Na skróty
Forum Forum podatkowePIT

Podatkowa pułapka przy sprzedaży mieszkania

Podatkowa pułapka przy sprzedaży mieszkania

skomentuj
Wyświetlaj:
MK77 / 199.245.32.* / 2011-07-12 20:59
Belladonna - WIELKIE DZIEKI!!!
Mam nadzieje, ze pomimo tego, iz opisany stan w interpretracji dotyczy innych lat kalendarzowych, to nie zmieni to interpretacji "kosztu nabycia". Co sadizsz?
Pozdrawiam
MK77 / 199.245.32.* / 2011-07-12 18:17
Bellaonna - dziekuje za odpowiedz.
Wciaz jednak nie jest dla mnie jasne co moge potraktowac jako koszty uzyskania przychodu?
Czy odsetki od hipoteki sa dla mnie kosztami uzyskania przychodu? Jakbym nie dostal kredytu, to nie kupilbym tego mieszkania, wiec nie mialbym przychodu w 2011.
Dziekuje za pomoc!
belladonna / 2011-07-12 20:12 / Tysiącznik profesjonalny
Umiesz szukać interpretacje podatkowe?
Myślę, ze interpretacja:
Autor:
Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu
Data:
2009.05.08
Sygnatura:
ILPB2/415-186/09-2/TR

wyjaśni Ci wszystko, tylko odszukaj ją, bo wklejać sensu nie ma... gdybyś miał problem z jej znalezieniem napisz do mnie bezpośrednio, to wyślę ci linka :)
MK77 / 199.245.32.* / 2011-07-12 16:42
Mam pytanie.
W 2011 roku sprzedaje mieszaknie kupione na kredyt w 2008 roku jako inwestycje. Nie bylem w nim zameldowany. Co moge potraktowac jako koszty nabycia:
1. cene jaka zaplacilem za mieszkanie?
2. koszty agenta przy kupinie i sprzedazy?
3. koszty notarialne przy podisywaniu notarialnej umowy przedwstepnej i ostatecznego aktu notarialnego?
4. ODSETEKI OD KREDYTU HIPOTECZNEGO?
5. czynsz i fundusz remontowy jaki placilem (nie mieszkajac tam).
Szczegolnie chodzi mi o te odsetki, bo one powoduja, ze bede pod woda.
Czy zapomnialem jakas wazna pozycje?
Jaki PIT i w jakim terminie mam zlozyc?
Nie bede kupowal innego mieszkania, wiec nie moge skorzystac z tej furtki.
BARDZO DZIEKUJE ZA POMOC.
POZDRAWIAM
belladonna / 2011-07-12 17:09 / Tysiącznik profesjonalny
skoro ulga meldunkowa, to innych ulg nie ma, wiec tutaj przeznaczenie przychodu na inne cele mieszkaniowe nie ma znaczenia (ulgi takiej nie ma)... a co będzie twoim kosztem? Na stronie Min Fin jest broszurka:
http://mofnet.gov.pl/dokument.php?const=3&dzial=2082&id=234645&typ=news
(zacznij czytać od strony 6)
Co do wykazania i płatności. Wykazujesz sam podatek do końca kwietnia następnego roku po zbyciu (to też termin jego zapłaty). Odpowiednie PIT to: PIT-36 lub PIT-36L lub PIT-38.. w zależności co składasz... jak rozliczasz się zawsze w PIT-37 to teraz zamieniasz 37 na 36... a jak składasz PIT-36L (DG na liniowym) lub masz dochody np z akcji (PIT-38) to w tych wykazujesz podatek :)
mateo1984 / 2011-07-08 19:15
Witam. Mam pytanie. Co jeśli osoba, która nabyła mieszkanie, powiedzmy za 100 tys zł sprzeda je po dwóch latach bez zysku tzn. również za 100 tys. zł?
belladonna / 2011-07-08 20:25 / Tysiącznik profesjonalny
Najnowsze przepisy obowiązują od 1 stycznia 2009, to rozumiem, że sprzedawane lokum nabyła po 2008 roku (i te omówię).
Sprzedaje mieszkanie, następnie do końca kwietnia roku następnego składa PIT-39, gdzie przychód ze sprzedaży będzie równy kosztom, więc dochód będzie zero, a tym samym podatek zero (przy założeniu, że po 2 latach 100 tyś, to nadal wartość rynkowa... bo US ma prawo podwyższyć wartość rynkową mieszkania jaka jest w akcie notarialnym, jeśli uzna, że jest zaniżona) :)
bobi865 / 2011-07-04 12:23
Witam.Ja mam taką sytuacje. Mamy zamiar sprzedać domek w którym mieszkał mój wujek ale ze względu na wiek mieszka teraz z nami. Założyliśmy sprawę spadkową ponieważ było to zaniedbane i w księgach wieczystych widnieli jeszcze pradziadkowie. Po sprawie sądowej dom przechodzi na 2 wujków i mojego dziadka. Chciałem się spytać czy da się jakoś ominąć podatek od wzbogacenia ze sprzedaży tej nieruchmości i czy ja będę musiał płacić jakiś podatek jak mi będzie chciał dziadek i wujek przekazać swoje pieniądze na zakup mieszkania dla mnie. Pozdrawiam i dzięki za szybką odpowiedz
wiwan / 2011-07-04 13:15 / Tysiącznik na forum
Liczy się data śmierci drugiego z pradziadków, a nie postępowania czy jego uprawomocnienia. Jeśli więc od tej daty minęło już 5 lat, licząc od końca roku, w którym nastąpiła śmierć ( czyli nastąpiła ona w 2005 lub wcześniej ) sprzedaż przez każdego z obecnych właścicieli w całości jest z podatku dochodowego zwolniona. Jeśli tak nie jest- w celu uniknięcia podatku należy poczekać, to upływu tych "5 lat" lub skorzystać z ulgi
1. mieszkaniowej- w przypadku nabycia z lat 2006 oraz od 2009.
2. meldunkowej- w przypadku nabycia z lat 2007-2008.
Pierwsza dotyczy przeznaczenia przychodu na inne własne cele mieszkaniowe sprzedającego w ciągu 2 lat, druga spełnienia warunku zameldowania w sprzedawanym domu 12 miesięcy łącznie przed sprzedażą. nie obejmuje ona wartości gruntu "pod" domkiem.

