Forum Forum podatkowePIT

Podatkowa pułapka przy sprzedaży mieszkania

Podatkowa pułapka przy sprzedaży mieszkania

Money.pl / 2007-01-17 19:11
Komentarze do wiadomości: Podatkowa pułapka przy sprzedaży mieszkania.
Wyświetlaj:
AneciaR / 83.2.211.* / 2011-02-17 22:13
Witam, mam pytanie. Moja mama jest właścicielką domu zakupionego w czerwcu 2007. Chciałaby go sprzedać, ale nie jest w nim zameldowana. Czy istnieje w tym przypadku jakiś sposób na uniknięcie 19% podatku? Ja jestem zameldowana w tym domu od 2007r, czy gdybym np teraz została w jakiś sposób współwłaścicielem domu to można wtedy zastosować ulgę podatkową? Jeżeli nie ma w tym przypadku możliwości uniknięcia podatku, to w jakim terminie muszę złożyć deklarację i zapłacić należność do US?
Uzumaki / 156.17.76.* / 2011-02-23 11:47
Sposób na uniknięcie podatku jest jeden. mama musi się teraz zameldować w tym domu, odczekać rok i dopiero sprzedać. Wtedy ulga meldunkowa będzie obowiązywać.
ewelina_z / 2011-02-18 08:37
Skoro mama nie była tam zameldowana to po sprzedaży musi zapłacić w zeznaniu rocznym 19% podatek od uzyskanego dochodu. Pani fakt zameldowania nie ma znaczenia. Ulga meldunkowa dotyczy tylko nieruchomości nabytych w latach 2007-2008. Więc jeśli Pani teraz stałaby się właścicielką tego domu to miałaby Pani datę nabycia – rok 2011. W związku z czym już nie mogłaby Pani skorzystać z ulgi meldunkowej tylko musiałaby Pani w ciagu 2 lat wydać cały przychód uzyskany ze sprzedaży na własne cele mieszkaniowe.
Małgorzata S. / 178.182.89.* / 2011-02-13 13:46
Acha, wazne jest tez to, że to bedzie sprzedaż z cesja praw. jeszcze nie mam aktu notarialnego więc mieszkanie nie jest moją własnościa a dewelopera. z góry dziękuje za podpowiedź
Małgorzata S. / 178.182.89.* / 2011-02-13 13:41
witam. sprzedaje mieszkanie kupione w zeszłym roku za 161tys. teraz sprzedaje je za 225 tysięcy. w jakiej wysokosci zapłacę podatek? Przy czym 161 tyś z tej kwoty będzie przeznaczone na spłatę kredytu hipotecznego a 20 na zakup nowego mieszkania.
Uzumaki / 156.17.76.* / 2011-02-23 11:57
Moim zdaniem ponieważ 161+20 przeznaczone jest na własne cele mieszkaniowe, a dochód 225-161 to podatek w myśl obowiązujących przepisów powinien wynieść (225-161)*(1-((161+20)/(225)))*0.19 gdzie (161+20)/(225)) jest udziałem wydatków mieszkaniowych w przychodzie a (1-((161+20)/(225))) udziałem innych wydatków w przychodzie. Nie jestem jednak pewny w 100%.
tony7771 / 2011-02-08 17:40
Witam
Mam pytanie jeśli moi rodzice zamienili mieszkanie, które posiadali od ok. 25 lat na mniejsze i druga strona dopłaciła różnicę wartości mieszkań to czy od tej kwoty trzeba zapłacić podatek??
wiwan / 2011-02-09 13:17
Nie.
Zamiana pod względem podatkowym ( dochodowym ) to jednoczesne dwie transakcje kupna sprzedaży. Rodzice sprzedali mieszkanie A panu X, pan X sprzedał mieszkanie B rodzicom. I skarbówkę interesują one osobno. Sprzedaż mieszkania po ponad 5 latach od końca roku, w którym zostało nabyte daje dochód zwolniony z PIT. Nie wykazuje się go też w zeznaniu rocznym.
W waszym przypadku mówi o tym art. 10 ust 1 pkt. 8d ustawy w brzmieniu obowiązującym do 31.12.2006 r.

tekst;

http://prawo.money.pl/akty-prawne/dziennik-ustaw/obwieszczenie;ministra;finansow;z;dnia,dziennik,ustaw,2000,014,176.html

