Forum Forum podatkoweInne

Podwójne opodatkowanie, czyli praca za granicą a fiskus

Podwójne opodatkowanie, czyli praca za granicą a fiskus

Wyświetlaj:
Marcin P. / 83.29.140.* / 2006-02-06 15:40
Witam!Ja pracuje w Londynie 3 lata, wedlug tego co ostatnio uslyszalem na polskim spotkaniu w POSK-u w Lon. w sprawie podwojnego podatku,za ostatni rok musialbym zaplacic w Polsce ok.10 tys.zł.czyli jakies 60% z podatku ktory zaplacilem w Angli.Przestrzegam ministerstwo finansow,ze ja zrobie wszystko i setki moich znajomych rowniez,aby ani grosz nie wplynal do naszej skarbowki.My naprawde chcielibysmy kiedys wrocic,bo to nasz kraj,ale chyba musimy wybrac druga droge,będzie bolalo 2-3 lata a pozniej będzie nam już wszystko jedno.Wiec nie dostaniecie ani grosza z podatku za kupione przez nas mieszkania,ani grosza z vat-u za materialy budowlane na nasze domy,firmy,ani grosza ze sprzedazy samochodow i wszystkiego co sie w zyciu kupuje.A wlasnie na taki i tylko taki kapital setek tysiecy Polaków powinniscie liczyc!Czy my w Polsce nie mamy Logistykow?!!!!!!!!!!!Ja nie mam juz teraz problemow aby tam zostac i tam inwestowac,zreszta teraz zakladam w Londynie firme,jest duzo latwiej niz u nas,tylko trzeba miec dobry pomysl.Bo kto nakreca rynek ,ludzie ktorzy maja pieniadze,inwestorzy.Owszem te pieniadze do polski naplywaja,ale od anglikow,irlandczykow itp.Wiec za 5 lat,a moze nawet znacznie wczesniej,co drugi wlasciciel mieszkania np. w Krakowie bedzie obcokrajowcem,ktory bedzie sobie takie ceny za wynajem dyktowal jakie bedzie chcial,a napewno bedzie bardzo drogo.Wyprzedacie cala Polskę, bo zachod jest bogaty.Co zrobia np.studenci,tylko nieliczni beda mogli cos wynajac,co zrobia rodziny które ledwo gromadza pieniadze na czynsz,a niektóre kamienice już w polowie naleza do zamoznych z zachodu.Wielu moich znajomych z Lon.w tym roku chcialo kupic w Polsce mieszkanie,a teraz zaczynaja sie wymeldowywac z naszego kraju,będą sprzedawac co do nich należy,bo tylko tak uciekna przed tym chorym pomyslem ludzi zajmujacych najwyzsze w Polsce stanowiska,a w których jest,a raczej była nasza nadzieja.Co prawda tam splacac mieszkanie można cale zycie,ale stac wszystkich którzy tylko chca na korzystanie w pelni ze wspanialego i piekniego swiata!Decyzja w sprawie podwojnego podatku slyszalem może zapasc za 4 lata, teraz wszyscy Polacy których stac na kupno nieruchomosci zostali zatrzymani w miejscu,a za 4 lata to mieszkania w Polsce będą kosztowaly 2 razy wiecej.ZA DLUUUUUGO na decyzje,nawet 2 miesiace byloby za dlugo! Ja zmarnowalem najpiekniejsze lata mlodosci,pracujac ciezko na swoja przyszlosc,z daleka od rodziny,przyjaciol,tesknota lamala mi serce,ponieważ Polska nie dala i nie da mi nic,a PUSTA i SKORUMPOWANA wladza mysli tylko o sobie,i jeszcze chce abysmi im poprostu dali spore ciezko zarobione pieniadze, które oczywiście przepadna bez sladu!Naiwnym Frajerem nie jestem,bo tylko taki Wam cos da za nic! ZEGNAMY POLSKO i zycze dalej takich pomyslow,które tylko Polakom nie pozwalaja zyc w Polsce!
