Forum Forum inwestycyjneFundusze

Podatek od zysków

Podatek od zysków

Togo / 212.2.100.* / 2006-07-13 23:02
Mam taki dylemat jak liczony jest ten podatek? Oto mój przykład:

Kupiłem uni w sumie za 6000. Potrzebowałem trochę gotówki więc postanowiłem zredukowac i odkupiłem za 4800. Podam że w chwili odkupienia suma jednostek była warta 6364. Podatek jaki zapłaciłem to 76 zł.

Teraz powiedzcie gdzie jest bład w moim rozumowaniu:
zainwestowałem 6000 miałem 6364 czyli "zysk" 364
gdybył odkupił wszystko to powinieniem zapłacić 20 % z 364 czyli 73 zł podatku
poniewaz nie odkupiłem wszytskiego tylko ok 75% jednostek to IMO powinienem zapłacic 75% z podatku jakbym odkupił wszytsko czyli 75%*73=54
To skąd te 76 zł ????? Czy ktoś mi to wyjaśni?
Wyświetlaj:
analityk / 2006-07-16 19:48 / portfel / Bywalec forum
toże wartość rachunku w dniu umorzenia wynosi 6364zł wcale nie oznacza że zysk łączny wyniósł 364 ,
ponieważ jednostki kupowałeś w dwóch transzach pierwsza mogła przynieść wysoki zysk
z moich wyliczeń wynika 400zł a druga transza przyniosła stratę i od niej nie naliczono podatku, zawsze w pierwszej kolejności umarzane są jednostki które były zakupione jako pierwsze
Konsultant Money.pl / 2006-07-14 14:18 / Specjalista Money.pl
Proponuję skontaktować się bezpośrednio z Doradcami obsługującymi dany fundusz, w jaki inwestowałeś. Z pewnością konkretnie przedstawia wyliczenie pobranego podatku i rozwieją wszelkie wątpliwości.
mick / 2006-07-14 08:19 / Uznany Gracz Giełdowy
bez bardziej szczegółowych danych trudno jest jednozancznie stwierdzic dlaczego zapłaciłes tyle.
1. czy wszystkie jednostki zakupiłeś w jednym czasie - jeżeli nie to byc moze wczesniejsze jednostki zarobily więcej i stąd wyższy podatek. przy odkupywaniu z reguły stosują metode FIFO - starsze jednostki odkupywane są jako pierwsze.
2. jak długo miałeś te jednostki? - czy nie została dodatkowo oprócz podatku pobrana opłata manipulacyjna przy odkupieniu? - w prospekcie emisyjnym powinno coś na ten temat być. z reguły jest okres w którym pobierają tą opłatę (np. 12 miesięcy).
Togo / 212.2.100.* / 2006-07-14 10:24
Jednostki zakupywałem w róznym czasie wiec może dlatego? ale wtedy IMO to bez sensu bo przykład teoretyczny:
- kupuje 3 jednostki po 100 a pozniej jeszcze 3 jednostki po 200 w sumie zainwestowałem 900. Obecnie cena jednostki jest 150. Postanawiam sprzedac 3 jednostki.
Fundusz zgodnie z FIFO bierze trzy pierwsze i liczy podatek (na kzadej jest zysk 50 wiec w sumie podatek jest 3*20%*50=30. Dostaję na "lapke" tylko 420
Teraz postanawiam sprzedąc pozostałe 3 jednostki - tutaj podatku nie ma bo na kżdej jest strata dostaję wiec 450. W sumie dostałem 870

A teraz jakbym sprzedał je naraz to dostałbym 900 (6*150). Czy tak rzeczywiście jest - bo dla mnie to bez sensu.
analityk / 2006-07-19 21:11 / portfel / Bywalec forum
gdybyś sprzedał je razem dalej byłby potrącony podatek od tych które przyniosły zysk
mick / 2006-07-14 11:19 / Uznany Gracz Giełdowy
to sprawa wyższego podatku rozwiązana - wczesniej kupione jednostki na pewno wiecej zarobily - stąd wyższy podatek.

przykład teoretyczny: (podatek od zysków wynosi 19%)
przy sprzedaży najpierw 3 jednostek i potem 3 - Twoje rozumowanie zgadza się.

Natomiast nie mam pewności jak to jest likwidując cały rejestr (6 jednostek na raz). (Ja mam kase na kilku rejestrach ARKA). Ale wydaje mi sie, podobnie jak Tobie, ze skoro globalnie nie ma zysku na całym rejestrze - to nie ma podatku. Prosze o poprawienie jezeli się mylę.
Wpisy na forum dyskusyjnym Money.pl stanowią wyraz osobistych opinii i poglądów ich autorów i nie powinien być traktowany jako rekomendacja kupna bądź sprzedaży papierów wartościowych. Money.pl nie ponosi za nie odpowiedzialności.

Najnowsze wpisy