Forum Polityka, aktualnościGospodarka

Podatek od sklepów. Twórca VAT-u w Polsce miażdży projekt PiS

Podatek od sklepów. Twórca VAT-u w Polsce miażdży projekt PiS

Wyświetlaj:
MarekNowy / 78.88.28.* / 2016-03-09 21:52
Zgadzam się z autorem w całej rozciągłości! Cały ten projekt ustawy jest naprawde slaby i obfituje w bledy, ktore sa naprawde razace. Nie jestem ekstremalnym przeciwnikiem rzadu, ale ta ustawa wyjatkowo mocno mnie irytuje.
romanowicz / 178.42.126.* / 2016-02-09 23:31
To musi być jakś chytry plan za tym projektem.. Jest on przeciez tak tragicznie głupi, że to musi być albo wygłup, albo żart, albo piany po pijanemu .. albo zwykła prowokacja, aby po cichu przepchnąć jakiś inny przepis.
noe/noe / 83.11.56.* / 2016-02-09 16:24
Jeżeli to Pan Modzelewski pisze ustawy to po co nam 460 posłów?
AleProszeCzytacUwaznie / 93.180.191.* / 2016-02-09 20:56

Jeżeli to Pan Modzelewski pisze ustawy


Serio...?


nie mam nic wspólnego (również Instytut Studiów Podatkowych) z projektem ustawy


Naprawdę tak trudna lektura?
LUK888 / 31.183.121.* / 2016-02-09 16:17
Ambicja PiS-u nie pozwoli być gorszym od PO. PiS to taran do niszczenia czego kogokolwiek co się nie spodoba . Tak było po 1989 r (wtedy Porozumienie Centrum) likwidacja państwowych zakładów pracy, później zniszczenie przez Macierewicza Służb wraz z wywiadem wojskowym ( w NATO do tej pory się z nas śmieją), teraz likwidacja "zielonej wyspy" na mapie Europy. Tak to jeden coś buduje, a drugi rujnuje. Czy Porozumienie Centrum i Prawo i sprawiedliwość coś zbudowało w tym kraju?
Schogun / 83.31.44.* / 2016-02-09 15:45
PiS rozpier..li Gospodarkę szybciej niż nam sie wydaje.... Banda IDIOTÓW dorwała się do rządzenia Polską !!! Oni nie mają zielonego pojęcia o Handlu, jego strukturach i wzajemnych relacjach między np. franczyzobiorcą a franczyzodawcą !!! Niech już ten sen się zakończy, bo to są gorsze oszołomy od platformersów !!!
Krętacz? / 188.146.3.* / 2016-02-09 15:16
"Słynną już niebieską teczkę pełną ustaw Beaty Szydło pomógł zapełnić Instytut Studiów Podatkowych Witolda Modzelewskiego. To dyżurny ekspert od podatków PiS, choć w poprzedniej kadencji pisał też ustawy dla Ruchu Palikota..." - tak pisze jeden z tygodników w art. o rozliczeniu kampanii wyborczej.
A tu: "...nie mam nic wspólnego (również Instytut Studiów Podatkowych) z projektem ustawy o opodatkowaniu handlu detalicznego w obu wersjach (z 25 stycznia i 2 lutego br.), podobnie jak ze zmianami w innych przepisach podatkowych uchwalanych od co najmniej ośmiu lat..."
No to co jest prawdą Panie prof. Modzelewski...?
ela977 / 24.14.120.* / 2016-02-09 15:31
dlaczego domagasz sie odpowiedzi na ploty?
refasek / 87.105.249.* / 2016-02-09 15:07
