Forum Forum podatkoweInne

Podwójne opodatkowanie, czyli praca za granicą a fiskus

Podwójne opodatkowanie, czyli praca za granicą a fiskus

Wyświetlaj:
zdezorientowana / 2012-03-06 18:45
Witam. Mam pytanie, jak dla mnie w skomplikowanej sprawie. Jestem wdowa i mam corke 22-letnia, ktora studjuje w Anglii. Corka w PL otrzymuje rente rodzinna po ojcu i ZUS ja rozlicza wzgledem US. Corka w Anglii pracuje dorywczo, ale legalnie. Pytanie moje brzmi : czy moge rozliczyc sie wspolnie z corka jako matka samotnie wychowujaca , czy moge odliczyc 1112 zl ujgi i na jakim PIT 37 ? czy PIt 36 ?
belladonna / 2012-03-07 22:05 / Tysiącznik profesjonalny
Córka osiąga dochody w PL i w Anglii, więc gdzieś musi rozliczyć wszystkie dochody.
Jak dochód brutto córki (ten uzyskany za granicą) przekroczy kwotę 3089 zł, to tracisz prawa do ulgi i rozliczania jako matka samotnie wychowującą. Jaki PIT składasz zależy od tego jakie masz dochody (z jakiego tytułu), a o tym nic nie piszesz :)
marttitka / 2012-03-06 12:44
Belladonna!Mam pytanie.Jak będę mogła rozliczyć się najkorzystniej, jeżeli ja w 2011 otrzymywałam tylko "kuroniówkę", mąż od stycznia do końca marca pracował w Polsce, a pozostałą część roku był oddelegowany do Niemiec i tam odprowadzano mu podatek, natomiast składki społeczne i zdrowotne miał płacone w Polsce?Dodam tylko, że chcielibyśmy odliczyć ulgę prorodzinną.Mamy 1 dziecko.Mąż pracuje w Niemczech do dziś.Co mam wpisać w PIT 37 w miejscu jego zamieszkania?
belladonna / 2012-03-06 16:22 / Tysiącznik profesjonalny
Wspólny nie PIT-37, a PIT-36, bo są dochody zagraniczne.
Trzeba zrobić wspólny PIT-36 z dochodami zagranicznymi, ulgami oraz indywidualnie dla Ciebie PIT-37, dla męża PIT-36 (bo zagraniczne), ulgę na dziecko można podzielić na te PIT indywidualne, jak tylko w jednym nie ma pokrycia na całości i mając to zobaczysz co korzystniejsze :)
marttitka / 2012-03-06 18:55
Dzięki Belladonna.Ale mam jeszcze pytanie.Niejasna jest dla mnie kwestia rezydencji.Mąż ma odprowadzany niemiecki podatek więc jest rezydentem niemieckim??Ale ja z dzieckiem jestem w Polsce.Mamy tu dom.Więc mąż jest rezydentem niemieckim czy polskim?Poza tym chcielibyśmy rozliczyć remont domu.Czy fiskus nie będzie się czepiał jeżeli mąz rozliczy się z pracy zgodnie z metodą wyłączenia z progresją??Błagam, pomóż!!!
belladonna / 2012-03-07 22:16 / Tysiącznik profesjonalny
Mąż na pewno jest rezydentem polskim PL (ośrodek interesów w PL /żona, dziecko/).
Gdyby nie był rezydentem PL to w ogóle nie rozlicza niemieckich w PL (tylko polskie), ale skoro jest rezydentem PL, to niemieckie ma wykazać do stopy. Stopa, czy proporcja to zależy od międzynarodowej umowy między państwami. A jaka metoda zastosowania przy PIT w PL dochodów zagranicznych, interesuje tylko rezydenta podatkowego PL... bo nierezydent nie rozlicza w PL dochodów uzyskanych poza PL :)
kocurka / 87.101.40.* / 2012-03-06 08:57
Witam :) mam pytanie o PIT-36.Czy w pozycji 188 części K ma być wpisana kwota z pozycji 85 części D bo nie jestem pewna?
belladonna / 2012-03-06 16:18 / Tysiącznik profesjonalny
W przypadku działalności poz. 185 to podatek NALEŻNY (a należny, to jest ten wychodzący z ewidencji). W poz. 188 jest podatek WPŁACONY, a ktoś niekoniecznie mógł wpłacić prawidłowo należny, dlatego programy nie wypełniają poz. 188. Jak ktoś nie ma DG lub wpłacał podatek z DG w prawidłowych wysokościach to w poz. 188 wpisuje kwotę z poz. 185 :)
mirfex69 / 2012-03-05 20:50
Witam:)Potrzebuje porady a widze,ze belladonna jest swiatla osoba w podatkowych tematach:)Od stycznia 2011 do konca lutego pracowalem w Polsce,od marca 2011 mam zameldowanie i pracuje na stalej umowie w luksemburgu.Moj pracodawca odprowadza tu odpowiednie podatki.I teraz od ksiegowej ,i z urzedu skarbowego w kraju dowiaduje sie,ze do rozliczenia za miniony rok mam podac dochody z luksemburga..to dla mnie kompletnie niezrozumiale..Moje pytanie-czy mam czy nie mam obowiazku przedstawiac moje dochody stad?
Pozdrawiam i gory dziekuje:)Mirek.
mirfex69 / 2012-03-05 20:58
Dodam jeszce jedno pytanie-czy w sytuacji jaka opisalem wyzej-jest korzystniej rozliczyc sie z zona czy osobno?
belladonna / 2012-03-05 21:59 / Tysiącznik profesjonalny
Ciesz się, ze nie pracowałeś w tzw. raju podatkowym, bo co do tych krajów jest nieciekawie z rozliczeniem :)

