Forum Forum finansoweKonta

Pełnomocnik konta - po śmierci właściciela

Pełnomocnik konta - po śmierci właściciela

gronowski_pawel / 2009-01-23 21:05
Witam!!!

Pół roku temu mojego taty brat (kawaler) przewidując swoją trudną sytuację zdrowotną poprosił mnie, abym podpisał w banku pewne dokumenty, dzięki którym w razie jego nagłej śmierci będę mógł wypłacić pieniądze z konta bez żadnych spraw sądowych itp. Doradcą mojego wuja był pewien znajomy z pobliskiego oddziału pewnego banku, z którego usług wuja od kilku lat korzystał. Znajomy wuja przygotował wszystkie dokumenty i zgodziłem się podpisać.

Niestety wuja zachorował i dwa tygodnie temu zmarł. Po pogrzebie poszedłem do banku z pytaniem jakie czynności muszę podjąć, aby zamknąć konto. Okazało się, że jestem pełnomocnikiem, a pełnomocnictwo wygasa z dniem śmierci właściciela. Mimo to pracownica banku na pytanie, czy mogę wypłacić pieniądze, odpowiedziała, że tak, ale konta zamknąć nie mogę. Wysłała mnie do głównego banku. Ponieważ nie wiedziałem gdzie jest karta bankowa poprosiłem o wyciągi. Zastrzegłem kartę, ale nie wiem co dalej, bo konta zamknąć nie mogę. Od innej pracownicy dowiedziałem się, że wystarczy przynieść jakąś fakturę z pogrzebu i akt zgonu i po problemie. Każdy pracownik mówi co innego..

Proszę o pomoc w rozwiązaniu tej niesympatycznej sytuacji. Gdzie mam się udać? Jakie kroki podjąć? Dodam, że wuja także chciał mi przepisać mieszkanie, ale ponieważ byłby za duży podatek, przepisał mojemu ojcu. Słyszałem także, że konto w takim przypadku jest dołączone do sprawy sądowej mieszkania. To prawda?
Wyświetlaj:
aewhjklwerwe / 94.42.61.* / 2009-02-01 12:41
glupot ci nagadali. rzeczywiscie jestes tylko pelnomocnikiem i konta zamknac nie mozesz. pieniadze po prostu wyplac, przeciez bank nie wie, ze wlasciciel zmarl. po tym zanies odpis zgonu, oni sami juz tym sie zajma. to co zostanie na koncie, jezeli nie wyplacisz, wchodzi w sklad masy spadkowej zmarlego i jest do podzialu na spadkobiercow. uscislajac, pelnomocnik moze w niektorych bankach zamknac konto, ale to jak wlasciciel zyje. tu bylo inaczej.
kropka 507 / 62.61.48.* / 2014-07-19 21:23
po śmierci wlasciciela konto było zero spadkobiercy domagają się pieniędzy od pełnomocnika czy słusznie ?

Najnowsze wpisy

Kredyty hipoteczne - najlepsza oferta: