Forum Forum podatkowePIT

Podatkowa pułapka przy sprzedaży mieszkania

Podatkowa pułapka przy sprzedaży mieszkania

Money.pl / 2007-01-17 19:11
Komentarze do wiadomości: Podatkowa pułapka przy sprzedaży mieszkania.
Wyświetlaj:
brewis1 / 91.231.24.* / 2015-09-18 10:58
Witam, zwracam się z prośbą o wyjaśnienie. W 2013 roku sprzedałem odziedziczone mieszkanie i złożyłem PIT 39 gdzie kwotę 70 tyś. uzyskaną z mojej części postanowiłem przeznaczyć na inne cele mieszkaniowe. W tym roku zaciągnąłem kredyt na nowe mieszkanie i wpłaciłem gotówką na poczet kredytu całą kwotę uzyskaną ze sprzedaży w 2013 r. U notariusza podpisałem umowę deweloperską. Czy to wystarcza do zwolnienia mnie z obowiązku zapłaty podatku? Akt własności mieszkania otrzymam dopiero na początku 2016 r. gdyż jest ono dopiero budowane.
brewis1 / 91.231.24.* / 2015-09-18 11:00
Dodam tylko że w księgach wieczystych jest wpis: "ROSZCZENIE O WYBUDOWANIE BUDYNKU NR XX, WYODRĘBNIENIE LOKALU MIESZKALNEGO NR X I PRZENIESIENIE WŁASNOŚCI TEGO LOKALU I PRAW ZWIĄZANYCH Z LOKALEM"
wiwan / 2015-09-18 13:00
Raczej tak. Przemawia za tym m.in.:

wyrok (7.09.2012) Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu (sygn. akt I SA/Wr 794/12).

interpretacja indywidualna ITPB2/415-610a/13/BK Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy z 12-09-2013 r
michał007 / 79.110.114.* / 2015-08-17 18:44
Witam,
W 2011 roku nabyłem w spadku mieszkanie, mieszkanie to w 2013r. roku sprzedałem. Złożyłem PIT 39 gdzie całą kwotę dochodu zadeklarowałem na przyszłe cele mieszkaniowe.
Na początku bieżącego czyli 2015 roku kupiłem mieszkanie za zadeklarowaną kwotę, czyli przeznaczyłem wszystko na swoje cele mieszkaniowe. Jest to moje jedyne mieszkanie. Niedawno jednak decydowałem, że chcę wyjechać na stałe za granicę i w związku z tym chcę to mieszkanie sprzedać w przyszłym roku. Nie interesuje mnie w tym wypadku zysk.
Mam pytanie czy Urząd Skarbowy weryfikując ulgę za mieszkanie sprzedane w 2013 r. (a ma na to aż 7 lat) może przyczepić się do tego, że sprzedałem mieszkanie nabyte za środki z poprzedniego mieszkania, bo z tego co czytam widzę, że już urzędnicy wymyślają różne interpretacje byle tylko odebrać podatnikowi prawo do skorzystania z ulgi. W ustawie nie jest powiedziane jak długo mają być realizowane własne cele mieszkaniowe, ja te cele będę realizował przez rok, a jednak obawiam się że dla Urzędu Skarbowego będzie to za krótko.
Reasumując: jak długo trzeba mieszkać w mieszkaniu, żeby zrealizować własne cele mieszkaniowe? Czy Urząd Skarbowy może wymagać od podatnika tkwienia w mieszkaniu latami pod groźbą utraty ulgi mieszkaniowej?
wiwan / 2015-08-18 14:45
Nie ma takiego terminu, a w Pana sytuacji przecież nawet w chwili deklarowania przeznaczenia środków na swoje inne cele mieszkaniowe jak i w czasie ich rzeczywistego wydatkowania nie było po Pana stronie ani zamiaru, ani nawet wiedzy, że nowe mieszkanie ostatecznie Panu służyć nie będzie.
Asia59 / 79.185.119.* / 2015-06-04 18:03
może ktoś z państwa wie co z ulgą mieszkaniową w następującym przypadku:

