Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Forum Forum podatkowePIT

Podatkowa pułapka przy sprzedaży mieszkania

Podatkowa pułapka przy sprzedaży mieszkania

skomentuj
Wyświetlaj:
Arek420 / 212.59.224.* / 2016-02-01 14:30
Witam, mam pytanie - czy środki uzyskane ze sprzedaży nieruchomości (przed okresem 5 lat) można przeznaczyć na spłatę kredytu hipotecznego (na cele mieszkaniowe)zaciągniętego wcześniej, tyle że nie w formie nadpłaty kapitału kredytu ale formie comiesięcznych rat planowych (zgodnych z harmonogramem), oczywiście w tzw. części kapitałowej? Czy to tez uprawnia do zwolnienia z podatku?
wiwan / 2016-02-01 15:25 / Tysiącznik na forum
Tak, ale dotyczy rat, które czasowo zmieszczą się terminami spłaty w limicie "2 lat" od zbycia tej nieruchomości.
Arek420 / 212.59.224.* / 2016-02-02 07:33
Bardzo dziękuję za odpowiedź.
Pozdrawiam
wiwan / 2016-02-02 08:37 / Tysiącznik na forum
Proszę bardzo. To jak owe "2 lata" się liczy Pan wie jak rozumiem....
Arek420 / 212.59.224.* / 2016-02-02 14:10
Tak mi się wydaje - w najlepszym przypadku jest to prawie 3 lata, w najgorszym - 2 lata i 1 dzień. W moim przypadku nieruchomość sprzedałem na początku listopada 2015r. Myślę więc, że mogę zaliczyć zapłatę listopadowej raty (płacę 20-tego), grudniowej w roku 2015, oraz wszystkie raty z roku 2016 i 2017. Czy dobrze rozumuję?
wiwan / 2016-02-02 20:23 / Tysiącznik na forum
Tak. Jest Pan już wyszkolony przez fiskusa na "6" :-)
Arek420 / 212.59.224.* / 2016-02-05 07:45
dziękuję, mam jeszcze jedno pytanie - jeśli w deklaracji podatkowej podam, że środki ze sprzedaży nieruchomości przeznaczę na spłatę kredytu i np. na remont mieszkania, to muszę później udokumentować oba cele, czy wystarczy tylko jeden z nich, jeśli oczywiście wykorzystam całą kwotę środków na ten jeden cel?
wiwan / 2016-02-05 08:48 / Tysiącznik na forum
W deklaracji (PIT 39) NIE podaje się takich szczegółów:

http://www.money.pl/pit/formularze/pit-39/

a jedynie kwotę dochodu, która skorzysta/skorzystała zdaniem podatnika ze zwolnienia - poz. 25.

Zatem nieważne, którym konkretnym wydatkowaniem się Pan wykaże w celu udokumentowania zasadności skorzystania ze zwolnienia O ILE w ogóle US wezwie do tego. Po "dwu latach" nie ma żadnego obowiązku raportować US tego wydatkowania. Tak jak w przypadku np. ulgi internetowej- dokumenty przechowujemy jedynie na wypadek kontroli/wezwania.
Arek420 / 212.59.224.* / 2016-02-05 08:53
bardzo dziękuję za odpowiedź - teraz chyba już wiem wszystko.
Pozdrawiam
michal1834 / 89.25.183.* / 2016-01-04 14:10
Witam sprawa wygląda tak , sprzedałem mieszkanie w 2014 r. którego właścicielem byłem krócej jak 5 lat , za kwotę 50tyś , spłaciłem za to wszystkie kredyty zaciągniete (nie mieszkaniowe) , umożliwiło mi to wzięcie jednego kredytu i kupno mieszkania za 120 tys z wkładem własnym 12tys w roku 2015 , pytania mam dwa : nie przeznaczyłem kwoty bezpośrednio na cele mieszkaniowe i czy us moze kazac mi zapłacic podatek , i drugie czy jezeli między sprzedazem i kupnem zawarłem zwiazek malzenski to czy kwota zakupionego mieszkania dzieli się przez dwie osoby ?
wiwan / 2016-01-05 12:51 / Tysiącznik na forum
Nie dzieli się ze względu na małżeństwo.

