Forum Forum podatkoweInne

Podwójne opodatkowanie, czyli praca za granicą a fiskus

Podwójne opodatkowanie, czyli praca za granicą a fiskus

Wyświetlaj:
Piotr348 / 178.37.153.* / 2012-09-03 22:18
Mam ciekawy artykuł dotyczący opodatkowania spadku z Niemiec: http://intertax24.com/index.php/blog/problemy-za-granica/122-spadek-w-niemczech.html
bebebeb / 88.156.185.* / 2012-08-23 11:14
witam pracowalem w norwegi w 2009 roku. ale dostalem pit do rozliczenia sie w polsce od pracodawcy polskiego , rozliczylem sie z fiskusem w polsce a tu przyszlo do zaplacenia podatku tez z norwegi zaplacilem tez to . moje pytanie kto teraz ma oddac mi ten podatek zapalcony bo przeciez jest abolicja podatkowa o podwojnym opodatkowaniu bardzo prosze o wyjasnienie
belladonna / 2012-08-23 21:24 / Tysiącznik profesjonalny
Chyba trochę wymieszałeś pojęcia. Jest unikanie podwójnego opodatkowania, czyli...w 2009 roku w polskim PIT jeśli już dochody norweskie z pracy najemnej miały być wykazane do stopy, czyli podatek płacony od innych dochodów wg stopy wyliczonej od sumy dochodów... wiec w PL norweskie opodatkowane być nie mogły :)
andrzej61 / 93.210.114.* / 2012-07-12 21:49
witam! pracowałem w Norwegii w2009 pod koniec roku otrzymałem zasiłek dla bezrobotnych. w Polsce nie pracowałem.Rozliczyłem się całkowicie w Norwegii.Ale nasza skarbówka żąda podatku z zasiłku twierdząc że jest to inny dochód,co mam z tym zrobić
manka431 / 82.170.151.* / 2012-07-02 17:21
Witam! Mój partner mieszka i pracuje od 8 lat w Holandii. Ma firmę jednoosobową. Mamy Córkę. (3,5 roku)Obydwie mieszkamy od 3 lat w Holandii legalnie i opłacamy ubezpieczenie zdrowotne. Czy mój partner musi się rozliczać również w Polsce? Mieszkamy w NL ale mamy również meldunki w PL. Dziękuję z góry za odpowiedź.
belladonna / 2012-07-03 18:23 / Tysiącznik profesjonalny
Pytanie gdzie macie rezydencję... a jak Holandia nic nie wie, ze dany człek jest ich rezydentem to logiczne, ze infor kieruje do kraju rezydencji.... a w kraju rezydencji (np PL) ten się będzie domagał certyfikatu rezydencji innego państwa skoro człek stwierdzi, ze jest rezydentem innego kraju.... no i koło się zamyka :)
Gojda / 93.181.151.* / 2012-06-28 22:43