Być może pan X ma do zapłaty podatek, ale nas to nie interesuje :-)
madziq / 91.216.160.* / 2011-02-02 14:44
w 2009 r odziedziczyłam mieszkanie po tacie, w 2010 r je sprzedałam, uzyskane pieniądze mam zamiar przeznaczyć na remont mieszkania i spłatę kredytu mieszkania, które jest włąsnością moją i męża. Czy kredyt i odsetki mogę odliczyc tylko w 1/2, czyli tylko za moją połowę?? A faktury jeśli sa wystawione na mnie to mogę w całości? I jeszcze pytanie, na te cele muszę wydać pieniądze do końca 2012 r., czyli co roku składam pit 39 z informacją ile pieniędzy wydałam na cele mieszkaniowe w danym roku? Np mieszkanie sprzedałam za 90 tyś, w 2010 roku wydam 50 tyś a w 2011 i w 2012 po 20 tys.W jaki sposób zaznaczyc w picie w tym roku, ze w kolejnych bedę nadal wydawała pieniądze na cele mieszkaniowe??
I jeszcze jedno pytanie, czy jesli przed sprzedażą mieszkania, w 2009 roku otrzymałam od mamy darowizne w wys. 100 tys "na zakup mieszkania" to czy US moze uznac, ze cele mieszkaniowe sfinansowałam własnie z tej darowizny, a nie ze sprzedaży mieszkania po tacie?
wiwan / 2011-02-03 15:56
Wydatkowaniem przez Panią na własne cele mieszkaniowe będzie niestety spłata POŁOWY rat i odsetek mająca miejsce od dnia zbycia mieszkania odziedziczonego do dnia 31.12.2012 r. By można było uznać całość spłat w tym okresie musiałaby Pani dochód ze sprzedaży tego mieszkania najpierw włączyć do wspólności małżeńskiej. Wtedy można wydatkować całość rat i odsetek od dnia uwspólnienia.

Podstawa : Interpretacja IPPB2/415-868/10-2/MK1
2010.11.29
Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie.

PIT -39 składa się tylko raz, nie "ciągnie" się go przez lata następne, nie rozlicza postępu wydatkowania. Po prostu trzeba tego wydatkowania dokonać i mieć na to dowody w razie kontroli US. Jedynie gdy zorientuje się Pani, że całości dochodu nie uda się Pani wydatkować w terminie- należy jak najszybciej złożyć PIT-39 jako korektę, zmniejszając kwotę kozrystająca z ulgi w części D i zapłacić podatek i odsetki od części niewydatkowanej. Odsetki od dnia 3 maja 2011.

