Forum Forum prawneKarne

Poczta Polska List Polecony

Poczta Polska List Polecony

siwak / 77.255.118.* / 2009-11-19 20:00
Witam mam pytanie czy listonosz może wydać list polecony innej osobie gdy owy list jest zaadresowany do innej osoby. Dodam ze chodzi o list z policji.
Wyświetlaj:
dziunia 1995 / 185.24.198.* / 2017-03-17 08:41
Mam pytanie jak sprawdzić czy adresat z listu odebrał list czy może ktoś inny.Dodam iż przesyłka jest dostarczona do adresata ale adresat jej tak naprawdę nie otrzymał czy to wg jest możliwe
szklarek / 2017-03-17 09:23
Jak rozumiem nadawca jest 'zwykły' czyli osoba fizyczna, a nie sąd, skarbówka, inny urząd państwowy/samorządowy i list nie miał opcji z potwierdzeniem odbioru (zwrotka) oarz adresat nie miał wydanej zgody w swojej placówce na wrzucanie listów poleconych do skrzynki bez awizacji.

Może uczynić to:

- adresat w swojej placówce pocztowej, ale musi znać nr przesyłki - placówka ma coś w rodzaju protokołu -listę oddawczą z danego dnia od danego listonosza z rejonu, na której powinna być adnotacja komu list został wydany, jeśli nie został wydany adresatowi i podpis odbiorcy - jeśli listonosz kogoś w mieszkaniu/lokalu zastał. Podobna lista jest też w placówce dla przesyłek awizowanych wydanych w okienku. też potrzebny nr przesyłki.

Po pewnym czasie (nie wiem jakim) listy oddawcze są archiwizowane w jednostkach nadrzędnych Poczty i ustalenie takie jest już możliwe tylko w drodze reklamacji pisemnej adresata, że list do rąk jego nie trafił.

- nadawca - drogą pisemnej reklamacji z podaniem nr przesyłki oczywiście
Mysza-m / 80.94.24.* / 2011-08-09 20:30
Ja mam z kolei inny problem. Często robię zakupy z konta Allegro mojego męża, który pracuje za granicą. Ostatnio nie było mnie w domu, więc po paczkę musiałam iść na pocztę. Pani w okienku odmówiła wydania paczki bo mam w dowodzie inny adres zameldowania. Z tym, że mąż też nie jest tu zameldowany bo mieszkanie wynajmujemy. Co najlepsze paczkę może odebrać żona właściciela mieszkania, czyli obca baba a ja jako żona nie mogę nawet z aktem zawarcia małżeństwa! Macie jakiś pomysł jak ominąć przepisy żeby tą przesyłkę odebrać?
loistonosz / 83.9.85.* / 2010-12-25 12:51
List może być wydany innej osobie dorosłej ale musi być ona zameldowana pod tym samym adresem
niet / 62.69.198.* / 2009-11-19 21:21
tak... dorosłej osobie w lokalu na który list jest zaadresowany
sąsiadowi który zobowiązuje sie go przekazać
bądź administratorowi budynku