Celem mieszkaniowym w kwestii zwolnienia z PIT jest spłata kredytu:
- zaciągniętego PRZED uzyskaniem przychodu ze zbycia poprzedniej nieruchomości
- tylko kredytu na cele mieszkaniowe.

Zatem teraz ważne jest to, co Pan oświadczył w PIT 39 za 2014 r. No i jaki był koszt nabycia tamtego mieszkania. czyli jaki był dochód, bo znamy przychód - 50 000 zł.
Justyna008 / 77.252.194.* / 2015-12-29 20:03
Dzień dobry. Dostałam mieszkanie w spadku, które chcę sprzedać ze zwolnieniem z podatku ze względu na przeznaczenie środków na kupno nowego mieszkania. Czy można przeznaczyć te środki na kupno nowego mieszkania zrealizowane przed sprzedażą mieszkania ze spadku? Przykładowo mieszkanie ze spadku sprzedam za kilka miesięcy a nowe mieszkanie kupię już dziś. Proszę o odpowiedź.
wiwan / 2015-12-30 12:36 / Tysiącznik na forum
Nie. Kolejność musi być odwrotna. Można to rozwiązać np. kredytując zakup nowego- wtedy spłaty tego kredytu dokonane po sprzedaży starego stanowią inny cel mieszkaniowy. Można też rozłożyć zakup 'na raty'- obecnie podpisać umowę przedwstępną, z zadatkiem/zaliczką- a sfinalizować PO sprzedaży starego.
Justyna008 / 77.252.194.* / 2015-12-30 13:18
Bardzo dziękuję za odpowiedź. Pozdrawiam
oli05 / 178.19.179.* / 2015-12-29 18:27
Dzień dobry.Moim problemem jest to że trzy lata temu kupiliśmy z mężem dom na kredyt i w 2016 w czerwcu po sprzedaży tego domu mogłabym spłacić cały kredyt.I tu moje pytanie:co z podatkiem od sprzedaży ,czy mogę przeznaczyć pozostałą kwotę na zakup mieszkania lub odliczyć koszty wykończenia domu ,notariusz itd .Czy kwota od której ewentualnie mam zapłacić podatek to ta która pozostaje ze sprzedaży po spłaceniu kredytu za dom? proszę o odpowiedż.
wiwan / 2015-12-30 13:58 / Tysiącznik na forum
Spłata tego kredytu będzie innym celem mieszkaniowym. Jeśli nie spożytkuje ona całego Przychodu (ceny zapłaconej przez nabywcę) to resztę należy przeznaczyć w ciągu '2lat' na jeszcze inne cele- np. zakup kolejnego, remont innego itd. Wtedy całkowicie Dochód ze sprzedaży zostanie zwolniony z PIT.
Kinga1409 / 91.198.179.* / 2015-11-05 09:34
Dzień dobry,