Stanowczo protsestuję przeciwko zamieszczaniu facjaty tego typa jak również jego pseudomądrości. Wszyscy pamietamy jakie g. przepisy VAT wprowadził w naszym nieszczęsnym kraju i jak potem bezczelnie dorabiał sobie szkoląc jak je omijać lub interpretować. CYMBAŁ I BEZCZELNY CWANIAK ! Ten Instutut Studiów to zwykła prywatna firemka tego typa. Niech was nie zmyli nazwa. To nie ma nic wspólnego z jakąś państwową uczelnią
rezun-one / 89.71.30.* / 2016-02-09 15:04
Czy może ktoś przypomni genezę podatku VAT czy on nie miał zastępować wszystkich podatków, sumując je w jeden płacony przy nabywaniu towaru?
aanna / 77.112.119.* / 2016-02-09 14:18
A może obniżyć VAT i zmniejszyć wydatki na "Fiskusa",robimy wszystkim jednakowy VAT podatek dochodowy liniowy ,a co za tym idzie połączyć podatki zrobić jeden na wszystko nap 30 % ,wywalić zbędnych urzędników , zrobić jeden próg 7200 zł To samo jednakowy podatek ZUS na utrzymanie "Służby" zdrowia : przychodnie i szpitale.Minimalna emerytura 1500 zł dla wszystkich koniec z "kominami",I 70 % pracowników na bruk.Zamknąć kopalnie i skierować pracowników do górnictwa białego - koniec z dotacjami do czarnego"speudo-złota" - to są następne pieniądze.Wprowadzić podatek "bykowy" celem sfinansowanie dodatków na dzieci.To one będą na "bykowców " na emerytury pracować.
bbbbbbbbbbbbbbbbbb / 89.71.141.* / 2016-02-09 18:46
Jasne, dowalcie nam walczącym z niepłodnością jeszcze podatek, bo i tak za mało co miesiąc wydajemy na leczenie i marzenie o własnych dzieciach.
A na emeryturę to Kochana, nie Ty mi odkładasz składki, ale potrąca je pracodawca z mojej pensji więc skoro ja teraz pracuję na obecnych emerytów, nie wiem dlaczego w przyszłości nie powinien ktoś płacić na mnie.
kamirek56 / 93.105.179.* / 2016-02-09 14:09
Dawna dziesięcina była taka prosta. Socjalizm europejski polega na zaciskaniu pętli na szyi podatnika. Aż go udusi....A wtedy nastanie zdziwienie - dlaczego Europa upadła?
uszatyurban / 83.7.32.* / 2016-02-09 13:58
Modzelewski, Balcerowicz, Belka, Lewandowski, Bielecki, wszyscy powinni wisieć w miejscu publiczsnym bez możliwości zdjęcia ciał przez miesiąc.
ja807 / 77.115.41.* / 2016-02-09 15:45
Wisieć powinny te głąby kapuściane PiSu na czele z tym bułożercą Pawłowicz, oczywiście wisieć w gablocie z nazwiskami do poprawki 1szego semestru z ekonomii. Takie bohomazy mają regulować nasze podatki?!
--
Komentarz wysłany ze strony mobilnej
http://m.money.pl/
hpania / 89.71.103.* / 2016-02-09 14:39
Bardzo konstruktywna wypowiedź. Moje gratulacje, "inteligencie"!
Roxa / 78.131.209.* / 2016-02-09 13:54
Dlaczego Pan nie interweniował i nie pomógł swoją wiedzą przy tworzeniu tego programu , biadolenie na nic się zda . Może warto jeszcze porozmawiać ?
tossjp / 84.10.61.* / 2016-02-09 15:32
To jak u Pospieszalskiego. On też twierdzi, że warto rozmawiać. Tyle tylko, że zarówno on, jak i obecny rząd, dobierają sobie rozmówców tak, żeby się z nim zgadzali.
dccds / 83.10.67.* / 2016-02-09 13:40
Problemem podatku VAT jest podatek VAT.