mieszkam (jestem współwłaścicielem domu) i pracuję w miejscowości X. W miejscowości Y mam mieszkanie które wynajmuję (wszystko legalnie - płacę podatki). Zamierzam to mieszkanie sprzedać (nie minął jeszcze okres 5 lat od daty zakupu) i kupić nowe w lepszej dla mnie lokalizacji, także pod wynajem???. Co w takiej sytuacji z "własnymi celami mieszkaniowymi". Nie mogę zamienić mieszkania na atrakcyjniejsze bo zostanę obciążona ogromnym podatkiem.

Dodam jedynie, że zakup mieszkania to dla mnie pewna inwestycja i zapewnienie synowi, czegoś na start.

Jestem ciekawa Państwa opinii. Za wszystkie dziękuję. Może ktoś podsunie mi jakiś fakt, który pozwoli spać spokojnie.
erykanto / 213.238.89.* / 2015-06-27 15:14
Można darować mieszkanie synowi wówczas to on je sprzedaje/zamienia na lepsze, niemniej jednak jest to również inwestycja na przynajmniej 5 pełnych lat podatkowych.
wiwan / 2015-06-30 11:55
O ile dotyczyłoby to zamiany na mieszkanie o niższej wartości. Zamiana na mieszkanie o wartości równej lub wyższej jak najbardziej spełniałaby warunek wydatkowania całego przychodu w ciągu 2 lat na inne cele mieszkaniowe (tu syna). Więc jest to inwestycja niekoniecznie na 5 lat 'podatkowych'.
wiwan / 2015-06-08 13:41
Jak zawsze- jest ogólna wykładnia, którą posługuje się fiskus, wg. której zakup nieruchomości pod wynajem nie stanowi własnego celu mieszkaniowego. jest też orzecznictwo w indywidualnych sprawach, takie jak

wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 22 października 2014 r. sygn. III SA/Wa 1028/14.

Tyle, że w naszym systemie prawnym nie ma zasady precedensów. Więc podatnik ryzykuje jednak przegraną, koszty procesu i zapłatę wysokiego podatku ...
ella57 / 2015-05-12 15:19
Dzień dobry.
Uprzejmie proszę o komentarz do następującego przypadku

W wyniku notarialnego działu spadku jedno z trojga rodzeństwa staje się jedynym właścicielem nieruchomości (mieszkania) po to, by po jej planowanej niezwłocznej sprzedaży przeznaczyć całą kwotę na własne potrzeby mieszkaniowe.

Przedtem czyni dwie darowizny pieniężne w wysokości po ok. 1/3 spodziewanej kwoty sprzedaży, które obdarowane rodzeństwo zgłasza w swoich US na drukach SD-Z2.

Niedługo potem jedyny właściciel sprzedaje mieszkanie, deklarując przeznaczenie w ciągu 2+ lat całej uzyskanej kwoty na zaspokojenie własnych potrzeb mieszkaniowych (kupno innego mieszkania).

Pytanie jest następujące:
Czy taki formalnie poprawny prawnie ciąg działań może być zakwestionowany przez US, jako zamysł uniknięcia należnego podatku ze sprzedaży nieruchomości przed upływem 5+ lat, jeśli pierwotna intencja rodzeństwa polegała na chęci maksymalnego wykorzystania wartości spadku na rzecz osoby nie posiadającej własnego lokum.
wiwan / 2015-05-13 10:40
Szkoda, że opuściła nas (tj. ten dział forum) 'belladonna', bo ma wielką wiedzę w zakresie również praktyk fiskusa tj. realnych reakcji i działań.

Jak tak bardziej prawnie- no sprawa do zakwestionowania- bo rodzeństwo z góry taki przebieg działań zakładało. A więc :
- oświadczono w dwu umowach darowizn (jeśli były pisemne) a już na pewno w obu złożonych Sd-2 nieprawdę- bo oświadczono darowiznę, a więc świadczenie nieodpłatne
- przy dziale spadku podobnie- nieodpłatne zrzeczenie się udziałów.

