Forum Forum podatkowePIT

Podatkowa pułapka przy sprzedaży mieszkania

Podatkowa pułapka przy sprzedaży mieszkania

Money.pl / 2007-01-17 19:11
Komentarze do wiadomości: Podatkowa pułapka przy sprzedaży mieszkania.
Wyświetlaj:
kasi / 37.47.193.* / 2017-05-23 21:56
Witam mam podpisaną umowę przedwstępną z deweloperem spłata bedzie rozłożona na raty, mam też do sprzedania kilka hektarów ziemi którą odziedziczyłam niedawno jak to zrobić żeby uniknąć podatku. Prawdopodobnie umowa na zakup mieszkania bedzie przed umową sprzedaży ziemi czy mimo to jeśli te pieniądze przeznacze na spłatę rat za mieszkanie to uniknę podatku.
wiwan / 2017-05-24 09:57
Kilka ha ziemi rolnej, czy też gruntów/działek o innym przeznaczeniu ?
Aga595 / 109.241.143.* / 2017-05-19 23:18
Witam,
dostałam w spadku mieszkanie po babci, sprzedałam je przed upływem 5 lat. Czy mogę środki ze sprzedazy przeznaczyć na spłate kredytu mieszkaniowego zaciągniętego 7 lat temu z mężem?
wiwan / 2017-05-20 07:25
Może Pani na co chce. Spłata taka będzie też innym celem mieszkaniowym, na który wydatkowanie Przychodu ze sprzedaży odziedziczonego mieszkania może uwolnić od podatku od Dochodu z tej transakcji.

Wydatkowanie to obejmie spłaty dokonane od dnia sprzedaży do upływu pełnych 2 lat podatkowych od tego dnia.
Sienko1981 / 2017-04-25 10:31
Witam bardzo proszę o pomoc
W 2012 roku kupiłem mieszkanie wraz z małżonką za kwotę 250000 w całości za kredyt. W roku 2016 przestaliśmy to mieszkanie za 280000 tyś. Zapłaciliśmy kredyt 230000 tyś . Przed sprzedażą mieszkania osiągnęliśmy kredyt na nowe mieszkanie w kwocie 260000 tyś. Mam pytanie jak mam rozliczyć się z fiskusem?
--
Komentarz wysłany ze strony mobilnej
http://m.money.pl/
Martinezzzzz / 193.25.183.* / 2017-04-24 17:14
Witam, bardzo proszę o pomoc w poniższym temacie.

Kupiłem mieszkanie za cenę 350 000 zł na rynku pierwotnym w stanie surowym, zainwestowałem w wykończenie tego mieszkania około 60 000 zł i sprzedałem je po półtora roku za cenę 440 000 zł.

Poinformowano mnie w Urzędzie Skarbowym że całą kwotę z zakupu, aby nie płacić podatku, powinienem przeznaczyć na cele mieszkaniowe. Ale nie dodano, że są materiały, których się nie uwzględnia (tylko zakup materiałów trwałych - zabudowa kuchni już nie).

Czy mam możliwość uwzględnienia w rozliczeniu z US faktur, które zbierałem przy wykańczaniu mieszkania za 350 000 zł?

Bardzo proszę o pomoc.
pozdrawiam
M
aleksandra_kokosinska / 2017-04-23 21:39
Proszę o radę: w roku 2012 kupiliśmy mieszkanie razem z mężem i teściami (każdy po 25% udziałów), sprzedaliśmy je w roku 2017. Cena sprzedaży była wyższa niż zakupu. W międzyczasie wykonaliśmy remont kuchni i łazienki. Kwotę, którą otrzymaliśmy z mężem ze sprzedaży (czyli połowę ceny sprzedaży) zamierzamy przeznaczyć na cele mieszkaniowe, więc nie będziemy płacić podatku, natomiast teściowie powinni zapłacić podatek od swojej części. I stąd moje pytanie: czy jako koszty uzyskania przychodu teściowie mogą zadeklarować koszty remontów, które udokumentowane są fakturami na nazwisko moje lub męża? Czy zakup sprzętów kuchennych może być takim kosztem?
marekwalus / 2017-04-20 14:25
Dzień Dobry. W marcu 2015 zmarł mój Ojciec. Razem z siostrą po połowie odziedziczyliśmy po nim mieszkanie własnościowe. W lutym 2016 sprzedaliśmy mieszkanie i każde z nas otrzymało kwotę 86 500 zł. Jeśli dobrze rozumiem w tym roku do końca kwietnia powinienem zapłacić podatek 19% czyli 16 435 zł. Ponieważ w kamienicy w której mieszkamy będzie prawdopodobnie możliwość wykupu naszego aktualnego mieszkania (komunalne). Czy mogę nie płacić powyższych 19% mając w planach wykup mieszkania? Do kiedy to muszę zrobić? Czy w przypadku wykupu muszę wydać całą kwotę 86 500 zł? Czy jeśli w określonym terminie nie uda mi się wykupić mieszkania to domyślam się, że zapłacę odsetki. Od jakiej kwoty i w jakiej wysokości?
tcztcziza / 95.160.60.* / 2017-04-11 18:13
Witam, rodzice odziedziczyli mieszkanie, ktore chca sprzedac jeszcze przed ulywem 5 lat. I tu mam pytanie, czy jesli przeznacza cala kwote (badz jej czesc) na rozpoczecie budowy, to unikna placenia podatku 19% za te koszty poniesione w ciagu 2 lat budowy?

