Forum Forum podatkowePIT

Podwyższone koszty uzyskania przychodu - zalety

Podwyższone koszty uzyskania przychodu - zalety

forculus / 2015-02-21 08:58
Mam dwie kwestie.

1. Jeśli 1 pracodawca wystawi PIT 11 z zaznaczonym 1 stosunkiem, a pracowałem jeszcze u innego, to w rozliczeniu rocznym mam podać z dwóch stosunków? Jeśli PIT-y 11 trafiają jednocześnie do US, to będą wtedy rozbieżności z moim rozliczeniem, czy mój 1 pracodawca będzie musiał zrobić korektę, czy nie ma to znaczenia?

2. Wszędzie pisze, że podwyższone koszty uzyskania przychodu (KUP) to korzyść dla pracodawcy (mniejszy haracz dla US), a co z tego ma pracownik? Skoro pensję (minimalną) do ręki dostaje się po odtrąceniu tylko ZUS-u i zdrowotnego.
Pytam, bo skoro ja jako pracownik nic z tego tytułu nie osiągam, to po co mam informować szefa, że może sobie takie podwyższone KUP zafundować?
Wyświetlaj:
Arkadiusz000 / 85.221.130.* / 2020-03-25 09:18
Polecam ciekawy artykuł na temat kosztów uzyskania przychodu: https://www.roedl.pl/pl/warto-wiedziec/koszty-uzykania-przychodu/
wiwan / 2015-02-23 17:02
Ad. 2. Wyższe zryczałtowane pracownicze koszty uzyskania przychodu NIE mają znaczenia dla pracodawcy. Po jego stronie 'brutto brutto' a więc całkowity koszt wynagrodzenia dla pracownika wraz ze składkami jest identyczny.
To pracownik jako podatnik na tym korzysta, ma niższą zaliczkę PIT i całoroczny podatek z tego powodu.

Ad. 1.
Pracodawca odprowadza zaliczki PIT, a potem uwzględnia je w PIT 11 zgodnie z oświadczeniem pracownika. Przy kilku PIT 11 zasadniczo się sumuje KUP, ale tylko do limitu całorocznego :

http://prawo.money.pl/porady-prawne/porady/prawo-podatkowe/artykul/pracownicze;koszty;uzyskania;przychodow,8,0,477192.html
forculus / 2015-02-23 22:06
Zrobiłem porównanie (symulacje) jak wyglądałoby moje rozliczenie gdyby KUP były podwyższone (np. z tytułu miejsca zamieszkania) i okazało się, że przy normalnych KUP mam zwrot podatku, a przy wyższych KUP nie mam zwrotu - chyba że źle liczę. Przy pracy na 1/2 etatu (840 brutto/m-c) przychód wynosi 10080 zł, biorąc KUP 1335 zł dochód wynosi 8745 zł, a zaliczka na podatek roczna 96 zł.
Przy KUP 1668,72 zł dochód wynosi 8411,28 zł, a zaliczkę wyliczyłem 35 zł ze wzoru: {[(dochód-ZUS)*18%]-556,02}-zdrowotne
Zatem gdzie ja jako pracownik mam korzyść z wyższych KUP?
wiwan / 2015-02-24 07:48
No właśnie- przy wyższych KUP zaliczka jest niższa, przy standardowych wyższa.
Przy obu wysokościach i prawidłowo liczonych zaliczkach nie ma zwrotu podatku, ale sumarycznie uzyskane w trakcie roku netto jest wyższe przy wyższych KUP.

http://www.money.pl/podatki/kalkulatory/plac/
forculus / 2015-02-24 19:42
OK, teraz już ogarniam. Ale jak wyliczyłem ile będzie netto przy wyższych KUP w tym roku, to więcej zachodu niż korzyści - miesięcznie byłoby 5,00 zł więcej niż przy zwykłych KUP - co ciekawe w przypadku 1/2 etatu ta różnica byłaby bardziej odczuwalna niż biorąc pod uwagę cały etat (8,00 zł/m-c).
Dzięki za wyjaśnienia. Teraz już wiem co, ile i skąd się bierze.
wiwan / 2015-02-25 08:18
Pracownicze KUP są NIEZALEŻNE od wymiaru etatu. Czy na 1/8 czy na 1/1 etatu- wynagrodzenie wypłacane podlega identycznym miesięcznym KUP przy wyliczaniu zaliczki, a przy kilku zatrudnieniach- identycznemu limitowi rocznemu.

Najnowsze wpisy