Forum Forum podatkowePIT

Podatkowa pułapka przy sprzedaży mieszkania

Podatkowa pułapka przy sprzedaży mieszkania

Money.pl / 2007-01-17 19:11
Komentarze do wiadomości: Podatkowa pułapka przy sprzedaży mieszkania.
Wyświetlaj:
stevie wonda / 83.17.205.* / 2010-10-08 15:32
Witam,
Czy obliczając dochód ze sprzedaży mieszkania mogę wziąć pod uwagę koszty poniesione na zakup/remont nowego mieszkania? Innymi słowy - posiadam mieszkanie, które chcę sprzedać, ale dopiero po urządzeniu nowego mieszkania. Stare mieszkanie nabyłem w 2009r. Czy w tym wypadku mogę od przychodu ze sprzedaży starego mieszkania odjąć koszty związane z nowym mieszkaniem niejako wstecz?
Czy polskie prawo zwalnia z podatku jedynie tych, którzy między sprzedażą jednego mieszkania a kupnem drugiego mieszkają pod mostem?
belladonna / 2010-10-08 18:12 / Tysiącznik profesjonalny
Aby kosztem stał się remont trzeba mieć na to FV i ma to mieć związek ze sprzedawanym mieszkaniem... no ale skoro przychód ze sprzedaży przeznaczysz na zakup nowego mieszkania, to m.in. do zwolnienia wejdą wydatki na remont nowego mieszkania udokumentowane FV :-)
Jeśli nowe mieszkanie kupujesz przed sprzedażą starego, no to sprawa się troszkę komplikuje :-)
stevie wonda / 83.17.205.* / 2010-10-11 09:29
No i właśnie o tą komplikację mi chodzi. Faktury i rozliczenie kosztów to jasna sprawa. Tylko pytanie, jak na możliwość rozliczenia ma odwrócona (choć dla mnie naturalna) chronologia - najpierw kupno, potem sprzedaż?
belladonna / 2010-10-11 16:40 / Tysiącznik profesjonalny
Jeśli najpierw kupujesz, to za inne środki, bo jeszcze nie sprzedałeś, więc nie wydatkujesz środków ze sprzedaży, bo ich nie posiadasz (a te co posiadasz muszą pochodzić z innych źródeł)... i w tym problem :-)
leeo / 80.227.38.* / 2010-10-20 16:40
Ja czytałem, że można odliczyć, tylko przed kupnem nowego mieszkania trzeba zawrzeć umowę przedwstępną o sprzedaży starego mieszkania, ale faktyczna sprzedaż (akt notarialny) może być po zakupie nowego mieszkania.

Znalazłem:

cytat z wyborczej "W swoim piśmie Ministerstwo Finansów "załatwiło" też inne sprawy, które wcześniej budziły kontrowersje. Resort dopuścił więc możliwość **objęcia zwolnieniem przychodów ze sprzedaży nieruchomości uzyskanych już po zakupie innej nieruchomości. Chodzi o przypadek, gdy podatnik najpierw kupił nieruchomość (np. za pieniądze z kredytu), a dopiero po tym sfinalizował sprzedaż nieruchomości, którą dotąd posiadał. Fiskus przyznał, że przychód ze sprzedaży takiej nieruchomości może być objęty zwolnieniem, pod warunkiem że wcześniej zawarta zostanie umowa (np. przedwstępna) w sprawie sprzedaży owej nieruchomości. Potem finalizacja sprzedaży musi być jeszcze potwierdzona aktem notarialnym."