Zrozumiesz jak dam przykład:
Pan X zarobił w PL 100 tyś, a Ty w PL 50 tyś., i w Luksemburgu 50 tyś.
Zrównajmy wszystko, ze tam takie same podatki jak w PL, czyli w PL jesteś w 1 progu i w Luksemburgu w 1 progu.... a pechowy Pan X wpada w 2 próg, bo ma dochody z tego samego kraju (zsumowane w jednym kraju). Rozumiesz o co biega?
Umowy w sprawie unikania podwójnego opodatkowania są takie, że w kraju rezydencji jakoś to trzeba połączyć :)

US i księgowa mają rację, dochody z Luksemburga musisz wykazać do stopy, bo polskie będą opodatkowane wg stopy wyliczonej OD SUMY DOCHODÓW, a nie wg skali.... i nie ma co siać paniki, bo stopa kształtuje się w przedziale 16-22%, więc nie jest tak źle :)

PS Co do PIT. Jak zona nie pracuje to wspólny... ale jak pracuje trzeba sprawdzić co korzystniejsze (wspólny może być mniej korzystny), a ulgę na dzieci można dzielić na PIT indywidualne (jak 2 dzieci, to w sumie 2224,08, a czy mąż odliczy 1254,12, a zona resztę itp... nie ma znaczenia kwota, byle w sumie nie przekroczyli 2224,08.... tu nie ma tematu CAŁOŚCIOWEGO w związku z dzieckiem), więc.... trzeba się pobawić i sprawdzić co korzystniejsze :)
mirfex69 / 2012-03-06 20:28
Witam:)W pierwszej kolejnosci baardzo dziekuje za poswiecony mi czas a zaraz po tym musze wyrazic uznanie dla Twojej wiedzy:))Ja jestem z tych ,dla ktorych zawilosci prawa podatkowego sa czarna magia..dlatego nie moglem sie nadziwic dlaczego PL US chce wykaz moich opodatkowanych tu badz co badz dochodow..i w sumie nadal nie rozumiem ale skoro tak zorientowana osoba jak TY mowi ,ze tak ma byc -to tak ma byc.Czyli-mam przedstawic moje dochody -w euro,a ksiegowa na potrzeby rozliczenia je przeliczy na zl?To nastepna dla mnie zagadka-bo jesli tak,to wg. jakiego kursu?A wogole jak powinien ten wykaz wygladac? Czy na jakims specjalnym druku?Z gory dziekuje za odpowiedz i wyrozumialosc bo jak mowilem wczesniej temat podatkow mnie przerasta:)
Pozdrawiam i milego wieczoru :)
mirfex69 / 2012-03-06 20:36
i znow Ps.:)poniewaz urodzilo mi sie jeszce jedno zapytanie-czy jesli przepracuje w luksemburgu juz caly rok podatkowy-to PL US nadal bedzie odemnie wymagal moich tu dochodow?
belladonna / 2012-03-06 21:45 / Tysiącznik profesjonalny
Jak przeliczać, na czym wykazać itd, to zdecydowanie skorzystaj z wiedzy księgowej.
Jeśli w CAŁYM roku podatkowym uzyskasz WYŁĄCZNIE dochody w Luksemburgu nie składasz PIT w PL (nie ma takiego obowiązku):)