Proszę o pomoc!Pracowałam w Belgii w 2011r,na umowe o prace na belgijskich warunkach przez ponad pół roku.W Polsce w tym czasie nie uzyskałam żadnych dochodów oprócz alimentów i rodzinnego na dzieci.Zaznaczam ,że jestem samotna matka i nie bardzo wiem jak mam te sprawe załatwic i co ważniejsze do kiedy należy rozliczyć sie w Belgii?W polsce natomiast wykazalam zerowe dochody i poprosiłam o możliwośc korekty.Boję się ,że przeoczyłam wazne sprawy...Pozdrawiam i dzieki z góry..
belladonna / 2012-06-29 15:59 / Tysiącznik profesjonalny
Co do Belgii, to ich prawa nie znam... ale co do PL jak jesteś rezydentem podatkowym PL, to miałaś obowiązek rozliczyć dochody z Belgii w PL (mając jedynie dochody z Belgii w roku podatkowym podatki nie wyjdą...). Warto to samemu wyprostować korektą, bez oczekiwania, że fiskus się tym zajmie, bo wtedy może być kara :)
Chuck Noland / 91.198.179.* / 2012-06-28 14:21
Witam, od 3 lat wyjeżdża ma miesiąc do pracy sezonowej w Szwecji, gdzie płace podatek dochodowy 25%. Pozostałe 11 miesięcy pracuje w Poslce (mam miesiąc urlopu na wyjazd do Szwecji). Czy należy mi się jakiś zwrot podatku w Poslce za pracę zagranicą?
Pozdrawiam i dziękuję
belladonna / 2012-06-28 14:57 / Tysiącznik profesjonalny
A co ma Polska do podatków zagranicznych? Dochód ze Szwecji powinieneś w polskim PIT wykazywać i rozliczać się wg metody wyłączenia z progresją :)
letar / 94.5.113.* / 2012-05-30 18:07
Pytanie o podatek z lokat w PL. Jestem samozatrudniony w UK. NIE mam stalego zameldowania NIEGDZIE. Urzad skarbowy ma moj adres w UK (korespondencyjny). Mam NIP.Kto i gdzie powinien odprowadzac podatek od zysku z Lokat (podatek BELKI) I gdzie sie rozliczać z zyskow z konta maklerskiego?
belladonna / 2012-05-30 18:57 / Tysiącznik profesjonalny
A jakim adres posiada biuro maklerskie? bo jak polski, to logiczne, że infor pójdzie do polskiego US... masz certyfikat rezydenta UK?
letar / 94.5.113.* / 2012-05-30 19:05
Nie mam certyfikatu rezydenta (nigdy nikt mnie o to nie ptal nigdy nie bylo potrzebne) rozliczam sie z podatku tataj w UK. konto maklerskie w PL adres w banku maja z UK.
belladonna / 2012-05-30 20:35 / Tysiącznik profesjonalny
Jeżeli to u Ciebie nie ma nic wspólnego z tym:
http://www.comperia.pl/gra-na-gieldzie-bez-podatku-ranking-rachunkow-maklerskich-ike.html