http://wyborcza.pl/1,97656,6221270,Jak_zaplacic_podatek_od_sprzedazy_mieszkania__Na_trzy.html
cluetrain / 91.123.218.* / 2010-10-04 00:45
Witam , czy mogę okazyjnie kupić i sprzedać mieszkanie po czym ponownie okazyjnie kupić i sprzedać mieszkanie i ponownie kupić i sprzedać ( wszystko na rynku wtórnym w odstępach kilkumiesięcznych) , zakładając że z tych transakcji miałbym zyski i w efekcie doprowadziłoby to do zakupu większego docelowego mieszkania ? Co na to US , czy będzie tu obowiązywać zwolnienie z podatku jeżeli pieniądze przeznaczane będą na kolejne mieszkania i czy ilość tych transakcji w krótkim okresie czasu ma jakiś wpływ . Nadmieniam że jestem osobą fizyczną która prowadzi działalność gospodarczą ale nie związana z nieruchomościami ( drobna działalność produkcyjna) , a transakcje będą dokonywane z pieniędzy prywatnych nie firmowych i mieszkania będą prywatnym majątkiem a nie firmowym . Pozdrawiam
wiwan / 2010-10-04 12:16
Po to ustawie o PIT jest zaporowy zapis o zwolnieniu z podatku dochodowego z transakcji sprzedaży nieruchomości dopiero po 5 latach od nabycia lub wcześniej, ale w przypadku przeznaczenia dochodu na własne cele mieszkaniowe- by podatnik nie traktował tego jako źródła dochodu i ułatwić mu zdobycie mieszkania.
I o ile każda ww transakcja sama w sobie legalna, o tyle ich łańcuch w okresach krótszych niż 2 lata po prostu są sygnałem dla fiskusa, że najprawdopodobniej jest to regularna działalność- gospodarcza. A ta, jak Pan jako prowadzący firmę wie najlepiej- wymaga rejestracji.
Reasumując- innych niż te 2 i 5 letnie zapisy dotyczące podatku i własnych celów mieszkaniowych obwarowań w ustawie o PIT nie ma.
Ale ta sama ustawa mówi o również podatku od DG, a DG jest zdefiniowana jako działalność powtarzalna, mająca na celu uzyskanie dochodu itd.
Więc przewidywałbym naciąganie się z US w takiej sytuacji.
doti104 / 2010-10-03 19:12
Witam!
W kwietniu 2010 rodzice przepisali na mnie mieszkanie ( w akcie notarialnym, który otrzymałam jest ono wycenione na kwotę 350 tys zł oraz obciążone hipoteką na około 80 tys zł). Zamierzam je niedługo sprzedać za 485 tys zł. Dochód w całości, w ciągu dwóch lat od daty sprzedaży, zamierzam przeznaczyć na nowe mieszkanie. Jednak z tych 485 tysięcy które otrzymam za mieszkanie będę musiała spłacić cały kredyt hipoteczny, którym to mieszkanie jest obciążone. Czy w tej sytuacji będę musiała zapłacić jakiś podatek?
Z góry dziękuję za pomoc!
wiwan / 2010-10-04 12:49
Moim zdaniem te 80 tys. nie będzie niestety stanowić kosztu uzyskania przychodu ze zbycia darowanego mieszkania, ani też realizacji własnych celów mieszkaniowych. Zatem zupełnego uniknięcia podatku z transakcji sprzedaży można dokonać przez przekazanie całych 485 tys. na własne cele mieszkaniowe, a nie tylko tego realnego "dochodu" w kwocie 405 tys.
Nieprzeznaczenie całości kwoty na te cele skutkuje podatkiem 19% za tę część nieprzeznaczoną.
aga 39 klc / 83.28.66.* / 2010-10-08 10:44
Witam,

mam jeszcze jedno pytanie dotyczące tego tematu, jeżeli w akcie darowizny mieszkania z 2010 r była podana wartość mieszkania np 400 tys, a ja je sprzedałam po 6 miesiącach za 430 tys, to czy poza koniecznością wykorzystanie w ciągu 2 lat na inne cele mieszkaniowe istnieje konieczność rozliczenia tego dodatkowego zysku - 30 tys w normalnym rozliczeniu rocznym ? załóżmy jeszcze że zamierzam wykorzystać 400 tys na inne cele w ciągu 2 lat, i to zadeklaruję, to czy od 30 tys będe musiała zapłacić od razu normalny podatek dochodowy, oraz dodatkowo podatek od niewykorzystania tej części na inne cele mieszkaniowe ?
wiwan / 2010-10-08 12:16
Nie. To są dochody nie podlegające łączeniu i inne podatki. Ten od nieruchomości wykazuje się w PIT 39, który jest jednocześnie deklaracją wykorzystania dochodu w ciągu "dwu lat" na cele mieszkaniowe. Jeśli z góry decyduje Pani, że jakaś część nie będzie na ten cel wydatkowana (np. te 30 tys.) to odpowiadający jej podatek należy zapłacić w terminie do końca kwietnia roku następnego, czyli tak jak jest ostateczny termin złożenia PIT 39 niezależnie od podatków z PIT 37 czy 36 , czyli tych "zarobkowych". Nie ma tu podwójnego opodatkowania.
aga 39klc / 83.28.68.* / 2010-10-05 10:58
Witam,