PS. Jak ja wkraczałam w podatki, ustawy dla mnie to było masło maślane. Forum mnie wyszkoliło... umysł ścisły, zdecydowanie wolę rozwiązywać zagadki.... :-))
mirfex69 / 2012-03-07 19:59
Witaj belladonna:)Powinnas miec nick: madradonna:)Poza tym stokrotne dzieki,ze raczylas oswiecic takiego laika jak ja :)A,i jeszcze dodam swoje zaskoczenie bo bylem swiecie przekonany,ze jestem pania ksiegowa co najmiej z taka wiedza o podatkach;)Wielu osobom pomoglas i pomagasz widze..wieeeelkie slowa uznania i za wiedze i za poswiecany badz co badz..charytatywnie czas..A jesli kiedys zdarzy mi sie jakas watpliwosc podatkowa-juz wiem gdzie znajde pomoc:)
Jeszce raz dziekuje,pozdrawiam i milego wieczorka:) Mirek.
MikaeL675 / 89.68.56.* / 2012-04-02 14:59
Belladonna
Mam prośbę i pytanie - mój brat poprosił mnie o rozliczenie podatku za 2011r. Pracował w Polsce od stycznia do października, a listopad i grudzień to praca w Holandii.
Z przeczytanych wątków wynika, że sposób rozliczenia jaki powinnam zastosować to odliczenie proporcjonalne na PIT-36 + PIT/ZG.
Mam Jarograf brata i kłopot mam tego typu - znalazłam tłumaczenie pozycji z Jarografu, przy których widnieją kwoty w EURO i nie wiem jak je do końca zinterpretować:
1. loon loonbelasting/volksverzekeringen - kwota brutto
2. ingehouden loonbelasting/premie volksverzekeringen - podatek
3. verrekende arbeidskorting - koszty pracy
4. ingehouden bijdrage Zorgverzekerringswet - Potrącone składki na ubezpieczenie Zdrowotne/ zastępczy podatek od wynagrodzeń składki na ubezp. społ.

Czy od kwoty brutto pkt 1- mogę odjąć wykazane koszty pracy pkt 3 na Jarografie ? Oczywiście aby obliczyć dochód też chcę jeszcze przychód pomniejszyć o koszty 30% diety za 2 miesiące pracy w Holandii.

Drugie pytanie - czy na PIT-36 mogę wykazać (potrącić) składki na ubezpieczenie Zdrowotne zapłacone za granicą skoro widnieje taka pozycja na Jarografie pkt. 4?

Z góry dziękuję za pomoc - dodam że ludzie w US to po prostu jakiś koszmar rozmowa - niby się można nawet na piśmie zwrócić z pytaniem, a tymczasem traktują człowieka jak ..... nie będę się wyrażać. Nie znają dokumentu jakim jest Jarograf to nie mogą mi udzielić odpowiedzi.
Tak jak wiele osób pisało nie tylko na tym forum - najlepiej wysłać PIT i nie mieć bezpośredniego kontaktu - ale mój brat nadal pracuje w Holandii, a ja chce mu pomóc i dobrze ta sprawę załatwić i nie narobić mu kłopotu. Dodam że biuro Rachunkowe może rozliczyć mojego brata, ale najpierw też oczekują przetłumaczenia Jarografu - też mi pomoc niezła.
A mnie wystarczy odpowiedź na moje 2 pytania i resztę już wiem jak wypełnić.
belladonna / 2012-04-02 19:54 / Tysiącznik profesjonalny
Ale ja się na Jarografie nie znam, bo w życiu tego nie widziałam :)

Mogę tylko podpowiedzieć tyle.
Masz brutto i od tego zaczynamy.... co do kosztów pracy, myślę, że nie odliczamy, bo to koszty holenderskie, a nasze przepisy mają KUP ustawowe.

Wg mnie brutto minus 30% diety za każdy dzień pozostawania w stosunku pracy i za granicą, potem przeliczamy wg średniego kursu NBP z ostatniego dnia roboczego przed dniem uzyskania przychodu i mamy przychód zagraniczny minus diety przeliczony na złotówki. Od tego odejmujemy koszty uzyskania przychodu za 2 miesiące (podstawowe miesięczne to 111,25). I mamy dochód brutto do PIT/ZG, bo ten dochód wejdzie w poz. dochodu PIT-36, gdyż w PIT-36 wykazujemy te odliczane KUP i przychód.
To w uproszczeniu, bo prawidłowo powinniśmy przeliczać na złotówki przychód z miesiąca (jak wypłaty były miesięczne) lub z tygodnia (jak wypłaty były tygodniówkami).
Czyli jak np ktoś pracował od 1 listopada do 31 grudnia i miał 2 wypłaty np 28 listopada i 30 grudnia, to powinien przychód z listopada pomniejszyć o 30% diety za 30 dni i przeliczyć na zł wg kursu z ostatniego dnia roboczego przed 28 listopada, przychód z grudnia pomniejszyć o 30% diety za 31 dni i przeliczyć wg kursu z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego 30 grudnia..... a potem to dodać i jest prawidłowy przychód pomniejszony o diety przeliczony na zł :)

