Forum Forum dla firmKadry

Ozusowanie umów-zleceń. 700 tys. pracowników grożą kary

Ozusowanie umów-zleceń. 700 tys. pracowników grożą kary

Wyświetlaj:
pis pomysł- kolejny podatek / 94.254.252.* / 2016-07-29 11:18
Morawiecki chce, byśmy wszyscy obowiązkowo płacili składki w III filarze, co oznacza, że będziemy płacić o 4-7 % wyższe składki emerytalne. Podstępem wprowadza.
wiwan / 2016-07-29 13:43
Wypowiadał się o likwidacji II filara, poprzez przeniesienie 1/4 środków do ZUS (subkonto) i 3/4 do III filara i zastosowanie tego do przyszłych składek. Więc w samym tym pomyśle nie ma powodu wzrostu składki.
Powód owszem jest- we wzroście czasu pobierania emerytury czy nadal naliczania nowych świadczeń górniczych wg. starych zasad.
von lothar / 31.179.56.* / 2016-07-29 12:37
boże jak się chce być emerytem w wieku 60 lat to muszą być wyższe składki emerytalne aby utrzymać tyle emerytów
stefania 61 / 31.6.212.* / 2016-01-25 16:05
umowy o prace a nie zlecenia -dlaczego zlecenia skoro firma ochroniarska wygraje przetarg np.;w prokuraturze na rok czy dwa lata - no to jakim prawem cwaniacy co miesiąc kaza podpisywać umowy na dany miesiąc - to jest chore.
Ale tu cos klepia o kilku pracach w firmach ???? kto ma tam prace ? Martwcie się o tego który oszukiwany jest na każdym kroku przez wlascicilei firm ochroniarskich w jednej jedynej pracy, Oni jezdza BMW i Mercami a ochroniarz poza koszula z krótkim rękawem i spodniami oraz byle jaka kurtka bo- nic więcej nie ma.!!!To normalne?????-dlaczego nikt tego nie kontroluje????Z likwidować tez PEFRON bo tam to dopiero jazda.To samo z umowa o dzielo - bo teraz z nia będą kombinować Należy kontolowac pracodawców -cwaniaczkow bo coz może na to pracownik -on nawet do nich się nie dodzwoni bo nie lacza z pracownikiem.Za mały hahahihihi=i to jest b. chore - oj bardzo.
CIamajdaCiamajdowata / 46.31.32.* / 2016-01-25 18:23
Lecz się! Takich bzdur już dawno nie czytałem. Wszyscy chcą tylko dostawać więcej i więcej a jednocześnie wszystko chcą mieć tanie. Proszę mi powiedzieć JAK TO ZROBIĆ? Każda myśląca istota jest w stanie zrozumieć, że część kosztów wszystkiego to koszty pracy - jeżeli będziemy je podnosić to i cena końcowa wzrośnie. Nie ma tutaj czary mary - tak jest i już.
A teraz pomyśl! Jeżeli firma ochrony wygrywa przetarg, którego kryterium jest 100% cena, to myślisz, że ile ona zarabia? Myślisz, że takiej firmie nie byłoby wygodniej zatrudnić kogoś na umowę o pracę? Byłoby tylko nie ma na to pieniędzy, bo zamawiający (państwowy również) oczekuje, że godzina pracy pracownika będzie na poziomie 6 zł. Jak więc pracodawca ma Cię zatrudnić na umowę o pracę jeżeli ma 6 zł, za które oprócz Twojej pracy musi opłacić również biuro, materiały eksploatacyjne, samochody itp. itd. Proszę zanim takie bzdury będziesz wypisywać to wcześniej pomyśl.
Wkurzony / 77.254.144.* / 2016-01-25 15:30
Zlecenie na papierze a w realu pracujesz jak etatowiec lub więcej godzin pod nadzorem w wyznaczonym miejscu np w sklepie i co zlecenie dają przecież to kpina tak wyzyskiwacze kombinują .Umowy zlecenia o dzieło do LIKWIDACJI bo to przekręt i nic po takiej umowie się nie ma ani stażu pracy świadectwa pracy normalnych składek emerytalnych urlopów nic jest się ZEREM
wiwan / 2016-01-25 20:51
Zlecenie, gdy jest jedynym tytułem do ubezpieczenia jest NORMALNIE oskładkowane społecznie- i dla ZUS i świadczeń z tych ubezpieczeń nie ma znaczenia, czy składki pochodzą z etatu czy zlecenia.
Spokojny827 / 5.172.247.* / 2016-01-25 16:13
Pracuję na umowę o pracę. Mam te 2300 brutt i od tej kwoty odprowadzam składki. Oprócz tego dorabiam sobie na umowie o dzieło, tak około 15 - 25 h w miesiącu. Nie wiem czemu chcesz likwidować taką umowę. Staż pracy, świadectwo pracy ani też urlop czy składki emerytalne od tych umów, nie są mi do niczego potrzebne. To wszystko mam od zwykłej umowy o pracę. Na umowę o dzieło, tylko sobie dorabiam.
Alina449 / 88.156.136.* / 2016-01-25 14:25
Mam pytanie. Jeśli pracuję jednego miesiąca w jednej firmie na umowę zlecenie i ta odprowadza skladki od 1850zl , a drugiego miesiąca pracuję w innej firmie na umowę zlecenie , czyli nie jednocześnie pracuję w danym miesiącu dla dwoch firm , to rozumiem ,że obydwie firmy muszą odprowadzać skladki od 1850zl . Czy dobrze myślę?
wiwan / 2016-01-25 20:55
Zleceniodawca odprowadza składki od rzeczywiście wypłaconego wynagrodzenia ze zlecenia. Nie ma żadnego dzielenia tego wynagrodzenia na oskładkowane 1850 i nieoskłądkowaną nadwyżkę.