to z tego co czytam wszystkie PIT-8C nierezydentów (a rozumie, ze skoro posiadają twój adres z UK tak cie potraktują)kierowane są do US właściwego dla nierezydentów.

I to poczytaj:
http://www.pit-2011.pl/rozliczenie-nierezydenta/
belladonna / 2012-05-30 20:36 / Tysiącznik profesjonalny
m mi zwiało, miało być rozumiem :)
Tomek_Stefanek / 65.49.14.* / 2012-05-30 09:45
Witam.
Proszę o pomoc. W polsce wziąłem urlop bezpłatny i wyjechałem do chin. Czy wracając do kraju muszę zapłacić podatek od zarobionych tu pieniędzy i jeżeli tak to na jakiej podstawie? W chinach obcokrajowiec który przebywa nie dłużej niż 180 dni jest zwolniony z podatku a powyżej tego czasu obowiązuje podatek 30%. Jeżeli wynagrodzenie jest wypłacane w walucie obcej np. euro to pracodawca również nie płaci podatku, jeżeli jednak wynagrodzenie pobierane jest w walucie chińskiej pracodawca zobowiązany jest zapłacić podatek w wysokości 30%. Co w przypadku kiedy część wynagrodzenia odesłałem w walucie euro do domu a część pobrałem w walucie chińskiej która to część została tu opodatkowana?
belladonna / 2012-05-30 16:23 / Tysiącznik profesjonalny
Z Chinami z tego co widzę jest progresja... czyli nie mając za 2012 w PL dochodów do opodatkowania (tylko z Chin) zeznań w PL składać nie trzeba :)
Tylko pytanie, masz pracodawce z Chin, czy polskiego, który Cię oddelegował?
Tomek_Stefanek / 61.153.156.* / 2012-06-04 17:31
Tak się złożyło że mam pracodawcę z Chin. Co do dochodów. Jeżeli mam za 2012 w Pl dochody to od zarobionych tu pieniędzy też muszę podatek zapłacić?
belladonna / 2012-06-04 18:34 / Tysiącznik profesjonalny
Mając dochody z PL i Chin, jako polski rezydent w PL opodatkujesz dochody POLSKIE wg stopy wyliczonej od sumy dochodów (polskich i chińskich). Wrzuć w Google metoda wyłączenia z progresją i dowiesz się na czym ona polega :)
paula105 / 95.49.59.* / 2012-05-14 17:15
Witam,
W 2008 r pracowałam w Wielkiej Brytanii, nie maiłam dochodów w Polsce. Czy za rok 2008 powinnam złożyć zeznanie podatkowe w Polsce i czy muszę płacić podatek? Za 2008 rozliczyłam się w UK i podatek również zapłaciłam w UK.
belladonna / 2012-05-15 16:35 / Tysiącznik profesjonalny
Jak w całym roku 2008 były tylko dochody z UK nie musiałaś składać zeznania w PL :)
paula105 / 83.6.20.* / 2012-05-15 17:02
serdecznie dziękuję za odpowiedź. a czy jest gdzieś to prawnie zapisane (np. ustawa)? dostałam wezwanie do urzędu skarbowego w sprawie wyjaśnień dochodów z 2008 uzyskanych w UK na podst. z art. 274a ustawy z dnia 29 sierpnia 1997. jutro wybieram się w celu wyjaśnienia sprawy.
belladonna / 2012-05-15 20:15 / Tysiącznik profesjonalny
(Ustawa PIT)
"Art. 27.
8. Jeżeli podatnik, o którym mowa w art. 3 ust. 1, oprócz dochodów podlegających opodatkowaniu, zgodnie z ust. 1, osiągał również dochody z tytułu działalności wykonywanej poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub ze źródeł przychodów znajdujących się poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, zwolnione od podatku na podstawie umów o unikaniu podwójnego opodatkowania lub innych umów międzynarodowych - podatek określa się w następujący sposób:

1) do dochodów podlegających opodatkowaniu podatkiem dochodowym dodaje się dochody zwolnione od tego podatku i od sumy tych dochodów oblicza się podatek według skali określonej w ust. 1;
2) ustala się stopę procentową tego podatku do tak obliczonej sumy dochodów;
3) ustaloną zgodnie z pkt 2 stopę procentową stosuje się do dochodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym".