czy istnieje możliwość przedłużenia dwuletniego okresu jaki jest na zakup nieruchomości po sprzedaży poprzedniej? W grudniu upływa mi 2-letni czas jaki miałam na zakup nowego mieszkania a właśnie wycofał mi się sprzedający z transakcji.
ewelina_z / 2015-11-07 06:45
Przepisy nie pozwalają "ruszyć" tego dwuletniego terminu. Tak więc nie ma żadnej możliwości by go przedłużyć. Niestety składając PIT-39 i zwalniając się z podatku trzeba liczyć się z ryzykiem, że w ciągu tych 2 lat coś może pójść nie tak (nawet jeśli nie mamy na to wpływu) i wtedy trzeba bedzie zapłacić podatek.
Henryk50762 / 37.131.138.* / 2015-10-15 15:11
W roku 2009 żona otrzymała jako darowiznę (od swojej cioci) mieszkanie, które sprzedała 2 lata później tj. w roku 2011 za cenę 180.000 zł - deklarując przy tym chęć skorzystania z ulgi podatkowej poprzez zakup mieszkania o takiej samej wartości w ciągu 2 lat podatkowych. Deklaracja została zrealizowana: w 2013 roku żona kupiła mieszkanie za 180 tys. zł, w którym obecnie mieszkamy. Teraz – ze względu na bardzo uciążliwych sąsiadów – żona chce to mieszkanie sprzedać. Gdyby z tym zaczekać do 1.1. 2019 roku, to wtedy nie byłoby z tym problemu. Szkopuł jednak polega na tym, że nie możemy czekać – sąsiedzi zatruwają nam życie i żona chce wyprowadzić się jak najszybciej. W tej sytuacji pozostają dwa rozwiązania: (1) mieszkanie sprzedać i wtedy chyba należałoby Urzędowi Skarbowemu zapłacić podatek (180.000 x 19% = 36.000 zł) z tytułu nie wywiązania się z deklaracji poprzez odsprzedaż mieszkania przed upływem 5 lat podatkowych, (2) przenieść się do mieszkania teściowej, a mieszkanie żony wynająć studentom – co też jest niedobrym rozwiązaniem, ponieważ mieszkanie nie będzie służyło „naszym celom mieszkaniowym”.
Ciekawe co Państwo o tym myślicie i jak z tego wybrnąć. W internecie spotkałem się z taką oto interpretacją, cytuję: „W aktualnych przepisach zakup mieszkania i w konsekwencji wykorzystanie tego do obniżenia podatku od zbycia wcześniejszej nieruchomości może zostać podważone, jeżeli nowa nieruchomość nie będzie naszym „dachem na głową”. Zakup takiej nieruchomości na wynajem, bądź celem odsprzedaży może stać się łatwym argumentem do podważenia przez fiskusa wydatku i tym samym naliczenia podatku z pominięciem tej transakcji. Interpretacja oparta na słowie użytym w ustawie „własny” cel mieszkaniowy.”
wiwan (nielog) / 89.72.56.* / 2015-10-16 13:55
Sprzedaż mieszkania "starego" uzyskanego w darowiźnie i ewentualna obecna "nowego" to dwa odrębne zdarzenia podatkowe.

Warunki zwolnienia z PIT dochodu z pierwszej transakcji zostały dochowane. Warunkiem było przeznaczenie całego przychodu na inne cele mieszkaniowe. Nie było warunkiem utrzymanie owego nowego mieszkania przez jakiś oznaczony czas.

Sprzedaż obecna nie wpływa na tamten podatek, na tamto zwolnienie. Na analogicznej zasadzie- sprzedaż obecnie (2015) może skorzystać ze zwolnienia przy kolejnym przeznaczeniu na inne cele mieszkaniowe przychodu do końca 2017 r.

Nawet jeśli nie to zwracam uwagę, że będzie to PIT od dochodu- czyli de facto od wzrostu wartości rynkowej ponad owe 180 000 zł.

