Forum Forum podatkowePIT

pit 28- zaliczka za grudzień

pit 28- zaliczka za grudzień

Aleksandra01 / 31.175.247.* / 2013-01-24 21:32
Właśnie rozliczam swój pit28. Wyszła mi niedopłata 251 zł - to akurat kwota, którą wyliczyłam sobie jako zaliczkę za grudzień, którą zresztą już zapłaciłam. Czy w takim razie muszę jeszcze raz zapłacić 251 zł a dopiero w kolejnym roku znów je sobie odliczyć? Czy mogę uznać, że mam już wszystko opłacone?
Wyświetlaj:
belladonna / 2013-01-25 16:35 / Tysiącznik profesjonalny
Przy PIT-28 do 20 grudnia płaci się za listopad, a do końca stycznia co wychodzi z PIT-28. Skoro to samo wyszło w PIT-28 co zapłaciłaś (rozumiem, ze tytułem wpłaty było PPE za 12.2012), to dołącz pisemko do PIT-28, że ta wpłata miała być tytułem PIT-28 za 2012 i tyle :)
andrzej poz88 / 62.21.44.* / 2014-01-08 20:41
Mam pytanie co zrobić w przypadku gdy zapłaciłem za grudzień normalnuie, a w pit28 wyszła mi nadpłata nie licząc nawet tej wpłaty.działalność prowadzę 3miesiące, więc nie wiedziałem co wpierw zrobić czy zapłacić czy policzyć.zapłacić
belladonna / 2014-01-09 16:20 / Tysiącznik profesjonalny
Mam nadzieje, że w PIT-28 ująłeś też przychód grudniowy (ludzie trochę świrują odnośnie PIT-28). W PIT-28 wykazujesz ZAPŁACONy ryczałt łącznie do listopada (bez grudnia). Jak wpłaty do listopada w PIT-28 tworzą nadpłatę (pomimo rozliczania przychodu łącznie z grudniem), to zwrócą nadpłatę plus to co wpłaciłeś za grudzień :)
PS. No i odliczasz składki odliczane w roku podatkowym (zdrowotne 7,7, a nie 9 które wpłacasz).... czyli u Ciebie jak zacząłeś w październiku, a zapłaciłeś ZUS w listopadzie i grudniu = 2 x ubezpieczenie do wykazania w PIT, bo zapłacone w styczniu za grudzień pójdzie do PIT za 2014 :)
rafał947 / 91.244.186.* / 2016-12-28 01:48
Witam, mam pytanie odnośnie rozliczenia zbliżającego się PIT28
zacząłem działalność dnia 16 września 2016r
Pierwszą fakture wystawiłem w październiku. Obliczając podatek pomniejszałem kwotę z faktury
o składkę na ubezpieczenie społeczne dając mi tym samym podstawę do opodatkowania. Uzyskaną
kwotę przemnozalem przez podatek i finalnie pomniejszałem o składkę zdrowotną.
Analogicznie wystawiałem oraz płaciłem podatek PPE przez pozostałe miesiące (listopad, grudzien-w toku).
Czy w zeznaniu rocznym PIT 28 w rubrykach D (składki na ubezpieczenia społeczne) oraz
H (składka na ubezpieczenie zdrowotne) wpisuję
zapłacone przeze mnie kwoty od momentu ropoczęcia działalności do momentu wpłacenia składki
za miesiąc grudzien (wpłąta nastąpi w styczniu), czy jakos inaczej, bez uwzglednienia pierwszego niepełnego miesiąca?
Jak to jest z tym podatkiem za miesiąc grudzień? Opłacić go do 20 stycznia i tym samym
zapłacic wyliczony PIT w terminie do 30 stycznia?
wiwan / 2016-12-28 08:20
Wpisujemy składki społeczne rzeczywiście zapłacone do dnia 31.12, nieważne za jaki okres były należne.
Wpisujemy składki zdrowotne w części odliczalnej, a nie całe zapłacone. I jak wyżej- rzeczywiście zapłacone.