a czy jeżeli ktoś otrzymał od rodziców darowiznę mieszkania w 2010 roku, po upływie 6 miesięcy je sprzedał, i niestety nie ma możliwości wykorzystania pieniędzy ze sprzedazy na inne cele mieszkaniowe, to czy może np kupić również od rodziców część udziału w domu, który jest ich własnością ? Pozdrawiam.
szklarek / 2010-10-05 12:11
Może. Będzie to cel mieszkaniowy wg. przytaczanego już tu art. ustawy o PIT
doti104 / 2010-10-04 16:17
Tylko chciałabym podkreślić, że ten kredyt jest wzięty na mnie przy poręczeniu rodziców.
Kredy hipoteczny jest więc mój i mieszkanie też, czy to coś zmienia?
wiwan / 2010-10-04 21:50
Skoro jest Pani i mieszkaniowy to Zmienia. Jeśli tak, to spłata wszystkich rat i odsetek po dniu darowizny jest celem mieszkaniowym. Spłat sprzed dnia darowizny w tym odliczeniu nie można uwzględnić.
art. 21, ust. 25, pkt 2 ustawy o PIT:
http://prawo.money.pl/akty-prawne/dziennik-ustaw/obwieszczenie;marszalka;sejmu;rzeczyposp
olitej;polskiej,dziennik,ustaw,2010,051,307.htm
aga 39 klc / 83.28.66.* / 2010-10-08 10:25
Witam,

czy napewno spłata wszystkich rat i odsetek po dniu darowizny jest celem mieszkaniowym ? a nie dopiero po sprzedaży darowizny ?

Pozdrawiam, Aga.
wiwan / 2010-10-08 10:41
Oczywiście po dniu sprzedaży. Przepraszam- mój błąd. Równolegle na innym subforum pewnie coś o darowiźnie pisałem...Miejmy nadzieję, że "doti104" jeszcze tu zajrzy.
marysia550 / 78.88.218.* / 2010-09-28 18:30
Witam
Nasza sytuacja jest taka:
Mojemu mężowi jego ojciec podaruje działkę.
Moja mama w tym roku podaruje mi mieszkanie , które nabyła w roku 2006 i chciałabym je
sprzedac w roku 2011, a dochód przeznaczyć na cele budowlane- dom na działce męża.
Jak rozumiem będę wtedy zwolniona z podatku dochodowego? Czy darowane mieszkanie
będzie tylko moje, a dochód uzyskany z jego sprzdaży będzie mój i męża, czy nadal mój,
czyj wtedy będzie dom?
Jestem zameldowana w tym mieszkaniu od wrzesnia 2006- czy sprzedając je w 2012
(darowizna na mnie w 2010) mogę wykorzystać dochód na co chcę?
szklarek / 2010-09-28 22:05
Mieszkanie z darowizny wejdzie do Pani majątku odrębnego, chyba że darczyńca wyraźnie w akcie darowizny zaznaczy, że ma wejść do majątku wspólnego Pani i męża. W tym drugim przypadku przed sprzedażą pojawi się jeszcze kwestia podatku od darowizn do zapłacenia przez męża. Pani w obu przypadkach z tego podatku będzie zwolniona.
Pieniądze ze sprzedaży "zachowają się" dokładnie tak jak wcześniejsza darowizna- albo wejdą do Pani majątku odrębnego lub wspólnego.

Zameldowanie nie ma znaczenia przy nabyciu w 2010 r. tzn. nie jest podstawą ulgi podatkowej- obowiązuje więc 5cioletnia karencja, albo 19% podatek, albo przeznaczenie dochodu ze sprzedaży na cele mieszkaniowe w ciągu 2 lat.