Chodzi o zbieg dwu lub więcej zleceń i to, czy drugie zlecenie podlega ubezpieczeniom obowiązkowo czy dobrowolnie. W obu opcjach - od całości wypłaconego za nie wynagrodzenia.
antylewak / 188.33.203.* / 2016-01-01 13:09
Umowy zlecenia i o dzieło powinny być wysoce opodatkowane dla zleceniodawcy bo pracownik z doskoku jest luksusowym dobrem.Ja jak czegoś potrzebuję na cito to zawsze muszę przepłacać.
Y / 83.18.202.* / 2016-01-25 14:17

Umowy zlecenia i o dzieło powinny być wysoce opodatkowane dla zleceniodawcy bo pracownik z doskoku jest luksusowym dobrem.Ja jak czegoś potrzebuję na cito to zawsze muszę przepłacać.


Aż tak źle życzysz zleceniobiorcom, żeby dostawali na rękę jeszcze mniej, albo żeby w ogóle przestali być potrzebni? Jak mam zlecić komuś jakieś zadanie, to się dwa razy teraz zastanowię, czy nie lepiej zakasać rękawy i zrobić coś samemu.
haquim / 85.222.120.* / 2016-01-03 23:18
wystarczyłoby wprowadzić jednolity podatek dochodowy zamiast drobnicy (chrobowe,rentowe,zdrowotne,emerytalne,rentowe,PIT) . Następnie US przekazywałby zaliczki do ZUS , NFZ lub MFin wg wewnętrznych algorytmów.

Uprościłoby to rozliczanie podatników 1 rachunek 1 przelew , żadnego dochodzenie czy zleceniobiorca/twórca/pracownik zarabiają gdzie indziej .
szklarek / 2016-01-04 17:26
Owszem uprościło - KOSZTEM tych, którzy obecnie nie mogą albo nie chcą (gdy nie muszą być) oskładkowani.
Lady Karenina / 94.254.133.* / 2015-12-31 18:12
Przepraszam ale nóż mi się w kieszeni otwiera jak czytam artykuł gdzie zleceniobiorcę nazywa się pracownikiem a zleceniodawcę pracodawca. Ludzie pracownikiem jest osoba która ma UMOWĘ O PRACĘ!
--
Komentarz wysłany ze strony mobilnej
http://m.money.pl/
W2015 / 195.78.239.* / 2015-12-30 23:22

Co prawda ZUS będzie pociągał do odpowiedzialności firmę, a nie zleceniobiorcę, ale zdaniem Ministerstwa, firmy powinny w umowach zastrzegać, że w takiej sytuacji pracownik zobowiązany jest zwrócić część składek ZUS potrąconych z jego wynagrodzenia wraz z karnymi odsetkami, jakie Zakład naliczył firmie


Gdzie tu kara dla zleceniobiorcy?? Zgodnie z ustawą odpowiedzialny jest PŁATNIK SKŁADEK a nim jest Zleceniodawca... "Dobre rady" o ściganiu Zleceniobiorcy szacowne ministerstwo może sobie wsadzić...
ma.sa / 89.206.49.* / 2015-12-30 19:20
W artykule są podstawowe błędy merytoryczne: jeśli umowa zlecenie to zleceniobiorca i zleceniodawca, jak umowa o pracę to mówimy i pracowniku i pracodawcy... aż się pogubiłam czytając za kogo, ko, u kogo płaci...
szklarek / 2015-12-31 14:33
Oczywiście, że :

Zleceniodawca jest* płatnikiem, zleceniobiorca zaś ubezpieczonym.