Adamek / 217.70.48.* / 2006-02-24 12:05
bardzo dobrze napisane. Pozdrawiam
wiktorka / 83.216.88.* / 2006-02-25 11:30
pomysl rownie idiotyczny,jak i caly rzad w Polsce.Zyje w Anglii od kilku lat.Wyszlam tu za maz,urodzilo mi sie dziecko.Nie powiem,ze jest super,bo jednak tesknie do kraju,ale jak slysze takie idiotyzmy,to nie wiem,czy mam sie smiac,czy plakac.Polacy nie migruja przeciez dla przyjemnosci!Robia to,bo wspanialy polski rzad,nastepny z kolei,nie potrafi stworzyc odpowiedniej ilosci miejsc pracy(malo tego-niektore likwiduje).Rzada od nas,abysmy lozyli nasze ciezko zarobione oieniadze na co?Do dzis nie potrafie sobie na to odpowiedziec...(aha,moze na dofinansowanie interesow ksiedza Rydzyka,bo ostatnio dosc duzo mu skapnelo).Podsumowujac powiem tylko:stworzcie kilka miejsc pracy,naprawde chetnie wrocimy do Polski i bedziemy placic podatki.Nie zajmujcie sie tylko soba,nie nabijajcie wlasnych kies naszymi pieniedzmi.Nie tak powinien wygladac kraj,do ktorego chcialabym w przyszloisci wrocic z moim dzieckiem.W tym momencie jest to kraj rzadzony przez oszustow,zlodziei i wyzyskiwaczy!!!!!!!!!!!!!!!
TOMEK2KO / 194.187.32.* / 2006-02-15 12:11
OSTATNIO DOWIEDZIALAM SIE O KOLEJNYM ABSURDZIE NASZEJ KOCHANEJ POLSKI WLASNIE KONCZE KONTRAKT I ZAMIERZALAM WROCIC DO KRAJU ZA KTORYM BARDZO TESKNIE ALE WIECIE CO JA NAPEWNO NIE ZAPLACE TEGO PODATKU I WSTYD MI ZANASZA WLADZE. CHYBA JUZ NIE WRUCE DO MOJEGO KRAJU. I NIE DOSTANIECIE TYCH PIENIEDZY
rubby222 / 24.91.194.* / 2006-02-13 04:25
Swietny text. Jak gdzies tam juz wspomnialem, handel zywym towarem zostal podniesiony do rangi prawa panstwowego w postaci polskiego prawa podatkowego dla osob pracujacych za granica. Czuje sie jak dziwka, ktora nie dosc ze kiepsko zarabia to jeszcze musi placic ponad 50% tego co zarobi swojemu alfonsowi. Ludzie mowia, ze Stalin to byl potwor ale z polakami mu sie nie udalo, ciekawe ile czasu potrzeba przy obecnym prawie i poziomie zycia wiekszosci ludzi w kraju zeby wynarodowic Polske ??? Moze ktos zna odpowiedz?
Adrian / 217.155.245.* / 2006-02-08 13:40
Chlopie ja jestem 1 rok poza granicami naszego kraju w twoich sowach widze moje mysli nic dodac nic ujac naprawde dobra i prawdziwa wypowiedz !!!!!
Sasiad z dolu / 62.255.64.* / 2006-02-07 20:27
...o,prosze prosze.Swieta racja.Brawo Marcinie!Szkoda tylko,ze list twoj pozostanie nadal tylko kropla w morzu.Szkoda,ze nikt z wladz tego nie przeczyta i jeszcze wieksza szkoda,ze nikt dalej w tym kierunku nic nie zrobi.Przyjdzie nam pozostac wiec na obcej ziemi chcac,czy nie chcac i odwiedzac ''umilowany'' kraj co jakis czas.Mozna tez przejac wladze w tym kraju (mam juz nawet kandydatow na pewne stanowiska) bez sily lub przemoca.Cuba libre!