Czy za te pieniazki ze sprzedazy mieszkania mozna przeznaczyc tez na zakup dzialki budowlanej i rowniez nie bedzie sie wtedy placic podatku 19%?
wiwan / 2017-04-11 20:05
Po pierwsze- 2 lata i 5 lat liczymy od końca roku, w którym nastąpiło nabycie/zbycie.

Na wydatkowanie więc po sprzedaży np. 17 maja 2017 r. będzie czas do 31.12.2019 r.

Po drugie- cele mieszkaniowe to zarówno nabycie działki budowlanej, jaki i koszty konkretnych prac przygotowawczych, budowlanych, wykończeniowych. Czy np. adaptacyjnych itp. jeśli np. zakupi się działkę z domem do remontu, przebudowy

Byle nie była to działka rekreacyjna, dom letniskowy.

Wydatkowanie całkowite w tym czasie - zwolnienie całkowite, wydatkowanie częściowe- zwolnienie też częściowe z PIT.
Piotr934 / 188.146.70.* / 2017-04-02 07:52
Witam serdecznie. W 2013 roku odziedziczyłem mieszkanie w tym roku mam zamiar je sprzedać aby uniknąć płacenia podatku ze sprzedaży chciałbym nadpłacić kredyt hipoteczny zaciągnięty w 2009 roku w obcej walucie.
Kredyt spłacam z konta walutowego to znaczy sam kupuje walutę euro w kantorach internetowych a bank pobiera w odpowiednim czasie.
Moje pytanie czy zakup w kantorze obcej waluty za pieniądze ze sprzedanego mieszkania i przekazanie go na spłatę kredytu hipotecznego będzie podstawą do nie płacenia podatku. Czy może jest jakieś inne wyjście.
Z góry dziękuję za odpowiedź.
wiwan / 2017-04-02 20:46
Będzie.

Art. 21 ust. 1, pkt. 131 oraz ust. 25 do ust. 30 ustawy o PIT które kwestię zwolnienia z PIT dochodu ze zbycia nieruchomości przed upływem "5 lat" nie wypowiadają się o 'technologii' wydatkowania. Tj. nie określają postaci (gotówkowa, bezgotówkowa), kanału (przelew, przekaz) czy waluty.

Będzie trzeba się tylko zastanowić, czy do wyliczeń wydatkowania/zwolnienia przyjmować kurs rzeczywisty zakupu euro w kantorach (np. na podstawie potwierdzeń operacji) czy wg. średniego NBP.
Hannaa / 89.75.157.* / 2017-03-09 10:57
DZień dobry. Mąż w spadku po obcej osobie dostał mieszkanie. W związku z tym mamy do zapłaty podatek od samego przepisania na Niego mieszkania. Nie stać nas na zapłatę prawie 12 tysięcy podatku (jak wyliczyła Pani w urzędzie), dlatego jesteśmy zmuszeni je sprzedać przed upływem 5 lat, czyli dochodzi kolejne 19% podatku od wzbogacenia, którego, jak już czytałam, możemy uniknąć wpłacając te pieniądze na poczet kredytu hipotecznego. Mam jednak pytanie, czy jeżeli część z tej kwoty przeznaczymy na spłatę pierwszego podatku to jest szansa, żebyśmy nadal byli zwolnieni w pełni z tych 19% podatku czy będziemy musieli je zapłacić od tych 12 000?
wiwan / 2017-03-09 11:11
Wartość* podatku od spadku nie będzie stanowić wydatkowania na inne cele mieszkaniowe, a więc nie zmniejszy Przychodu jaki trzeba w ciągu "2 lat" wydać, żeby uniknąć PIT od dochodu ze sprzedaży, ale będzie on stanowić Koszt uzyskania tego Przychodu, czyli zmniejszy podstawę owego 19% PIT od Dochodu.