i tak list polecony nie odebrany przez 2 tygodnie z poczty (2 awiza) jest uznawany za dostarczony.
marta 30 / 95.51.137.* / 2013-08-27 12:40
jakoś ja odbieram wszystkie paczki i listy polecone na poczcie, a mam inny adres zameldowania w dowodzie niż mieszkam i nikt nigdy z tego powodu nie robił mi problemu, więc nie rozumiem tematu
tomasz25 / 83.31.219.* / 2009-11-20 12:42
Bzdura-żeby dostarczenie listu np. z policji czy sądu zostało uznane za skuteczne, na tzw. zwrotce musi widnieć podpis osoby, która list odebrała, no bo jak uznać skuteczność doręczenia nieodbieranego przez 2 tyg. listu, jeśli by adresat przykładowo siedział za granicą albo zmarł? nonsens przecież
Aneta706 / 77.253.98.* / 2012-06-04 22:20
To akurat nie jest prawo pocztowe , lecz rozporządzenie ministerstwa sprawiedliwości
janinagrzybowska@wp.pl / 37.30.145.* / 2014-03-19 18:26
poprosiłam pracownika poczty o sprawdzenie kiedy odebrałam przesyłkę poleconą w b ważnej sprawie czy ustawowo powinna bo straciłam b dużo przez to zachowanie
janina grzybowska / 178.181.175.* / 2014-03-24 17:47
czy są jakies wytyczne co robic
qwegh / 79.186.142.* / 2009-11-24 19:04
niestety takie przepisy obowiązują, co wedlug mnie jest żałosne, ale co zrobic...
aanka24 / 83.17.143.* / 2009-11-23 07:29
wypowiedzenie umowy kredytowej po drugim nieodebraniu pisma jest uznawane jako odebrane :)
PerunLbn / 193.109.225.* / 2009-11-20 18:22
może czy nie może w praktyce jest tak że listonosze rzadko sprawdzają np Dowód Osobisty odbiorcy na podstawie którego przesyłka może być odebrana... do odbioru przesyłek urzędowych konieczne jest złożenie upoważnienia od adresata w urzędzie pocztowym pod który się podlega jak również posłużenie jego dowodem osobistym przy odbiorze- tak więc tak to wygląda od strony formalnej
buble prawne / 80.239.242.* / 2009-11-22 19:43
Właśnie w Polsce panuje jakaś komunistyczna paranoja.
Przez to że sąsiad który od niedawna mieszka obok mnie czyli wogóle go nie znam odebrał list polecony straciłem 100 tyś. złotych . Nie wiem wogóle czy ten "sąsiad" wogóle był zameldowany w tym lokalu , bo nie wiem dokładnie kim on jest. Listonosz dał mu list i trzeba było i od momentu otrzymania miałem 2 tygodnie na odpowiedź. Tylko od otrzymania przez sąsiada czy od listonosza kiedy otrzymał sąsiad ? Do dziś nie wiem . Nie miałem czasu wiec sprawa chyba wtedy uległa przedawnieniu . Gdybym sam odebrał list tydzień później wtedy mógłbym nie stracić 100 tyś. zł. Jak można uznać za list dostarczony ? Przecież to jakiś komunistyczny nonsens. Sąsiad odebrał list i podobno dobijał sie do mnie przez kilka dni , bo drugi sąsiad mi o tym powiedział że przez wizjer widział jak on wali i dzwoni żeby mi dostarczyć list. Po drugie sąsiad wszedł w posiadanie moich danych osobowych czyli Imienia i Nazwiska . Ja do tej pory nie wiem jak ten sąsiad się nazywa i czy wogóle mieszka obok mnie. Bardziej wygląda na jakiegoś kryminalistę więc wolę nie pytać o nic i nie zaczepiać go. Co dziwne nastoletniej dziewczynce która poszła odebrać list zaadresowany do niej na poczcie robiono problemy . Dziewczynka dała legitymację szkolną , urzędniczka zażądała żeby przyszła z dorosłą osobą bo jej nie wyda tego listu lub paczki. Ja nawet listów poleconych do własnej matki nie odbieram żeby nie mieć potem problemów. Bo wiadomo że liczy się czas odpowiedzi od chwili dostarczenie . Awantura może być gotowa. Widać że polskie przepisy są chore i nie zmienione od kilkudziesięciu lat . Nadal mamy komunistyczne przepisy które szkodzą.
Listu który był do mnie skierowany nie otrzymałem tylko dał innemu lokatorowi mieszkającemu ze mną . Zanim przyjechałem odebrać minęło sporo czasu i zabrakło mi czasu na odpowiedz bo byłem bardzo zapracowany. Nie myślałem że skończy się to aż tak wielkimi stratami dla mnie . Gdybym sam odebrał list na spokojnie bym na niego odpowiedział ... niestety mamy chory kraj i chore przepisy ze złowrogich czasów.
qwegh / 79.186.142.* / 2009-11-24 19:07
a ja straciłem przez pocztę 10 mln zł. listonosz zaczepil mnie na klatce, jak szedlem wyslac kupon totka i nie zdążyłem przez zamknięciem kolektury. czułem ze bym wygrał. jak sformułować pozew przeciwko poczcie o te 10 mln?
maniche / 193.111.166.* / 2009-11-25 15:55
Sformułuj pozew tak jak "buble prawne"...czyli popłacz na forum :P
PerunLbn / 193.109.225.* / 2009-11-23 11:53
"Przesyłka rejestrowana lub przekaz pocztowy podlegają doręczeniu po uprzednim:
1) ustaleniu przez pracownika pocztowego osoby uprawnionej do odbioru,
2) sprawdzeniu tożsamości odbiorcy, o ile nie jest znany doręczającemu osobiście,
3) uiszczeniu przez odbiorcę opłat i należności ciążących na przesyłce, o ile nie zostały
uiszczone przez nadawcę,
4) pokwitowaniu przez odbiorcę odbioru przesyłki lub przekazu pocztowego
na odpowiednim formularzu odbioru (wzory nr 3, 4, 6, 8, 9, 21, 22), a jeśli przesyłka
rejestrowana lub przekaz pocztowy nadany jest za potwierdzeniem odbioru - również
na formularzu tego potwierdzenia (wzór nr 14)."
fallerka / 178.73.63.* / 2011-08-23 11:04
a ja mam następujące pytanie: czy można na poczcie sprawdzić, kiedy adresat odebrał przesyłkę poleconą? Niestety otrzymałam sprzeczne informacje. Będę wdzięczna za odpowiedź
eastwickgirl / 83.20.90.* / 2013-01-03 12:52
Można i nie trzeba na nic czekać. Wpisujesz numer kodu kreskowego na stronie poczty polskiej w wyszukiwarce przesyłek i otrzymujesz historię danej przesyłki czy listu poleconego- z datą odbioru przesyłki włącznie
aneta706 / 77.253.98.* / 2012-06-04 22:28
oczywiście , że można , ale nie od ręki , trzeba 1 dzień poczekać i mieć oczywiście nr nadania , ponieważ na jego podstawie szukane są przsyłki

Najnowsze wpisy