Sasiad z dolu / 62.255.64.* / 2006-02-07 20:26
...o,prosze prosze.Swieta racja.Brawo Marcinie!Szkoda tylko,ze list twoj pozostanie nadal tylko kropla w morzu.Szkoda,ze nikt z wladz tego nie przeczyta i jeszcze wieksza szkoda,ze nikt dalej w tym kierunku nic nie zrobi.Przyjdzie nam pozostac wiec na obcej ziemi chcac,czy nie chcac i odwiedzac ''umilowany'' kraj co jakis czas.Mozna tez przejac wladze w tym kraju (mam juz nawet kandydatow na pewne stanowiska) bez sily lub przemoca.Cuba libre!
adam / 2006-02-02 14:52
czesc. do sierpnia mialem dochody w Polsce. Od pazdziernika pracuje w Anglii. Zamierzam zostac tu 3 lata, mam kontrakt na taki okres. Czy w dochodzie za 2005 musze wykazac dochody z zagranicy? Czy angielski REVENUE WYSYLA DO POLSKI INFORMACJE O DOCHODACH JAKIE TU UZYSKALEM?
lolo / 83.23.208.* / 2006-02-10 21:37
Zgodnie z prawem tak (PIT-36)
Jeśli chodzi o urząd podatkowy UK to on nie przesyła żadnych informacji di US RP.
USRP / 217.76.116.* / 2006-03-03 13:49
oczywiste jest ze urzedy polskie, irlandzkie i brytyjskie informuja sie o dochodach podatnikow. O tym mowia umowy miedzynarodowe. chocby dla uzyskania PPS w irlandii nalezy przedstawic polskie dokumenty (paszport i np dowod) we wniosku o wydanie PPS jest rowniez pytanie o polski NIP, adres zamieszkania w Polsce itp. Np. nr NIP nie trzeba podawac...ale aby zidentyfikowac podatnika wystarczy PESEL, ktory jest w paszporcie i dowodzie, a nawet ubezpieczeniu. Wszystkie te dane posiada np irlandzki revenue i polski US.
prez z podwojnym opodatkowaniem / 83.216.88.* / 2006-02-25 11:48
najprawdo[odobniej Inland Ravenue wysyla takie informacje do US.Poza tym,jezeli w danym roku podatkowym pracowales i tu i tu musisz sie niestety rozliczyc rowniez z Polska,chociaz jest to zupelnie bezsensowne
NiePlacic / 217.23.231.* / 2006-02-28 16:23
Ja przed wyjazdem z Polski do pracy do Angli wymeldowalem sie calkowicie, nie mam adresu stalego ani nawet czasowego, do Polski nie wroce a jak jakas kunda z zasranego poslkiego US sie upomni sie o podatek to se moze wysylac monity w kosmos :)))
marek / 2006-02-02 14:50
sluchajcie potrzebuje waszej pomocy pracuje w anglii od 14 pazdziernika na rocznym kontrakcie, wczesniej pracowalem w polsce w zeszlym roku jak mam sie rozliczyc z urzedem skarbowym, istotne jest tez to ze chce sie rozliczyc z zona ktora teraz nie pracuje ale pracowala w zeszlym roku pomozcie pozdrawiam marek
elwira / 62.255.64.* / 2006-02-21 22:51
cześć mam ten sam problem co ty i nie mam pojecia co mam zrobic ?jestem z męzem w londynie pół roku i pół roku w polsce pracowaliśmy,pracujemy legalnie i jak sądzisz gdzie sie mamy rozliczac i czy razem? bardzo proszę o pomoc bo mam duzy z tym problem pozdrawiam elwira
Paulina / 83.11.167.* / 2006-02-02 14:02
Mój tata pracuje na biało w Austrii już od kilkunastu lat. Jest zmeldowany na stałe w Polsce i w Austrii. Czy jest zobowiązany rozliczyć się z dochodów jakie tam osiąga, jeżeli nie osiąga żadnych w Polsce? Jeżeli tak, to jaki PIT ma wypełnić? I czy musi odliczyćcały podatek jaki obowiązuje w Polsce, czy tylko dopłacić?
