pit39 a 500+

kasiorek05 / 2016-11-28 21:55
Witam serdecznie,mam pytanie;do końca kwietnia muszę złożyć w urzędzie skarbowym pit 39 za sprzedaną nieruchomość którą odziedziczyłam po zmarłej mamie.Za pieniądze z tej nieruchomości kupuje nową nieruchomość która będzie oddana w 2018roku.Pobieram 500+ na dwójkę dzieci i mam pytanie czy ten dochód ze sprzedaży mieszkania będzie wliczony i brany pod uwagę w składaniu dokumentów na 500+?dodam ze rozliczam się z mężem i dziećmi razem bo odliczamy ulgę prorodzinną.DZIĘKUJĘ ZA ODPOWIEDZ
wiwan / 2016-11-29 08:40
To nie jest pytanie o podatki, ale o świadczenia rodzinne przecież i ich kryterium dochodowe....

Ok. Odrobiłem zadanie.

1. ustawa 500+, czyli USTAWA
z dnia 11 lutego 2016 r.
o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci jasno uzależnia to świadczenie na 1 dziecko od dochodu, a w kwestii dochodu jasno odsyła (at. 2, pkt. 1) do definicji z Ustawy o świadczeniach rodzinnych.

2. ta druga ustawa jasno wskazuje, że do dochodu ustalanego jako kryterium dla świadczeń rodzinnych wchodzi dochód PRZYCHÓD wg. art. 30 e ustawy o PIT, czyli właśnie ze zbycia nieruchomości.

Wskazuje to, że nawet zadeklarowanie 100% wydatkowania przychodu na inne cele mieszkaniowe, czyli dochód zero w PIT 39 nic tu nie zmieni. Takie wydatkowanie też nie spełnia definicji 'dochodu utraconego'.

Zatem- będzie to miało wpływ negatywny na 500+ na pierwsze dziecko, ale dopiero zdaje się w kolejnym okresie zasiłkowym, nie znam się na tym.

Od decyzji odmownej oczywiście można się odwołać do sądu, a w nim podpierać się

np. III SA/Gd 158/14 - Wyrok WSA w Gdańsku z 2014-04-10
III SA/Kr 350/14 - Wyrok WSA w Krakowie z 2014-07-03

Najnowsze wpisy