Tyle, że jak to w praktyce udowodnić.
kiri_to / 2015-04-06 22:15
Witam, darowano mi mieszkanie oraz garaż w maju 2013r (0 grupa spadkowa) jako kawalerowi. W grudniu 2013r otrzymałem wraz z małżonką pozwolenie na budowę (mamy rozdzielność majątkowa). Obecnie dom jest w stanie surowym. Planuję sprzedaż mieszkania oraz garażu przed upływem 5 lat od daty darowizny.

Pytania:
-czy środki uzyskane ze sprzedaży obu nieruchomości będą w całości zaliczone na poczet dokończenia budowy domu? Czy może tylko połowa bo moja własność to 50% domu? Tzn. czy będę mógł rozliczyć tylko połowę kosztów zw. np.: z ogrzewaniem podłogowym, albo tylko połowę kosztów ocieplenia dachu?
-czy środki ze sprzedaży mogą iść na spłatę pożyczki rodzinnej (ciocia) zaciągniętej na budowę przed sprzedażą mieszkania?
-jak rozumieć "nowe cele mieszkaniowe" ? Czy zakup np.: paneli podłogowych, lamp, płytek, sprzętu RTV i AGD, ogrodzenie, polbruk przed domem tez można w to wliczyć?
-czy muszę US informować przed sprzedażą mieszkania, że będę chciał się w taki sposób rozliczać z tego dochodu?
wiwan / 2015-04-07 13:03
Wątek zdublowany:

http://www.money.pl/forum/sprzedaz-darowanego-mieszkania-a-budowa-domu-t4081693.html
mila882 / 81.161.194.* / 2015-03-23 19:10
Mieszkanie miałam przydzielone jako lokatorskie w 1990r. W 2014 przekształciłam w odrebną własność, po czy sprzedałam. (ZA 180tys) , kupiłam mniejsze(za 140tys). Jaki zapłacę podatek?
wiwan / 2015-05-13 11:03
Jeśli brak innych KUP (koszty notarialne np) innych celów mieszkaniowych (np. wykończenie mieszkania kupionego) to ustawowo jest to 19% dochodu, proporcjonalnie do niewydatkowania przychodu.