Z darowizną jednoczesną poddaję się na razie.
madziq / 91.216.160.* / 2011-02-04 08:00
wstępnie bardzo dziękuję, a jak sie ma sprawa z rozliczeniem faktur, jeśli są wystawione tylko na mnie? też rozlicze tylko połowę, skoro mieszkanie jest wspólne?
i jeszcze, jeśli dysponuję fakturami za materiały budowlane, typu farby, glazura itp sprzed sprzedaży odziedziczonego mieszkania to mogę je zaliczyc jako koszty uzyskania przychodu, jako "włożone" w to mieszkanie ze spadku? Czy US może sprawdzic do którego z dwóch mieszkań zużyto te materiały? Dodam, że przed sprzedażą mieszkania po tacie remontowałam już swoje i faktycznie czesć glazury mi zostało, więc wykorzystałam je na mały remont łazienki w mieszkaniu po tacie. Czy US moze żądać jakiegoś dowodu, gdzie te materiały faktycznie zostały wykorzystane? Wszystkie faktury są na mnie z moim adresem zameldowania tam gdzie mieszkałam.
madziq / 89.230.67.* / 2011-02-05 13:13
i jeszcze mam pytanie, czy jeśli pieniądze ze sprzedaży mieszkania przeznaczę na spłatę kredytu, ale np tylko w kwocie 50 tyś przy kredycie na 100 tyś to wówczas można uznać całość tej kwoty, bo w sumie spłacam jakby połowę kredytu a nie całość, czyli jakby tylko za swoją część.......??
bardzo proszę o odpowiedź i pozdrawiam
wiwan / 2011-02-07 12:41
1. nieważne jak wysoki jest kredyt- w świetle ustawy o PIT i ww. interpretacji Pani jako podatnika celem mieszkaniowym jest polowa kwoty spłat rat i odsetek, które fizycznie miały miejsce od daty zbycia tamtego mieszkania i będą mieć miejsce do 31.12.2012r.
2. z fakturami analogicznie chyba niestety- tylko połowa.
3. wydatki na podniesieniu standardu mieszkania przed jego sprzedażą są kosztem uzyskania przychodu, można o nie i np o koszty notariusza pomniejszyć przychód z jego sprzedaży.
4. część tu- część tu- najrozsądniejsze jest chyba wykazywanie kosztów zgodnie z prawdą. Trudno upierać się, że na remont łazienki w 40 m mieszkaniu zużyto 100 m 2 glazury zamiast 12-16. W razie wątpliwości to na Pani ciąży przekonanie US, że nie jest Pani wielbłądem
5. z kolei w sytuacji darowizny- uważam, że powinno się brać interpretację korzystniejszą dla podatnika. Tu pieniądze nie są nijak znaczone. To, że ewentualnie darowizna nie została wykorzystana zgodnie z wolą darczyńcy jest ew.problemem cywilno-prawnym w relacji z matką. A nie podatkowym. Bo to, czy darowizna była celowa i to czy cel został lub nie zrealizowany- NIE MA wpływu na kwestię podatku od niej i jego uniknięcie.
Może więc Pani uznać, że środki z darowizny były lub będą wykorzystane na cele mieszkaniowe w drugiej kolejności, po środkach ze zbycia mieszkania. Choćby za lat 20.
madziq / 91.216.160.* / 2011-02-07 13:07
dziekuję,
jeszcze pytanie, czy PIT 39 mogę złożyć niezależnie od corocznego zeznania podatkowego, czy muszę łącznie?
wiwan / 2011-02-07 16:47
Zupełnie niezależnie.
Podatek z PIT 39 jest podatkiem ryczałtowym, a nie wg. skali ogólnej. Żadnej pozycji z niego nie przenosi się do PIT 37 ( 36 ) i vice versa.
madziq / 91.216.160.* / 2011-02-08 08:12
bardzo dziękuję za pomoc, pozdrawiam
madziq / 91.216.160.* / 2011-02-10 14:58
jeszcze jedno pytanie, czy jeśli teraz włączyłabym te pieniądze do majątku wspólnego to od tego dnia już liczyłyby sie pełne raty kredytu jakie bym płaciła??
anabana / 178.36.234.* / 2011-02-01 11:54
witam,w zeszłym roku w marcu kupilismy od miasta mieszkania po 60% znizce,wzielismy na nie kredyt w banku ktory bedziemy splacac przez 25lat,czy przysluguja nam jakies odliczenia?a jesli tak to jakie?dziekuje i pozdrawiam
anabana / 77.254.16.* / 2011-02-01 23:20
serdecznie dziekuje za pomoc
szklarek / 2011-02-01 12:34
Z tytułu tego nabycia i kredytu- niestety nie. Nie ma już ( poza kontynuacją praw nabytych ) ulgi odsetkowej, zresztą i tak dotyczyła mieszkań nowych i prawie nowych.
piotrdy / 89.167.14.* / 2011-01-29 18:59
Moja żona i jej siostra otrzymały w spadku, w pazdzierniku 2007 r. (decyzja sądu), mieszkanie i pole na wsi po zmarłej matce (udziały po 50%). W mieszkaniu po śmierci teściowej nikt nie był zameldowany. Żona chce sprzedać to mieszkanie w 2011r . Planujemy też sprzedać nasze obecne dwupokojowe mieszaknie kupione w 2004 r. a za otrzymane w ten sposób pieniądze kupić większe lokum.