W wielu miejscach w kraju tego wzrostu nie ma. Więc dochód jest zerowy.
Po prostu kupcie nowe mieszkanie SOBIE.
Henryk50762 / 94.251.147.* / 2015-10-20 16:19
Bardzo dziękuję za obszerne wyjaśnienie.
majesio117 / 178.42.83.* / 2015-10-11 10:02
Witam, mam do Was pytanie : w 2009 roku otrzymalem w darowiznie mieszkanie. W styczniu 2013roku zmarla moja mama i w drodze dziedziczenia otrzymalem dzialkę , którą sprzedalem w listopadzie 2013 roku.W 2014 zlozylem PIT 39. W czerwcu 2015 sprzedalem mieszkanie , ktore otrzymalem w darowiznie w 2009roku. Pytanie jest takie czy jesli spozytkuje na wlasne cele mieszkaniowe pieniadze ze sprzedazy dzialki na nowe mieszkanie to czy bede mogl nie placic podatku 19% od sprzedazy dzialki, czy jednak US zakwestionuje moje intencje myslenia i stwierdzi ze na nowe mieszkanie przeznaczylem pieniadze ze sprzedanego mieszkania lub bedzie probowal zarzucic mi chec unikniecia podatku. Zaznaczam, ze mieszkanie sprzedalem poniewaz zmienila mi sie lokalizacja pracy i kupilem mieszkanie w tym samym miescie , ale ktore jest znacznie blizej komunikacji miejskiej, którą teraz musze dojeżdzac do pracy.
wiwan / 2015-10-12 20:36 / Tysiącznik na forum
Mieszkanie i przychód z jego sprzedaży nie interesują fiskusa w tej sytuacji.
majesio117 / 83.19.11.* / 2015-10-13 11:39
Bardzo dziekuje za szybką odpowiedz. Czyli w mojej sytuacji zakup nowego mieszkania na wlasne cele mieszkaniowe pozwoli mi nie placic podatku powstałego po sprzedazy dzialki odziedziczonej ?
wiwan / 2015-10-13 11:48 / Tysiącznik na forum
Tak, o ile nastąpi to do końca 2015 r. i spożytkuje to cały Przychód ze sprzedaży tej działki.
brewis1 / 91.231.24.* / 2015-09-18 10:58
Witam, zwracam się z prośbą o wyjaśnienie. W 2013 roku sprzedałem odziedziczone mieszkanie i złożyłem PIT 39 gdzie kwotę 70 tyś. uzyskaną z mojej części postanowiłem przeznaczyć na inne cele mieszkaniowe. W tym roku zaciągnąłem kredyt na nowe mieszkanie i wpłaciłem gotówką na poczet kredytu całą kwotę uzyskaną ze sprzedaży w 2013 r. U notariusza podpisałem umowę deweloperską. Czy to wystarcza do zwolnienia mnie z obowiązku zapłaty podatku? Akt własności mieszkania otrzymam dopiero na początku 2016 r. gdyż jest ono dopiero budowane.
brewis1 / 91.231.24.* / 2015-09-18 11:00
Dodam tylko że w księgach wieczystych jest wpis: "ROSZCZENIE O WYBUDOWANIE BUDYNKU NR XX, WYODRĘBNIENIE LOKALU MIESZKALNEGO NR X I PRZENIESIENIE WŁASNOŚCI TEGO LOKALU I PRAW ZWIĄZANYCH Z LOKALEM"
wiwan / 2015-09-18 13:00 / Tysiącznik na forum
Raczej tak. Przemawia za tym m.in.:

wyrok (7.09.2012) Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu (sygn. akt I SA/Wr 794/12).

interpretacja indywidualna ITPB2/415-610a/13/BK Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy z 12-09-2013 r
michał007 / 79.110.114.* / 2015-08-17 18:44
Witam,
W 2011 roku nabyłem w spadku mieszkanie, mieszkanie to w 2013r. roku sprzedałem. Złożyłem PIT 39 gdzie całą kwotę dochodu zadeklarowałem na przyszłe cele mieszkaniowe.
Na początku bieżącego czyli 2015 roku kupiłem mieszkanie za zadeklarowaną kwotę, czyli przeznaczyłem wszystko na swoje cele mieszkaniowe. Jest to moje jedyne mieszkanie. Niedawno jednak decydowałem, że chcę wyjechać na stałe za granicę i w związku z tym chcę to mieszkanie sprzedać w przyszłym roku. Nie interesuje mnie w tym wypadku zysk.
Mam pytanie czy Urząd Skarbowy weryfikując ulgę za mieszkanie sprzedane w 2013 r. (a ma na to aż 7 lat) może przyczepić się do tego, że sprzedałem mieszkanie nabyte za środki z poprzedniego mieszkania, bo z tego co czytam widzę, że już urzędnicy wymyślają różne interpretacje byle tylko odebrać podatnikowi prawo do skorzystania z ulgi. W ustawie nie jest powiedziane jak długo mają być realizowane własne cele mieszkaniowe, ja te cele będę realizował przez rok, a jednak obawiam się że dla Urzędu Skarbowego będzie to za krótko.
Reasumując: jak długo trzeba mieszkać w mieszkaniu, żeby zrealizować własne cele mieszkaniowe? Czy Urząd Skarbowy może wymagać od podatnika tkwienia w mieszkaniu latami pod groźbą utraty ulgi mieszkaniowej?
wiwan / 2015-08-18 14:45 / Tysiącznik na forum
Nie ma takiego terminu, a w Pana sytuacji przecież nawet w chwili deklarowania przeznaczenia środków na swoje inne cele mieszkaniowe jak i w czasie ich rzeczywistego wydatkowania nie było po Pana stronie ani zamiaru, ani nawet wiedzy, że nowe mieszkanie ostatecznie Panu służyć nie będzie.
Asia59 / 79.185.119.* / 2015-06-04 18:03
może ktoś z państwa wie co z ulgą mieszkaniową w następującym przypadku:

mieszkam (jestem współwłaścicielem domu) i pracuję w miejscowości X. W miejscowości Y mam mieszkanie które wynajmuję (wszystko legalnie - płacę podatki). Zamierzam to mieszkanie sprzedać (nie minął jeszcze okres 5 lat od daty zakupu) i kupić nowe w lepszej dla mnie lokalizacji, także pod wynajem???. Co w takiej sytuacji z "własnymi celami mieszkaniowymi". Nie mogę zamienić mieszkania na atrakcyjniejsze bo zostanę obciążona ogromnym podatkiem.

Dodam jedynie, że zakup mieszkania to dla mnie pewna inwestycja i zapewnienie synowi, czegoś na start.

Jestem ciekawa Państwa opinii. Za wszystkie dziękuję. Może ktoś podsunie mi jakiś fakt, który pozwoli spać spokojnie.
erykanto / 213.238.89.* / 2015-06-27 15:14
Można darować mieszkanie synowi wówczas to on je sprzedaje/zamienia na lepsze, niemniej jednak jest to również inwestycja na przynajmniej 5 pełnych lat podatkowych.
wiwan / 2015-06-30 11:55 / Tysiącznik na forum
O ile dotyczyłoby to zamiany na mieszkanie o niższej wartości. Zamiana na mieszkanie o wartości równej lub wyższej jak najbardziej spełniałaby warunek wydatkowania całego przychodu w ciągu 2 lat na inne cele mieszkaniowe (tu syna). Więc jest to inwestycja niekoniecznie na 5 lat 'podatkowych'.
wiwan / 2015-06-08 13:41 / Tysiącznik na forum
Jak zawsze- jest ogólna wykładnia, którą posługuje się fiskus, wg. której zakup nieruchomości pod wynajem nie stanowi własnego celu mieszkaniowego. jest też orzecznictwo w indywidualnych sprawach, takie jak

wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 22 października 2014 r. sygn. III SA/Wa 1028/14.

Tyle, że w naszym systemie prawnym nie ma zasady precedensów. Więc podatnik ryzykuje jednak przegraną, koszty procesu i zapłatę wysokiego podatku ...
ella57 / 2015-05-12 15:19
Dzień dobry.
Uprzejmie proszę o komentarz do następującego przypadku

W wyniku notarialnego działu spadku jedno z trojga rodzeństwa staje się jedynym właścicielem nieruchomości (mieszkania) po to, by po jej planowanej niezwłocznej sprzedaży przeznaczyć całą kwotę na własne potrzeby mieszkaniowe.

Przedtem czyni dwie darowizny pieniężne w wysokości po ok. 1/3 spodziewanej kwoty sprzedaży, które obdarowane rodzeństwo zgłasza w swoich US na drukach SD-Z2.

Niedługo potem jedyny właściciel sprzedaje mieszkanie, deklarując przeznaczenie w ciągu 2+ lat całej uzyskanej kwoty na zaspokojenie własnych potrzeb mieszkaniowych (kupno innego mieszkania).

Pytanie jest następujące:
Czy taki formalnie poprawny prawnie ciąg działań może być zakwestionowany przez US, jako zamysł uniknięcia należnego podatku ze sprzedaży nieruchomości przed upływem 5+ lat, jeśli pierwotna intencja rodzeństwa polegała na chęci maksymalnego wykorzystania wartości spadku na rzecz osoby nie posiadającej własnego lokum.
wiwan / 2015-05-13 10:40 / Tysiącznik na forum
Szkoda, że opuściła nas (tj. ten dział forum) 'belladonna', bo ma wielką wiedzę w zakresie również praktyk fiskusa tj. realnych reakcji i działań.