Zagraniczne ubezpieczenia, podatki odliczasz w PIT... tylko co do zagadnień ulgi abolicyjnej zaglądnij do wątku nr 51979 na forum podatki.biz (tam sobie trochę "popłynęłam" w moich rozmyślaniach) :)
MikaeL675 / 2012-04-03 17:58
I tak serdecznie dziękuję za odpowiedź - najbardziej mi i tak chodziło o to ubezpieczenie zdrowotne - na innych forach czytałam, że można odliczyć, a jeśli tego nie zrobię to wychodzi, że mój brat musiałby zapłacić fiskusowi jeszcze dużo bo jakieś 600 zł, a gdy wpiszę do PIT 36 zagraniczne składki na ubezpiecz zdrowotne to wychodzi nawet NADPŁATA. Dodam że cudów w Polsce brat nie zarobił .... za te 10 m-cy w Polsce minimalna krajowa ... więc aż niemożliwe mi się wydawało, żeby jeszcze musiał coś dopłacać przez to że 2 miesiące w Holandii pracował legalnie.
Pozdrawiam i dziękuję za odpowiedź ....
T_S / 2012-03-04 21:52
Witam,
Proszę o pomoc w poniższej sprawie.
Od lipca 2011r pracuję i mieszkam w Niemczech. Otrzymałem rozliczenie z Niemiec (Lohnsteuerkarte) oraz Pit 11 z Polski, gdyż zatrudniony jestem w tej Polskiej firmie, która oddelegowała mnie do pracy w Niemczech.
Jak powinienem się rozliczyć, skoro Pit 11 wykazuje wyłącznie dochód zwolniony od podatku i składki społeczne/zdrowotne; w pozostałych polach są same zera.
Dodatkowo chce rozliczyć się z żoną, która nie pracowała, jest zarejestrowana w UP.
Proszę o poradę, pozdrawiam
belladonna / 2012-03-04 22:00 / Tysiącznik profesjonalny
Po PIT-11 wygląda, ze masz JEDYNIE dochody niemieckie (brak polskich). A w takiej sytuacji PIT sprowadzi się do 1 poz. 166 PIT-36. I mając w całym roku podatkowym WYŁĄCZNIE dochody z Niemiec nie ma obowiązku składania PIT w PL.
Dowiedz się, jak to jest w Niemczech.... bo wiele osób tam się rozlicza wspólnie z zona (potrzebują jedynie zaświadczenia o dochodach z PL) i mają jakiś zwrot podatku. Kto pyta, nie błądzi :)
Jacentos / 213.195.163.* / 2012-03-04 20:39
Witam. Nie wiem jak się mam rozliczyć. Rozliczam się z dwóch pitów 11. Jeden to z polskiej firmy która oddelegowała mnie na4 miesiące do Niemiec, a drugi mam z póxniejszej pracy w Polsce. W tym pierwszym miałem jakieś 700 zł przychodu, kosztów 0, podany dochód zwolniony ponad 21tys. i zaliczkę 33zł. Mam też niepracujacą zonę i 3 małych dzieci. Czy dobrze się rozliczyłem na pit37? Skoro nadłpłaty wyszło mi w sumie z dwóch pitów 11 nieco ponad 1100zł, a w pozycji odliczeń na dzieci wyszło 0?
belladonna / 2012-03-04 21:27 / Tysiącznik profesjonalny
Nie PIT-37, rozliczasz to w PIT-36 z PIT/ZG, bo masz dochody zagraniczne.
Te 21 tyś ma być wpisane w załączniku PIT/ZG w poz. 8. Reszta normalnie w wierszu ze stosunku pracy, składkami na ubezpieczenia.
Tutaj:
http://www.e-deklaracje.gov.pl/files/pdf/PIT-36%2817%29_v1-0E.pdf

jak wpiszesz wszystko gdzie trzeba samo wyliczy. Aby dodać załącznik w odpowiednim polu np 311 (PIT/ZG) należy wpisać 1, aby załącznik się pojawił niżej :)
Aha... program sam nie wrzuca kwoty w poz. 188 PIT-36, dlatego tam trzeba wpisać w Twoim przypadku kwotę z poz. 185 PIT-36 :)