1. Pierwsze pytanie: czy musimy czekać do 2013 r. ze sprzedażą tego mieszkania(spadkowego), aby nie zapłacić podatku dochodowego?
2. Drugie pytanie :czy siostra żony która nie planuje zakupu żadnego mieszkania musiałaby zapłacić ten podatek (od swojego udziału)?
3. Trzecie pytanie: czy w przypadku ulgi meldunkowej musiałyby się meldować w mieszkaniu (spadkowym) obydwie?
piotrdy / 62.233.192.* / 2011-01-31 08:10
Data śmierci teściowej to 1.07.2007. Ale teraz interesuje mnie jeszcze to czy przy uldze meldunkowej US uzna meldunek żony i szwagierki z lat osiemdziesiatych i dziwiędziesiątych kiedy były zameldowane w tym mieszakaniu nie będąc jego właścicielkami. Wydaje mi sie , że lepiej skontaktowac się z własciwym US(do miejsca zamieszkania) i poprosić o odpowiedz na pismie , aby w razie pozniejszych nieporozumien mieć w sądzie pisemną odpowiedz US.
belladonna / 2011-01-31 09:08 / Tysiącznik profesjonalny
Ulga meldunkowa funkcjonowała tylko 2 lata, ponieważ właśnie pojawił się problem, ze przepis nie precyzuje, iż meldunek co najmniej 12 miesięcy ma być kiedy ktoś był właścicielem. Wystarczy być zameldowanym w tym lokum co najmniej 12 miesięcy nawet w dzieciństwie i już ulga ma zastosowanie. Jest na to kilka wyroków sądu, dlatego od 1 stycznia 2009 wprowadzono nowe przepisy i ulga meldunkowa przeszła do historii (tzn dotyczy tylko sprzedanych nieruchomości mieszkalnych nabytych w latach 2007-2008) :-)
piotrdy / 62.233.192.* / 2011-01-31 13:59
Bardzo dziękuję za odpowiedz :-)
belladonna / 2011-01-29 21:02 / Tysiącznik profesjonalny
Nabycie przy spadku jest w momencie śmierci spadkodawcy, a nie daty postanowienia sądu o nabyciu, więc sprecyzuj :-)
gola1212 / 2011-01-28 15:21
Kupiłam mieszkanie w 2005 roku, sprzedałam w 2010. Złożyłam oświadczenie i pit 23 w US, podatek niemały zapłaciłam (wyliczyłam ile wydam na cele mieszkaniowe w ciągu 2 lat a ile zostanie, z tego co zostało zapłaciłam 10%). Wyszło 3,5 tyś, a teraz jak mam już rachunki, to widzę że zapłaciłam za dużo i chcę złożyć do US korektę pit 23. Mam w związku z tym pytania:
1. Większość kwoty ze sprzedaży mieszkania poszła na zakup nowego, jednak deweloper fv wystawił na mnie i mężą - czy to nie przeszkoda? czy fv musi być tylko na mnie?
patti-17 / 217.116.100.* / 2011-01-25 16:37
Czy za pieniądze ze spadku po zmarłej mamie (2009) a uzyskanie za sprzedaż domu w 2010r. mogę wybudować dom bliźniak na działce syna i synowej, w którym razem byśmy mieszkali? Chodzi o to czy syn może zrobić użyczenie pod budowę domu?
ewelina_z / 2011-01-26 08:08
nie. własny cel mieszkaniowy oznacza że trzeba być właścicielem nieruchomości na którą się wydatkuje. umowa użyczenia nie daje prawa własności. Jeśli chce Pani budować dom to musi być pani współwaścicielką działki na której będzie budowa. Jeśli obecnie właścicielami działki są syn i synowa to niech podarują Pani aktem notarialnym jakiś udział w tej dzialce a wtedy będzie Pani mogła wydatkować pieniadze na budowe domu na tej działce. Jeśli nie będzie Pani współwłaścicielką działki to wydatki poniesione na budowę domu nie bedą uznane do rozliczenia pieniędzy ze sprzedaży. Zgodnie z kodeksem cywilnym właściciel działki jest właścicielem wszystkich nieruchomości które się na niej znajdują bez względu na to kto je wybudował. Więc jeśli wybuduje Pani dom na działce syna i synowej to zgodnie z prawem właścicielami domu będą tylko oni a nie Pani.
watek / 83.25.25.* / 2011-01-24 17:57
czy fakt ze pieniadze ze sprzedazy mieszkania chce przeznaczyc na remont mieszkania ktorego jestem wspolwlascicielem ma znaczenie dla US?zeby sie nie okazalo ze po wydaniu danej kwoty ze sprzedazy US powie ze poniewaz jestem tylko w czesci wlascicielem to tylko taka czesc zostanie uznana a od reszty podatek?
wiwan / 2011-01-24 19:26
Nie ma znaczenia, gdyż ustawa o PIT jasno mówi, że ulga ta ( art. 21 ust. 1 pkt. 131i ust. 25) dotyczy również lokalu, którego podatnik jest współwłaścicielem- art. 21 ust. 26.