Natomiast w kwestii darowizny pieniężnej od dziadka i wujka.
Ta pierwsza może być zupełnie zwolniona od podatku od spadków i darowizn, gdy zostanie dokonana przelewem/przekazem pocztwoym i zgłoszona do Pana US w ciągu maksimum 6 miesięcy na SD-Z2.
Ta druga- będzie opodatkowana wg. stawki dla II gr. podatkowej. Kwota wolna to 7’276 zł.

Skala i formularz:

http://msp.money.pl/dokumenty_i_formularze/spadek_darowizna/
bobi865 / 2011-07-04 14:02
Jaką wartość podatku musiałbym zapłacić od darowizny w wysokości 30000zł?
wiwan / 2011-07-04 19:24 / Tysiącznik na forum
Przecież zalinkowałem skalę. Rozumiem, że to ta potencjalna darowizna od wujka.
Zatem- nadwyżka wynosi 30000-7276=22724 zł.
Podatek zatem 1.644,50 + 12% (22724-20556)= 1904,66 zł.
bobi865 / 2011-07-04 13:41
Dziękuje za tak szybką odpowiedz. Data śmierci drugiego z pradziadków to 2001r. Tak wiec powinno być dobrze. Jeszcze raz dziękuje i pozdrawiam
inspektor M / 77.255.60.* / 2011-07-01 13:30
Ja mam problem z działką. Chcę kupić dużą działkę. Część pieniędzy pożyczę od rodziny. Działkę chcę podzielić na cztery mniejsze i jedną sprzedać od razu, żeby zwrócić pieniądze. Jej cena będzie niższa od ceny działki którą kupiłam. Czy muszę zapłacić podatek od sprzedaży?
belladonna / 2011-07-01 16:19 / Tysiącznik profesjonalny
Kupujesz działkę, dzielisz na 4 i sprzedajesz 1 działkę z podziału... wiec koszty zakupu to 1/4 zakupionej działki, a nie całość tak w ogóle :)
Blackdragon / 83.16.201.* / 2011-06-10 18:27
Ja to dopiero mam zagwozdkę. Jeśli ktoś potrafi mi poradzić byłbym wdzięczny za pomoc. Wiadomo, że chodzi o uniknięcie płacenia podatku przy sprzedaży mieszkania. Mieszkanie to kupione zostało w 2009 roku za około 130 tys. i taką też cenę chciałbym uzyskać. Mieszkanie to należy do mamy. Czy uniknie się podatku w sytuacji, gdy po sprzedaży mama zrobiłaby mi darowiznę?