* nie dotyczy sytuacji, gdy zleceniodawca jest osobą fizyczną nieprowadzącą dz. gospodarczej.
anNG / 188.146.71.* / 2015-12-30 14:21
A co ma zrobić pracownik zatrudniony na czas nieokreślony, któremu pracodawca zalega z wynagrodzeniem i który bierze zlecenia?
szklarek / 2015-12-30 15:25
To zależy od tego, czy umowa o pracę 'gwarantuje' wynagrodzenie przynajmniej minimalne.
1. gwarantuje- tzn. że opiewa na min.1/1 etatu, albo na dowolny wymiar etatu, ale ze stałomiesięcznym wynagrodzeniem w kwocie nie niższej niż płaca minimalna. Wtedy jednoczesne zlecenie jest tytułem tylko dobrowolnym do ub. społecznych niezależnie od tego, czy pracodawca wynagrodzenie wypłaca, czy miesiącami zwleka.
2. nie gwarantuje- wtedy niestety brak wynagrodzenia za dany miesiąc powoduje, że jednoczesne zlecenie w tym miesiącu jest tytułem do ub. obowiązkowo.
bbcpl / 213.192.101.* / 2015-12-30 10:53

Okazuje się jednak, że firmy mogą odetchnąć, bo to zleceniobiorca jest odpowiedzialny za ewentualne wprowadzenie w błąd zleceniodawcy, czyli nie poinformowanie go o wysokości wynagrodzenia z tytułu umowy-zlecenia u innych pracodawców. T


a jak to ma się do cyrografu o zachowaniu tajemnicy n/t zarobków?
szklarek / 2015-12-30 11:50
O ujawnianiu własnych ? Przecież nie jest on nigdy bezwględny, nie dotyczy przecież np. fiskusa, sądu rodzinnego itd. Inna rzecz, że są wykładnie wskazujące na nielegalność takich cyrografów w przypadku pracowników (etatowców) - a wątek dotyczy też zbiegu ubezpieczeń etat+zlecenie.
Doktór B. / 83.11.157.* / 2015-12-29 20:18
"umów-zleceń" - drogi Money.pl,
masowo używasz tej niepoprawnej konstrukcji zamiast jak należy "umów zlecenia" ("zlecenie" w dopełniaczu). Jest "umowa kupna-sprzedaży", a nie "umowa-kupno-sprzedaż"; jest "umowa przeniesienia praw", a nie "umowa-przeniesienie praw"; dokładnie tak samo jest "umowa zlecenia".
Kłopot z czytaniem kodeksu? Proszę Państwa, tu nie Sejm, tu jest portal fachowy!
Oto źródło - kodeks cywilny:
"Art. 734.
§ 1. Przez umowę zlecenia przyjmujący zlecenie zobowiązuje się do dokonania określonej czynności prawnej dla dającego zlecenie."
Malang / 89.229.35.* / 2015-12-30 16:05
Nie ma umów kupna-sprzedaży. W obrocie prawnym występuje umowa sprzedaży. Patrz Kodeks cywilny "Art. 535. § 1. Przez umowę sprzedaży sprzedawca zobowiązuje się przenieść na kupującego własność rzeczy i wydać mu rzecz, a kupujący zobowiązuje się rzecz odebrać i zapłacić sprzedawcy cenę."
fdgdg / 188.33.75.* / 2015-12-29 17:51
I co to ma dać? Bo ja tutaj widzę tylko rozwój szarej strefy.
Pani Jadzia z Gazowni :D / 89.230.215.* / 2015-12-29 17:14
Ktoś ogarnięty był by łaskawy wyjaśnić to prostemu człowiekowi, jak to w praktyce będzie wyglądać. Załóżmy że pracuje sobie w firmie telekomunikacyjnej... taka dość znana, popularna, gdzie zwykłą umowę o prace mają tylko koordynatorzy i w gore, a zwykły szary pracownik zapitala na umowie-zleceniu. 8 zl za godzine przez 8 godzin dziennie, i na to jeszcze target do wyrobienia wiec 1100 netto to taka średnia. No i teraz, zakładając że to moje jedyne źródło dochodu, mam rozumieć że teraz nasze ukochane państwo będzie mi jeszcze z tego dodatkową prowizje pobierało? czy to coś w stylu "wszyscy dostaną podwyżki których na oczy nie zobaczą bo korytko puste" ?
pipiripipipi / 188.146.134.* / 2015-12-29 16:31
Każda umowa winna być oZUS-owana!
a a / 83.15.146.* / 2015-12-29 17:40
Załóż firmę, wypłacaj pracownikom pensje, dodatki, płac ZUS. Potem dyskutuj
mysza83 / 46.227.34.* / 2015-12-29 16:11
a ochrona jakas? chyba nie musze sie spowiadac ile zarabiam, moja sprawa i tak nie powiem
do początku nowsze
1 2 3 4 5

Najnowsze wpisy