tekst;

http://prawo.money.pl/akty-prawne/dziennik-ustaw/obwieszczenie;marszalka;sejmu;rzeczypospolitej;polskiej,dziennik,ustaw,2010,051,307.html
norberto55 / 193.27.6.* / 2011-01-24 13:26
Sprzedałem mieszkanie w styczniu 2011 - obawiam się, że w ciągu 2 lat raczej nie przeznaczę wydatków na cele mieszkaniowe - więc muszę zapłacić 19% podatku.
Czyli zamieszczam info o dochodzi w deklaracji za 2011 r i płacę go do końca kwietnia 2012 ?
ewelina_z / 2011-01-24 13:45
Jeśli mieszkanie nabyte zostało po 01.01.2009r to tak. Do 30 kwietnia 2012 składasz PIT-39 i płacisz 19% podatek od dochodu.
norberto55 / 193.27.6.* / 2011-01-25 12:42
Ok, dziękuję za odpowiedź.
Karolcia4 / 2011-01-23 19:34
Tak wiem od razu zajrzałam w google i nie potrzebnie zawróciłam głowę ,dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam :) a czy mogę jeszcze się dowiedziec czy jest jakiś limit tej darowizny w gotówce czy np .może jej darowac przykładowo 50 tys.?
belladonna / 2011-01-24 16:21 / Tysiącznik profesjonalny
Nie ma limitu. Trzeba jedynie pamiętać o SD-Z2 :-)
Karolcia4 / 2011-01-22 22:00
Witam!Mój mąż w marcu 2007r. otrzymał mieszkanie w darowiźnie od matki,rozumiem ,że będzie je mógł sprzedac bez podatku na początku 2013r ? I jeszcze jedno pytanie czy to prawda ,że może je sprzedac po 5 latach ,te pieniadze ze sprzedazy daruje corce i nikt nie palci podatku ,czy to prawda bo tez takie cos slyszalam .Prosze o odpowiedz
belladonna / 2011-01-23 11:14 / Tysiącznik profesjonalny
Tak, przy sprzedaży w 2013 źródło przychodu już nie wystąpi (sprzedaż bez podatku dochodowego). Ale... co do sprzedaży mieszkania nabytego w 2007 może nie będzie konieczności zapłaty podatku przy sprzedaży wcześniejszej, jeśli mąż był w tym mieszkaniu zameldowany co najmniej 12 miesięcy (rozumiem, że tylko mąż otrzymał to mieszkanie w darowiźnie, więc stanowi jego majątek odrębny).
Darowizna pieniężna córce będzie zwolniona z podatku od spadków i darowizn, ale niech jej zrobi przelew na konto (w tytule przelewu wpisze, iż to darowizna), a córka złoży do 6 miesięcy SD-Z2 i to nie będzie podlegało opodatkowaniu :-)
Karolcia4 / 2011-01-23 13:23
Dziekuję za odpowiedź!Tak tylko mąż ma tę własnośc,a zameldowany nie był bo mieszkała tam tesciowa . Nie rozumiem jeszcze tego skrótu SD-Z2 to cos w Urzędzie Skarbowym ?
belladonna / 2011-01-23 17:42 / Tysiącznik profesjonalny
To się tyczy podatku od spadków i darowizn.... jeśli córka otrzyma od ojca darowizną 20 tyś zł, to aby nie zapłacić podatku od nadwyżki 9 tyś z kawałkiem musi do 6 miesięcy złożyć w US - SD-Z2 -ZGŁOSZENIE O NABYCIU WŁASNOŚCI RZECZY LUB PRAW MAJĄTKOWYCH.
Wpisz w google SD-Z2 to pooglądasz, jak to wygląda. A córka to zstępny :-)
Sylwiasyl / 85.221.165.* / 2011-01-18 22:09
Witam.Razem z mężem mamy dośc złozoną sprawe i postaramy sie podzielic to na kilka pytan.na poczatku informacja o naszej sytuacji.
w 2006 roku kupilam jako panna mieszkanie ,ktore obecnie sprzedaje (do oddania kredytu pozostalo 80 tys a sprzedaje za 280tys , maz nie ma w nim zadnego udzialu ,malzenstwem jestesmy od 2009 i mamy wspolnote majątkową-nie wiem czy to istotne ale podaje wszystko co przychodzi mi do glowy)
w grudniu 2010 roku wspolnie z mezem kupilismy dom (480 tys ,310 w kredycie 170 wplata wlasna)
1punkt
wiem ,ze musze zaplacic podatek od przychodu ze sprzedazy mieszkania - 10%, dodam ,ze korzystalam i korzystam z ulgi odsetkowej i nie moge zapewnie odjac nawet tych 80 tys od kwoty sprzedazy mieszkania
2.
wiemy ,ze nie mozemy wykorzystac tej kwoty ze sprzedazy mieszkania ''wtecz'' czyli podac ,ze kupilismy miesiac temu dom (gdybysmy dopiero teraz kupowali dom nie byloby problemu).w tej chwili mozemy jedynie splacic czesciowo kredyt (oczywiscie ponoszac konsekwencje zawarte w umowie z bankiem w sprawie wczesniejszej splaty)
