Forum Forum podatkoweInterpretacje

podatki od sprzedaży działek

podatki od sprzedaży działek

tomeknysa / 2010-01-06 21:42
Witam,

W 2007 roku nabyłem działkę o powierzchni około 42 arów. Następnie dokonałem podziału działki na 13 małych działek – podział zgodnie z planem zagospodarowania przestrzennego. W wyniku podziału powstała jedna działka o powierzchni około 10arów. Po zamianie 3 małych działeczek z sąsiadami powstaną 2 kolejne działki o powierzchni ok. 9 arów każda. 2 kolejne działki zostaną przejęte przez gminę na drogę (razem około 10 arów). Pozostałe malutkie działeczki są wg planu zagospodarowania małymi wycinkami działek, które nie są jeszcze podzielone i jako jedna działka należą do innego sąsiada. Jedna z dużych działek widnieje w ewidencji gruntów jak Bp (zurbanizowane tereny niezabudowane), pozostałe jako RIIIa (grunty orne). Zgodnie z planem zagospodarowania wszystkie są pod budownictwo jednorodzinne oraz drogę.

Docelowo zamierzam zostawić dla siebie jedną z większych działek, dwie pozostałe działki sprzedać, a pieniądze ze sprzedaży przeznaczyć na budowę domu. W związku z tym, że dla działki zakupionej w 2007r nie ma możliwości zwolnienia z podatku poprzez przeznaczenie pieniędzy ze sprzedaży na cele budowlane chciałbym uzyskać poradę jak mogę ominąć zapłacenie podatku. Chciałbym to zrobić w następujący sposób: jako darowiznę przekazać żonie jedną z działek (przeznaczoną na sprzedaż), a na drugiej ustanowić z żoną współwłasność, tak by żona po sprzedaży działki mogła przeznaczyć pieniądze na budowę domu. Proszę o poradę czy można to w ten sposób zrealizować, czy możliwe jest przekazanie darowizny żonie (działka została zakupiona przeze mnie przed ślubem, nie mamy rozdzielności majątkowej), a następnie żona sprzeda działkę i przeznaczy pieniądze na budowę domu, jakie są orientacyjnie koszty związane z darowizną.

Jak powinienem wyliczyć ew. podatek od działki przejętej przez gminę na drogę (za 10 arów drogi dostanę od gminy około 20 000zł, całość została zakupiona przeze mnie za ponad 90 000zł.) oraz podatek od sprzedaży w przyszłości pozostałych malutkich działeczek i jednej dużej działki.

Pozostaje jeszcze kwestia podatku VAT, gdzie wg niektórych interpretacji przy sprzedaży większej ilości działek taki podatek w wysokości 22% należy doliczyć do kwoty transakcji. Przy założeniu, że na żonę będzie przepisana działka oznaczona w ewidencji jako Bp wszystkie pozostałe sprzedawane przeze mnie działki są oznaczone jako działki rolne. Czy powyższy fakt jest wystarczający do zwolnienia z płacenia podatku VAT? Czy zapis w planie zagospodarowania przestrzennego, że są to tereny pod budownictwo jednorodzinne zmienia interpretację konieczności płacenia VAT?
Czy ewentualne przekazanie przez darowiznę żonie również drugiej dużej działki przeznaczonej na sprzedaż spowoduje, że żona będzie musiała zapłacić podatek VAT (będzie sprzedawała 2 działki, jedną Bp i jedną RIIIa)?

Z góry bardzo dziękuję za porady
belladonna / 2010-01-07 18:38 / Tysiącznik profesjonalny
Pytanie też na innym forum widziałam... :)
Skoro kupiłeś 42 ary, a sprzedasz 10 arów (przy założeniu, że każdy ar kosztował tyle samo) to kłania się matematyka... 10/42 x 100 i mamy 23,81% kosztów zakupu z całości dla sprzedawanych 10 arów.
Co do odrębności.... hm.... znam temat pobieżnie, w kwestii która mnie interesowała, bo tez mnie dotyczyła, a zawsze mogą się czaić jakieś kruczki (w końcu kto to wie, co "obiecałeś" żonie biorąc ślub ;) a, że prawnikiem nie jestem, to się tego nie podejmę)
Ale jeśli "coś" jest majątkiem odrębnym, to jak najbardziej możemy podarować swojej połowie, która to złoży SD-Z2 do 6 miesięcy i podatku od darowizny nie zapłaci (połowa=żona, w tym poście). Do celów podatku dochodowego związanego ze sprzedażą będą miały zastosowanie przepisy z roku podarowania (rok nabycia), więc skoro darowizna po 31 grudnia 2008, to jak najbardziej najnowsze przepisy :-)

Najnowsze wpisy