Forum Forum podatkoweInterpretacje

Podatek od gruntu - wycena gruntu

Podatek od gruntu - wycena gruntu

sawskid / 2011-01-14 17:45
Witam,
w grudniu ubiegłego roku sprzedałem mieszkanie w Bydgoszczy. Objęła mnie ulga meldunkowa, wiec nie muszę płacić podatku od wzbogacenia.
Jednakże w US poinformowano mnie, że muszę zapłacić podatek od wzbogacenia za grunt przynależny do mieszkania. Problem polega na tym, że przy sprzedaży, nabywca roił operat bez uwzględnienia ceny gruntu. W firmie pośredniczącej nieruchomościami nikt nie zajmuje sie wyceną samej ziemi, tylko od razu mieszkań. US nie chce mi podać ceny za m3. Jednocześnie zastrzega, że jeśli źle oszacuję cenę naliczy mi wyższą stawkę! To jakiś absurd !

Gdzie mogę sie dowiedzieć o cenę gruntu? Czy US ma prawo odmówić mi podania ceny? Do kiedy muszę rozliczyć się z US z tego?
szklarek / 2011-01-19 12:44
W urzędzie gminy/ miasta - wydział, dział podatków i opłat lokalnych. Tam naliczają roczne decyzje o wymiarze podatku od nieruchomości i opłaty za użytkowanie wieczyste. A zgodnie z ustawą o gospodarowaniu nieruchomościami te drugie są naliczane procentowo od wartości gruntu. Np. grunty pod zabudową mieszkaniową- 1% wartości. Łatwo więc policzyć, jaką cenę1 m2 "u Was" się przyjmuje. zwracam uwagę, że z KW i/lub aktu notarialnego powinno wynikać jaka jest powierzchnia działki, na której stoi budynek oraz jaki jest udział w tym gruncie sprzedanego mieszkania ( co jest pochodną metrażu mieszkania). Czyli wartość 1m2 gruntu X powierzchnia działki X udział w nieruchomości wspólnej.

Termin- koniec kwietnia 2011, co w tym roku oznacza....2 maja :-)

Najnowsze wpisy