Forum Forum podatkoweInterpretacje

Podwójne opodatkowanie

Podwójne opodatkowanie

maruda / 2006-02-15 15:32
Witam! Czy ktoś może mi napisać czy Polska ma podpisaną umowe o podwójnym opodatkowaniu z Włochami? Jeśli tak to co ma zrobić mój tata pracujący legalnie ne terenie Włoch tzn.jak sie rozliczyć z fiskusem?
Wyświetlaj:
zbyhoo / 2006-02-17 21:09
nie napisałeś ile dni w roku twój ojciec pracuje we Włoszech? jeśli jest to węcej niż 183 dni w roku to płaci wszystkie podatki w kraju w którym przebywa więciej niż pół roku, czyli załużmy we włoszech. Polska posiada zapis o zakazie podwojnego opodatkowania, ale nie orientuje się czy dotyczy to akurat Włoch ( można by zadzwonić do ambasady Włoch w Polsce), jednakże skoro jesteśmy w UE to powinniśmy mieć takie umowy podpisane, ale nie ręcze warto to sprawdzić jak pisałem w ambasadzie
pimpek / 83.29.43.* / 2006-03-27 18:38
witam
Z Włochami jest umowa o wyłączeniu z progresją. Znaczy to że jak ktoś uzyskał w danym roku podatkowym dochody tylko we włoszech / w Polsce nie miał żadnyc / to tych dochodów z Włoch wogóle nie musi rozliczac i składać PIT.
Jeżeli natomiast posiadał dochody we Włoszech i w Polsce to te dochody włoskie po przeliczeniu na złotówki należy wykazać w PIT 36 ale tylko w celu połączenia ich z dochodami Polskimi i od tak ustalonego dochodu określić próg podatkowy który należy zastosować do dochodów ale tylko polskich.
Jest to umowa międzynarodowa korzystna dla obywateli polskich, gdyż metoda ta nie nakazuje obliczac podatku od sumy dochodów włoskich + polskich a jedynie może podnieść próg podatkowy dla dochodów polskich.
Najlepiej użyć programu PIT y 2005 i wpisać odpowiednie sumy w rubryki. Program wyliczy resztę.
Pozdrawiam

Najnowsze wpisy