Forum Forum emerytalneZUS

okres zwolnienia lekarskiego po wypadku w drodze do pracy, a emerytura?

okres zwolnienia lekarskiego po wypadku w drodze do pracy, a emerytura?

iron / 88.156.34.* / 2014-10-30 23:36
Witam,
Jestem na zwolnieniu lekarskim, po wypadku w drodze do pracy. Otrzymuje 100 % wynagrodzenia do pracodawcy (max przez 30 dni oplaca pracodawca, a pozniej ZUS). Czy ten okres zalicza mi sie jako składkowy do przyszlej emerytury?
Wyświetlaj:
tila1111 / 79.191.84.* / 2014-11-28 21:28
tydzien temu uległam wypadkowi w pracy,pracuje w sklepie miesnym podczas krojenia mieso wyslizglo sie i ucielam sobie opuszka prawej reki,wskazujacy palec.mialam zalozone ala szwy jestem drugi tydzien na chorobowym czy sytuacja ta zalicza sie jako wypadek w pracy?czy moge liczyc na jednorazowe odszkodowanie z zusu?Dodam ze nie zostal sporzadzony zaden protokol,a wlascicielka zaczela przebąkiwac o jakies kontroli bhpowca i nie bylo jej to na reke.Czy jezeli teraz sporządzi protokół bedzie narażona na jakies kontrole?prosze o porade.
wiwan / 2014-11-28 22:22
No nie było na rękę, bo miała obowiązek niezwłocznie zawiadomić o wypadku w celu sporządzenia właśnie protokołu, a tego nie zrobiła.
Bez tego protokołu, a w nim stwierdzenia, że był to wypadek zakwalifikowany jako 'przy pracy' nie ma możliwości skorzystania ze świadczeń z ub. wypadkowego- w tym z jednorazowego odszkodowania właśnie, czy choćby 100% zasiłku chorobowego- zamiast zwykłego 80%.

Tak, czy inaczej protokół powinien być sporządzony, zresztą nie minął jeszcze zasadniczy termin 14 dni na jego sporządzenie. Na razie więc 'winą' pracodawczyni jest ów brak zawiadomienia bhp-owca - tu jak rozumiem zewnętrznego- bo zakład pracy jest mały.
Nie powinna bać się innych okoliczności- bo taki rodzaj urazu jest dość 'normalny' na takim stanowisku, nie było sytuacji, gdy do krojenia mięsa skierowano kogoś bez przeszkolenia itd. czyli nie ma żadnej winy po stronie pracodawcy w zakresie przyczyn wypadku.

To się przyda:

http://msp.money.pl/wiadomosci/kadry/artykul/swiadczenia;z;tytulu;wypadku;przy;pracy,110,0,358766.html
wiwan / 2014-10-31 11:34
Okres wynagrodzenia chorobowego jak i zasiłku chorobowego- czy to 80% czy 100%, czy to z ub. chorobowego czy z wypadkowego jest okresem NIEskładkowym.

Ps. Nie 30 dni ale 33 dni, a w przypadku pracownika w wieku 50 i więcej lat- 14 dni.

Nie zwiększa on więc sumy składek, ale ma znaczenie jako wchodzący do stażu ubezpieczeniowego dla np. kwestii prawa do e. częściowej, św. przedemerytalnego.
Wpływa na wysokość renty z tyt. nieodlności do pracy.

Najnowsze wpisy