PS I napisz mi, czy w PIT-11 gdzie masz dochód z Niemiec (21 tyś) masz coś wpisane w poz. 76, 78 :)
Jacentos / 213.195.163.* / 2012-03-04 21:46
Bo do pita 11 z tej pracy w Niemczech (firma polska) dostałem tylko informację ze podatek został załacony w niemczech, natomiast składki w polsce. w pozycji 35 i 37 kwota była ta sama.
belladonna / 2012-03-04 21:53 / Tysiącznik profesjonalny
Czyli składki polskie odliczasz.
Zrobisz korektę i oki.... nie ma czym się przejmować :)
Gdyby nie to, ze w PIT wyjdzie wszystko do zwrotu, to by można było podumać nad kosztami uzyskania przychodu, czy na pewno ich nie ma... ale skoro wszystko do zwrotu (wyjdzie cały podatek do zwrotu zapłacony w PL), to nie ma sensu nad tym się zastanawiać, bo może zostać jak jest :)
Jacentos / 213.195.163.* / 2012-03-04 21:39
O matko, to muszę robić korektę. Nie w tych pozycjach nie ma tzn. 76 i 78 mam 0. Czy jak napiszę o zwolnionych dochodach to się nie zdubluję?
belladonna / 2012-03-04 21:42 / Tysiącznik profesjonalny
Dochód niemiecki ma być wykazany do stopy.... poczytaj na czym polega metoda wyłączenia z progresją.... a mając 3 dzieci i niepracująca żonę, to tutaj nie ma innej opcji, tylko wszystkie zaliczki do zwrotu :)
belladonna / 2012-03-04 21:43 / Tysiącznik profesjonalny
a skoro w 76 i 78 masz 0, to ok (zagranicznych ubezpieczeń nie można odliczyć przy dochodach zagranicznych wg metody wyłączenia z progresją stąd moje pytanie o to) :)
Jacentos / 213.195.163.* / 2012-03-04 22:02
No to co ja teraz mam zrobić, bo już zgłupiałem. Skoro pracodawca był z polski to tak czy inaczej mam to rozliczyc na pit-36? Zrobić korektę? Wpisac tę kwotę zwolniona od podatku jako przychód zagraniczny, a składki normalnie dodać do tych z 2-giego miejsca pracy w Polsce?
belladonna / 2012-03-04 22:05 / Tysiącznik profesjonalny
Pisałam już jak (1 post pod Twoim pytaniem).... wszystko co masz w obu infor. PIT-11 przepisujesz (przychód, koszty, dochód, zaliczki na podatek, ubezpieczenia), jedynie te 21 tyś (dochód zagraniczny do stopy-PIT/ZG) :)
Jacentos / 213.195.163.* / 2012-03-04 22:10
dzięki serdeczne, dobrze ze na świecie sa tacy ludzie jak Ty:))
belladonna / 2012-03-04 22:08 / Tysiącznik profesjonalny
Do PIT-36 tez można dołączyć PIT/O z ulgami jak w PIT-37 (tez można rozliczyć się wspólnie z żoną).... on działa jak PIT-37 tylko ma więcej różnorodności co do źródeł dochodów oraz jest też do zagadnień dochodów zagranicznych :)
Jacentos / 77.255.229.* / 2012-03-05 00:41
belladona. Czy zaliczka pobrana przez płatnika (z dwóch pitów11) nie jest ostateczną kwotą nadpłaty lub niedopłaty przez płatnika?
Jacentos / 213.195.163.* / 2012-03-04 22:34
Dzięki jeszcze raz:) Tylko jak zrobię teraz korektę to chyba dłuzej będe czekał na zwrot:)
Jacentos / 77.254.235.* / 2012-03-05 12:41
zrobiłem korekte na pit-36 i jeszcze mniej mi wyszło nadpłaty niz w pit 37. Dlaczego?
belladonna / 2012-03-05 16:21 / Tysiącznik profesjonalny
Bo jak ktoś całe życie wypełnia PIT-37, to przy PIT-36 głupieje, to raz. A poza tym odpowiedzi nie znam, bo nie znam Twoich zarobków. Na pewno wyliczony podatek w poz. 169 PIT-3 będzie inny niż ten z poz. 105 PIT-37, bo sa dochody zagraniczne.
A o co chodzi poczytasz tutaj:
http://www.usrawicz.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=41:metoda-wyczenia-z-progresj-dochody-z-niemiec&catid=3:aktualnoci&Itemid=1