A dom będzie...właściciela działki. Czyli jeśli działkę otrzyma tylko mąż jego będzie i dom, a Pani nie spełni wymogu własnych celów mieszkaniowych dla uniknięcia podatku. Po darowiźnie działki powinna zatem nastąpić kolejna darowizna przez męża dla Pani. Dom będzie wspólny.
krysia_wa / 83.5.152.* / 2010-09-27 12:05
Witam,

od roku spłacam kredyt mieszkaniowy, miesiąc temu otrzymałam w spadku mieszkanie, czy jeżeli je sprzedam, zadeklaruję że w ciągu 2 lat wykorzystam na inne cele mieszkaniowe, to czy normalna - cykliczna/miesięczna spłata wcześniej zaciągniętego kredytu podlega odliczeniu ? ( ilość rat zapłaconych w ciągu roku = 24 x wysokość raty )
szklarek / 2010-09-27 13:13
Tak. Spłata rat kredytu będzie celem mieszkaniowym uprawniającym do ulgi podatkowej.
Z tym, ze jak Pani napisała można odliczyć tylko raty zapłacone od dnia nabycia spadku. Natomiast może to być więcej niż 24 raty, gdyż.
1. "Dwa lata" na wykorzystanie to to dwa lata od końca roku podatkowego, w którym nabyto spadek- czyli w Pani przypadku ok. 28 rat.
2. Można spłacić wcześniej kredyt- o ile bank to umożliwia i jest to finansowo korzystne.
Podstawa;
art. 21, ust. 25, pkt 2 ustawy o PIT:
http://prawo.money.pl/akty-prawne/dziennik-ustaw/obwieszczenie;marszalka;sejmu;rzeczypospolitej;polskiej,dziennik,ustaw,2010,051,307.html
aga 39 klc / 83.28.66.* / 2010-10-08 10:34
Witam,

a jeżeli to ja otrzymałam darowiznę mieszkania do mojego majątku osobistego, i po jego sprzedaży chcialabym zaliczyć cykliczną spłatę rat i odsetek wcześniej zaciągniętego kredytu jako wykorzystanie na inne cele mieszkaniowe, a kredyt braliśmy wspólnie z mężem, to czy będę mogła odliczyć całość sumy spłaconych rat - czy tylko np połowę ?
szklarek / 2010-10-08 11:28
Tylko połowę rat i odsetek zapłaconych od dnia sprzedaży do końca drugiego roku następującego po roku sprzedaży. Pieniądze se sprzedaży majątku odrębnego są nadal majątkiem odrębnym, przeznaczenie jest proporcjonalne do udziału w nowej nieruchomości.
Byłoby możliwe odliczenie całych rat po notarialnym wniesieniu pieniędzy ze sprzedaży darowizny do majątku wspólnego z mężem.
malinka wwa / 83.5.152.* / 2010-09-27 12:00
a jeżeli kwota uzyskana ze sprzedaży mieszkania podlegająca opodatkowaniu 19% zostanie w ciągu dwóch lat przeznaczona na zakup innej nieruchomości ( przyjmijmy że kupujemy za taką samą cenę za jaką sprzedaliśmy ), a nowo nabyta nieruchomość zostanie sprzedana po kilku dniach ( za cenę = cenie nabycia ) , to jaki zapłacę podatek ?
szklarek / 2010-09-27 13:19
Podatku z pierwszej transakcji uniknie Pani z godnie z obecnymi przepisami, opodatkowana natomiast będzie druga transakcja. Nawet jeśli będą kolejne zmiany w podatkach, to i tak za dwa lata będą będą ją obowiązywały ( tak było dotąd ) zasady z dnia nabycia. Czyli ponownie będzie kwestia albo dwu lat na przeznaczenie środków na cele mieszkaniowe lub 19% podatku od dochodu ze sprzedaży tej nowej, nabytej teraz w ciągu 2 lat nieruchomości.
malinka wwa / 83.5.152.* / 2010-09-27 13:28
Witam,