Jeśli ta opcja nie wchodzi w grę, pozostaje reinwestycja tych pieniędzy w kredyt i remont. I tutaj jest następująca sytuacja. Wspólnie z żona mam mieszkanie (na kredyt). Natomiast mama ma własne mieszkanie, które jej darowałem parę lat temu. Na to mieszkanie mam kredyt, do którego przystąpiła mama (przystąpienie do długu było warunkiem darowizny).
Chciałbym ten kredyt spłacić oraz częśc kredytu mojego z żoną. Czy jeśli mama darowałaby mi mieszkanie (te za 130 tys o którym mowa w poprzednim akapicie) a ja bym je sprzedał, czy mógłbym spłacić kredyt na mieszkaniu obecnym mamy? Nie jestem tam właścicielem, ale kredytobiorcą. Pozostałe pieniądze chciałbym przeznaczyć na spłatę kredytu na mieszkanie, które posiadam razem z żona i dodatkowo remont na nim. Wolę zapłacić 1 tys zł notariuszowi niż 19% podatku.

Brzmi zawile, wiem. Ale chcę uniknąć płacenia tak wysokiego podatku. I jeszcze mam pytanie. 19% podatek jest od dochodu. Czy liczy sie go od sumy za która zostało sprzedane mieszkanie, czy może jest to płacone od różnicy miedzy kupnem a sprzedaża. Np zostalo kupione za 100 tys a sprzedane za 150 tys , to płacimy 19% od 50 tys? czy od całości?

Z góry dziękuje za pomoc
belladonna / 2011-06-10 20:16 / Tysiącznik profesjonalny
Dochód = przychód minus koszty uzyskania przychodu
czyli jeśli kupimy mieszkanie za 100 tyś i sprzedamy za 150 tyś, to w skrócie płacimy 19% od 50 tyś (czyli dochodu). Pisze w skrócie, bo do kosztów mogą wejść jeszcze inne "drobne" sprawy.
Przychód że sprzedaży mamy przeznaczyć na WŁASNE cele mieszkaniowe, czyli nasz kredyt itd.
No ale trzeba też wiedzieć, ze jeśli jesteśmy w związku małżeńskim i mamy wspólność majątkową z małżonkiem, a rodzic podaruje tylko nam coś, to stanowi to nasz majątek odrębny... żeby był wspólny, to darowizna powinna być na małżonków (to tak co do wspólnego kredytu, czy budowy wspólnego budynku, zakupu wspólnego mieszkania.... bo w przypadku przeznaczania przychodu ze sprzedaży odrębnego majątku na cele mieszkaniowe małżonków mogą zacząć się tzw schody):)
Blackdragon / 83.16.201.* / 2011-06-10 22:29
to o co tyle krzyku?:) 19% od 50 tys brzmi inaczej niz od 130 tys.

poza tym pytanie mam. Jesli chodzi o reinwestycje srodkow osiagnietych przy sprzedazy, to nieistotne jest ze mieszkanie nalezy do mamy, wazne jest ze to ja mam na nie wziety kredyt?
belladonna / 2011-06-11 19:05 / Tysiącznik profesjonalny
Jeśli przychód ze sprzedaży uzyskuje X, to wydatki mają być przeznaczone na własne cele mieszkaniowe, czyli np na kredyt X (a nie Y). Czyli jak mama sprzedaje swoje mieszkanie i uzyska przychód, to kredyt ma być mamy, ale jak mama podaruje synowi, a on sprzeda, to przychód ma syn, czyli wydatkuje na własne cele (kredyt syna) :)
Ustawa PDOF:
art. 21 ust. 25
"2) wydatki poniesione na:

a) spłatę kredytu (pożyczki) oraz odsetek od tego kredytu (pożyczki) zaciągniętego przez podatnika przed dniem uzyskania przychodu z odpłatnego zbycia, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a-c, na cele określone w pkt 1,
b) spłatę kredytu (pożyczki) oraz odsetek od tego kredytu (pożyczki) zaciągniętego przez podatnika przed dniem uzyskania przychodu z odpłatnego zbycia, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a-c, na spłatę kredytu (pożyczki), o którym mowa w lit. a,
c) spłatę każdego kolejnego kredytu (pożyczki) oraz odsetek od tego kredytu (pożyczki) zaciągniętego przez podatnika przed dniem uzyskania przychodu z odpłatnego zbycia, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a-c, na spłatę kredytu (pożyczki), o których mowa w lit. a lub b

