Na skróty
Forum Forum podatkowePIT

Podatkowa pułapka przy sprzedaży mieszkania

Podatkowa pułapka przy sprzedaży mieszkania

skomentuj
Wyświetlaj:
kiri_to / 2015-04-06 22:15
Witam, darowano mi mieszkanie oraz garaż w maju 2013r (0 grupa spadkowa) jako kawalerowi. W grudniu 2013r otrzymałem wraz z małżonką pozwolenie na budowę (mamy rozdzielność majątkowa). Obecnie dom jest w stanie surowym. Planuję sprzedaż mieszkania oraz garażu przed upływem 5 lat od daty darowizny.

Pytania:
-czy środki uzyskane ze sprzedaży obu nieruchomości będą w całości zaliczone na poczet dokończenia budowy domu? Czy może tylko połowa bo moja własność to 50% domu? Tzn. czy będę mógł rozliczyć tylko połowę kosztów zw. np.: z ogrzewaniem podłogowym, albo tylko połowę kosztów ocieplenia dachu?
-czy środki ze sprzedaży mogą iść na spłatę pożyczki rodzinnej (ciocia) zaciągniętej na budowę przed sprzedażą mieszkania?
-jak rozumieć "nowe cele mieszkaniowe" ? Czy zakup np.: paneli podłogowych, lamp, płytek, sprzętu RTV i AGD, ogrodzenie, polbruk przed domem tez można w to wliczyć?
-czy muszę US informować przed sprzedażą mieszkania, że będę chciał się w taki sposób rozliczać z tego dochodu?
wiwan / 2015-04-07 13:03 / Tysiącznik na forum
Wątek zdublowany:

http://www.money.pl/forum/sprzedaz-darowanego-mieszkania-a-budowa-domu-t4081693.html
mila882 / 81.161.194.* / 2015-03-23 19:10
Mieszkanie miałam przydzielone jako lokatorskie w 1990r. W 2014 przekształciłam w odrebną własność, po czy sprzedałam. (ZA 180tys) , kupiłam mniejsze(za 140tys). Jaki zapłacę podatek?
ilona624 / 2015-03-22 09:39
Witam
Moja mama w roku 2014 zamieniła mieszkanie na mniejsze. Koszt mamy mieszkania 192tys, koszt nowego mieszkania 150tys. Różnica 42tys. Koszty uzyskania przychodu to
- 13 tys - koszty notarialne oraz połowa wykupu poprzedniego mieszkania (tato zmarł, więc połowa)
- 12 tys - koszty materiałów przeznaczonych do remontu nowego mieszkania.
Czy dobrze myślę. Od różnicy z zamiany 42tys odejmuję 13tys+12tys. Wychodzi 17tys i teraz podatek liczę 19% od 17 tys, czyli 3230?
Mama nie planuje wydać więcej pieniędzy na remont.
Co z rubryką w PIT-39 - kwota zwolniona od podatku?
ela64 / 81.161.194.* / 2015-03-21 23:13
Chciałabym się poradzić, czy mogę przychód,ze sprzedazy mieszkania umniejszyć o wkład mieszkaniowy(który wniosłam) do spłdz. mieszk. i o kredyt z odsetkami który zaciągnęła Spół, miesz.(w1990r).Ja ten kredyt spłacałam przez 20lat. Tuż przed sprzedaża mieszkania ,jeszcze musiałam uiścić 10tys. odsetek(budżet państwa), aby móc mieszkanie przekształcić w odrębną własnośći i dopiero nastąpiła sprzedaż. Dziękuję
mag64 / 81.161.194.* / 2015-03-20 22:55
Moje pytanie-czy mogę skorzystać z ulgi mieszkaniowej sprzedając swoje mieszkanie, będąc właścicielem domu?
wiwan / 2015-04-09 14:35 / Tysiącznik na forum
Tak. Ulga ta nie wymaga posiadania tylko jednej nieruchomości. Wymaga, by nowa była na cele mieszkaniowe podatnika przeznaczona.
Kasia612 / 95.129.229.* / 2015-03-19 20:27
Witam,w 2011r kupiliśmy z mężem mieszkanie całkowicie na kredyt - koszt 137664zł + notariusz 1991,84zł. W 2014r sprzedaliśmy je za 165000. Czyli naszym dochodem jest 25344zł Mam pytania - czy faktycznie 4815 to jest kwota podatku jaki musimy zapłacić? czy do kosztów uzyskana przychodu można doliczyć odsetki raty od kredytu? czy jako przychód mogę podać tą kwotę, którą faktycznie dostaliśmy (bo przecież reszta poszła do baku)i na jej podstawie się rozliczyć i ją przeznaczyć na cele mieszkaniowe??? Proszę o odpowiedź.
ccfgy / 78.8.114.* / 2015-03-17 22:20
Mam pytanie, odziedziczylem po babci i dziadku mieszkanie babcia zmarła w 2013dziadek 2008 z czego dziadek nie był moim prawdziwym dziadkiem więc skorzystałem z Art 16 gdzie deklaruje do mieszkania przez pięć lat...czy jeśli chce srzedac teraz to mieszkanie a minął rok mogę nadal korzystać z tej ulgi, czy jeśli zostałem zwolniony z pracy i po prostu potrzebuje pieniędzy ze sprzedaży tego mieszkania.
wiwan / 2015-03-18 19:34 / Tysiącznik na forum
Ustawa o podatku od spadków, a konkretnie ten sam art. 16, tyle że w ust. 7 lub 8 dopuszcza sprzedaż bez utraty zwolnienia tylko w dwu sytuacjach:

- jesteś współwłaścicielem mieszkania wraz z innym spadkobiercą o owym 'dziadku' i zbycie nastąpi na jego rzecz albo
- zbycie nastąpi ze względu na konieczność zmiany warunków lub miejsca zamieszkania, a środki uzyskane ze sprzedaży zostaną przeznaczone w ciągu 2 lat na zakup innego lokalu/mieszkania i 'na nowym' adresie dojdzie do kontynuacji i osiągnięcia owych 5 lat zamieszkiwania rozpoczętych w mieszkaniu odziedziczonym.

Ta druga opcja dotyczy więc np. przeprowadzki do innego miasta, albo np. zmiany mieszkania na dopasowane do niepełnosprawności spadkobiercy.
Potrzeba finansowa w związku z utratą pracy nie pozwala zachować ulgi w podatku od spadków.
KM123 / 94.75.115.* / 2015-03-16 14:25
ja mam takie pytanie... czy urząd skarbowy sprawdza faktury będące podstawą poniesionych wydatków czy też sprawdza " naocznie " przeprowadzony np. remont.??
kot100 / 217.99.122.* / 2015-03-11 19:56
Witam, mam pytanie ktore mnie meczy..sprzedalem nieruchomosc ktora darowala mi babcia. Zbycie nastapilo przed uplywem 5 lat. Posiadane srodki chce przeznaczyc na zakup 2,3 mieszkan tak aby cala kwota zostala wydana na mieszkania, ze wzgledu na to ze jest to wieksza suma chce dokonac zakupu kilku mieszkan. Mieszkania te bede tylko moja wlasnoscia, nie bede wynajmowane, sprzedawne. Maja sluzyc mnie. I teraz moje pytanie, odnosnie wlasnych celow mieszkaniowych..czy nalezy mi sie ulga z tego tytulu? abym nie placil 19% ? dzwonilem do kilku us ale odpowiedzi sa rozne, glownie na tak. ale jak jest naprawde? Pozdrawiam!
wiwan / 2015-03-12 12:15 / Tysiącznik na forum
Jeśli oczekuje Pan, że 'naprawdę' stanowi konkretny zapis w ustawie mówiący o liczbie nieruchomości- to NIE ma takiego.