jest z przykładami :)
Oczywiście Ty masz ułatwioną sytuacje, bo dochód niemiecki bez konieczności wyliczania jaki ma być... płatnik już to zrobił za Ciebie :)
belladonna / 2012-03-05 16:24 / Tysiącznik profesjonalny
Co do zwrotu. Jak się robi PIT papierowo to trzeba się liczyć z tym, ze zwrot będzie za 3 miesiące. Ja od 3 lat rozliczam się przez Internet. W tym roku pieniądze na koncie miałam po 6 dniach.... przy czym wysyłałem w piątek, w poniedziałek dotarł do US, a w czwartek był zwrot :)
Kama1209 / 109.131.37.* / 2012-03-04 10:54
Witam,
Pracowałem w Belgii w 2011 na zasadzie samozatrudnienia nie mam kontraktu żona jest ze mną, ale nie pracuje. Podatek odprowadzam w Belgii mam pytanie czy muszę się rozliczać w Polsce, jeśli w przyszłości będę budował dom chciałbym mieć jakiś dowód na moje dochody żeby US się nie przyczepił.
belladonna / 2012-03-04 11:25 / Tysiącznik profesjonalny
Jeśli planujesz budowę domu w PL, to oznacza, że wyjazd za granicę nie jest na stałe. Co za tym idzie jesteś polskim rezydentem podatkowym.
Mając w roku podatkowym JEDYNIE dochody z Belgii należy je rozliczyć w PL, ale podatki w polskim PIT nie wyjdą. Gdyby odliczany zagraniczny podatek był niższy niż ten wyliczony wg polskich przepisów, to stosujemy ulgę abolicyjną (art. 27g ustawy PIT) i podatek będzie zerem :)
@@@ / 89.68.238.* / 2012-03-04 17:09

Jeśli planujesz budowę domu w PL, to oznacza, że wyjazd za granicę nie jest na stałe. Co za tym idzie jesteś polskim rezydentem podatkowym.

Pleciesz bzdury.
Jezeli ktos mieszka z rodzina np. w Belgii i nie ma interesow zyciowych w Polsce to nie jest podatnikiem w Polsce.
Jak zdecyduje sie przesiedlic do Polski aby tu zbudowac dom bedzie mogl wszystko co za granica zarobil i uzbieral przewiezc do Polski bez cla i podatkow.
belladonna / 2012-03-04 19:42 / Tysiącznik profesjonalny
Czyli najważniejsze, że Ty pełnisz rolę wyszukania bzdur u kogoś, tylko nie robisz nic w kierunku, aby komuś coś rozjaśnić :)
@@@ / 89.68.238.* / 2012-03-05 00:42

Jeśli planujesz budowę domu w PL, to oznacza, że wyjazd za granicę nie jest na stałe.

Co wspolnego z logika ma powyzsze zdanie.
W jaki sposob jego chec budowy domu w Polsce dowodzi ze wyjazd nie byl na stale?
Powtorze.
Jesli on mieszkajac w Belgii nie ma zwiazkow zyciowych z Polska to znaczy ze nie ma obowiazku podatkowego w Polsce.
Wystarczy ze taka sytuacja trwa przez dluzej niz rok.
Po takim pobycie za granica ma prawo wrocic do polski jako przesiedleniec i budowac tyle domow ile mu sie podoba.
Wystarczy ze ma dowody na zarobione w Belgii pieniadze.

Jesli probujesz komus pomoc to przynajmniej pisz prawde.
belladonna / 2012-03-05 17:28 / Tysiącznik profesjonalny
Ano taki, że jak ma dochody tylko z Belgii, to może złożyć PIT i wykazać dochody (podatek wyjdzie zero). A jak wróci do PL, zacznie budowę i złoży np VZM, to bez PIT w 1 kolejności powstanie pytanie skąd dochody... infor zagraniczne trzeba tłumaczyć... same się też nie przyniosą... a jak PIT jest, to też jest św. spokój i tyle.
Gdyby w PIT w PL miał WYJŚĆ PODATEK DO ZAPŁATY... to wtedy można się zastanawiać, gdzie rezydencja itp.
Staram się przede wszystkim logicznie myśleć i takie też są moje podpowiedzi... to wszystko.
Tylko ja w przeciwieństwie do Ciebie jestem na forum, aby pomóc, a nie bawić się w "poszukiwacza", co by tutaj komuś znaleźć...:)
Pozdrawiam :)
@@@ / 89.68.238.* / 2012-03-08 15:51
Ale po co ma ryzykowac ze rozliczjac sie w Belgii i w Polsce US tutaj wymysli ze ma zaplacic tu podatek?
Jak Us ustali ze ma zaplaci podatek to tego odkrecic sie juz nieda. Conajwyxej w nastepnym roku juz tego bledu nie robic.
Przeciez jak bedzie wracal z Belgii jako przesiedleniec to na granicy zadeklaruje posiadane dobra i pieniadze i zaden PIT i tlumaczenie dokumentow mu nie bedzie potrzebne.
belladonna / 2012-03-08 17:11 / Tysiącznik profesjonalny
US trzyma się przepisów, a przy dochodach tylko z Belgii podatki nie wychodzą, więc nie bardzo masz orientację w prawie podatkowym :)
@@@ / 89.68.238.* / 2012-03-09 17:36
Napisales ponizsze:

Gdyby w PIT w PL miał WYJŚĆ PODATEK DO ZAPŁATY... to wtedy można się zastanawiać, gdzie rezydencja itp.