Termin rozliczenia, a więc i dopłaty podatku za cały 2016 r. (nie tylko za grudzień) to 31.01.2017
rafał947 / 87.175.142.* / 2017-01-04 20:04
Dziękuje za odpowiedź. Mam jeszcze jedną wątpliwosc, otoz co w przypadku gdzie sam zapłaciłem za rachunek np. naprawy służbowego samochodu z własnej kieszeni gdzie następnie otrzymałem zwrot poniesionych kosztów zgodnie z przekazanym do firmy paragonem na rachunek firmowy zatytułowany Zestawienie za usługę taką i taką. Czy otrzymany przelew musze uwzględniac w zeznaniu rocznym PIT 28 ? Chciałbym zaznaczyć ze nie wystawiałem jakiejkolwiek faktury z tego powodu, był to tylko zwrot danej kwoty rzeczywiscie prze zemnie poniesiony.
Pozdrawiam i Szczesliwego nowego roku!
wiwan / 2017-01-05 10:07
Nie bardzo rozumiem. Która firma komu zwróciła, czyjej firmy jest samochód ? Są dwie ?
rafał947 / 91.244.186.* / 2017-01-09 22:44
wykonawca zwraca dla podwykonawcy pieniadze, za ktore normalnie powinien zapłacic wykonawca (np. rachunek za myjnie, rachunek za bagaż, itp.). Wykozystałem swoje prywatne pieniądze(kwoty nie są wielkie), które nastepnie wykonawca mi zwraca na rachunek bankowy. Wg mnie, jest to normalny zwrot pieniedzy, ktorego sie nie uwglednia w zeznaniach rocznych ani w ewidencji, jednak nie mam 100% pewnosci.
wiwan / 2017-01-10 08:54
Pan jest 'podwykonawcą' i do wykonywania swej działalności wykorzystuje auto 'wykonawcy'. Jest jakaś umowa użyczenia osobna czy zapis o takim użytkowaniu wynika z umowy współpracy. No i czy (pomijając owe myjnie itp.) płaci Pan wykonawcy za to udostępnienie przez niego samochodu do użytkowania ?
rafał947 / 91.244.186.* / 2017-01-10 14:06
Odstawmy temat samochodu, samochodu sie nie trzymajmy jako wyznacznika do tego rodzaju sprawy, gdyz tak jak pan wspomnial dotyczyc moze odrebnych umow najmu oraz zawartego w nich regulaminu.
Chcialbym przedstawic to w sposob dosc prosty.
Zapłacono za baton w sklepie, za co potwierdzeniem jest paragon. Nastepnie przedstawiono ten paragon do biura w celu rozliczenia. Na podstawie tego paragonu biuro sporzadza rozliczenie i nastepuje zwrot na konto bankowe dla osoby ktora kupiła baton (przypomnijmy ze za baton podwykonawca zapłacił z własnej kieszeni, gdyz wspomniany baton nie mogl byc fizycznie opłacony przez wykonawce-ale się ten baton podwykonawcy nalezal - gdyz wykonawca tak ma zawarte w umowie).
Czy otrzymany przelew bankowy z kwotą równą wartosci batonu nalezy wliczyć w PIT czy nie?
Jak to prosciej napisac: Zapłaciłem za cos z własnej kieszenie, za co nalezy mi sie zwrot, gdyz byl to wydatek, ktory powinien pokryc wykonowaca, ale w danej chwili nie mogl za to zapłacic.
wiwan / 2017-01-10 14:55
Z batonem- nie, nie jest to przychód do wykazania w PIT 28.

Odstawić tematu samochodu Pan raczej nie może, bo jeśli użytkuje go Pan bezpłatnie albo z kosztem symbolicznym to uzyskuje Pan przysporzenie o wartości równej wartości rynkowej takiego korzystania z czyjegoś samochodu albo różnicy między taką wartością rynkową a ponoszonym kosztem symbolicznym. I wartość ta w związku z tym, że ściśle samochód jest związany z DG jest do wykazania w PIT 28, co wynika m.in. z art. 6, ust. 1a Ustawy o ryczałcie ewidencjonowanym i powinno być też wcześniej uwzględniane przy wyliczaniu ryczałtów za każdy mc.
belladonna / 2014-01-09 16:21 / Tysiącznik profesjonalny
zdrowotne 7,75*

Najnowsze wpisy