Innymi słowy wejdzie do poz. 21 w cz. C formularza PIT 39.
Lub jeszcze inaczej nawet zupełnie nie wydając pieniędzy na inny cel mieszkaniowy zapłacicie PIT od kwoty pomniejszonej o 12 000.

* Całe 12 000 jeśli mąż dostał jedynie mieszkanie. Proporcjonalnie mniej jeśli odziedziczył nie tylko mieszkanie, a wyliczona wartość obejmuje cały spadek.
Hannaa / 89.75.157.* / 2017-03-09 11:58
Jeżeli dobrze rozumiem, deklarując w urzędzie skarbowym, że w przeciągu dwóch lat przeznaczymy na inne cele mieszkaniowe całą kwotę pomniejszoną o 12 000 to nie zapłacimy owych 19 %, czy musimy zadeklarować całość na inne cele mieszkaniowe i poinformować ich, że wcześniej musieliśmy "wyłożyć" na zapłatę podatku od spadku i oni sami to odejmą?
wiwan / 2017-03-09 12:10
Zwolnienie zupełne z podatku jeśli nie tylko zadeklarujecie w PIT 39 ale i wydatkowanie zrealizujecie w terminie, czyli do upływu 2 lat licząc od końca roku, w którym mieszkanie sprzedacie. I wydatkujecie CAŁOŚĆ przychodu, tj. ceny sprzedaży.

Powtarzam, podatek od spadku nie jest takim wydatkowaniem, pomniejsza jedynie ewentualny podatek do zapłaty.

Więc po prostu wpisuje się go jak wcześniej napisałem. W żaden inny sposób urzędu się nie zawiadamia. Składa się PIT 39 i realizuje zgodnie z nim wydatkowanie. W razie wydatkowania mniejszego niż zadeklarowano- korekta PIT i zapłata podatku wynikającego z różnicy + odsetki.

Wszelkie inne wyjaśnienia tylko w razie kontroli/wezwania US.

PS. Oczywiście PIT 39 składa mąż, bo to on jest tu podatnikiem.
Hannaa / 89.75.157.* / 2017-03-09 12:20
Czyli jeżeli za mieszkanie dostaniemy 60 000, a na cele mieszkaniowe przeznaczymy 48 000 to do zapłaty będzie podatek od 12 000 czyli 2280 zł. Z uwagi na to, że wcześniej musimy zapłacić 12 000 podatku od spadku to o taka kwotę podatek jest pomniejszamy czyli wychodzimy na zero tak?
wiwan / 2017-03-09 12:44
NIE. Nie odejmuje się dwu różnych rodzajów podatku od siebie.

Skoro Przychód to 60 000, a wydatkujecie tylko 48 000 to wydatkowanie będzie NIEpełne. Wyniesie 48/60 czyli 0,8. Więc zwolnienie Dochodu z PIT- analogicznie będzie NIEpełne. Zatem do opodatkowana będzie 0,2 Dochodu.

Dochód wynosi: Przychód - KUP = 60 000 - 12 000 = 48 000.

PIT zatem = 19% x [48 000 x 0,2] = 1824 zł.
Hannaa / 89.75.157.* / 2017-03-09 13:11
Rozumiem że to nie Pan ustalał to prawo, nie mniej jednak uważam, że to niesparawiedliwe płacić podatek od całości skoro i tak większość trzeba przeznaczyć na kredyt mieszkaniowy (beż którego mało kto może pozwolić sobie na własne mieszkanie),a drugą cześć na narzucony podatek.

Proszę mi jeszcze powiedzieć, czy kwotę którą przeznaczamy na spłatę zadłużenia musimy wpłacić jednorazowo, czy możemy np. połowę wpłacić w całości, a połowę ratalnie (tak jak dotychczas). Finalnie przed upływem 2 lat wpłacimy całość przeznaczonych pieniędzy na spłatę hipoteki. No i czy potrzebujemy gromadzić jakieś inne dokumenty na dowód wpłaty oprócz wyciągu z banku?
wiwan / 2017-03-09 15:56
Podatek nie jest od żadnej 'całości', ale od dochodu. Czy to w PIT 39, czy w PIT 37 np. z etatu. Ani tu, ani tu nie jest opodatkowany przychód, ale dochód.