Nastepnie ponizsze:

US trzyma się przepisów, a przy dochodach tylko z Belgii podatki nie wychodzą


więc nie bardzo masz orientację w prawie podatkowym

Pisales o sobie?
belladonna / 2012-03-09 17:48 / Tysiącznik profesjonalny
O Tobie. Bo ja wiem, że podatki do zapłaty wychodzą tylko przy dochodach mieszanych. Jak są jedynie dochody zagraniczne wg proporcji, to ulga abolicyjna pokryje wychodzący podatek o czym informuje art. 27g (jak ją wyliczyć).... wiec Ty nie znasz przepisów podatkowych twierdząc, że przy dochodach wyłącznie z Belgii w polskim PIT wyjdą podatki :)
@@@ / 89.68.238.* / 2012-03-09 18:14

twierdząc, że przy dochodach wyłącznie z Belgii w polskim PIT wyjdą podatki :)

Przeciez to ty tak twierdziles.

Gdyby w PIT w PL miał WYJŚĆ PODATEK DO ZAPŁATY... to wtedy można się zastanawiać, gdzie rezydencja itp.

Masz rozdwojenie jazni?

Co do US trzymajacego sie przepisow to wielu prowadzacych dzialanosc gospodarcza by sie z toba nie zgodzilo.
Kluska bylby pierwszy.
Kama1209 / 81.242.48.* / 2012-03-06 18:58
Witam właśnie się dowiedziałem, że rozliczenie podatkowe dostanę dopiero w.. czerwcu bo tu jest inny czas rozliczeń. I co teraz?
belladonna / 2012-03-07 22:24 / Tysiącznik profesjonalny
Masz informacje miesięczne z roku... na ich podstawie można PIT zrobić.
A byleś kiedykolwiek podatnikiem jakiegoś US w PL?
Kama1209 / 109.131.26.* / 2012-03-08 22:50
Nie, nie byłem pracowałem za granicą na "sezonówce" i się nie rozliczałem. A od zeszłego roku pracuje legalnie. Dostaję wypłatę co miesiąc na konto walutowe w Polsce. Mam informacje miesięczne i wolałbym się rozliczyć w Polsce żeby mieć święty spokój na przyszłość. Jaki PIT powinienem składać żeby było korzystnie i aby podatek wyniósł zero?
kocurka / 87.101.40.* / 2012-03-02 16:53
jakie pity potrzebuje?i czy za 2012 rok tez bedzie musiał sie rozliczyc w PL mimo ze bedzie pracował w Niemczech?
belladonna / 2012-03-02 18:36 / Tysiącznik profesjonalny
PIT-36, PIT/ZG.... jak w roku podatkowym 2012 osiągnie JEDYNIE dochody z Niemiec, to PIT w PL składać nie musi :)
belladonna / 2012-03-02 16:47 / Tysiącznik profesjonalny
To mąż rozlicza się w Niemczech z niemieckich, a w PL ze wszystkich (metoda wyłączenia z progresją). Mając żonę w PL jest polskim rezydentem podatkowym.
Jak żona nie ma dochodów wspólny PIT będzie ok, jak zona ma dochody wspólny PIT z dochodami zagranicznymi czasami się nie kalkuluje :)
kocurka / 87.101.40.* / 2012-03-02 16:22
Witam, mąż pracował 3 miesiące w Polsce a resztę w Niemczech, jest tam tez zameldowany i chce sie tam rozliczac.Czy musi w polSkim US składać jakieś dokumenty? I jak się ma rozliczyć?
dmgo / 31.130.99.* / 2012-03-02 15:35
rozliczalam sie z mezem w2008r -z pracy i z 0 - dochodow. Maz jednak w tym czasie byl w Francji 3miesiace ale nigdzie tego nie zglaszal. A teraz urzad do ktorego doszly te papiery chce wyjasnien. A ja nie mam zadnych papierow zeby sie z tego wytlumaczyc .POMOCY DORADZCIE
belladonna / 2012-03-02 15:48 / Tysiącznik profesjonalny
Trzeba będzie złożyć korektę i dochody męża z pracy we Francji wykazać do stopy. Jak US ma infor, a Ty nie to udostępni mężowi :)
Tomi88 / 217.173.194.* / 2012-02-29 16:07