czyli jeśli oprócz dochodów PODLEGAJĄCYCH opodatkowaniu ma dochody niepodlegające (np z pracy w UK), to te niepodlegające wykazuje do stopy.... a skoro nie miał dochodów podlegających opodatkowaniu (innych niż z pracy z UK), to obowiązku nie ma. Trzeba to wyjaśnić, bo być może miałaś jednak dochody podlegające opodatkowaniu, o czym nawet nie wiesz :)
balbinabalbina / 83.31.178.* / 2012-05-14 02:46
Witam,
chcialabym zapytac o kwestie dosc skomplikowana. Mieszkam i pracuje w UK i tam sie rozliczam i mam odkladane skladki. Obecnie czesto przebywam tez w Polsce i znalazlam tez tu prace. Moje pytanie to czy moj polski pracodawca moze odkladac za mnie skladki w UK? Nie zalezy mi na ZUSie, wole miec emeryture w UK. (Nie mam meza ani dzieci)
doradca_eurotax / 2012-05-31 15:28
Witajcie,
Jestem doradcą online firmy Euro-Tax, zajmującej się doradztwem w zakresie zwrotu podatku płaconego za granicą.
Chciałbym poznać Wasze opinie na temat naszej firmy, świadczonych przez nią usług, a także procedur zwrotu podatku, czy problemów z nim związanych.
Jestem tu także po to żeby służyć moją wiedzą i pomocą
w kłopotliwych dla Państwa zagadnieniach związanych ze zwrotem podatku zza granicy.
Zapraszam do dyskusji w tym temacie.
Jestem do Waszej dyspozycji.
-----------------------------
Marcin
Doradca online Euro-Tax.pl
http://www.euro-tax.pl
Zwrot podatku za pracę za granicą
balbinabalbina / 83.9.127.* / 2012-05-15 23:17
dziekuje za odpowiedz, juz sie przenosze:)
belladonna / 2012-05-15 20:16 / Tysiącznik profesjonalny
To pytanie na forum ubezpieczeń, a nie podatkowym :)
kp100 / 81.168.168.* / 2012-05-10 14:16
Dziękuję za odpowiedź. O co chodzi z tym polskim rezydentem podatkowym? Zameldowanie na stałe ma w PL. W DE ma meldunek tymczasowy aby mieć legalną pracę.
belladonna / 2012-05-10 18:53 / Tysiącznik profesjonalny
Można nawet być 5 lat w DE, ale wystarczy mieć zonę w PL i rezydencja podatkowa w PL.. wiec niekoniecznie zameldowanie, czy fizyczne zamieszkiwanie będzie świadczyło o rezydencji :)
kp100 / 78.8.171.* / 2012-05-09 10:50
Witam. Moja znajoma jest zatrudniona w PL na umowę zlecenia na kwotę 210zł. Pracodawca płaci jej minimalne składki oraz podatek. Pracę należącą do jej obowiązków wykonuje tak naprawdę w 1 dzień, pozostałe dni ma wolne. Udało się jej znaleźć pracę przy opiece w Niemczech, gdzie na umowie ma 400 Euro (to chyba jest traktowane jako mini-job czy jakoś tak). Resztę pracodawca płaci do ręki. Jest zameldowana tymczasowo w Niemczech i tam na konto są przelewane te pieniądze. Czy w takim przypadku musi wykazywać ten dochód w rozliczeniu PIT?

Z góry dziękuję za wszelkie odpowiedzi.
belladonna / 2012-05-09 16:40 / Tysiącznik profesjonalny
To, że ktoś ma dochód "ukryty" nie znaczy, że go nie ma tak w ogóle.... skąd się bierze temat nieujawnione źródła? ano stąd, ze ktoś ma udokumentowany dochód (np w PIT) w mniejszej wysokości niż poczynione wydatki.
http://podatki.gazetaprawna.pl/orzeczenia/484293,praca_na_czarno_to_tez_przychod.html

Wszystko zależy, czy przychód zagraniczny minus diety (30%), minus KUP da nam kwotę na plus.... jak tak, a ma też dochody w PL, niemieckie powinna wykazać do stopy, o ile jest polskim rezydentem podatkowym :)
rafal79 / 118.68.187.* / 2012-04-30 08:36
Witam. Szukam porady i bylbym niezmiernie wdzieczny za jakikolwiek sygnal.
Caly 2011 mam przepracowany w wietnamie i tu odprowadzony podatek. zadnych dochodow w PL.
W zwiazku z tym czy musze skladac jakiekolwiek zeznanie do US?

Dziekuje
ZulkaM / 2012-04-30 12:27 / Bywalec forum
Jeśli brak dochodów z Polski to Wietnam ma zwolnione dochody z opodatkowania w Polsce i nic nie musisz rozliczać w US.
karo1234567 / 85.138.80.* / 2012-04-30 01:05
Mam dokladnie ta sama sytuacje jak "zuzanna 198"1 tym skladaniem NIP-3. Od 2 lat pracuje w Portugalii rozliczam sie tu,
zadnego meza zadnych dzieci zadnej pracy w polsce od 2010. Ale jestem zarejestrowana w
polskim US. Wiem, ze zadnego podatku placic w PL nie musze, ale czy musze zostawiac
jakiegos PITa w US w polsce (NIP-3??NIP-0?) albo jakies zaswiadczenie, ze mam tu dochody?
Czy zaswiadczenie o rezydencji tutaj jest konieczne i czy trzeba je gdzies przedstawic w PL?
ja z tych spraw nic nie rozumiem ..... Dziekuje z gory za pomoc Belladono

Najnowsze wpisy