Śmiem twierdzić, że w polskich warunkach raczej trudno mówić o innych własnych celach mieszkaniowych, gdy podatnik nabywa 3 mieszkania.
Więc raczej spowoduje to zastrzeżenia US i np. wezwanie do korekty PIT 39 i zapłaty (części) podatku. I jak zawsze z fiskusem- albo podatnik go przekona do swoich racji, albo nie. Jeśli nie to pozostaje sąd.
kot100 / 217.99.128.* / 2015-03-12 19:57
Czy z Pani doświadczenia, podatnik w takim sporze stoi na straconej pozycji?
wiwan / 2015-03-12 20:02 / Tysiącznik na forum
Nie jestem panią. Doświadczenie w tym zakresie tak naprawdę to mają izby skarbowe. Ilu takich podatników ma zwykły US ?
kot100 / 217.99.128.* / 2015-03-12 20:16
Dziekuję za odpowiedz, i przepraszam za "Pania"
wiwan / 2015-03-12 20:49 / Tysiącznik na forum
Nie pierwszy raz się zdarza :-)
marta 1980 / 2015-03-11 09:07
Witam. Proszę o pomoc. W 2009r. odziedziczyłam mieszkanie po cioci (II grupa podatkowa). W powyższej sprawie spadkowej zastosowano wobec mnie ulgę mieszkaniową. W 2013r. mieszkanie sprzedałam i pieniądze przeznaczyłam na dokończenie budowy domu mieszkalnego. Miałam 2 lata na przeznaczenie środków uzyskanych ze sprzedaży na budowę budynku mieszkalnego. Czy rata kredytu hipotecznego wraz z odsetkami zaciągniętego w 2011r. stanowi wydatek na budowę budynku mieszkalnego zgodnie z art.16 ust.7 pkt 2 ustawy o podatku od spadku i darowizn? I czy w przypadku gdy kwota przeznaczona na budowę domu jest mniejsza niż koszty uzyskane ze sprzedaży mieszkania, podstawą opodatkowania podatkiem od spadków i darowizn będzie wartość pomniejszona o poniesione wydatki na budowę domu? Bardzo proszę o odpowiedź. Z góry dziękuję
wiwan / 2015-03-11 17:09 / Tysiącznik na forum
Spłata kredytu- moim zdaniem stanowi taki wydatek- przez analogię do ulgi w PIT, ze sprzedaży nieruchomości- ale wydatek ten stanowić będą jedynie te raty kredytu, które zapłaci/ła Pani od dnia sprzedaży odziedziczonego mieszkania do upływu owych 2 lat.

i przez analogię do ulgi PIT- podstawą opodatkowania podatkiem od spadku byłaby taka część wartości mieszkania odziedziczonego, jaką stanowi część przychodu z jego sprzedaży jaka nie znalazła pokrycia w owym wydatkowaniu na nieruchomość nową.
Sorbek / 2015-03-08 11:46
WItam mam do Was pytanie w 2011 roku nabyłam w drodze spadku mieszkanie które tego samego roku sprzedałam. Uzyskany dochód przeznaczyłam na własne cele mieszkaniowe - budowę domu, co udokumentowałam fakturami. Dom niestety musiałam również sprzedać przed upływem 5 lat i moje pytanie brzmi - czy te same faktury mogą posłużyć mi teraz jako koszty wytworzenia w/w domu i zmniejszyć podstawę opodatkowania rozliczaną na PIT 39
joanna1102 / 89.230.121.* / 2015-02-26 17:11
Witam, proszę o radę. We wrześniu ub. roku nabyłam mieszkanie w drodze spadku (III gr. podatkowa), podatek został uiszczony od ceny rynkowej. Teraz chcę zamienić mieszkanie na mniejsze (osoby zainteresowane moim mieszkaniem uiszczą dopłatę). Dowiedziałam się, że muszę zapłacić po raz drugi 19% podatku, czy to możliwe? Czy można zastosować tutaj przepis o wykorzystaniu środków ze spadku na cele mieszkaniowe? I jakie warunki trzeba spełnić aby z niego skorzystać? Bardzo proszę o podanie podstawy prawnej. Dziękuję!
wiwan / 2015-02-26 19:15 / Tysiącznik na forum
Nie "po raz drugi 19%", bo wtedy zapłaciła Pani inny podatek - od spadków i darowizn, i to w innej stawce, teraz w grę wchodzi podatek dochodowy PIT zryczałtowany w stawce 19%.