Jak tak bardziej prawnie- no sprawa do zakwestionowania- bo rodzeństwo z góry taki przebieg działań zakładało. A więc :
- oświadczono w dwu umowach darowizn (jeśli były pisemne) a już na pewno w obu złożonych Sd-2 nieprawdę- bo oświadczono darowiznę, a więc świadczenie nieodpłatne
- przy dziale spadku podobnie- nieodpłatne zrzeczenie się udziałów.

Tyle, że jak to w praktyce udowodnić.
kiri_to / 2015-04-06 22:15
Witam, darowano mi mieszkanie oraz garaż w maju 2013r (0 grupa spadkowa) jako kawalerowi. W grudniu 2013r otrzymałem wraz z małżonką pozwolenie na budowę (mamy rozdzielność majątkowa). Obecnie dom jest w stanie surowym. Planuję sprzedaż mieszkania oraz garażu przed upływem 5 lat od daty darowizny.

Pytania:
-czy środki uzyskane ze sprzedaży obu nieruchomości będą w całości zaliczone na poczet dokończenia budowy domu? Czy może tylko połowa bo moja własność to 50% domu? Tzn. czy będę mógł rozliczyć tylko połowę kosztów zw. np.: z ogrzewaniem podłogowym, albo tylko połowę kosztów ocieplenia dachu?
-czy środki ze sprzedaży mogą iść na spłatę pożyczki rodzinnej (ciocia) zaciągniętej na budowę przed sprzedażą mieszkania?
-jak rozumieć "nowe cele mieszkaniowe" ? Czy zakup np.: paneli podłogowych, lamp, płytek, sprzętu RTV i AGD, ogrodzenie, polbruk przed domem tez można w to wliczyć?
-czy muszę US informować przed sprzedażą mieszkania, że będę chciał się w taki sposób rozliczać z tego dochodu?
wiwan / 2015-04-07 13:03 / Tysiącznik na forum
Wątek zdublowany:

http://www.money.pl/forum/sprzedaz-darowanego-mieszkania-a-budowa-domu-t4081693.html
mila882 / 81.161.194.* / 2015-03-23 19:10
Mieszkanie miałam przydzielone jako lokatorskie w 1990r. W 2014 przekształciłam w odrebną własność, po czy sprzedałam. (ZA 180tys) , kupiłam mniejsze(za 140tys). Jaki zapłacę podatek?
wiwan / 2015-05-13 11:03 / Tysiącznik na forum
Jeśli brak innych KUP (koszty notarialne np) innych celów mieszkaniowych (np. wykończenie mieszkania kupionego) to ustawowo jest to 19% dochodu, proporcjonalnie do niewydatkowania przychodu.

Byłoby to więc 19% x 180 000 x (180 000- 140 000)/180 000 czyli 7600 zł.
ilona624 / 2015-03-22 09:39
Witam
Moja mama w roku 2014 zamieniła mieszkanie na mniejsze. Koszt mamy mieszkania 192tys, koszt nowego mieszkania 150tys. Różnica 42tys. Koszty uzyskania przychodu to
- 13 tys - koszty notarialne oraz połowa wykupu poprzedniego mieszkania (tato zmarł, więc połowa)
- 12 tys - koszty materiałów przeznaczonych do remontu nowego mieszkania.
Czy dobrze myślę. Od różnicy z zamiany 42tys odejmuję 13tys+12tys. Wychodzi 17tys i teraz podatek liczę 19% od 17 tys, czyli 3230?
Mama nie planuje wydać więcej pieniędzy na remont.
Co z rubryką w PIT-39 - kwota zwolniona od podatku?
ela64 / 81.161.194.* / 2015-03-21 23:13
Chciałabym się poradzić, czy mogę przychód,ze sprzedazy mieszkania umniejszyć o wkład mieszkaniowy(który wniosłam) do spłdz. mieszk. i o kredyt z odsetkami który zaciągnęła Spół, miesz.(w1990r).Ja ten kredyt spłacałam przez 20lat. Tuż przed sprzedaża mieszkania ,jeszcze musiałam uiścić 10tys. odsetek(budżet państwa), aby móc mieszkanie przekształcić w odrębną własnośći i dopiero nastąpiła sprzedaż. Dziękuję
do początku nowsze
1 2 3 4 5
skomentuj

Najnowsze wpisy