Forum Forum emerytalneZUS

Płatna renta

Płatna renta

Julian / 46.238.214.* / 2014-01-27 17:07
Mam pytanie, parę tygodni temu stawałem na komisję lekarską ZUS i lekarz orzecznik uznał mnie jako osobę trwale nie zdolną do pracy, z kolei dwa tygodnie później w swej decyzji ZUS odrzucił wniosek ze względu na brak w ostatnim okresie 10 lat 5 lat składkowych i tak zostałem trwale niezdolny do pracy bez renty i pracy.
Czy jest jakaś opcja aby z tego impasu wyjść.
Wyświetlaj:
Julian / 46.238.214.* / 2014-01-28 18:28
Jest całkowita niezdolność
wiwan / 2014-01-28 19:39
No to jest pierwszy warunek na okoliczność wniosku o świadczenie w drodze wyjątku. Ale zaznaczam, że to świadczenie bardzo rzadkie.
wiwan / 2014-01-27 18:54
Warunkiem uzyskania r. z tyt. niezdolności do pracy niewypadkowej jest spełnienie DWU warunków jednocześnie:
- medycznych- tj. uzyskanie orzeczenia lekarza orzecznika o tej niezdolności ( w tym jej trwałości i stopnia )
- stażowo- wiekowych w zakresie ub. rentowego.

Warunek 5 lat STAŻU, a nie tylko okresu składkowego, w ciągu ostatnich 10 lat jest wymagany na podstawie art. 58, ust. 2 ustawy emerytalnej. Byłby Pan z niego zwolniony, gdyby niezdolność była całkowita oraz miał Pan min. 30 lat składkowych- z art. 58, ust. 4.

Jak rozumiem- nie ma Pan, więc odwołanie z tego tytułu byłoby nieskuteczne.

Można by w odwołaniu natomiast podeprzeć się tym wyrokiem:

http://prawo.money.pl/orzecznictwo/sad-najwyzszy/uchwala;siedmiu;sedziow;sn;izba;pracy;ubezpieczen;spolecznych;i;spraw;publicznych,ia,i,uzp,5,05,7669,orzeczenie.html


o ile ma Pan staż ubezpieczeniowy 25 lat.
Julian / 46.238.214.* / 2014-01-27 19:14
mam 49lat i tylko 23 lata staż, w ostatnim okresie 10 lat mam zaliczone tylko 3 lata i 4 miesiące, oczywiście mam orzeczenie lekarza orzecznika ZUS o trwałej niezdolności do pracy ale oczywiście ze względu na brak 1 roku i 8 miesięcy otrzymałem odmowę przyznania renty.

Co mogę wliczyć do tych 5 lat,oczywiście okres nieskładkowy, np. byłem zarejestrowany jako bezrobotny bez prawa do zasiłku - 1 rok i 6 miesięcy, odbyłem nie płatny staż dziennikarski - 3 miesiące. ITD - co modę wliczyć?
wiwan / 2014-01-27 21:51
Okres zarejetrowanego bezrobocia bez prawa do zasiłku, bez stażu, bez przyuczenia zawodowego nie jest okresem nieskładkowym, ani składkowym. Staż dziennikarski na jakiej zasadzie ? Umowa cywilno-prawna ?

Okresy nieskładkowe ma Pan zdefiniowane w art. 7 Ustawy emerytalnej:

http://prawo.money.pl/akty-prawne/dziennik-ustaw/obwieszczenie;marszalka;sejmu;rzeczypospolitej;polskiej,dziennik,ustaw,2009,153,1227.html

Można brak też uzupełnić okresem ub. KRUS na podstawie art. 10, ust. 2.


Ostatecznością jest zawsze wniosek o rentę w drodze wyjątku tj. przyznawaną uznaniowo (nie do końca) przez prezesa ZUS. Nie do końca bo warunkami łącznymi poza decyzją odmowną w trybie normalnym jest to, że wnioskujący :
-nie spełnia warunków wymaganych w ustawie o emeryturach i rentach do uzyskania świadczeń wskutek SZCZEGÓLNYCH OKOLICZNOŚCI.
-nie może podjąć pracy lub działalności objętej ubezpieczeniem społecznym ze względu na CAŁKOWITĄ niezdolność do pracy lub wiek,
-nie ma niezbędnych środków utrzymania.

Szczególne-chodzi tu o wykazanie, że wystąpiło zdarzenie lub trwały stan wykluczający aktywność zawodową z powodu niemożności przezwyciężenia ich skutków.To okoliczności to przyczyny niezależne od woli wnioskodawcy, niezawinione przez niego, wynikające ze splotu obiektywnych okoliczności, niekiedy powiązanych z subiektywnymi, ale nie dominującymi i usprawiedliwionymi. Są to przeszkody niedające się usunąć nawet przy dołożeniu maksimum sił i staranności o kontynuowanie czy podjęcie na nowo zatrudnienia. Chodzi tu o przeszkody przynajmniej w jakimś czasie nieusuwalne, eliminujące ubezpieczonego z grona pracowników w szerokim tego słowa znaczeniu.

Całkowita- wynika z uzyskanego już orzeczenia, czy jest całkowita, czy częściowa. Trwałość/okresowość to inna kategoria.

Najnowsze wpisy