Zamianę mieszkań należy traktować jako jednoczesną transakcję kupna mieszkania starego i nabycia nowego. Jak najbardziej więc jest to realizacja własnych innych celów mieszkaniowych, a więc podstawa do uniknięcia ww podatku na podstawie art. 21, ust. 1, pkt. 131 i ust. 25 Ustawy o PIT.

Warunkiem jest przeznaczenie przychodu ze sprzedaży (w ciągu 2 lat następujących po roku sprzedaży) na inne cele mieszkaniowe. Przy zamianie dzieje się to natychmiast, po niej w grę wchodzi więc jeszcze koszt remontu, wykończenia nowego mieszkania.

Tyle, że aby całkowicie uniknąć podatku od Dochodu należy przeznaczyć cały Przychód na te nowe cele. Niecałkowite przeznaczenie- daje proporocjonalnie niecałkowite zwolenienie.

Z grubsza przychodem będzie cena rynkowa obecna mieszkania odziedziczonego, kosztami uzyskania- zapłacony wtedy podatek od spadków.

Formularz PIt 39 do końca kwietnia 2016, bo zamiana nastąpi jak rozumiem w tym roku.
joanna1102 / 89.230.120.* / 2015-02-27 07:41
Dziękuję bardzo :)
Arim / 83.31.136.* / 2015-02-21 17:13
Witam!
Proszę o pomoc. W 2012 roku mama, z która cały czas mieszkam przepisała na mnie mieszanie. W 2013 roku zmuszone byłyśmy kupić mieszkanie na niższym piętrze (była to hipoteka), ogłaszając w biurze nieruchomości chęć sprzedaży poprzedniego. Dopiero prawie półtora roku po kupnie nowego, znalazł się kupiec na stare mieszkania. Czy mogę uniknąć podatku 19% za sprzedaż przed upływem 5 lat mieszania. Mam kredyt hipoteczny.
wiwan / 2015-02-23 17:10 / Tysiącznik na forum
Tylko w takim zakresie w jakim dokona Pan wydatków od dnia sprzedaży starego mieszkania do końca dwu lat kalendarzowych (sprzedaż w 2014, wydatki do 31.12. 2016):
- na modernizację, remont tego już wcześniej nabytego
- modernizację, kupno innego (ale na swoje potrzeby)
- spłaty rat kredytu dokonane w ww okresie.

Innymi słowy wydatek w gotówce na nowe mieszkanie, ani raty kredytu sprzed dnia sprzedaży starego mieszkania nie stanowią celu mieszkaniowego pozwalającego zmniejszyć dochód (ze zbycia nieruchomości) do opodatkowania.
Piterto / 194.181.88.* / 2015-02-02 13:34
Proszę o radę odnośnie takiej sytuacji. Mieszkanie nabyte w drodze spadkobrania zostaje sprzedane przed upływem 5 lat, zostaje złożona deklaracja o przeznaczeniu środków na cele mieszkaniowe. spadkobierca ma własne mieszkanie, ale nabywa drugie ze środków ze sprzedaży mieszkania ze spadku. Czy bedą to własne cele mieszkaniowe uprawniające do zwolnienia zgodnie z ustawa PIT? I podstawowe pytanie czy nabyte mieszkanie ze zwolnieniem można niezwłocznie zbyć lub przekazać w darowiźnie? I czy osoba która otrzyma takie mieszkanie w darowiźnie, zwolniona z podatku od darowizn, będzie mogła niezwłocznie zbyć to mieszkanie i zwolnić sie z PIT przeznaczając kwotę na inne mieszkanie - cele mieszkaniowe?
Pozdrawiam
wiwan / 2015-02-02 15:09 / Tysiącznik na forum
1. co do zasady sam fakt posiadania już jednego mieszkania przez podatnika nie wyklucza realizacji przez niego innym swoich celów mieszkaniowych przez nabycie drugiego

2. natychmiastowe zbycie w postaci darowizny wskazuje na nierealizowanie swego celu mieszkaniowego.

