Forum Forum prawneCywilne

podział majątku

podział majątku

telmuz2002 / 2011-02-07 11:06
Witam Mam parę pytań. Chcę się udać do prawnika o poradę ale moze wcześniej dowiem się czegoś tutaj.

Złożyłem wniosek o rozwód i nie mieszkam z żoną ok 1roku. Rozwód najprawdopodobniej odbedzie sie bez orzekania o winie. Chodzi mi o podział majątku. Mielismy dom i go sprzedaliśmy bo chcielismy się budowac. Po moim odejsciu żona wzięła 120tys z naszego konta. Wszystkie meble rtv agd i takie tam. Ja Wziąłem auto i 10tys tj ok wartości 40 tys. Ale dom który sprzedalismy kupiliśmy za mieszkanie które dostałem od rodziców (darowizna) przed ślubem (na tamte czasy akt darowizny to ok 40tys a sprzedalismy je za 110tys). I teraz najważniejsze została nam jeszcze ziemia o wart ok 130tys. Mam pytanie bo żona nie chce się porozumiec odnosnie sprzedazy tj ona chce jeszcze z ziemi polowę pieniędzy. Dodam ze mamy 2 dzieci na które płacę alimenty i mieszkają z nią ale właściwie ok 3-4 dni/tydzien są ze mną. Moje pytanie to jaka jest szansa ze ona dostanie polowę kwoty za ta ziemię. Jezeli jest szansa na to ze bedzie pół na pół to wole zalatwic to polubownie niz przed sadem ale moje wyobrazenie jest takie ze nalezy mi się wiecej bo wnioslem do małżenstwa mieszkanie i dlatego ze ona wziela juz 120tys+ agd a ja ok 40tys. Byłbym wdzięczny za podpowiedzi bo nie wiem co robić..... Nie mielismy intercyzy ani nic takiego dopiero po rozstaniu zrobilismy rozdzielnosc (bo kupila za te 120tys mieszkanie) dodam ze ja mieszkam w wynajmowanym. Dziękuję z góry. Pozdrawiam serdecznie
szklarek / 2011-02-07 11:36
Z mocy prawa ( KC)- darowizna od rodziców była Pana majątkiem odrębnym, a konsekwencji pieniądze z jej sprzedaży i dalej ta część domu, która została za nie nabyta itd.
Jeśli nigdzie "po drodze" nie doszło do wciągnięcia tej darowizny, pieniędzy z jej sprzedaży itd. do majątku wspólnego czy darowizny na rzecz żony- to nadal jest ona tylko i wyłącznie Pana i jako taka nie wlicza się do majątku dorobkowego i nie bierze ona udziału w podziale majątku. Dzielicie tylko wspólne. I nie dotyczy to ciągle tej samej kwoty, darowizna ta przez lata mogła nabrać własności. Np. jeśli dom w całości był nabyty za pieniądze ze sprzedaży mieszkania- darowizny i sprzedaliście go za 250 tys. To całe 250 tys. jest Pana.

Najnowsze wpisy