą, a nie po. pozdrawiam :)
ekonom4 / 213.238.91.* / 2014-07-27 17:02
Reforma? OSZUSTWO! Od 1999 r kolejne roczniki informowano o konieczności wyboru funduszu OFE i grożono wręcz przydziałem niezdecydowanych lub spóźnialskich do funduszu losowanego. Teraz nagle Tusk i jego ministrowie od teoretycznie istniiejącej Polski, od g....a wartych sojuszy z USA, czy specjaliści od manipulowania wszelkimi wskaźnikami ekonomicznymi, chcąc załatać wyrwę w swej szmacianej gospodarce, wymyślili wypranie nas na starość już dziś z resztek przez nas odkładanych naszych pieniędzy. Reforma Tuska? Nie OSZUSTWO TUSKA!!
to_ja / 83.24.201.* / 2014-07-23 18:55
oczywiscie, jezeli pozwalamy bolszewikom z po i psl ciagle krasc, to nigdy nie dojdzie do kumulacji prywatnego kapitału.
po i psl WON !
do początku nowsze
1 2

Najnowsze wpisy