A tu de facto mówimy o możliwości uniknięcia tego podatku, a więc pewnej 'promocji' podatkowej. Jak każda promocja- ma ograniczenia i dodatkowe warunki. Skoro można w jej ramach uniknąć podatku zupełnie, to co w tym niesprawiedliwego.

O jakie zadłużenie teraz Pani pyta i jaką hipotekę ?
Hannaa / 89.75.157.* / 2017-03-09 16:45
Może jest w tym racja (dać człowiekowi palec, a chce całą rękę), jednak boli fakt, że pobierają podatek od spadku 19% od wartości mieszkania, bo dostaliśmy je od "obcej" osoby (która wychowała męża jak własnego wnuka) czyli się wzbogaciliśmy i za chwilę kolejne 19% podatku od kwoty uzyskanej za mieszkanie. Wzbogaciliśmy się raz a podatki od wzbogacenia są dwa tylko inaczej nazwane. Dla jednych to może jest ok, mnie to przeszkadza, bo jeżeli miałabym zapłacić w pełni oba podatki to tak jakbym się podzieliła z państwem niemalże na pół :(

Co do zadłużenia..Mówię o kredycie hipotecznym zaciągniętym na mieszkanie, w którym obecnie mieszkamy. Pieniądze chcemy przeznaczyć na jego spłatę (z tym że kwota którą dostaniemy za mieszkanie ze spadku nie pokryje w całości kredytu hipotecznego). Przykładowo uzyskując 60 000 ze sprzedaży chcemy od razu na spłatę kredytu przeznaczyć 30 000, a resztę przez te dwa lata spłacać ratalnie (tak jak do tej pory spłacamy raty kredytu), żeby w razie gdybyśmy znaleźli większe mieszkanie, które chcielibyśmy kupić i tam zamieszkać, mieć jakieś pieniądze na zadatek/zaliczke/przedpłatę (zwał jak zwał). Jeżeli byśmy takiego mieszkania nie znaleźli to resztę, która by nam jeszcze została, powędrowałaby na hipotekę i w ten sposób przed upływem dwóch lat i tak całość, którą dostaniemy za mieszkanie bedzie przeznaczona na spłatę kredytu. Czy może jest jakiś przepis, który każe nam od razu wpłacić 60 000 na poczet hipoteki?
wiwan / 2017-03-09 16:55
Nie, nie ma takiego przepisu. Spłata/y tego kredytu (raty, odsetki, wcześniejsza spłata) będzie celem mieszkaniowym gdyż został on zaciągnięty PRZED uzyskaniem przychodu ze sprzedaży mieszkania odziedziczonego.

Więc mogą być to spłaty harmonogramowe lub przyspieszone, ale dokonane w owym okresie krytycznym dla ulgi- czyli od dnia, w którym nastąpi sprzedaż mieszkania odziedziczonego do 31.12. drugiego roku przypadającego po roku sprzedaży.

