Forum Forum podatkowePIT

PIT 8C - dochody ze stypendiów

PIT 8C - dochody ze stypendiów

student123 / 194.145.96.* / 2014-12-04 19:47
Dzień dobry!

Ten rok będzie pierwszym za który będę musieć się rozliczyć. Mam więc kilka niejasności i bardzo prosiłbym o radę.

Otóż spodziewam się dostania kilku PITów 8C (stypendia) na łączną kwotę 9032zł. Nikt nie odprowadził żadnej zaliczki na podatek dochodowy. Jak obliczyć od tego należny podatek?

Z tego co udało mi się przeczytać w odpowiednich ustawach to mogę odjąć od tego przychodu 3800zł które jest zwolnione z opodatkowania jako, że są to stypendia przyznawane przez NGO. Pozostaje więc 5232 zł, które jak rozumiem mam wpisać jako inny dochód do PITu. I tu pojawia się pytanie, czy przy obliczeniu podatku mam jeszcze odjąć sobie kwotę wolną od podatku?
Wtedy wychodzi mi 386 złotych. A może po prostu mam zapłacić 18% od tych 5232 zł? Pozdrawiam i z góry dziękuję za odpowiedź!

P.S.
Jaka kwota będzie widnieć na przyszłorocznym zaświadczeniu z US o dochodach? 5232 zł?
Wyświetlaj:
wiwan / 2014-12-04 21:15
386 zł- jak wyliczyłeś w 1 opcji, o ile nie będzie innych Twoich dochodów opodatkowanych wg. skali za rok 2014 i o ile te stypendia poza tym, że z NGO to są /były wypłacane na podstawie regulaminu ustalonego statutowo i upublicznionego- co wynika z pełnego zapisu art. 21, ust.1, pkt. 40b ustawy o PIT.

Jak rozumiem, od żadnej z tych NGO nie uzyskałeś stypendium wyższego niż owe 3800, bo wtedy jako płatnik powinna ona jednak zaliczkę od nadwyżki odprowadzić.

Zatem w każdym z PIT-ów 8c w cz. E, poz. 34 będzie zerowa.

Rozliczenie na PIT 37, no chyba, że jednak trafi się/trafił inny dochód implikujący PIT- 36

Zaświadczenie powinno opiewać na 5232.
student123 / 194.145.96.* / 2014-12-04 22:17
Dziękuję serdecznie!

Zgadza się, w tym roku żadne ze stypendiów nie przekroczyło 3800. Zresztą na 100% będę wiedzieć gdy już dostanę PITy - z tym sobie jednak już poradzę.

Inny dochód się nie trafi, więc skorzystam z PIT 37.

Dziękuję jeszcze raz za wyczerpującą odpowiedź :)

Najnowsze wpisy