- w banku lub w spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej, mających siedzibę w państwie członkowskim Unii Europejskiej lub w innym państwie należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego albo w Konfederacji Szwajcarskiej, z zastrzeżeniem ust. 29 i 30;"

gdzie podatnikiem, jest osoba, która uzyskała przychód ze sprzedaży, czyli też kredyt zaciągnięty przez tegoż podatnika, a nie osoby trzecie :)
poziomka86 / 2011-06-08 14:58
W sierpniu 2006 roku Rodzice przekazali mi w darowiźnie mieszkanie (które w lipcu 2006 kupili).
Życie życiem i miasto studiów nie okazało się miastem marzeń więc musiałam przeprowadzić się w poszukiwaniu pracy do innego miasta -obecnie nie mieszkam więc w mieszkaniu, które otrzymałam w darowiźnie.
Mieszkanie wynajmuję i odprowadzam podatek od najmu.

Czy jeżeli US sobie o mnie przypomni będę zobowiązana do zapłacenia podatku od darowizny?

Bo tak jak sie rozpatrzyłam - to mieszkanie mogę sprzedać nawet dzisiaj i nie zapłacę podatku od sprzedaży

ale podatek od darowizny chyba muszę...

Jak to jest czy jeżeli w mieszkaniu nie mieszkałam przez 5 lat muszę zapłacic podatek od darowizny ale nie muszę zapłacić podatku od sprzedaży?
Mało logiczne - bo skoro nie muszę płacić podatku za sprzedaż to nie powinnam też za darowiznę

I jak to jest z biegiem terminów - mam mieszkać 5 lat równo od daty umowy darowizny czy 5 lat od końca 2006 roku?

Dziekuję za pomoc
ewelina_z / 2011-06-08 15:34
Jeżeli nie zapłaciłaś podatku od darowizny to radzę jak najszybciej to załatwić. Otóż przy sprzedaży tego mieszkania notariusz zażąda od ciebie obowiązkowo zaświadczenia z US o zapłaceniu podatku od darowizny lub o tym, że byłaś z podatku zwolniona. Tak więc bez załatwienia sprawy z podatkiem od darowizny nie dasz rady sprzedać tego mieszkania.
poziomka86 / 2011-06-08 15:39
Dziękuję za odpowiedź
ale ja nie mam zamiaru sprzedawać tego mieszkania w najbliższym czasie - napisałam o sprzedaży bo wyczytałam że mogę sprzedać bez podatku od sprzedaży.

Chcę wiedzieć jak to jest z podatkiem od darowizny czy muszę zapłacić czy nie?- mieszkanie obecnie wynajmuję nie mieszkam w nim i nie chcę go sprzedawać - chce je wynajmować - nie uzbieram nagle na podatek od darowizny ktory wyniesie okolo 15 tys
wiwan / 2011-06-08 19:28 / Tysiącznik na forum
Nie ma co się logiki doszukiwać, bo są to dwie różne ustawy, różne przychody i różne ulgi. Co więcej nie zawsze mieszkanie sprzedawane pochodzi z darowizny czy spadku, bo jest nabyte po prostu drogą kupna.
1.Sprzedać mogłaby je Pani bez podatku dochodowego ze sprzedaży DOPIERO po 31.12.2011 r. bo przy tym podatku 5 lat liczy się od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie. LUB wcześniej, pod warunkiem przeznaczenia całości przychodu na swoje inne, kolejne potrzeby mieszkaniowe.
2. Warunkiem skorzystania z ulgi w podatku od spadków i darowizn, było zamieszkiwanie przez 5 lat w otrzymanym mieszkaniu
"a) od dnia złoŜenia zeznania podatkowego - jeŜeli w chwili złoŜenia zeznania nabywca
mieszka w nabytym lokalu lub budynku,
b) od dnia zamieszkania w nabytym lokalu lub budynku - jeŜeli nabywca zamieszka w ciągu
roku od dnia złoŜenia zeznania podatkowego"