Innymi słowy- jeśli sprzedaż nastąpi np. 13.03- celem mieszkaniowym będą spłaty dokonane od 13.03.2017 do 31.12.2019.
Hannaa / 89.75.157.* / 2017-03-09 17:00
No to Chwała Panu! Dziękuję bardzo za szybka i rzeczowa odpowiedź ;)
Ewa 1980 / 194.181.84.* / 2017-03-02 09:44
Witam,
10 lutego wpłaciłam 25tyś zadatku na mieszkanie (część tej kwoty pożyczyłam od kogoś). Mieszkanie nabywamy w ułamkowych udziałach. Po miesiącu sprzedałam swoje mieszkanie i chciałabym oddać tej osobie pieniądze. Czy mogę to zrobić z pieniędzy uzyskanych ze sprzedania mieszkania? W lipcu wpłacę resztę na konto obecnego właściciela i całościowo kwota będzie się zgadzała.
Nie wiem tylko, czy mogę liczyć pieniądze których nie miałam przed sprzedaniem swojego mieszkania jako część składową całości którą wpłacę na poczet nowego mieszkania.
Wolę się upewnić żeby nie płacić podatku...
wiwan / 2017-03-02 11:36
Proszę jeszcze raz i jaśniej, kiedy i które mieszkanie zostało sprzedane 'stare', kiedy dojdzie do nabycia ostatecznego 'nowego' ?
Ewa 1980 / 188.146.143.* / 2017-03-02 14:23
10 lutego wplacilam zadatek na mieszkanie. Ostatecznie reszte wplacam w lipcu. 13 marca sprzedaje swoje stare mieszkanie i przekazuje pieniadze na poczet ulamkowej wlasnosci w nowym.
Poniewaz nie mialam calej kwoty zadatku, pozyczylam czesc. Czy teraz moge oddac te pieniadze z kwoty uzyskanej za sprzedaz mieszkania? Kwota wplacina w lipcu bedzie sie zgadzala...
wiwan / 2017-03-02 20:35
Oddać może Pani z czego zechce. Ale na potrzeby PIT 39 i wydatkowania przychodu ze zbycia starego mieszkania na nabycie nowego w celu zwolnienia dochodu ze zbycia z PIT - kwota zadatku (całego) NIE jest takowym wydatkowaniem na mieszkanie nowe, bo została wydatkowana PRZED uzyskanie przychodu ze sprzedaży mieszkania starego.

Niedawno gdzieś widziałem int. indywidualne, które były pozytywne dla podatnika, ale chodziło o to, że zadatek na zakup nowego pochodził z ...zadatku od kupującego stare. Czyli gdyby przed wpłatą zadatku z 10 lutego uzyskała Pani zadatek od tego nabywcy, któremu sprzeda Pani mieszkanie 13 marca to można by uznać, że jest to wydatkowanie już części przychodu.
Maga866 / 87.207.175.* / 2017-02-15 16:55
Witam, czy w taki sposób można uniknąć zapłaty podatku ze sprzedaży nieruchomości: posiadam mieszkanie nr 1 kupione na kredyt. Chcę je sprzedać z nadwyżką i dodatkowo spłacić kredyt. Przed tym jednak planuję zakup większego mieszkania nr 2 też na kredyt. Czy jeśli przeznaczę nadwyżkę ze sprzedaży mieszkania nr. 1 na cele mieszkaniowe dla mieszkania nr. 2 - remont plus częściowa spłata nowego kredytu, to uniknę zapłaty podatku? :)
boy / 94.254.163.* / 2017-11-09 22:51
Nie uniknie pani podatku. Komentarz ponizej jest bledny. Prosze uwazac i lepiej nie sprzedawac przed uplywem 5 lat
wiwan / 2017-02-15 19:14
Zdecydowanie cele jakie jakie wymieniła Pani w stosunku do mieszkania nr 2 tj. jego wykończenie oraz spłatę części kredytu zaciągniętego na jego nabycie będą celami mieszkaniowymi pozwalającymi uniknąć/zmniejszyć PIT od dochodu ze sprzedaży mieszkania nr 1, która nastąpi jak rozumiem przed upływem 5 lat podatkowych jego posiadania.

ALE podkreślmy:
- koszty wykończenia mieszkania nr 2 muszą być poniesione NIE wcześniej niż data sprzedaży mieszkania nr 1,
- kredyt na mieszkanie nr 2 musi być zaciągnięty PRZED dniem uzyskania zapłaty za mieszkanie nr 1
piotr PG / 78.9.185.* / 2017-01-15 15:22
witam, moja mama sprzedała mieszkanie za 124 tysiace złoty, 10 tysięcy otrzymała w gotówce jako zaliczke, potem przy akcie notarialnym dostała przelewem dalsze 114 tysiące. przekazała mi całą kwotę, tylko 10 tysięcy z reki do ręki, a 114 tysiecy przelewem, i na taką kwotę 114 tysiecy zrobiliśmy umowę darowizny. teraz mama boi sie o te pozostałe 10 tysięcy że bedzię ścigać ja skarbówka. byliśmy u prawnika i on mówił że umowę darowizny podpisujemy tylko na kwotę wykazaną w przelewie, czyli 114 tysiecy, a 10 tysiecy w gotówce nie wykazujemy w darowiżnie. czy ten prawnik miał rację czy te 10 tysiecy też musimy wykazać jako darowizna?
wiwan / 2017-01-15 19:47
To jest kwestia podatku od spadków i darowizn, a nie PIT od sprzedaży mieszkania.
Prawnik gamoń. Jedną z naczelnych zasad jest niepoświadczanie... nieprawdy. Zatem skoro darowizna była na 124 000 zł, to czemu służy kłamstwo w dokumencie ?