3. obdarowany dla celów podatku dochodowego ze zbycia nieruchomości będzie traktowany tu odrębnie- tj. to, czy US zaneguje cele mieszkaniowe darczyńcy jest tu bez wpływu na kwestię PIT obdarowanego, jeśli przedmiot owej darowizny sprzeda.
Piterto / 89.77.144.* / 2015-02-02 16:07
Dziękuje Wiwan za szybka odpowiedz!
1. Czyli zapewne zależy to od interpretacji danego US?
2. -Czy zbycie przez darowiznę np po roku juz po rozliczeniu z US może wywołać jego reakcje - tzn naliczenie podatku? Czy należy czekać 2 lub 5 lat?
- czy odpłatne zbycie takiego mieszkania np po roku w celu nabycia innego będzie skutkowało rozpoczęciem kolejnego dwuletniego okresu i mozliwoscia zwolnienia od podatku dochodowego?
wiwan / 2015-02-02 16:18 / Tysiącznik na forum
1. albo sądu, jeśli od niepomyślnej decyzji US podatnik się odwoła.

2. nie ma takich terminów. Są ogólne terminy przedawnienia spraw podatkowych. W przypadku ulgi na inne cele- 5 lat od końca roku, w którym owe cele należało zrealizować.

3. tak, każde kolejne zbycie uruchamia nowy bieg terminów, bo jest to odrębna czynność prawna, powstał nowy przychód, pojawia się kwestia podatku od nowego dochodu.
Czyli dla nowego przychodu- nowy bieg terminu na kolejne cele mieszkaniowe.
Piterto / 89.77.144.* / 2015-02-02 21:15
Moje watpliwości są związane z niejasnym pojęciem celów mieszkaniowych.

1. Mam jeszcze wątpliwość odnośnie pkt 3 Twojej odpowiedz, czy w takim wypadku urząd nie zgłosi sie po podatek od tego pierwszego zbycia, uznając ze cel mieszkaniowy nie został zrealizowany (tak jak przy darowiźnie). Czy teoretycznie można zmieniać mieszkanie co np kilka miesięcy i za każdym razem uzyskiwać zwolnienie?

2. Rozumiem ze w przypadku darowizny mieszkania które zostało nabyte w ramach zwolnienia na cele mieszkaniowe, obowiązek podatkowy nie zaistnieje dopiero w przypadku jej dokonania po upływie 5 lat?
wiwan / 2015-02-03 11:20 / Tysiącznik na forum
1. w tamtym punkcie 3 miałem na myśli bieg terminów dla nowych nabywców, czyli kupca lub obdarowanego. Jeśli US zakwestionuje Twoje wydatkowanie, to nie unieważnia to darowizny czy sprzedaży. Kolejny właściciel podlega swoim terminom.
2. obowiązek w zakresie jakiego podatku i czyj ?
Tego podatnika, który je nabył w jako swój inny cel mieszkaniowy w celu uniknięcia podatku od dochodu ze sprzedaży poprzedniej nieruchomości ? Jeśli tak, to jak napisałem nie ma takiego terminu tj. odstępu pomiędzy kupnem, a potem darowizną, który z automatu podważałby prawo do skorzystania z ulgi.
Jan937 / 83.3.125.* / 2015-01-26 14:22
Witam. Mam problem z PIT 39, moja sprawa wygląda następująco:nieruchomości i pole należały po połowie do ojca i matki.W 1996 roku zmarł ojciec i jego połowa przeszła na mamę i trzech braci. W 2012 roku zmarła mama .W 2013 roku w marcu postanowieniem sądu otrzymaliśmy we trzech po jednej trzeciej majątku.Ponieważ nie było kupca na całość spłaciłem dwóch braci po 60.000 zł czyli była spłata ze zniesieniem współwłasności w kwietniu 2014 roku,a w lipcu 2014 roku udało mi się sprzedać dom z 37 arową działką również za 120.000 zł,resztę czyli pole i las zostały dla mnie. Teraz mam rozliczyć pit 39.Czy przychodem będzie 120.000zł za dom minus jedna ósma zwolniona po ojcu bo minęło 5lat ,a kosztem spłata 120.000zł i koszty notarialne.Proszę o odpowiedz i z góry dziękuję.
do początku nowsze
1 2 3 4 5
skomentuj

Najnowsze wpisy