Forum Forum podatkoweOdliczenia

osoba samotnie wychowująca dziecko

osoba samotnie wychowująca dziecko

coleslaw / 2009-02-15 12:47
Witam
Jestem osobą samotnie wychowującą pełnoletniego syna(19 lat) który uczy się w technikum. Ja pobieram rentę z tyt niezdolności do pracy w KRUS a syn rentę rodzinna po zmarłym ojcu. Czy w takiej sytuacji mogę się rozliczyć jako osoba samotnie wychowująca dziecko, jeżeli tak to czy rentę syna sumuje ze swoja i wpisuje w jedna rubryke do pit37.
Dziekuje za odpowiedzi
Wyświetlaj:
ewa6857 / 109.125.196.* / 2016-03-09 20:13
mam podobny problem , ja pracuję , syn ma 19 lat uczy się , pobiera rentę za zmarłego ojca i przez jeden miesiąc w roku pracował na umowę zlecenie , jego dochód to 1250 zł . czy nasze dochody mam zsumować czy wpisać dochód syna w rubryki przeznaczone dla męża na pit 37 ?
wiwan / 2016-03-10 09:33
Już w tym wątku 'belladonna' to napisała. przez lata to się nie zmieniło.

Pani rozlicza się jako samotnie wychowująca TYLKO ze swoich dochodów. Plus ewentualnie ulga na dziecko, jeśli spełnione są warunki pzostałe.

Syn- rozlicza się sam na PIT 37, na podstawie PIT 11 od zleceniodawcy oraz PIT 11a/40a z ZUS/KRUS
belladonna / 2009-02-15 14:11 / Tysiącznik profesjonalny
Syn jest pełnoletni, wiec ZUS zapewne wystawia informację na niego. Jeśli renta rodzinna to jedyne dochody syna, to jak ZUS mu sporządza PIT-40A on nie musi się już z tego rozliczać. Jak dostanie PIT-11A to powinien złożyć PIT-37.
Takie same warunki trzeba spełnić do rozliczania się jako osoba samotnie wychowująca, jak i do ulgi prorodzinnej.
Jeśli syn nie miał w roku 2008 innych dochodów podlegających opodatkowaniu (np z umów zleceń itp) to możesz się rozliczać jako osoba samotnie wychowująca i odliczać od podatku ulgę prorodzinną (rozliczasz się w PIT tylko ze swoich dochodów). Ale.... jak Twoje zaliczki na podatek są niższe niż kwota 1.173,70, to wystarczy odliczyć ulgę prorodzinną i nie ma sensu rozliczać się jako matka samotnie wychowująca, bo i tak odzyskasz wszystkie zaliczki :-))
coleslaw / 2009-02-15 14:54
Dziekuje
tak moja zaliczka na podatek jest niższa niz kwota do odliczenia ulgi prorodzinnej. Czy istnieje mozliwosc polączenia tych dwoch dochodow a tym samym zaliczek na podatek i wówczas odzyskanie większej kwoty z tyt ulgi prorodzinnej

Najnowsze wpisy