Byłoby to więc 19% x 180 000 x (180 000- 140 000)/180 000 czyli 7600 zł.
ilona624 / 2015-03-22 09:39
Witam
Moja mama w roku 2014 zamieniła mieszkanie na mniejsze. Koszt mamy mieszkania 192tys, koszt nowego mieszkania 150tys. Różnica 42tys. Koszty uzyskania przychodu to
- 13 tys - koszty notarialne oraz połowa wykupu poprzedniego mieszkania (tato zmarł, więc połowa)
- 12 tys - koszty materiałów przeznaczonych do remontu nowego mieszkania.
Czy dobrze myślę. Od różnicy z zamiany 42tys odejmuję 13tys+12tys. Wychodzi 17tys i teraz podatek liczę 19% od 17 tys, czyli 3230?
Mama nie planuje wydać więcej pieniędzy na remont.
Co z rubryką w PIT-39 - kwota zwolniona od podatku?
ela64 / 81.161.194.* / 2015-03-21 23:13
Chciałabym się poradzić, czy mogę przychód,ze sprzedazy mieszkania umniejszyć o wkład mieszkaniowy(który wniosłam) do spłdz. mieszk. i o kredyt z odsetkami który zaciągnęła Spół, miesz.(w1990r).Ja ten kredyt spłacałam przez 20lat. Tuż przed sprzedaża mieszkania ,jeszcze musiałam uiścić 10tys. odsetek(budżet państwa), aby móc mieszkanie przekształcić w odrębną własnośći i dopiero nastąpiła sprzedaż. Dziękuję
mag64 / 81.161.194.* / 2015-03-20 22:55
Moje pytanie-czy mogę skorzystać z ulgi mieszkaniowej sprzedając swoje mieszkanie, będąc właścicielem domu?
wiwan / 2015-04-09 14:35
Tak. Ulga ta nie wymaga posiadania tylko jednej nieruchomości. Wymaga, by nowa była na cele mieszkaniowe podatnika przeznaczona.
Kasia612 / 95.129.229.* / 2015-03-19 20:27
Witam,w 2011r kupiliśmy z mężem mieszkanie całkowicie na kredyt - koszt 137664zł + notariusz 1991,84zł. W 2014r sprzedaliśmy je za 165000. Czyli naszym dochodem jest 25344zł Mam pytania - czy faktycznie 4815 to jest kwota podatku jaki musimy zapłacić? czy do kosztów uzyskana przychodu można doliczyć odsetki raty od kredytu? czy jako przychód mogę podać tą kwotę, którą faktycznie dostaliśmy (bo przecież reszta poszła do baku)i na jej podstawie się rozliczyć i ją przeznaczyć na cele mieszkaniowe??? Proszę o odpowiedź.
ccfgy / 78.8.114.* / 2015-03-17 22:20
Mam pytanie, odziedziczylem po babci i dziadku mieszkanie babcia zmarła w 2013dziadek 2008 z czego dziadek nie był moim prawdziwym dziadkiem więc skorzystałem z Art 16 gdzie deklaruje do mieszkania przez pięć lat...czy jeśli chce srzedac teraz to mieszkanie a minął rok mogę nadal korzystać z tej ulgi, czy jeśli zostałem zwolniony z pracy i po prostu potrzebuje pieniędzy ze sprzedaży tego mieszkania.
wiwan / 2015-03-18 19:34
Ustawa o podatku od spadków, a konkretnie ten sam art. 16, tyle że w ust. 7 lub 8 dopuszcza sprzedaż bez utraty zwolnienia tylko w dwu sytuacjach:

- jesteś współwłaścicielem mieszkania wraz z innym spadkobiercą o owym 'dziadku' i zbycie nastąpi na jego rzecz albo
- zbycie nastąpi ze względu na konieczność zmiany warunków lub miejsca zamieszkania, a środki uzyskane ze sprzedaży zostaną przeznaczone w ciągu 2 lat na zakup innego lokalu/mieszkania i 'na nowym' adresie dojdzie do kontynuacji i osiągnięcia owych 5 lat zamieszkiwania rozpoczętych w mieszkaniu odziedziczonym.

Ta druga opcja dotyczy więc np. przeprowadzki do innego miasta, albo np. zmiany mieszkania na dopasowane do niepełnosprawności spadkobiercy.
Potrzeba finansowa w związku z utratą pracy nie pozwala zachować ulgi w podatku od spadków.
KM123 / 94.75.115.* / 2015-03-16 14:25
ja mam takie pytanie... czy urząd skarbowy sprawdza faktury będące podstawą poniesionych wydatków czy też sprawdza " naocznie " przeprowadzony np. remont.??
kot100 / 217.99.122.* / 2015-03-11 19:56
Witam, mam pytanie ktore mnie meczy..sprzedalem nieruchomosc ktora darowala mi babcia. Zbycie nastapilo przed uplywem 5 lat. Posiadane srodki chce przeznaczyc na zakup 2,3 mieszkan tak aby cala kwota zostala wydana na mieszkania, ze wzgledu na to ze jest to wieksza suma chce dokonac zakupu kilku mieszkan. Mieszkania te bede tylko moja wlasnoscia, nie bede wynajmowane, sprzedawne. Maja sluzyc mnie. I teraz moje pytanie, odnosnie wlasnych celow mieszkaniowych..czy nalezy mi sie ulga z tego tytulu? abym nie placil 19% ? dzwonilem do kilku us ale odpowiedzi sa rozne, glownie na tak. ale jak jest naprawde? Pozdrawiam!
wiwan / 2015-03-12 12:15
Jeśli oczekuje Pan, że 'naprawdę' stanowi konkretny zapis w ustawie mówiący o liczbie nieruchomości- to NIE ma takiego.

