Forum Forum podatkowePIT

PIT-39 - sprzedaż działki

PIT-39 - sprzedaż działki

malcolm82 / 2017-04-05 14:10
Witam forumowiczów. Mam takie o to pytanie dotyczące działki sprzedanej przed upływem 5 lat od daty nabycia. Aby nie płacić podatku zobowiązuję się w ciagu 2 lat od daty sprzedaży przeznaczyć pieniądze ze sprzedaży w całości na cele mieszkaniowe tj. zakup, rozbudowa lub remont innej nieruchomości której jestem właścicielem. Bardzo prosze o informację co urzad Skarbowy będzie interpretował jako koszty związane z remontem i rozbudową. Wiem że chodzi o wszystkie rzeczy które "nie są ruchome". Jakie rzeczy moga być uznane przez urząd za ruchome? Czy np. wyposażenie łazienki (brodzik, umywalka, meble łazienkowe) lub kotłowni (piec, bojler) będą traktowane jako rzeczy ruchome czy zostana zaliczone jako odpowiednie wydatki na remont i rozbudowę. Prosze o informacje.
wiwan / 2017-04-05 20:15
Uściślijmy. Dwa lata licząc nie od daty sprzedaży, ale od końca roku, w którym ona nastąpiła. Może to być więc w skrajnych przypadkach niemal 3 lata.

US-y mają różny gust, nie ma tu listy prac w postaci rozporządzenia, załącznika. I to, że US w Gnieźnie, w 2013 r. podatnikowi Kowalskiemu w int. indywidualnej coś uznał, nie jest wiążące dla US w Rejowcu, w 2017 r. wobec Nowaka.

Bardziej pojawia się definicja rzeczy 'trwale związanych', ale bez wszelkich mebli, nawet na wymiar, wnękowych.

Elementy instalacji jak piec/bojler- zdecydowanie tak, biały montaż- też.

Z ciekawostek: Ustawa o PIT nie zawiera definicji remontu. Więc np. wg NSA (wyrok 4.03.1998, I SA/Gd 886/96) za remont budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego w znaczeniu powszechnie stosowanym w zakresie inwestycji uważa się prace budowlane mające na celu utrzymanie lokalu mieszkalnego lub budynku mieszkalnego we właściwym stanie, przywrócenie jego pierwotnej zdolności użytkowej, którą utracił w wyniku upływu czasu i eksploatacji wraz z wymianą dotychczas użytkowanych zużytych składników ich wyposażenia technicznego takich jak: dotychczasowej instalacji wodnej, kanalizacyjnej, centralnego ogrzewania, ciepłej wody, gazu przewodowego lub tylko określonych elementów tych instalacji.”

Czyli też niespecjalnie konkretnie.

NSA(II FSK 639/05):„umeblowanie (nawet to w trwałej zabudowie) nie może być podstawą do zastosowania ulgi w odniesieniu do tych wydatków, bowiem jest to jedynie element wyposażenia mieszkania, zatem nie ma charakteru prac budowlanych”. Tu już dużo konkretniej.

Najnowsze wpisy