Przy darowiźnie pieniężnej:
- nie ma w ogóle obowiązku umowy pisemnej
- nie ma obowiązku przelewu.

Przelew jest wymagany, jeśli obdarowany chce skorzystać ze zwolnienia od podatku od spadków i darowizn.

Wprost z Ustawy zatem teraz wynika możliwość zwolnienia Ciebie z tego podatku, jeśli jeszcze nie minęło pół roku od darowizny i zgłosisz ją na SD-Z2 s swoim US.

I jest też orzecznictwo, które mówi, że nawet jeśli sam sobie owe 10 000 wpłacisz na konto, to też będzie spełniona przesłanka zwolnienia podatkowego.

NP. NSA z 9.03.2011 r. Sygn. II FSK 1953/09
wojtekabs / 109.95.204.* / 2017-01-10 15:39
witam. czy mozna uniknac placenia tych 19% stajac sie wspolwlascicielem innego mieszkania ? pozdrawiam
wiwan / 2017-01-11 11:26
Tak. Współudział też jest formą własności, więc nabycie ułamkowego udziału też jest wydatkowaniem na własne cele mieszkaniowe.

Zresztą słowo sformułowanie : nabycie "części" lub "udziału" wprost pada w kluczowym tu art. 21, ust. 25 ustawy o PIT, który precyzuje zasady zwolnienia z art. 25, ust. 1, pkt. 131.

Oczywiście kwota wydatkowania na potrzeby ustalenia stopnia zwolnienia jest proporcjonalna do nabytej części/udziału.
AndrzejAndrzej / 176.23.219.* / 2016-12-25 14:11
Witam, w 2006 zakupiłem mieszkanie nie podając źródła uzyskania dochodu (urząd nigdy o takie źródło nie zapytał).

Chciałbym sprzedać to mieszkanie w 2017 roku. Uzyskam w ten sposób przychód nie podlegający opodatkowaniu. (sprzedaż mieszkania po upływie więcej niż 5 lat od nabycia).

Pieniądze ze sprzedaży tego mieszkania być może przeznaczę na zakup nowego mieszkania.

Moim źródłem pochodzenia pieniędzy będą wówczas środki uzyskane ze sprzedaży mieszkania w 2017 roku.
Ile kroków wstecz może zrobić urząd? Czy urząd może zapytać o źródło pochodzenia majątku na zakup tego mieszkania w 2006 roku?
wiwan / 2016-12-28 08:36
Nie chodzi o kroki ale okres wyrażony w latach.

Zobowiązanie podatkowe z tytułu opodatkowania nieujawnionych źródeł przychodu nie powstaje, jeżeli decyzja ustalająca to zobowiązanie została doręczona po upływie 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym powstał obowiązek podatkowy w tym zakresie.

Zatem nawet jeśli nieruchomość została zakupiona za pieniądze ze źródła nieujawnionego, nieopodatkowanego mimo że był taki obowiązek to jest za późno na wydanie decyzji ten dochód opodatkowującej.
piotr 2197 / 176.221.121.* / 2016-12-19 00:21
witam,
moi rodzice mają sprzedać swoje mieszkanie a pieniądze mają przekazać mi na rozpoczętą budowę domu (jest hipoteka). Z kolei oni przeprowadzą się na nasze mieszkanie na którym również jest hipoteka. Jakie akty notarialne musze przygotować i czy będę musiał płacić jakiś podatek w tej sytuacji?
Z góry dziękuję za komentarz
wiwan / 2016-12-28 08:42
Akty przygotowuje notariusz. Rodzice muszą sprzedać mieszkanie notarialnie, darowizna środków nie wymaga tej formy, wymaga zgłoszenia do us (SD-Z2), jeśli ma skorzystać ze zwolnienia z podatku do darowizny. Pozostaje kwestia tego, czy przeprowadzka rodziców ma wiązać się też z przeniesieniem własności. Darowizna dla nich też wymaga formy notarialnej i zgłoszenia jak wyżej (pół roku) w celu uniknięcia przez nich podatku od darowizny.
Notarialnie też musieliby kupić mieszkanie od Ciebie. Wtedy pojawi się 2% PCC.

Najnowsze wpisy