Krzysztof / 83.7.223.* / 2006-02-01 12:18
Interesuje mnie przypadek gdy jestem rezydentem w Wielkiej Brytanii , przebywałem tam cały rok podatkowy , w Polsce nie osiągnąłem żadnych dochodów. Nadal mieszkam w UK i co mam robić?
acoma / 82.46.178.* / 2006-02-19 02:43
nie wiem jaki wplyw ma rezydencja uk na placenie przez nas podatku w pl,
ale wszystkiego na temat Residence Permit (ten kwitek to pierwszy i bezwzglednie konieczny krok do uzyskania rezydecji - mozemy starac sie o niego po 12mcach) oraz PERMANENT RESIDENCE (wlasciwa rezydencja, o ktora mozemy starac sie po 4 latach)
mozecie dowiedziec sie na www.ind.homeoffice.gov.uk
formularze EEA1 i EEA3 sa dostepne na tej stronie nie ma wiec potrzeby pisac do Home Office
"Polroczna mieszkanka UK" / 86.129.81.* / 2006-02-03 12:15
nadal mieszkac w UK
bacha / 83.27.107.* / 2006-02-02 14:33
spoać spokojnie mogą Ci skoczyć
Egzorcysta / 62.3.102.* / 2006-02-06 01:48
Witam. Mozesz dac info jak w praktyce zdobys rezydenta tzn co wyslac i gdzie ( prawdopodobnie HomeOffice) Jestem juz 16 miesiecy w Anglii. Dzieki.
Daron / 62.253.32.* / 2006-02-23 20:02
hej. mieszkam w GB od 2 lat i status rezydenta otrzymalem automatycznie po przepracowaniu 12 miesiecy na kontrakcie. Z Homme Office dostalem taka informacje. wiec spoko Egzorcysto, jestes rezydentem.
lolo / 83.23.208.* / 2006-02-10 21:41
Składasz wniosek w Homo Oficee. Tam otrzymasz formularz.
Radek.uk / 213.238.92.* / 2006-02-06 15:30
z tego co wiem to sa 2 rodyaje rezdenta podatkowy i tzw pozwolenie na pobyt tj home office o papierek rez podatkowego pytaj w Irland Revenu czy jak sie to pisze...
acoma / 82.46.178.* / 2006-02-19 02:44
2006-02-19 02:43:03 | 82.46.178.* | acoma
nie wiem jaki wplyw ma rezydencja uk na placenie przez nas podatku w pl,
ale wszystkiego na temat Residence Permit (ten kwitek to pierwszy i bezwzglednie konieczny krok do uzyskania rezydecji - mozemy starac sie o niego po 12mcach) oraz PERMANENT RESIDENCE (wlasciwa rezydencja, o ktora mozemy starac sie po 4 latach)
mozecie dowiedziec sie na www.ind.homeoffice.gov.uk
formular ze EEA1 i EEA3 sa dostepne na tej stronie nie ma wiec potrzeby pisac do Home Office
Dawid1972 / 83.22.139.* / 2006-02-01 12:04
Pracowałem około 3 tygodni w Niemczech na legalnym kontrakcie a nastepnie od maja 05 podjołem pracę w polsce czy mogę rozliczyć sie przez stopę procentową czy tradycyjnie ? Jak mam się rozliczyć?
lolo / 83.23.208.* / 2006-02-10 21:42
Dochód niemiecki dodajesz do dochodu polskiego i wyliczasz próg podatkowy dla dochodu uzyskanego w RP.
