Forum Forum podatkoweOdliczenia

Podatek Ryczałt 17%

Podatek Ryczałt 17%

Dam / 88.156.226.* / 2015-06-27 01:19
Witam!
Założyłem działalność 1 czerwca, moj ryczałt to 17% więc chciałem zapytać czy mógł by mi ktoś podać według jakiej formułki obliczyć ile zarobie na czysto jeżeli na fakturze bede mial np. 5000 i ile wtedy będe musiał zapłacić podatku . Dodam że jestem oczywiście na małym ZUSie + chorobowe.
I drugie pytanie: jeżeli założyłem działalność 1 czerwca a zapłacę ZUS do 10 lipca to czy będe mógł odliczyc skladki do podatku za czerwiec czy nie będe mógł nic odliczac?
Trzecie pytanie : czy jeżeli nie mógł bym odliczyć składki to jeżeli zapłacę ZUS pod koniec czerwca to wtedy będzie taka możliwość ?
I ostatnie pytanie : czy jeżeli opłacił bym ZUS na koniec czerwca to później już cały czas musiał bym go opłacać na koniec miesiąca czyli nastepny bym musial oplacic na koniec lipca ?
Z góry dziękuję bardzo za odpowiedź bo ja jestem zielony w tym temacie. Pozdrawiam.
wiwan / 2015-06-30 11:48
Przychodem jest oczywiście kwota netto z faktury. Składki społeczne w tym przypadku to 166,79, zdrowotna :279,41 -cała (9% podstawy), 240,60 - odliczalna (7,75% podstawy)

Podstawa opodatkowania ( 5000-166,79 ) = 4833. ryczałt (17%) = 821,61. Po odliczeniu skł. zdrowotnej 581,01. Do zapłaty do US 581 zł.

Przy obliczaniu ryczałtu za czerwiec jednak ww odliczeń nie można dokonać, skoro składki nie zostały w czerwcu poniesione. Owszem, umożliwiałoby to opłacenie składek do końca czerwca (dziś już za późno).

Termin wpłaty pierwszych składek nijak nie implikuje kolejnych terminów. Nic nie stoi na przeszkodzie by od przychodów w kolejnych miesiącach by odliczyć składki z pierwszego miesiąca.

Najnowsze wpisy