Forum Forum podatkowePIT

PIT przez internet -jak wypełnić UPL?

PIT przez internet -jak wypełnić UPL?

sabinach / 2011-01-13 12:31
Witam! w ubiegłym roku składałam razem z mężem pit37 w formie tradycyjnej a pit38 wystawiony tylko na mnie drogą elektroniczną.W tym roku chciałabym oba te pity wysłać przez internet.Zanim jednak to zrobię muszę wypełnić druk UPL w którym jako małżonek chcę upoważnić męża-podatnik do złożenia zeznania w moim imieniu.I tu moje pytanie czy muszę to zrobić jeśli w 2010r nie miałam dochodów wykazywanych w pit37a tym samym nie mam obowiązku rozliczać się sama tylko chcemy rozliczyć się wspólnie.Czy jeśli w ubiegłym roku sama rozliczałam elektronicznie pit 38 to które z nas teraz w UPL musi kogo upoważnić.Ja pit38 również w tym roku zamierzam wysłać on-line.
Z góry dziękuję!
Wyświetlaj:
belladonna / 2011-01-13 20:58 / Tysiącznik profesjonalny
Nie musisz wypełniać UPL-1... od tego roku wniosek o wspólne opodatkowanie małżonków (co jest wspólnym PIT-em) może być podpisany tylko przez 1 osobę... w PIT jest po prostu dodatkowo zawarty zapis pod odpowiedzialnością karną...
Wysyłacie wspólny PIT-37, niech mąż będzie pierwszy i poda kwotę przychodu z tamtego roku (na tym koniec)... PIT będzie prawidłowy i pełnomocnictw nie trzeba.
Co do PIT-38... jest indywidualny... a przy wysłaniu trzeba podać przychód z PIT-38 z zeszłego roku (jak ktoś nie składał, to wpisze ZERO) :-)
Nowelizacja była konieczna, bo składanie UPL-1 w US zniechęcało małżonków do wysyłania wspólnego e-PIT, skoro i tak musieli pofatygować się do US z papierkiem :-)
sabinach / 2011-01-14 09:55
Bardzo dziękuję! jak zwykle można liczyć na Pani cenne porady. Pozdrawiam!

Najnowsze wpisy