dziękuje za odpowiedż, a czy dochód ze sprzedaży tej nowej, nabytej teraz nieruchomości napewno = cenie sprzedaży ? nie uwzględnia się kosztu zakupu ?
( przychód - koszty = dochód )
szklarek / 2010-09-27 13:49
Uwzględnia. 19% lub przeznaczenie na cele mieszkaniowe dotyczy DOCHODU ze sprzedaży. Czyli od 'ceny' sprzedaży odejmujemy koszt nabycia, koszt aktu notarialnego, koszty włożone w postaci np. modernizacji. itp.
maron_m / 2010-09-27 11:07
Witam,
mam mieszkanie własnościowe, które zamierzam sprzedać i tutaj jest sytuacja w miarę dla mnie jasna ( czyli wykupione w zeszłym roku, żeby uniknąć podatku mam 2 lata od sprzedaży na wykup nowej nieruchomości i czy moge róznież doliczyć kwotę związaną z remontem nowego mieszkania , czyli farby, podłogi, itp?)
I teraz , w wyniku smierci mojego męża, stałam się najemca mieszkania lokatorsko-własnościowego, czy w związku z posiadaniem dwóch mieszkań obowiązuje mnie jakaś opłata podatkowa?
szklarek / 2010-09-27 13:25
Tak. Remont nabytego używanego mieszkania lub wykończenie świeżo oddanego to też cel mieszkaniowy. te koszty, o ile udokumentowane, można doliczyć.
Dwa lata liczymy od końca roku, w którym nastąpi sprzedaż- (sprzedane jutro, dwa lata i tak upłyną 31.12.2012 r)
Tytuł do drugiego mieszkania niczego nie zmienia.
JOYCE / 89.187.240.* / 2010-09-13 10:47
Witam,
chciałabym się zapytać czy w przypadku sprzedaży nieruchomości nabytej w 1991 (wł. spółdzielczo-własnościowe) obowiązuje mnie19% podatku od sprzedaży domu szeregowego. Dodam, że część kwoty - 150 tys. chciałabym przeznaczyć na nowe mieszkanie, 150 tys. przeznaczyć na darowiznę dla dziecka. Ze sprzedaży mieszkania pozostałby przychód w wysokości 100 tys.
Jak w takiej sytuacji obliczyć podatek?
wiwan / 2010-09-13 13:10
Nie obowiązuje. Wszelkie kwestie podatku dochodowego od zbycia nieruchomości i sposobów jego uniknięcia dotyczą nieruchomości sprzedawanych wcześniej niż "5 lat' od ich nabycia. Cudzysłow, bo w praktyce obejmuje to lat sześć ( liczy się 5 lat od końca roku, w którym nastąpiło nabycie).
Tak, czy inaczej jest już dawno po tym okresie. Jedyne koszty to notarialne.
arletak / 2010-09-07 22:44
Witam

Raz jeszcze dziękuję za zaangażowanie się w problem i udzielone wyjaśnienia.
Pozdrawiam serdecznie.
zwykły szary człowiek / 79.191.134.* / 2010-09-08 17:10
Jest jedno wyjscie z którego wtym kraju trzeba kozystac . Nic nie sprzedawac i nic nie kupowac jezeli nie chcez stracic kasy ciezko zapracowanej od której przeciez juz podatek zapłaciłes .Tak pomotają że ich zawsze bedzie ZAKAZ !!! Nie pożyczaj nie kupuj nie sprzedawaj inaczej cie wykończą swoimi podstepami..
arletak / 2010-09-06 15:34
Witam
Dziękuję za profesjonalne wyjaśnienia nie łatwej materii podatkowej.
Odpowiadam -w akcie notarialnym nie podano wartości gruntu , a zatem trzeba będzie sięgnąć do wskazanych źródeł - choć mnie się wydaje ,że przy obecnej recesji dotykającej również rynek nieruchomości w tym działek można by przyjąć ,iz na przestrzeni 2 lat hipotetyczna wartość działki /udziału w niej/ nie wzrosła, - czy konieczne jest jednak Pana zdaniem wsparcie dowodowe ze wskazanych źródeł .
szklarek / 2010-09-07 10:41
Można pewnie tak przyjąć i prawdę mówiąc trzeba się tym martwić w momencie sprzedaży.
"Wsparcie dowodowe" NIE jest potrzebne ani do aktu sprzedaży, ani dla wykazania dochodu w US (PIT39). Po prostu się tę wartość deklaruje.
MOŻE być potrzebne, gdy US zakwestionuje tę wartość, tzn. uzna zaniżenie jej obecnej wartości w stosunku do wartości rzeczywistej/rynkowej w celu obniżenia podatku. Wezwie wtedy do przeszacowania. Możemy go dokonać tj. podwyższyć deklarowaną wartość. Możemy uprzeć się też przy swoim, ale US może wtedy powołać rzeczoznawcę. Jeśli jego wycena będzie różnić się o 33% lub więcej od naszej deklaracji- trzeba będzie obliczyć podatek wg tej wyceny i ponieść koszty rzeczoznawcy.
To jest taki bezpiecznik na podatników próbujących naciągnąć skarbówkę, ale jak widać przy silnych nerwach i rozsądku można obniżyć podatek nawet o 1/3 w stosunku do ustawowego.
Przypominam o PIT złożonym do końca kwietnia roku następnego po sprzedaży i o prawie do uwzględnienia kosztów nabycia. Nie potrafię na 100% podać czy jest to PIT 39. Na pewno jest taki dla nieruchomości nabytych od 1.01.2009, w związku z tym, że Pani nieruchomość podlega podatkowo regulacjom z lat 2007-2008, być może dotyczy to i deklaracji. Wtedy dochód ze sprzedaży podawało się w ogólnym PIT rocznym (37 lub 36). 39 gdy był to jedyny dochód w roku.

