Forum Forum podatkoweVAT

podatek od zakupionego samochodu

podatek od zakupionego samochodu

Emiill / 2009-09-15 12:16
zamierzam kupić auto od firmy - auto było slużbowe mojego ojca, teraz w firmie po wymianie no nowe ( dotychczasowe będa sprzedawane ) zamierzam kupic ten samochód od firmy.podstawa bedzie faktura VAT
mam pytanie ?
jak wygląda to od strony prawnej tzn. ja jako osoba fizyczna muszę zapłacić 2% podatek czy można to jakoś obejść?
czy inna będzie sytuacja jeśli będę wspólnikiem tego samochodu z moim ojcem
czy mozliwa jest sytuacja jak w umowie kupna-sprzedaży między osoba fizycznymi iz podatkiem i jego uiszczeniem obciążony jest zbywca ? jesli zostanie zawrate to w umowie ?
pozdrawiam
belladonna / 2009-09-15 16:52 / Tysiącznik profesjonalny
Jeśli kupisz samochód na fakturę VAT, to opłacasz VAT, więc PCC (2% od wzbogacenia już nie).
Przy kupnie na umowę kupna-sprzedaży kupujący płaci 2%.
Co do zapisów w umowie, to z tego co wiem one większego znaczenia nie mają. To kupujący składa PCC-3 (w tej chwili bez danych sprzedającego), bo na kupującym spoczywa obowiązek zapłaty 2%. Inna sytuacja wygląda przy zamianie, bo wówczas obydwie strony solidarnie odpowiadają przy nie uiszczeniu podatku od wartości droższego samochodu (i też zapisy umowy nie są istotne, bo akurat o to się dopytywałam).
Skoro samochód od ojca to może darowizna? w końcu ojciec to I grupa podatkowa :)

Najnowsze wpisy