i tu pierwsze pytanie ile ja, jako wlascicielka sprzedawanego mieszkania moge oddac tego kredutu zaciagnietego wspolnie z mezem? pewnie 50 % czyli 155 tys.?
3.
rozwazamy zaczekac do 01.01.2012 i wtedy sprzedac to mieszkanie bez podatku ,ale stracimy caly rok a nowy dom bedzie stal pusty,bardzo chcielismy go przez ten rok urządzic z pieniedzy ze sprzedazy mieszkania 280przychod -80kredyt -50znajomi czyli zostaje nam 150 tys w gotowce
4.
24 miesiace na wykorzystanie przychodu ze sprzedazy mieszkaniana na remont domu
czy na to sie kwalifikujemy?cala kwota 280 czy tylko jakas czesc ,ktora ja jako zona wnosze ?
wydaje sie ,ze tak ale nie mamy az tyle pieniedzy zeby ''wpakowac'' w dom 280 tys i jeszcze na wszytko miec faktury (wielu rzeczy nie mozna przeciez odliczyc,po uplywie 2 lat zapewnie zostanie spora kwota niewykorzystana i trzeba bedzie zaplacic podatek z odsetakmi
5.rozważamy zaciągnąc /powiększyc dotychczasowy kredyt 310 tys na np.: 460 tys.(pieniądze te zacząc inwestowac w wykonczenie domu). Sprzedając mieszkanie i odliczając 80 tys kredytu+50 tys znajomi zostaje nam na czysto 150 tys, którymi myslimy spłacic zaciągnięty /powiększony kredy i tym samym uciec od podatku od sprzedaży mieszkania. Pytanie czy dobrze myślimy.
Przepraszamy za ciężki temat, ale nie daje nam to spokoju. Prosimy o pomoc.
ewelina_z / 2011-01-19 15:51
No więc tak:
Po sprzedaży albo płacisz 10% podatku lub cały przychód musisz przeznaczyć na własne cele mieszkaniowe. Na wydatkowanie masz 2 lata od daty sprzedaży. Wydatków poniesionych przed sprzedażą uznać nie można gdyż nie zostały one poniesione z pieniędzy uzyskanych ze sprzedaży.
Skoro korzystasz z ulgi odsetkowej na kredyt zaciagnięty na zakup mieszkania to spłata kredytu nie będzie mogłabyć uznana za wydatek. Chyba, że złożysz korekty zeznań rocznych i zrezygnujesz z ulgi odsetkowej. wtedy spłata kredytu będzie zaliczona. Musisz sobie policzyć co się bardziej opłaca.
Ponieważ dom kupiłaś już będąć w związku małżeńskim i mając wspólność ustawową to w moim US miałabyś zaliczoną całą spłate kredytu jaki wzieliście z mężem na zakup domu ( a nie tylko twoją połowę). Resztę pieniedzy możesz przeznaczyć na remont tego domu.
Nie musisz deklarować wydatkowania całej kwoty. Jeśli policzysz sobie, że nie dasz rady w ciągu tych 2 lat wydać całej kwoty i nie chcesz później płacić odsetek to w ciągu 14 dni po sprzedaży odrazu mozesz od jakiejś kwoty zapłacić 10% podatku a pozostałą część zadeklarować do wydatkowania. Jeśli byś nawet w ciągu tych 2 lat wydała jednak więcej niż to co zadeklarujesz to składasz korektę PIT-23 i US zwraca ci część podatku.
Sylwiasyl / 85.221.165.* / 2011-01-19 18:16
Dziękujemy za poradę. Jeśli mogę zapytam o jeszcze jeden temat, a mianowicie: Rozważamy zaciągnąc /powiększyc dotychczasowy kredyt 310 tys na np.: 460 tys.(pieniądze te chcemy zacząc inwestowac w wykonczenie domu). Sprzedając mieszkanie i odliczając 80 tys kredytu - 50 tys znajomi zostaje nam na czysto 150 tys, którymi myslimy spłacic zaciągnięty /powiększony kredy i tym samym uciec tą kwotą (150 tys) od podatku od sprzedaży mieszkania. Zawsze nie będzie do opodatkowania 280 tys,a tylko 130 tys które faktycznie i realnie jesteśmy w stanie wydac w ciągu 2 lat. Pytanie czy dobrze myślimy, co Pani o tym pomyśle sądzi.
ewelina_z / 2011-01-20 08:31
Powiem tak: ryzykujesz tak Kombinując. Otóż US-y a nawet sądy stoją na stanowisku, że wydatki muszą być ponoszone z pieniędzy ze sprzedaży. Jeśli więc US ma papier potwierdzający, ze wydatki były finansowane kredytem lub pożyczką to moze je odrzucić ponieważ nie pochodziły one z pieniędzy ze sprzedaży. Jeśli dostarczysz US tylko rachunki za remont to z tego nie wynika czym je finansowalaś. Ale jesli oprócz tego dostarczysz dokumenty, że spłaciłaś kredyt zaciągnięty na zakup i remont to już jest podstawa do zakwestionowania rachunków bo istnieje duże prawdopodobieństwo że zostały sfinansowane kredytem.