Pytała Pani o podstawy poprzednio...
33%- art.19 ust.4 ustawy o PIT (http://prawo.money.pl/akty-prawne/dziennik-ustaw/obwieszczenie;marszalka;sejmu;rzeczypospolitej;polskiej,dziennik,ustaw,2010,051,307.html)
mieszkanie własnościowe a hipoteczne-art. 17. ustawy o SM (http://prawo.money.pl/akty-prawne/dziennik-ustaw/obwieszczenie;marszalka;sejmu;rzeczypospolitej;polskiej,dziennik,ustaw,2003,119,1116.html)
belladonna / 2010-09-07 19:14 / Tysiącznik profesjonalny
Jeśli sprzedawana nieruchomość była nabyta w 2007 lub 2008 to wykazujemy tylko podatek w PIT-36 lub PIT-36L lub PIT-38 (w zależności jakie ktoś ma dochody i czy w ogóle je ma).
PIT-37 jest nieprawidłowy, bo nie ma w nim miejsca na wykazanie podatku od nieruchomości po odliczeniu ulg podatkowych (jest tylko rubryka doliczanie do podatku przed odliczeniami zdrowotnego, czy ulg podatkowych, a podatek od nieruchomości nie jest podatkiem z zasad ogólnych, więc absolutnie nie możemy go pomniejszać o zdrowotne czy ulgi podatkowe w PIT) :)
szklarek / 2010-09-07 19:21
No to już na 100% wiem, że nie PIT- 39.
Jak zawsze superprecyzyjna i doinformowana :-)
Pozdrawiam.
belladonna / 2010-09-07 19:40 / Tysiącznik profesjonalny
No PIT-39 jest tylko dla tych co sprzedali nieruchomość nabytą po 31 grudnia 2008, czyli wg przepisów obowiązujących od 1 stycznia 2009 :)
Dlatego osobiście wolę odpowiadać na konkrety, czyli kiedy i w jakiej formie ktoś nabył oraz kiedy i w jakiej formie się "pozbył" (bo po co gdybać i się rozpisywać, jak sytuacja powinna być precyzyjna... co by kogoś z braku dokładnej wiedzy dot. zagadnienia nie wprowadzić w błąd...) ;)
arletak / 2010-09-06 08:45
witam
witam

Bardzo dzięki za odpowiedz.Chcę jednak dodać ,ze w US poinformowano mnie,że powinnam zapłacić podatek od nabytej własności udziału w gruncie -gdyż nie upłynęło 5 lat od daty nabycia i to podatek od różnicy wartości gruntu nabytego w 2008r a wartością gruntu w dniu sprzedaży . Czy są jakieś podstawy prawne do takiej interpretacji , a jeśli tak to w jaki sposób obliczyć wartość gruntu od którego naliczony miał by być podatek???
Proszę zatem o dalsze wyjaśnienie.
szklarek / 2010-09-06 13:05
Tak jest rzeczywiście- prawo spółdzielcze własnościowe jako ograniczone prawo rzeczowe do Lokalu nie obejmuje gruntu. Ustalenie odrębnej własności 'dodaje' do niego proporcjonalny udział w gruncie, którego dotychczasowym wieczystym użytkownikiem lub właścicielem była SM.
Podatek ten wynosiłby 19% od tej różnicy wartości gruntu ( dochodu ) pomniejszonej dodatkowo zrewaloryzowane o inflację koszty uzyskania ( koszty aktu notarialnego z 2008 r.)
Podstawa - ustawa o PIT w brzmieniu sprzed nowelizacji, dotyczącym podatku od zbycia nieruchomości nabytych w latach 2007-2008.
Wartość- nie ma jej w akcie z 2008 ? Pomocny może być urząd gminy/ miasta który przecież nalicza od niej i przysyła Pani decyzję o podatku od nieruchomości. Albo biuro SM. Ostatecznie sam US, który ma przecież takie dane, gdyż na ich podstawie czasem kwestionuje wartości podawane w aktach notarialnych i deklaracjach podatkowych.
Nie będzie to wartość duża- proszę sprawdzić ułamek udziału i wielkość działki.
dykov / 212.59.228.* / 2010-09-04 19:27
Witam,

