Forum Forum dla firmKsięgowość

Pełna księgowość - start sp. z o.o.

Pełna księgowość - start sp. z o.o.

Szymon194 / 89.68.70.* / 2015-12-04 11:31
Dzień dobry,

Bardzo proszę o drobną poradę kogoś z doświadczeniem w zakresie pełnej księgowości.

W najbliższym czasie będę zakładał sp. z o.o. wraz z dwójką wspólników w związku z tym zastanawiam się nad pewnymi kwestiami dot. księgowości.
Spółka na początku działalności (3msc) nie będzie wykonywać żadnych operacji, zawrze co najwyżej umowy z terminem płatności odroczonym właśnie o te 3 msc-e. Pytania, które mnie nurtują to:

1. Konieczność otwarcia ksiąg rachunkowych rodzi się dopiero w momencie wykonania przez spółkę pierwszej transakcji - prawda?

2. Czy zakładając w banku konto dla nowo powstałej sp. z o.o. udziałowcy mogą/powinni:
a) wpłacić na konto spółki dowolną sumę
B) wpłacić na konto spółki sumę kapitału zakładowego
?

3. Czy w momencie gdy spółce wyczerpie się kapitał (powiedzmy te 5k pln) - czy udziałowcy mogą "ot tak" wpłacić swoje pieniądze na konto spółki? Jeśli nie to w jaki sposób mogą to zrobić?

4. Rejestrując spółkę przez S24 nie można korzystać z dopłat, chyba że zmieni się umowę notarialnie ale wtedy lepiej od razu założyć spółkę tradycyjnie - do czego służą dopłaty?

5. Jaki jest wg Państwa najniższy koszt usługi prowadzenia księgowości dla sp. z o.o. bez transakcji bądź z max 1-2 transakcjami/ msc?

Dziękuję za odp. i pozdrawiam!
Szymon
Wyświetlaj:
kuleszbojownik / 195.189.88.* / 2019-01-11 21:14
Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na zespół - czy są to osoby kompetentne, wciąż się rozwijające, poznające nowe przepisy. Ja dla "testu", nawiązując współpracę z biurem, wyuczyłam się jednego z nowszych na tamtą chwilę przepisów i wypytywałem o nie osobę którą wysłali do mnie na rozmowę. Ku zaskoczeniu nie wszyscy mieli wystarczającą wiedzę, a to przecież podstawa. W końcu znalazłem idealne dla mnie - biuro Państwa Grabowskich "Gama". jestem bardzo zadowolony ze współpracy.
Rzeżyński / 195.189.88.* / 2018-12-14 19:54
Wcale nie jest to takie proste, jak się nie ma własnej księgowej (ksiegowego ;) to tym bardziej. Ja zaufałem firmie Gama z Białołęki i od dwóch lat jak z nimi mam wspaniałą i owocną współpracę to nie mam absolutnie na co narzekac.
wiwan / 2015-12-04 12:38
ad. 2 obie prawdziwe, byle wpłata miała uzasadnienie i podstawę prawną i zgodnie z nią była zaksięgowana. Czyli być efektem np. spisanej umowy pożyczki Spółce. Wpłata kapitału zakładowego też musi być jako taka opisana

ad.3 nawiązuje do ad. 2. ŻADNA wpłata ot tak sobie.
Może to być pożyczka, może to być wpłata wynikająca ze zwiększenie kapitału zakładowego. Zwiększenie KZ wymaga wcześniejszej uchwały wspólników. Dwie opcje- albo zwiększenie wartości nominalnej dotychczasowych udziałów albo zwiększenie liczby udziałów.

Najnowsze wpisy