Forum Forum podatkowePIT

Podwyżone koszty uzyskania przychodu

Podwyżone koszty uzyskania przychodu

Kubson8887 / 94.254.144.* / 2017-02-26 16:01
Witam. Od czerwca ubiegłego roku pracuję na umowie o pracę. Pełny etat. Kiedy się zatrudnialem zaznaczyłem na oświadczeniu podwyższone koszty uzyskania przychodu ze wzgledu na zamieszkanie poza miejscowością wykonywania pracy. Niestety nie posiadam żadnych biletów. Bardzo proszę o informację jak takie podwyższone koszty wpływają na moje wynagrodzenie lub na zwrot podatku, bo niestety tego nie rozumiem. Pozdrawiam, jakub.
Wyświetlaj:
Jakubbbbb / 94.254.145.* / 2017-02-26 23:32
Dziękuję za odpowiedź. Proszę mi jeszcze powiedzieć co mi to dało? Należy mi sie zwrot?
wiwan / 2017-02-27 09:51
Napisałem- wyższe netto/niższy podatek.
Nie przekłada się to bezpośrednio na wyższy zwrot PIT, bo KUP pracownicze są już uwzględniane w trakcie roku na etapie comiesięcznych zaliczek, a zwrot jest wynikiem ulg, preferencji podatkowych czy posiadania również dochodu, w którym nie uwzględnia się kwoty zmniejszającej podatek (dzieło, zlecenie).

Konkretnie to przekłada się na 'zysk' ok. 5 zł miesięcznie, czyli w Pana przypadku 30 zł za 2016 r.

(139,06-111,25)x 18% x 6
wiwan / 2017-02-26 21:32
Bilety okresowe imienne są potrzebne jedynie w przypadku gdy ich koszt jest wyższy niż KUP pracownicze zryczałtowane i pracownik-podatnik chce je uwzględnić w zeznaniu podatkowym w celu zapłaty niższego podataku niż podatek jaki wynika ze stosowania KUP zryczałtowanych.
KUP pracownicze zryczałtowane :
- standardowe jeśli nie dojeżdża się z innej miejscowości
- podwyższone - jeśli dojeżdża.

Podwyższone KUP skutkują niższym PIT, a więc wyższym netto przy tym samym brutto z umowy.

W Pana sytuacji- jeśli rzeczywiście nie mieszkał Pan w 2016 w tej samej miejscowości co zakład- zaznaczenie podwyższonych KUP było OK, pracodawca jako płatnik je stosował, więc po prostu dane z PIT 11 należy przepisać do rozliczenia rocznego.

Najnowsze wpisy