W 2009r drogą zamiany mieszkań stałem się właścicielem mieszkania, które obecnie chcę sprzedać jeszcze w tym roku. Teoretycznie powinienem się rozliczyć z US 19% od dochodu, chyba że przekaże w całości kwotę ze sprzedaży na np. spłatę kredytu - będę zwolniony z tego podatku. Jak US może interpretować w takim przypadku mój dochód (nie przychód)? Kosztem nabycia tego mieszkania było moje poprzednie mieszkanie o tej same wartości rynkowej, więc dochód wynosi 0.

Dziękuję bardzo za poradę
ewelina_z / 2010-09-05 07:31
W przypadku zamiany kosztem nabycia jest wartość mieszkania które Ty dałeś w umowie zamiany. Więc jeśli teraz to nowe mieszkanie sprzedaż za taką sama kwotę co było warte mieszkanie ktore dałeś w drodze zamiany to nie ma dochodu i nie ma podatku.
arletak / 2010-09-03 13:59
witam

W lipcu 2000r nabyłam spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu na podstawie przydziału i zameldowana w nim jestem od 2000r do dziś.W dacie 04.07.2008r zawarłam akt notarialny tytułem którego Spółdzielnia ustanowiła na moją rzecz odrębną własność lokalu i określony udział we własności gruntu /działki/ oraz w częściach wspólnych. Aktualnie chcę sprzedać mieszkanie .Czy muszę płacić podatek ,w jakiej wysokosci i od czego ?
Z góry serdeczne dzięki za odpowiedz
szklarek / 2010-09-03 19:40
Podatku dochodowego od sprzedaży w tym wypadku nie będzie, gdyż sprzeda Pani mieszkanie po upływie " 5 lat " od nabycia. Ustawa o PIT na równi traktuje nabycie hipoteczne jak i spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, logicznym jest ( mimo, że o tym ustawa nie mówi ) że wyodrębnienie jest zmianą formy własności, a nie nabyciem. Inaczej byłoby w przypadku posiadania wcześniej Lokatorskiego prawa do lokalu.
Potwierdzają to liczne interpretacje indywidualne M. Finansów ( np.z 20 lipca 2009 r., sygn. IPPB2/415-1525/08-2/AK).
Data aktu ze SM nie gra więc tu roli. Mieszkanie jest w posiadaniu od 10 lat.
JOASIA100 / 188.147.98.* / 2010-09-02 20:43
Witam. Ja również z pytankiem. W marcu br. zmarła moja mama. Jestem jedynym spadkobiercom. Obecnie sprzedaję mieszkanie. Za uzyskane pieniądze chcę dokończyć dom jaki budujemy z mężem. Czy istnieje jakiś wykaz materiałów jakie mogę zakupić? Boję się tego, iż kupię coś i okaże się, że to nie podlega odliczeniu od kwoty. Z góry dziękuję za pomoc. :)
wiwan / 2010-09-02 21:25
Wszystko co zostanie trwale w domu- więc materiały budowlane do budowy i wykończenia- tak, narzędzia- nie. Biały montaż, terakota- tak, dywany- nie. Trwała zabudowa typu Komandor- tak, stół do kuchni- nie. Nie ma takiej listy materiałów. Bardziej chodzi o zdrowy rozsądek budującego i niekwestionowanie wydatków przez US.
Ustawodawca mówi jedynie o "wydatkach na budowę, rozbudowę, nadbudowę, przebudowę, remont lub modernizację własnego budynku mieszkalnego, jego części lub własnego lokalu mieszkalnego, położonych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej".
Nika1977 / 95.160.40.* / 2010-08-30 02:12
Witam
Chciałbym się upewnić czy dobrze zrozumiałem informacje w dotychczasowych postach.
Ojciec mojego narzeczonego ma mieszkanie, które może przekazać w darowiźnie swojemu synowi. Mój narzeczony chce je wtedy sprzedać i oświadczyć, że za pieniądze ze sprzedaży w ciągu 2 lat kupi inne mieszkanie. Wtedy uniknęlibyśmy płacenia tego podatku 19%?
I drugie pytanie. Jeżeli część z pieniędzy uzyskanych ze sprzedaży tego mieszkania przeznaczymy na zakup np. mebli, wyposażenia, sprzętu agd w nowym mieszkaniu - to czy wówczas też musimy od tej kwoty płacić 19% podatku?
A jeśli takie wydatki pozwalają uniknąć płacenia tego podatku, to ile jest na to czasu? Czy też dwa lata? Czyli jezeli kupimy nowe mieszkanie dokładając do niego 70% kwoty ze sprzedaży starego mieszkania, to pozostałe 30% możemy wydać przez dwa lata na wyposażenie, itp?
Będę bardzo wdzięczna za pomoc i odpowiedź.
Pozdrawiam
Nika
ewelina_z / 2010-08-30 09:38
A czy ojciec narzeczonego ma to mieszkanie dłuzejniz 5 lat? Jeśli tak to niech on sprzeda (żadnego podatku wtedy nie ma) a synowi da darowizną pieniądze (podatku od darowizny też nie będzie jeśli narzeczony zgłosi to do us w ciągu 6 miesięcy).