Tylko, że przy darowiźnie notarialnej ekstra zeznania zdaje się wtedy nie wymagano, liczyła się więc data aktu notarialnego, a 5 lat liczyło się "normalnie" tj. 60 kolejnych miesięcy.
Ulga dotyczyła tej części wartości mieszkania, która stanowiła nie więcej niż 110 m2 powierzchni użytkowej.
Jeśli więc ww warunku Pani nie spełnia należy poinformować US i podatek wstecznie zostanie naliczony od ówczesnej wartości darowizny.
Zwłaszcza, że wynajmując je legalnie jest ślad w postaci odprowadzanego podatku- bo raczej nie wynajmuje mieszkania Pani razem ze sobą, a ww ulga wymagała również nieposiadania innego lokum.
Była jeszcze furtka w postaci możliwości sprzedania takiego mieszkania przed upływem 5 lat i "domieszkania" reszty z tych 5 lat w nowym mieszkaniu, jeśli nowe zostało nabyte przed upływem 6 miesięcy od zbycia mieszkania darowanego.

Podatek od darowizny jest więc w Pani sytuacji do zapłacenia.
a_z / 178.182.77.* / 2011-06-08 11:48
Bardzo proszę o odpowiedź na moje pytanie...
W 2001 roku kupiłam z rodzicami mieszkanie (sama nie miałam zdolności kredytowej) kredyt spłaciłam w 2008 roku.
Teraz chcę sprzedaż mieszkanie a pieniądze ze sprzedaży chcę przeznaczyć na kredyt no nowe większe mieszkanie.
Problem polega na tym, że skoro współwłaścicielami są też moi rodzice to też należą im się pieniądze (z prawnego punktu widzenia) z rodzinnego nie ma problemu- jestem jedynaczką.
Czy moi rodzice muszą zostawac współwłaścicielami nowego mieszkania (żebym dostala całość pieniędzy ze sprzedaży) czy mogą mi w darowiźnie przekazać te pieniądze (tylko czy wtedy od tej darowizny będę musiala zapłacić jakiś podatek?)
BARDZO DZIEKUJĘ
wiwan / 2011-06-08 12:02 / Tysiącznik na forum
Nie ma w tej sytuacji powiązania nabycia nowego mieszkania ze sprzedażą starego. Rodzice nie muszą być współwłaścicielami nowego.
Sekwencja jest więc taka, że we troje sprzedajecie mieszkanie stare, rodzice dokonują darowizny jakiejś kwoty ( bez związku z kwotą ze sprzedaży ) na Pani rzecz, a następnie kupuje Pani już sama kolejne mieszkanie.

Darowizna pieniężna, aby była zwolniona z podatku od spadków i darowizn, który co do zasady obciąża obdarowanego, musi być dokonana przelewem bankowym lub przekazem pocztowym i zgłoszona w ciągu maksimum 6 miesięcy w US właściwym dla obdarowanego na formularzu SD-Z2 wraz z potwierdzeniem ww przelewy/przekazu.

Niedochowanie ww warunków skutkuje podatkiem do zapłacenia, o czym więcej wraz z formularzem do podglądu:

http://msp.money.pl/dokumenty_i_formularze/spadek_darowizna/
a_z / 178.180.3.* / 2011-06-08 13:34
Bardzo dziękuję

i pozdrawiam
Jarek Gdynia / 46.113.113.* / 2011-06-06 19:30
Witam.
Mam pytanie odnośnie obowiązującego ewentualnego podatku. Posiadam mieszkanie własnościowe nabyte przed ślubem, natomiast moja żona otrzymała mieszkanie w darowiźnie po naszym ślubie. Planujemy budowę domu. Zona zaciągnęła kredyt przed ślubem na zakup działki. Czy US sprawdza proporcjonalność wniesionych funduszy w budowę współmałżonków? Czy jeśli moja żona włoży po sprzedaży swojego mieszkania pewną kwotę to i ja muszę mieć tą samą kwotę? Czy może jej zaliczą tyle co ja wniosłem i za swoją nadwyżkę ona zapłaci podatek?
belladonna / 2011-06-06 20:01 / Tysiącznik profesjonalny
Kiedy zona otrzymała mieszkanie w darowiźnie? Bo chyba to mieszkanie chce sprzedać, tak?
Jarek Gdynia / 188.33.96.* / 2011-06-07 15:09
Żona otrzymała mieszkanie w połowie 2009 roku.
belladonna / 2011-06-07 15:50 / Tysiącznik profesjonalny
Jeśli zona otrzymała w darowiźnie, to mieszkanie to stanowi jej majątek odrębny, czyli sprzedając ma przychód, który nadal jest majątkiem odrębnym... wiec raczej zona ma przeznaczyć przychód na cele mieszkaniowe (chcąc korzystać ze zwolnienia co do podatku dochodowego), a nie Ty :)
Maria1 / 178.73.48.* / 2011-08-02 13:05
Dzień dobry!

