Forum Forum ubezpieczeńNa życie

polisa OC biuro rachunkowe

polisa OC biuro rachunkowe

ar.tur / 178.37.229.* / 2016-06-07 08:50
prowadzę biuro rachunkowe, posiadam polisę OC. Dwa lata temu rozwiazałem umowę z jednym z moich klientów. Teraz jest po kontroli za tamten okres i niestety musiał zapłacić podatek i odsetki. Chce abym mu zwrócił te odsetki. Czy skoro mam polisę OC a szkoda jest na byłym kliencie to mogę skorzystać z polisy?
Wyświetlaj:
agenta / 109.199.64.* / 2016-06-07 12:38
Jeśli szkoda ta powstała w wyniku Pana błędu to tak. O wypłatę odszkodowań, świadczeń można starać się 3 lata wstecz. Trzeba tylko sprawdzić w jakim Towarzystwie Ubezpieczeniowym obowiązywała polisa OC w czasie kiedy obowiązywała umowa z tym klientem i powstała szkoda.
agenta / 109.199.64.* / 2016-06-07 13:25
mała poprawka...
Generalna zasada przedawnienia roszczeń z umów ubezpieczenia uregulowana jest w art. 819 § 1 k.c., który stanowi że roszczenia z umowy ubezpieczenia przedawniają się z upływem lat trzech. Natomiast wyjątek od generalnej zasady trzyletniego okresu przedawnienia są roszczenia z umów ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej. Zgodnie z brzmieniem art. 819 § 3 k.c. termin roszczeń poszkodowanego wobec zakładu ubezpieczeń o odszkodowanie lub zadośćuczynienie przedawnia się z upływem okresu przewidzianego dla tego roszczenia w przepisach o odpowiedzialności za szkodę wyrządzoną czynem niedozwolonym (deliktem) lub niewykonaniem lub nienależytym wykonaniem zobowiązania (kontraktem). Wobec wyżej wskazanej regulacji 819 § 3, która stanowi, iż termin roszczeń poszkodowanego wobec zakładu ubezpieczeń z umów ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej deliktowej m.in. za wypadki drogowe roszczenie o odszkodowanie lub zadośćuczynienie przedawnia się z upływem okresu przewidzianego dla tego roszczenia w przepisach o odpowiedzialności za szkodę wyrządzoną czynem niedozwolonym (deliktem) zastosowanie znajdzie art. 442 ze znaczkiem 1 k.c. Zgodnie z brzmieniem § 1 tego przepisu roszczenia z tytułu czynów niedozwolonych przedawniają się po upływie 3 lat od dnia, w którym poszkodowany dowiedział się o szkodzie i osobie zobowiązanej do jej naprawienia nie później jednak niż 10 lat od dnia, w którym nastąpiło zdarzenie wyrządzające szkodę.

Czyli w tym przypadku 3 lata od wspomnianej kontroli.

Najnowsze wpisy