Jak mi wiadomo dochód niemiecki nie jest opodatkowany.
sondaaa / 2006-01-31 23:05
Jestem w Anglii od wrzesnia 2005.w marcu jakos bedzie juz te 183 dni ,ktore podobno musze miec aby starac sie o zwolnienie z nadplacania w Polsce podatkow za zarobki uzyskane UK.To jak sie o to ubiegac?gdzie skladac i jakie papiery???do I. Revenu czy Urzedu skarbowego w Polsce??i czy musze sie rozliczac z tych zarobkow tutaj uzyskanych do konca 2005?bo wczesniej w wakacje uzyskalam tez mala kaske w Polse,to czy w rozliczeniu musze o tym wspominac?czy tylko jak juz uzyskam te papiery ze moj osrodek zyciowy i sprawa rozliczeniowa ma byc zalatwiana w UK to tu sie z tego rozlicze wedlug angielskiego roku rozliczeniowego tak??
to wszystko tak zawile a ja taka nieporadna ,a za poradnika podatkowego ktory mowi jakby po arabsku idzie zaplacic majatek...
prosze o pomoc
lolo / 83.23.208.* / 2006-02-10 21:52
Jeśli chcesz być uczciwa i rozliczyć się w RP to mogę Ci tylko powiedzieć, że najprawdopodobnie w RP tego podatku z dochodu w UK nie zapłacisz, ponieważ wyjdzie Ci na zero. Dlaczego ?
Przez cztery miesiące cudów nie zarobiłaś i jak odejmiesz od tego dochodu 30diet ( chyba 960 Ł) oraz przy wyliczeniu podatku do zapłaceniaw RP odejmiesz podatek zapłacony w UK to powinno się wyzerować. Od dochodu uzyskanego w RP podatek zaliczkowo już zapłaciłaś, a przy rozliczeniu masz jeszcze kwotę wolną od podatku tj. chyba około 2000 zł.
Prawnie tak czy siak to powinnaś złożyć PIT-36 i nie wierzę żeby w Twoim przypadku US RP Ci odpuścił.
AM / 2006-01-31 17:25
Witam i dziekuje za ciekawy temat w Mopney.pl
Przebywam na stypendium zagranicznym w USA (status wiza J1) i oplacany jestem przez uniwersytet w USA. Zgodnie z obustronna umowa USA-Polska nauczyciele, naukowcy wykonujacy prace o nie komercyjnym charakterze sa przez dwa lata zwolnieni z oplaty podatkowej w kraju w ktorym wykonuja taka prace- w moim przypadku USA (pkt 17 ustawy) . Przez trzeci i ostatni rok pobytu zobowiazany jestem juz placic podatki w USA. Czy po powrocie do Kraju jestem zobowiazany do zaplaty podatku od dochodow za okres trzech lat? czy musze sie z calosci dochodow rozliczyc z fiskusem po powrocie do Kraju? Sprawy sa tak niejasne ze boli glowa. Moze ktos wie jak mam sie odnosic do naszego prawa podatkowego?. Z gory dziekuje.
WBW / 76.107.153.* / 2007-12-03 08:33
Mam dokladnie taka sama sytuacje i tez jestem bardzo zdezorientowany. Czy dowiedziales sie juz jak to jest. Jesli tak to prosze napisz cos
danjerz / 87.207.101.* / 2006-02-15 17:14
Wejdz na strone ministerstwa podatków ( tfu.. finansów) i znajdz zakładke orzeczenia - znajdz pozycja praca za granica - i tu cie zaskocze .. interpretacja jest durna ale obowiazująca
AM / 2006-07-20 20:46
Czy mozna danjerz prosic o wiecej danych bo nie moge dotrzeć do tej zakladki... w Ministerstwie. Dziekuje
marcin / 208.179.29.* / 2006-01-30 20:36
Czy ktos wie czy zyski na gieldach USA sa opodatkowane podatkiem liniowym (19%) czy tez na zasadzie ogolnej (doliczane do przychodu i opodatkowene stawka 19%, 30%, 40% itd). Artykul 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osob prawnych mowi: "
Podatek dochodowy od dochodów z dywidend oraz innych przychodów z tytułu udziału w zyskach osób prawnych mających siedzibę na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, z zastrzeżeniem ust. 2, ustala się w wysokości 19 % uzyskanego przychodu." Niestety zawsze bylem cienki z jezyka polskiego. Nie rozumiem kto ma miec siedzibe na terytorium RP. Ja (jako platnik) czy spolka ktora placi dywidendy? Mam wrazenie ze chodzi tutaj o mnie ale chcialbym sie upewnic.