Mam podobny problem z majątkiem odrębnym.
Niedawno otrzymałam w spadku nieruchomość. Teraz chcę ją sprzedać (powiedzmy za 100 tys.). Kupujemy z mężem mieszkanie za 500 tys., więc te 100 tys. ze sprzedaży chcemy przeznaczyć albo na część ceny kupna, albo na remont, żeby uniknąć wiadomego podatku. Ale: skoro uzyskane pieniądze będą moim majątkiem odrębnym, który chcę przeznaczyć na zakup/remont WSPÓLNEGO mieszkania, to jak to formalnie ma wyglądać? Czytałam coś o "schodach" w tym miejscu, na czym one polegają?

I jeszcze jedno pytanie: nieruchomość jest działką częściowo niebudowlaną, częściowo budowlaną. Czy przy jej sprzedaży obowiązują te same podatki i ulgi, co przy sprzedaży mieszkania?

Z góry dziękuję za odpowiedź.
belladonna / 2011-08-02 22:08 / Tysiącznik profesjonalny
Sprzedaż nieruchomości (czyli czegoś co nie jest rzeczą ruchomą) to tylko problem przy nabytej w latach 2007-2008, bo wtedy jedyną ulgą jest ulga meldunkowa (ma zastosowanie do budynków/lokali mieszkalnych)... poza tym przepisy nie są odmienne... jedynie przy ulgach innych niż meldunkowa (nieruchomości nabyte do 2006 i od 2009) przychód trzeba przeznaczyć na CELE MIESZKANIOWE... czy nie np na zakup działki rolnej :)
Jeśli sprzedajesz za 100 tyś, a kupujesz wspólnie za 500 tyś, to problemu nie widzę... by był gdybyś sprzedała za 500 tyś, a kupowała za 100 tyś :)
kania01 / 178.181.94.* / 2011-05-15 13:28
Witam
Bardzo proszę o poradę. Mąż kupił mieszkanie w 2007 z kredytu nie będąc moim mężem i nie był zameldowany, tylko ja. Dziś chcemy sprzedać mieszkanie.Aby nie płacic podatku meldunkowego doradzono mi aby przepisać kredyt na mieszkanie na nas oboje i zrobić darowiznę na mnie wtedy możemy wykorzyrzystać pieniądze na budowę domu.
1. Czy mój przychód to będzie cała kwota z darowizny? 360tys.
2. Czy mogę przeznaczyć je na spłatę kredytu na mieszkanie i czy to będzie liczone jako cała kwota 280 tyś czy tylko połowa kredytu?
3. Czy resztę kwoty do rozliczenia trktuję jako moje pieniądze i rachunki na budowę domu biorę na siebie czy na nas wspólnie

pozdrawim
KrystianGTD / 213.192.80.* / 2011-05-05 13:41
Witam wykupiłem mieszkanie spółdzielcze na własnościowe-spółdzielcze w 2009 roku. Mam zamiar sprzedać mieszkanie i chciałbym uniknąć płacenia podatku dochodowego 19%. Posiadam dom kupiony na kredyt w Anglii. Czy jak przeznaczę całą kwotę na cel mieszkaniowy na kredyt w Anglii do urząd skarbowy to uzna? Pozdrawiam
Aneta5234 / 31.63.211.* / 2011-05-12 16:15
Do ulgi (zwolnienia) uprawniają także wydatki na spłatę odsetek od kredytu zaciągniętego w banku lub w spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej mających siedzibę w państwie UE, Europejskiego Obszaru Gospodarczego albo w Konfederacji Szwajcarskiej. Chodzi o spłatę:

- kredytu oraz odsetek od kredytu, który podatnik zaciągnął przed dniem uzyskania przychodu ze sprzedaży nieruchomości, by spłacić zaciągnięty wcześniej kredyt na własne cele mieszkaniowe
lila1 / 87.207.183.* / 2011-05-05 20:58
Proszę o poradę.Moja mama zmarła w lutym 2006,otrzymałam w spadku mieszkanie hipoteczne,od spadku zapłaciłam podatek.W tym roku chcę to mieszkanie sprzedać,w związku z tym nie wiem jakie przepisy podatkowe będą mnie obowiązywać bo na przełomie 2006/2007 diametralnie się zmieniły.Czy zapłacę podatek od sprzedaży,czy czekać do 01.01.2012 kiedy napewno nie zapłacę zadnego podatku
belladonna / 2011-05-07 16:53 / Tysiącznik profesjonalny
Spadek nabywa się w momencie śmierci spadkodawcy, czyli Ty nabyłaś w 2006. Pytanie tylko czy po drodze nie było tak, że np nabyłaś część w 2006, a później ktoś się zrzekał spadku na Ciebie... to jest dość istotne, bo wtedy nabycie każdej części może być w innym okresie, a co za tym idzie będą mieć zastosowanie nie tylko jedne przepisy. Jeśli całość nabyłaś w spadku tylko Ty (lub sprzedajesz jedynie swoją nabytą część), to nabyłaś w 2006 (w którym roku było postępowanie spadkowe jest bez znaczenia), a wtedy przychód z takiej sprzedaży podlega zwolnieniu w całości na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. d ustawy w brzmieniu do 31 grudnia 2006.
"od podatku dochodowego od osób fizycznych zwolnione są przychody uzyskane ze sprzedaży nieruchomości i praw majątkowych, w całości – jeżeli ich nabycie nastąpiło w drodze spadku lub darowizny".
A to, że mają zastosowanie te przepisy do Twojej sprzedaży, to można się upewnić z broszury Min. Fin. zamieszczonej tutaj:
http://mofnet.gov.pl/_files_/podatki/broszury_informacyjne/zbycie_nieruch_2011_www.pdf
lila1 / 87.207.183.* / 2011-05-08 22:06
Dziękuję bardzo za wyczerpującą odpowiedź.Mówiąc szczerze tak myślałam,ale Urząd Skarbowy wprowadził mnie w błąd i stąd moje pytanie.Wydaje mi się że,szanowna pani urzędniczka za nim kogoś poinformuje powinna coś nie coś poczytać,bo bierze pieniążki z naszych podatków,bardzo mnie ciekawi kiedy ONI zaczną ponosić odpowiedzialność za swoje niedouczenie.Jeszcze raz dziękuję.
belladonna / 2011-05-05 15:51 / Tysiącznik profesjonalny
Pomyśl sobie tak: urzędas co będzie Ci sprawdzał wydatkowanie na cele mieszkaniowe, jest jak Ty człowiekiem i ma taki sam zakres predyspozycji w rozumowaniu jak Ty, wiec...
szukasz ustawę PIT art. 21 ust. 25 i oceń, czy można :-))
KrystianGTD / 213.192.80.* / 2011-05-05 14:45
Już wiem mogę przeznaczyć na cele mieszkaniowe na terytorium Unii Europejskiej.
ZZZA / 83.13.97.* / 2011-04-27 10:59
Witam, w 2008 kupiłem mieszkanie za 183000 CHF, w 90% sfinansowane z kredytu.
NIe meldowałem się. W chwili obecnej chcę sprzedać mieszkanie za ok 680 000. ok. 600000 pójdzie na spłatę kredytu.
Moje pytanie. Czy w celu uniknięcia podatku powinienem całą kwotę czyli 680 000 przeznaczyć na zakup innej nieruchomości? Chciałbym kupić mniejsze mieszkanie i wydać np. 350 000 (nadal duża część z kredytu). Co wtedy? Muszę zapłacić podatek od spłaconego kredytu??? Uprzejmie prosze o informację.
belladonna / 2011-04-27 17:24 / Tysiącznik profesjonalny
Jeśli nabycie było w 2008, to jedyna ulga to ta meldunkowa. Innych ulg w tych przepisach nie ma, więc też nie ma znaczenia na co przeznaczysz przychód. Nie było meldunku, to płacisz podatek 19% od dochodu, do wykazania w PIT-36 lub PIT-36L lub PIT-38 składanym do końca kwietnia po roku kiedy nastąpiło zbycie (o ile nie minęło pełnych 5 lat od nabycia do zbycia, a przy nabyciu w 2008 zbycie bez podatku będzie w 2014) :)
-wiki- / 85.89.183.* / 2011-04-04 19:44
Mam prośbę o informacę dotyczącą podatku od sprzedaży nieruchomości w następującym przypadku:
Na początku bieżącego roku (2011) kupiliśmy z mężem mieszkanie do remontu. Mieszkanie było w 80% sfinansowane kredytem bankowym. Obecnie zdecydowaliśmy, że jednak będziemy budować dom, a mieszkanie sprzedamy.
Pytania są następujące:

1) Czy spłata kredytu zaciągniętego na to mieszkanie (które kupiliśmy w styczniu i zamierzamy sprzedać) będzie się kwalifikowała jako wydatek na cele mieszkaniowe (oczywiście ta części spłat, które będą poniesione po dacie zbycia mieszkania)?

2) Czy ma znaczenie fakt, a jeśli tak to jakie, że działka, na której będziemy budować dom jest moją odrębną własnością, a nie wspólnością majątkową?
-wiki- / 85.89.183.* / 2011-04-04 19:48
Jeszcze jedno - Czy zakup mieszkania, które byłoby przeznaczone pod wynajem też się kwalifikuje do tego przepisu?
belladonna / 2011-04-04 20:30 / Tysiącznik profesjonalny
Poczytaj art. 21 ust. 25 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych odnośnie tego na co możesz przeznaczyć uzyskany przychód ze sprzedazy :-))
etka1111 / 2011-03-28 10:37
Witam. Mam pytanie odnośnie podatku od wzbogacenia. W 2007 roku dostałam w darowiźnie od babci mieszkanie i teraz chciałabym je sprzedać i mam pytanie ile wyniesie podatek od wzbogacenia? Jestem zameldowana tam od ponad roku. Chciałabym kupić za pieniądze ze sprzedaży mieszkania mieszkanie moich rodziców ale też w formie darowizny. Proszę o odpowiedź.
aligo / 89.206.51.* / 2011-04-04 16:02
do etka1111
Niestety wg posiadanej przeze mnie wiedzy Wiwan wprowadzil Pania w błąd. Przepisy dotyczące ulgi meldunkowej zostały zniesione z końcem 2008 roku i w dalszych latach obowiązują jedynie na zasadzie praw nabytych. Oznacza to, że ulgę uzyskuje osoba, która zameldowała się najpóźniej do końca roku 2008 w mieszkaniu nabytym w latach 2007-2008. Potem ten przepis został uchylony. (Był to Art.21 ust.1 pkt 126 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych).
Natomiast zamiast darować pieniądze rodzicom może Pani formalnie kupić od nich mieszkanie, wówczas zostanie spełniony warunek, że pieniądze uzyskane ze sprzedaży Pani mieszkania po babci zostaną w ciągu dwóch lat wydane na cele mieszkaniowe podatnika- obecny przepis Art.21 ust.1 pkt 131 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Koniecznie trzeba przy tym pamiętać, aby po sprzedaży złożyć oświadczenie w Urzędzie Skarbowym (14 dni), że te pieniądze zostaną zużyte na cele mieszkaniowe w ciągu 2 lat.
wiwan / 2011-03-28 12:46 / Tysiącznik na forum
Od tyłu- nie można niczego kupić w formie darowizny. Albo jedno albo drugie. Pieniądze ze sprzedaży swojego mieszkania może Pani rodzicom podarować.
Podatku dochodowego z tytułu sprzedaży mieszkania po babci Pani nie zapłaci w ogóle, gdyż skorzysta Pani ze zwolnienia przedmiotowego z tytułu tzw. ulgi meldunkowej. Fakt pozostawania zameldowaną w ww mieszkaniu minimum 12 miesięcy na to pozwoli.
Zatem poniesie Pani koszty jedynie notarialno-sądowe ( taksa notarialna,wpis do KW, odpisy aktu ).
Ps. ww ulga dotyczy jedynie mieszkania- jeśli jest więc ono mieszkaniem hipotecznym- czyli z udziałem w gruncie- ulga nie obejmie tej części dochodu z jego sprzedaży, jaka przypada na wartość udziału w gruncie- trzeba ją oszacować. Od niej podatek wyniesie 19% dochodu.
skomentuj

Najnowsze wpisy