Twoja decyzja. Ja od siebie powiem, że nie warto. Rozliczałam już parę takich osób co tak kombinowały no i niestety im się nie udało i potem płacili zaległy podatek bo odwołania od decyzji US przegrywały.

Powiem tak, że ja prywatnie bałabym sie tak kombinować. Wiem jak wygląda postępowanie od strony US i IS i nie chciałabym przez 5 lat żyć w niepewności i stresie, że trzeba będzie płacić podatek z odsetkami. Ale każdy ma inne podejście do rozliczeń z US, jedni są ostrożni i rozliczają się bez kombinowania bo wolą spać spokojnie a inni się tym zupełnie nie przejmują i krecą jak się da. Niech każdy sam podejmuje decyzję.
Sylwiasyl / 195.138.211.* / 2011-01-20 13:53
bardzo dziękuje za opisanie wszytkiego i wytłumaczenie... faktycznie może to kombinowanie sie nie opłacać.niestety nie pozostanie mi pewnie nic innego jak zaczekac ze sprzedażą mieszkania po 01-01-2012 a dom bedzie stał pusty przez ponad rok :(
mam tylko nadzieje ,ze nie zmieni sie to iż po 5 latach mozna sprzedac bez podatku...nic w tym kraju nie jest pewne:) 3 razy od 2006 roku zmieniło sie to prawo ale tego +5 lat nie zlikwidowano wiec mama nadzieje ,ze tak pozostanie.bardzo mi Pani pomogła ,jeszcze raz serdecznie dziękuje
JorgeTesoro / 94.75.112.* / 2011-01-18 01:33
W 2005 roku zakupiliśmy z małżonką mieszkanie a raczej 20% resztę czyli 80% zakupiła moja matka. We wrześniu 2007 roku moja matka aktem notarialnym dokonała darowizny dla nas te pozostałe 80%. Tak więc od tego czasu jesteśmy z małżonką współwłaścicielami tego mieszkania. Jesteśmy oboje zameldowani w tym mieszkaniu od 2005 roku. W tym roku planujemy je sprzedać czy zapłacimy podatek?
wiwan / 2011-01-18 21:08
Nie. Sprzedacie bez podatku gdyż:
- wcześniejsza 'część' ( 20%) była nabyta więcej niż "5lat" przed datą sprzedaży,
- późniejsza 'część' ( 80% ) podlega uldze meldunkowej, która dotyczy mieszkań nabytych w latach 2007-2008- czyli zwolnieniu z podatku od sprzedaży wcześniej niż "5 lat" od nabycia, dla podatnika zameldowanego w nim min. 12 miesięcy przed sprzedażą.

"5 lat" w cudzysłowie bo w Ustawie o PIT oznacza to 5 lat kalendarzowych od końca roku, w którym nastąpiło nabycie.

Najnowsze wpisy