Forum Forum podatkoweInne

Podatek od sprzedaży częsci nieruchomości

Podatek od sprzedaży częsci nieruchomości

MarcinOwca / 78.140.64.* / 2017-03-22 14:56
Cześć, mam niemała zagadkę związaną ze zbyciem części nieruchomości.

Otóż sprawa wyglada tak. Razem z była dziewczyna (bez zwiazku małzeńskiego). Wziałem kredyt na zakup mieszkania. Wszystko 50%/50%.


Treraz chciałbym zbyć moją część mieszkania a dziewczyna przejęła by cały pozostały kredyt. O ile sprawa z kredytem jak się okazało jest dość prosta do załatwienia o tyle nie wiem jak rozwiazać kwestię podatkowe.
Mieszkanie nabyliśmy w 2012 r (data aktu notarialnego), więc nie minęło jeszcze 5 lat od końca roku kalendarzoweo. W zwiazku z tym należało by obliczyć podatek od dochodu ze sprzedaży nieruchomości.


Dom wyceniamy na 380 tys złoty I jest to cena rynkowa. Do spłaty kredytu pozostało 320 tys zł. Dlatego chciałbym dostać połowe róznicy tj 30 tys złotych.

mieszkanie było kupione w stanine deweloperskim, więc gdyby to była normalna sprzedaż dla osoby 3 to koszty (kredyt, notariusze, wykończenie nieruchomości, amortyzacja) pokryły by te 380 tys. I nie było by podatku. Ale co w przypadku gdy ja chce odstąpić od kredytu I otrzymać 30 tys. Czy ktoś z was wie jak to załatwić formalnie I jak rozliczyć to z fiskusem.

Dodam, że nie możemy czekać do końca tego roku.

Sprawa niełatwa, jestem ciekaw czy będzie ktoś w stanie mi pomóc.

pozdrawiam

Najnowsze wpisy