W roku 2011 p[racowalem zarówno w Uk i PL. Ponieważ moje dochody nie przekroczyły kwot wolnych od podatku w obu krajach ( odpowiednio okolo 3k złotych w pl i 7k funtów w uk) chciałbym otrzymać zwrot podatku z obu państw;]. Problem polega na tym że nie wiem jak mam to zrobić tzn czy mam poprostu złożyc pit 36 i nie wykazywac dochodow w angli czy złożyć pit 36 oraz dodatek pit/zg? Jednocześnie boje sie czy jezeli zloże doatek zg to czy ten dochód nie zostanie podliczony razem z dochodem z pl w efekcie czego nie bedzie on wynosił ponad 3 tysiące i nie otrzymam zwrotu;p prosze o pomoc i wyjasnsienie.
belladonna / 2012-02-29 17:25 / Tysiącznik profesjonalny
W UK rozliczasz tylko dochody z UK, w PL wszystkie. Tam dostaniesz zwrot, a w PL niekoniecznie. Za dobrze by było, gdyby wystarczyło mieć dochody w 2 krajach, aby nie wpaść w 2 próg itd :)
PS Pocieszające, że zwrócony podatek z UK nie trzeba zwracać do PL, jak to może mieć zastosowanie przy dochodach z Holandii. Czyli jesteś w dobrej sytuacji tak w ogóle :)
moniska 3812 / 83.28.85.* / 2012-03-02 15:00
Witam. Proszę o informacje. W ubiegłym roku pracowalismy z narzeczonym w Holandii przez 5 miesięcy wcześneij pracowaliśmy w Polsce przez 3 miesiące. Rozliczylismy się z podatku z Holandii w innym biurze a PIT z pracy w Polsce złożyliśmy osobno w polskim Urzędzie Skarbowym. Już teraz wiemy żę powinno to być złożone na jednym dokumencie i pytanie co teraz mamy zrobić? Proszę o odpowiedz i pomoc.
Jastaaa / 2012-02-28 17:00
Witam, wiem, że mój problem może nie być związany z opisywanym, ale bardzo nurtuje mnie jedna rzecz a nie potrafię znaleźć nigdzie rzetelnej odpowiedzi. Mój przyjaciel wyjechał w 2011r. do Irlandii w celach turystycznych, ale na miejscu okazało się, że może dostać tam pracę na parę miesięcy. Po pewnym czasie dowiedział się, że pracodawca nie odprowadzał za niego podatków . Teraz, gdy wrócił do kraju nie wie jak rozliczyć się z urzędem skarbowym, bo wychodzi na to, że jest to dochód niezarejestrowany, a od byłego zagranicznego pracodawcy nie otrzymał PIT-ów. Jestem ciekawa jaka stawka podatku go obowiązuje i czy są jakieś przepisy mówiące o tego rodzaju dochodach.
Dziękuję za odpowiedź
belladonna / 2012-02-28 22:16 / Tysiącznik profesjonalny
zależy... jeśli to dochód "na czarno" może go opodatkować w PL ("zalegalizować") :)
mario1906 / 89.78.6.* / 2012-02-26 19:32
Witam!!! W 2011 roku od lutego do grudnia pracowałem na kontrakcie w Niemczech czyli byłem zarudniony u Polskiego pracodawcy ale prace wykonywałem w Niemczech i tam tez odprowadzałem podatki.Dostałem jakis papier z Niemieckiego urzedu skarbowego oraz pit-11.Czy mam sie rozliczyc w naszym kraju i czy jak sie rozlicze to czy bede mogl rowniez odzyskac ten podatek ktory placilem w Niemczech?
tereska2525 / 178.213.217.* / 2012-02-25 22:45
a jeśli mój mąż pracował w Irlandii od maja 2011 do stycznia 2012 r., to czy te dochody uzyskane w Irlandii mamy rozliczyć w Polsce. Obecnie mąż już nie pracuje w Irlandii i nie ma żadnej informacji w jakiej wysokości osiągał dochody. W 2011 r. od 01 do 04 pracował w Polsce i osiągał dochód z tytuły wykonywanej umowy o pracę. Prace w Irlandii załatwiał na własną rękę. W tym czasie nie pozostawał w stosunku pracy w Polsce.
belladonna / 2012-02-26 09:16 / Tysiącznik profesjonalny
Mąż miał w roku podatkowym dochody mieszane (polskie i zagraniczne), dlatego musi rozliczyć wszystkie wg metody wyłączenia z progresją. I te z Irlandii jakie uzyskał do 31 grudnia 2011, te z 2012 ewentualnie do rozliczenia za rok.
Często wspólny PIT małżonków mających dochody w PL, kiedy jeden miał też dochody zagraniczne jest niekorzystny. Dlatego warto rozliczyć indywidualnie i wspólnie, aby zobaczyć co lepsze :)

Najnowsze wpisy