Forum Forum podatkoweInterpretacje

Podatek od nieruchomości i darowizny

Podatek od nieruchomości i darowizny

Witek586 / 37.47.134.* / 2016-08-24 10:59
Witam,
Mam z bratem mieszkanie, które chcemy sprzedać, a później podzielić się pieniędzmi. Właścicielem jest brat, a ja jestem tylko zameldowany. Z tego co się zorientowałem wchodzą w grę dwa rodzaje podatków. 1 - podatek od sprzedaży nieruchomości i 2 - podatek od darowizny. z tego co wyczytałem w internecie podatku nr 1 można uniknąć jeśli płaciliśmy podatek od tej nieruchomości przez 5 lat poprzedzających rok sprzedaży. Podatku nr 2 możemy nie płacić, jeżeli złożę formularz SD-Z2 do US w ciągu 6 miesięcy od darowizny ponieważ jako rodzeństwo jesteśmy w tzw. "grupie 0".
Czy ktoś mógłby potwierdzić zasadność powyższej logiki?
Z góry dzięki i pozdrawiam!
wiwan / 2016-08-24 11:22
1. Podatek od nieruchomości nie ma nic do tego.
2. Mieszkanie ma brat, i on będzie sprzedającym. Jeśli nabył je przed rokiem 2011, nie będzie w ogóle kwestii PIT.
3. Jeśli nabył je po 2010 r. to sprzedaż przed rokiem 2017 rodzi kwestię PIT po jego stronie.
4. PIT podlega dochód, a więc z grubsza nadwyżka ceny sprzedaży nad kosztami nabycia.
Więc nawet sprzedaż wcześniejsza, ale bez zysku skutkuje zerowym PIT.
5. Darowizna na kwotę wyższą niż 9637 zł rodzi kwestię podatku od darowizny po Twojej stronie, ale możliwe jest całkowite z niego zwolnienie- złożenie w ciągu 6 miesięcy SD-Z2 właśnie i udokumentowane przekazanie kwoty darowizny- przelew na konto, przekaz pocztowy.

Najnowsze wpisy