Twórcą tego podatku nie jest ten pan, tylko pewien Francuz żyjący w XVII w.
Z natury rzeczy podatek ten prowadzi do wyłudzeń. Wynoszą one znacznie ponad 50% kwoty zbieranej.

Z natury rzeczy służy więc głównie przestępcom. Są to jednak nie pruszkowcy, a przestępcy w białych kołnierzykach - politycy i powiązani z nimi biznesmeni.

Oprócz tego podatek ten podnosi ceny i zmniejsza konsumpcję ograniczając wzrost gospodarczy.
Nie przypadkiem Europa pozostaje w tyle za USA i 50% tego spowodowane jest istnienie podatku VAT, którego w USA nie ma.

Rozwiązanie jest proste - zlikwidować.
aerox / 46.171.138.* / 2016-02-09 14:03
Nieprawda. Sam podatek VAT co do zasady jest prosty i w przeciwieństwie do zwykłego podatku obrotowego nie prowadzi do kaskadowego kumulowania się na poszczególnych etapach dystrybucji, bo opodatkowana jest wartość dodana, a nie cały obrót. Jak to technicznie wykonać, to już inna sprawa, u nas jest to różnica między podatkiem należnym i naliczonym. Problemem jest "upolitycznienie" VAT, podobnie jak i innych podatków, której skutkiem są różne stawki i liczne zwolnienia. Jednolita stawka VAT, zero zwolnień i problem znika.
bz234 / 79.185.130.* / 2016-02-09 13:51
Hahaha. Po pierwsze VAT w USA jest. Tylko nie nazywa się VAT. Po drugie masz rację, że Europa jest w tyle za USA. Po trzecie nie masz racji, że to przez podatki. A może inaczej - bezpośrednio przez podatki (nie tylko VAT), ale podatki są tylko narzędziem i skutkiem pewnej (głupiej) polityki, którą z podatków trzeba finansować. USA ma znacznie mniej rozbudowany socjal. I dzięki temu zamiast przeznaczać podatki na rozdawnictwo, np. na publiczną służbę zdrowia albo publiczne szkolnictwo, inwestują podatki w badania naukowe i nowoczesne technologie. Nie dość, że więcej inwestują, to ogółem mniej podatków zbierają z obywateli. Inna rzecz, że w USA nie ma kretynizmów typu limity produkcji mleka czy cukru ani zakazów sprzedaży żarówek i innych lewackich pomysłów UE.
Taka prawda / 83.22.184.* / 2016-02-09 13:35
Ktoś napisał tfu, tfu, tfuuuurca. I w pełni się zgadzam z tym wpisem. Podatek VAT, najgłupszy, najdroższy i najbardziej korupcjogenny sposób opodatkowania. Trudno wymyślić coś bardziej bzdurnego. Tylko policzenie i zebranie VAT-u, kosztuje według różnych szacunków, nawet do 50% całej kwoty zbieranej w taki sposób. Komu i po co taki drogi w obsłudze podatek. Ustawa o VAT, to na dzień dzisiejszy około 1200 stron druku. Słownie ( jeden tysiąc dwieście stron). Ile w tej dżungli prawnej jest sposobów na obejście VAT-u, wiedzą doskonale, kancelarie prawne oferujące tzw. optymalizację podatkową. Poza tym, podatek VAT, mnoży pośrednictwo, w drodze produktu od producenta do konsumenta. Co z zasady podnosi cenę, bez wartości dodanej, a tym samym "blokuje" produkcję a promuje handel. Więc logicznym skutkiem VAT-u, jest ucieczka produkcji, z kraju "owatowanych". Że o wzmożonym zapotrzebowaniu na transport, pomiędzy producentem, stadem pośredników, a konsumentem nie wspomnę. A czy nie prościej, cały podatek zapłacić jako obrotowy? Prosty i skuteczny. Policzyć potrafi absolwent podstawówki. Bez stert papierów, zastępów księgowych i stad doradców podatkowych.
programista84 / 79.185.130.* / 2016-02-09 14:01
VAT jest mocno ulepszonym rodzajem podatku obrotowego. Prosty (jednolity) podatek obrotowy ma tę wadę, że opodatkowuje ten sam towar(usługę) wielokrotnie. Poza tym liczony od obrotu uderza najbardziej w niskomarżowe przedsięwzięcia. Jestem programistą, moja praca to czysta wartość dodana i w sumie gdyby zastąpić wszystkie podatki podatkiem obrotowym, to mnie żyło by się jak w raju (podatkowym). Dajmy na to, że płaciłbym 4% podatku obrotowego, czyli od przychodu, bez odliczeń. Super sprawa, bo cały przychód jest praktycznie moim dochodem, koszty mam niemal równe 0 (no bo co to jest 300 zł kosztów miesięcznie przy przychodach 40 tys.?). Czyli można powiedzieć, że zapłaciłbym 4% dochodowego. Natomiast pan Jasio, który ma sklepik pod moim domem, zapłaciłby 4% nie od swojego dochodu, a od wartości towaru, który kupił. Jego dochód to pewnie 5%, może 10% przychodu (nie wiem, jaką ma marżę, ale oprócz kupna towaru musi jeszcze czynsz zapłacić i pensję dla pani Heli). Innymi słowy, te 4% obrotowego zjadłyby mu połowę lub może nawet cały dochód. Poza tym pan Jasio kupuje towar w hurtowni, która też zapłaciłaby ten podatek od *tego samego towaru*. A hurtownia zaopatruje się u dystrybutorów, którzy też musieliby zapłacić ten podatek. A dystrybutorzy zaopatrują się u rolników lub innych producentów. Czyli ten sam towar opodatkowany co najmniej 3x lub 4x. Fajnie?
tarararara / 89.71.141.* / 2016-02-09 14:00
Podatek obrotowy, przykład:
1 firma: handel artykułami niskomarżowymi - czyli mały zysk na sztuce ale sprzedaż dużej ilości sztuk. Roczny obrót: 60 mln, roczny zysk - uwaga: 200 tys.zł. (dane autentyczne, zysk nie był sztucznie obniżany przez generowanie kosztów ale wynika z pogorszenia koniunktury ze względu na zamknięcie granic z Rosją).
2.firma: np. dealer ekskluzywnych aut. Roczny obrót: 60 mln, roczny zysk: 2 mln.
Taki sam podatek obrotowy, tyle że pierwsza z firm obłożona nim, może upaść.
Teraz zmniejszcie skalę, przenieście to na małe firmy rodzinne, małe sklepy, które nie w każdym miesiącu osiągają zysk, ale obrót uzyskują więc podatek zapłacić by musiały. Naprawdę chcecie podatku obrotowego?
Pomysł vatu jest dobry, bo oznacza że ostatecznie płaci konsument. Natomiast nieporozumieniem są stawki vat - na tzw. artykuły podstawowe powinien być minimalny, na dobra luksusowe, wysokiej klasy auta, jachty, i inne zachcianki bogatego świata - zdecydowanie ze 30% przynajmniej bo i tak je będą kupować możni tego świata...
do początku nowsze
1 2 3 4 5

Najnowsze wpisy