Śmiem twierdzić, że w polskich warunkach raczej trudno mówić o innych własnych celach mieszkaniowych, gdy podatnik nabywa 3 mieszkania.
Więc raczej spowoduje to zastrzeżenia US i np. wezwanie do korekty PIT 39 i zapłaty (części) podatku. I jak zawsze z fiskusem- albo podatnik go przekona do swoich racji, albo nie. Jeśli nie to pozostaje sąd.
Asia59 / 79.185.119.* / 2015-06-04 17:50
a co w mojej sytuacji mieszkam, pracuję w miejscowości X. W miejscowości Y mam mieszkanie, które wynajmuję i zamierzam je sprzedać (nie minął jeszcze okres 5 - letni od daty zakupu) i kupić nowe, ładniejsze, które też chcę wynająć???
kot100 / 217.99.128.* / 2015-03-12 19:57
Czy z Pani doświadczenia, podatnik w takim sporze stoi na straconej pozycji?
wiwan / 2015-03-12 20:02
Nie jestem panią. Doświadczenie w tym zakresie tak naprawdę to mają izby skarbowe. Ilu takich podatników ma zwykły US ?
kot100 / 217.99.128.* / 2015-03-12 20:16
Dziekuję za odpowiedz, i przepraszam za "Pania"
marta 1980 / 2015-03-11 09:07
Witam. Proszę o pomoc. W 2009r. odziedziczyłam mieszkanie po cioci (II grupa podatkowa). W powyższej sprawie spadkowej zastosowano wobec mnie ulgę mieszkaniową. W 2013r. mieszkanie sprzedałam i pieniądze przeznaczyłam na dokończenie budowy domu mieszkalnego. Miałam 2 lata na przeznaczenie środków uzyskanych ze sprzedaży na budowę budynku mieszkalnego. Czy rata kredytu hipotecznego wraz z odsetkami zaciągniętego w 2011r. stanowi wydatek na budowę budynku mieszkalnego zgodnie z art.16 ust.7 pkt 2 ustawy o podatku od spadku i darowizn? I czy w przypadku gdy kwota przeznaczona na budowę domu jest mniejsza niż koszty uzyskane ze sprzedaży mieszkania, podstawą opodatkowania podatkiem od spadków i darowizn będzie wartość pomniejszona o poniesione wydatki na budowę domu? Bardzo proszę o odpowiedź. Z góry dziękuję
wiwan / 2015-03-11 17:09
Spłata kredytu- moim zdaniem stanowi taki wydatek- przez analogię do ulgi w PIT, ze sprzedaży nieruchomości- ale wydatek ten stanowić będą jedynie te raty kredytu, które zapłaci/ła Pani od dnia sprzedaży odziedziczonego mieszkania do upływu owych 2 lat.

i przez analogię do ulgi PIT- podstawą opodatkowania podatkiem od spadku byłaby taka część wartości mieszkania odziedziczonego, jaką stanowi część przychodu z jego sprzedaży jaka nie znalazła pokrycia w owym wydatkowaniu na nieruchomość nową.
Sorbek / 2015-03-08 11:46
WItam mam do Was pytanie w 2011 roku nabyłam w drodze spadku mieszkanie które tego samego roku sprzedałam. Uzyskany dochód przeznaczyłam na własne cele mieszkaniowe - budowę domu, co udokumentowałam fakturami. Dom niestety musiałam również sprzedać przed upływem 5 lat i moje pytanie brzmi - czy te same faktury mogą posłużyć mi teraz jako koszty wytworzenia w/w domu i zmniejszyć podstawę opodatkowania rozliczaną na PIT 39

Najnowsze wpisy