mariol / 85.221.171.* / 2006-01-30 15:07
Czy jak juz mnie wytropi US. I przyczepi sie do moich dochodow z UK bede sie mogl wtedy postarac o przyznanie ograniczonosci podatkowej? Na razie nie chce sie afiszowac bo z doswiadczenia wiem ze to na dobre nie wychodzi.
lolo / 83.23.208.* / 2006-02-10 21:54
Jak Ci się już prezyczepi to nie wiem czy Ci tych Funtów wystarczy jak Ci wyliczą kary.
duckie_fuc*RP / 2006-01-29 19:47
pracuje w UK od 2 lat place tu podatki powiedzcie mi czy jezeli pozbawie sie meldunku tzn wymelduje sie z polski beda mogli mi skoczyc (US) czy moze lepszym wyjsciem byloby zrzec sie obywatelstwa? jestem w kropce. chca mnie pozbawic wszystkiego co osiagnalem w UK chca abym zostal z niczym tzn zarabial 600PLN jak w polsce (zona moja jest z dzieckiem w polsce zaraz pewnie jej dowala) F U C * R P
aaaaa / 193.32.3.* / 2006-02-10 14:04
Jesli w UK, Holandii i paru jeszcze krajach pracuje się dłużej niż 183 dni w danym roku podatkowym to nie trzeba płacić podatków w Polsce.
Znalazłam ustawę dotycząca Holadnii a o ile wiem taka sama zasada jest w przypadku pracy w UK (jak zresztą napisane w artykule).
http://www.abc.com.pl/serwis/du/2003/2120.htm - dziennik ustaw z 2003, nr 216 poz 2120, artykuł 14
albo w Danii
http://www.abc.com.pl/serwis/du/2003/0368.htm
Pozdrawiam
ilios / 213.102.140.* / 2006-01-28 19:02
Mam pytanie!Jeżeli mam podwójne obywatelstwo polsko-niemieckie i pracuje w Holandii jako obywatel niemcki a w Polsce nie mam żadnych dochodów.Czy musze odprowadzic podatek do US w Polsce
lolo / 83.23.208.* / 2006-02-10 21:57
Czym Ty sobie głowę zawalasz !
ilios / 213.102.137.* / 2006-01-28 18:59
Mam pytanie!Jeżeli mam podwójne obywatelstwo polsko-niemieckie i pracuje w holandii jako obywatel niemiecki.czy musze odprowadzic podatek do US w Polsce?
jinxsior / 80.53.72.* / 2006-01-28 12:52
1.W 2005 roku w styczniu wyjechalem do Angli i podjąłem legalna prace na autobusach miejskich.Nie mialem zadnych dochodow w Polsce w 2005 roku.Czy musze sie w jakis sposob rozliczac z US w Polsce??
2.W lipcu do anglii przyjechala moja zona ktora pracowala legalnie przez trzy miesiace, wrocila jednak do kraju i w grudniu podjęła prace w polsce.Czy mamy rozliczac sie w wspolnie czy lepiej niech rozliczy sie tylko moja zona.No i czy ja obowiazuje placenie podatku za zarobki w anglii.
Dziekuje i pozdrawiam.
polak z anglii / 84.64.129.* / 2006-01-31 19:26
http://www.networkpl.com/subdomains/moja_wyspa/modules.php?name=News&file=article&sid=1500 wejdz sobie na tą strone i poczytaj wszystkiego sie tam dowiesz
jerzy / 83.22.128.* / 2006-01-25 00:05
witam
Miałem w Polsce w 2005 r dochód i rozliczam się na pit -28 ,ale też prcowałem legalnie w Irlandii jak mam się rozliczyć?

Najnowsze wpisy