Natomiast jeśli jeśli zrobicie tak, ze narzeczony otrzyma darowizną mieszkanie i je sprzeda to wtedy do 30 kwietnia następnego roku musi złożyć w US PIT-39 i zadeklarować czy płaci 19% podatku czy przeznacza pieniądze na własny cel mieszkaniowy. Na wydatkowanie jest 2 lata od końca roku w którym nastąpi sprzedaż. Zakup nowego mieszkania jest wydatkiem natomiast to co wspominiałaś czyli "meble, wyposażenie, sprzęt agd" wydatkiem mieszkaniowym nie jest. Po zakupie nowego mieszkania narzeczony moze resztę pieniędzy (jeśli jeszcze coś zostanie) przeznaczyć na jego wykończenie ale to znaczy na materiały i uslugi remontowe a nie na jego wyposażenie. czyli za wydatki mieszkaniowe będa uznane np: farby, podłogi, płytki ceramiczne, urządzenia sanitarne, okna, drzwi, instalacje i itd. natomiast tak jak wspomniałam wyżej wyposażenie domu czyli meble, sprzęt agd, żyrandole, lampy, karinsze, dywany nie zaliczają się do wydatków mieszkaniowych. Jeśli narzeczony nie wydatkuje całej kwoty to od tego co zostanie zapłaci 19% podatku.
Nika1977 / 62.29.251.* / 2010-08-30 14:18
Witam
Pani Ewelino, bardzo dziękuję za odpowiedź! ;)
Tak, ojciec narzeczonego jest właścicielem tego mieszkania dłużej niż pięć lat (dwadzieścia z hakiem). Czy może Pani doprecyzować na jakiej podstawie, w przypadku jeśli by je sam sprzedał, nie ma wówczas żadnego podatku? Bo wszyscy mówią nam, że to raczej niemożliwe... A byłoby to przecież wyjście najprostsze i najtańsze dla naszej kieszeni.
Z góry dziękuję i pozdrawiam
Nika
ewelina_z / 2010-08-30 14:39
zgodnie z art.10 ust.1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym, opodatkowaniu podlega tylko sprzedaż nieruchomości która następuje przed upływem 5 lat licząc od końca roku, w którym nastąpiło nabycie. Czyli jeśli minęło 5 lat to taka sprzedaż nieruchomości nie podlega opodatkowaniu.
Więc jeśli ojciec narzeczonego ma mieszkanie dłuzej niż 5 lat to niech sprzeda a pieniądze da synowi darowizną. Trzeba tylko pamiętać żeby spisać umowę darowizny (nie musi być to akt notarialny, moze być zwykła umowa cywilna), pieniądze muszą być przekazane na konto narzeczonego lub pocztą (nie moze byc gotówką z ręki do reki) i narzeczony musi w ciągu 6 miesięcy złożyć w swoim US druk SD-Z2 i zgłosić że otrzymał darowiznę - to wszystko po to by nie zapłacić podatku od darowizny. I wtedy z pieniędzmi robicie co chcecie i nikomu się z tego nie tłumaczycie ;)

Pozdrawiam
Nika1977 / 62.29.251.* / 2010-08-30 15:06
No to wygląda to naprawdę ok.
Dziękuję bardzo za pomoc!!!!
Pozdrawiam
Nika

Najnowsze wpisy